You are on page 1of 12

Заняття з рідної мови у середній групі.

Тема: На допомогу жителям Чарівної Країни.

Програмовий зміст: удосконалювати вміння дітей складати розповіді за


сюжетними картинками, правильно будувати речення; спонукати вживати слова з
протилежним значення; формувати навички культурної поведінки; розвивати
мовлення, вміння оцінювати вчинки; виховувати повагу до товаришів, бажання
робити добрі вчинки.

Словник: активізувати словник різними формами мовленнєвого етикету ,


прикметниками.

Матеріал: презентація мапи мандрівки, клубочок, сюжетні картинки з різними


життєвими ситуаціями, презентація гри «Навпаки».

Хід заняття:

І. Організаційний момент.

В: Я усіх дітей гукаю,

Та до себе закликаю!

Будемо ми разом грати,

Заняття час вже починати.

- У країні Ввічливості і Добрати сталася біда. Її захопив злий чаклун. Мешканці


Чарівної країни звертаються до нас за допомогою. Дівчатка, допоможемо їм?

Дівч.: Ми самі можемо не впоратися. Треба покликати хлопців. Давайте ми їм


зателефонуємо.

Телефонна розмова.

Заходять до групи хлопці.

В.: Щоб визволити жителів країни , треба виконати всі умову чаклуна. Для цього
треба бути сміливими, розумними, допомагати один одному, бо шлях буде
нелегким.

- Отже, вирушаємо в подорож. Подивимося на нашу карту.

ІІ Основна частина.

Перша зупинка «Станція чарівних слів»

Діти передають чарівний клубочок і називають слова ввічливості.


- Молодці, багато знаєте чарівних слів, а нам треба рушати далі.

Друга зупинка « Містечко вихованих людей»

-Розгляньте ці картинки, розкажіть, що на них відбувається. Що роблять діти? Чи


правильно вони поводяться? Як правильно поводитися? Як би ви вчинили?

Д/г. « Гарно-погано»

Фізкультхвилинка.

Третя зупинка « Народні перлинки»

- Злий чаклун побував і тут. Він переплутав усі правила і тепер нам потрібно
виправити помилки.

Діти складають за картинками прислів’я , називають його і пояснюють.

Четверта зупинка « Навпаки».

Д/г. Назви навпаки». Діти назиають протилежні слова.

П’ята зупинка «Оживи картину»

Розглядаємо сюжетну картину. Бесіда по картині «Зимові ігри» з застосуванням


прийому «навушники», «бінокль», «рукавички»

- Ось ми виконали всі завдання і визволили мешканців Чарівної країни. Вони дуже
вам вдячні за допомогу. Вони сподіваються,що ви будете добрими і ввічливими
людьми, і вручають вам посвідчення почесних гостей Країни. Подякуємо їм і
повернемося до дит.садочка.

Підсумок.

Які перешкоди нам зустрілися? Що було важко виконати, а легко?


Тема: «Ой яка чудова українська мова!»
Мета: розширити і поглибити знання дітей про красу і силу української мови.
Продовжувати формувати поняття про те, що кожна дитина має право
розмовляти своєю рідною мовою, мовою свого народу і має право вибору
вивчати другу мову. Розширювати знання дітей про художнє слово класиків
української літератури - Л. Українки та Т.Г.Шевченка. Виховувати почуття
гордості за свою співучу, чудову українську мову, багату на прислів'я,
приказки, казки, скоромовки, загадки, любов до художнього слова, до рідної
мови.
Матеріал: портрети письменників Т.Шевченко ,Л.Українки аудіо запис
української народної колискової пісні, аудіо запис співу солов’я; народні
прислів’я, загадки про мову; роздатковий матеріал з грамоти.
1. Організаційний момент

 З давніх давен і понині


Вітаються так в Україні …(діти всі разом) здоровенькі були!

 Діти, ви всі знаєте, як називається наша Батьківщина.


Батьківщина в нас єдина – Її назва – Україна

 А яка ж вона наша Україна? (велика, багата, красива, дружня, єдина,


щедра, рідна, неповторна)
 Я розповім вам легенду про заснування нашої держави України.
Колись дуже давно Бог створив народи і кожному дав землю. А нашим предкам
землі не дісталося. Тоді, вони прийшли до бога, а він у цей час молився. Люди
не насмілилися відвертати його уваги. Почали чекати. Через деякий час Бог
обернувся і сказав, що ці люди дуже хороші та чемні. Дізнавшись, чому вони
прийшли, запропонував їм землю, що залишив для раю: «Там є степи, ліси,
гори, ріки та озера. Але пам’ятайте, якщо будете цю землю берегти, то вона
буде вашою, а ні – то дістанеться ворогам». Пішли наші предки на ту землю,
оселилися і живуть до сьогоднішнього дня. А країну назвали Україна. І ми діти,
живемо на цій чудовій землі, отже, ми – українці.

 А зараз, діти, для вас сюрприз. (Звучить запис співу солов’я.)


Чий спів ви щойно прослухали? Чи подобається вам, як щебече соловейко? У
народі кажуть, що наша мова солов’їна. Є такий віршик:
Любо в гаю соловейко виспівує.
?
Наша мова співуча, мелодійна, як гарна пісня солов’я.
- А ви хотіли б потрапити до країни мови?
2. Зупинка «Колискова»
Діти, що ми чуємо? Цією мовою мама співала колискові, коли ви були ще
зовсім маленькі. Пригадайте, діти, мамину колискову пісню.
Спів колискової дітьми.
3. Зупинка «Казкова»

 Неможливо уявити українську мову без казки. Немає в світі людини, яка б
не любила їх. А ви любите казки?
4. Гра «З якої казки уривок?»

 Я по засіку метений, Я на яйцях печений… («Колобок»)


Мій котику, мій братику, Несе мене Лиска за крутії гори, За бистрії води…
(«Котик і Півник»)
Ходи, Мишко, не сиди, Нам Ріпку витягти допоможи. («Ріпка»)
Тупу-тупу ногами, Сколю рогами, Ніжками затопчу, Хвостиком замету…
(«Коза-Дереза»)
Гуси-гуси-гусенята, візьміть мене на крилята… («Івасик Телесик»)

 Тож бачите, діти, яка чудова наша мова - співуча, ніжна, мелодійна,
лагідна. Цією мовою з давніх-давен писали і пишуть художні твори наші
поети та письменники. . Послухайте уважно ці рядки:
Виростеш, дитинко, вивчиш рідну мову,
Не забудь ніколи пісню колискову.
- Як ви думаєте, хто їх написав? (Леся Українка).
- А хто написав ці рядки, відгадайте?
Тече вода з-під явора Яром на долину. Пишається над водою Червона калина.
(Т.Г.Шевченко).
5. Зупинка «Чистомовки»
Ша-ша-ша – осінь вже прийшла.
Са-са-са – яка кругом краса.
Ить-ить-ить – листя шурхотить.
Жля-жля-жля – листя кружля.
Ом-ом-ом – ходить дощик за вікном.
Ши-ши-ши – мокрі чоботи суши.
Ень-ень-ень – став короткий день.

 Багатий український народ і на ігри зі співаночками. Пригадайте, які ігри


ми з вами вчили і давайте пограємо одну із них. (Укр.нар. гра
«Подоляночка»).
Діти водять хоровод, а один, що стоїть у колі, робить рухи, що відповідають
змісту пісні:
Десь там, десь там подолянка була,
Десь там молоденька була,
Отут вона впала,
До землі припала.
Устань, устань, подоляночко,
Промий очки, як скляночки,
Та візьмися в бочки,
Та поскачи скочки.
Скачи, скачи понад бродом,
Як рибонька попід льодом.
Візьми собі панну, которую крайню,
Візьми собі паничка, которого крайничка.
Той, що посередині, вибирає когось з кола замість себе, і гра продовжується.
Можна продовжувати перелік джерел української мови: це пісні, легенди,
загадки, приказки, вірші, поеми. Наша мета вчити, берегти її, плекати всюди й
повсякчас «бо ж єдина – так, як мати, мова в кожного із нас!»
Гра зі звуками весела Завітала до оселі Посміхніться – раз, два, три! Назвіть
звуки голосні. Діти називають голосні звуки.

 Скільки ж їх голосних? Забувати не треба.


6. Гра «Заспівай так, як уміє голосний».
Мета: Закріпити знання про звукові фішки,
якими позначаються звуки мови
(голосні й приголосні), розвивати
фонематичний слух, увагу, мислення.
Матеріал: малюнки із зображення фішок: Голосного й Приголосного.
Правила гри: «Співає лише той, кому передали фішку голосного». Вихователь:
Чи заважали Вам органи мовлення. Діти: Ні. Голосні звуки вимовляються
легко, голосно.

 Так, при їх вимові не заважають ані губи, ані язик, ані зуби. На схемах
голосні звуки ми будемо позначати фішками –. Ця рисочка нібито
перешкоджає струменю повітря, яку влаштовують губи, зуби, язик.
Приголосні звуки можуть «фиркати», «шипіти», «скрипіти», але тільки не
співати. Вправа: Вітерець полі – ш-ш-ш-ш! Їжачок пофиркував – ф-ф-ф-ф!
Ми запросимо тишу –ц-ц-ц-ц!
7. Дидактична гра «Приголосний – голосний»
Мета: учити розпізнавати голосні та приголосні звуки Вихователь називає
голосні та приголосні (тверді) звуки, а діти піднімають відповідну картку.

 Із звуків складаються слова, а із слів складється що?


 Із слів складається речення.
 Швидко олівці беріть Схеми речень запишіть. Діти працюють в парах.
8. Підсумок заняття
Я думаю, що ви всі зрозуміли, що найбільше багатство народу – це його
мова. Наша мова гнучка, мелодійна, розкішна і дуже потрібна нам. Без мови
нема народу, а тому, щоб нашому роду не було переводу, ми повинні шанувати,
берегти нашу мову, розвивати і передавати її наступним поколінням.
Конспект заняття з розвитку мовлення "Рідна
мова" до Міжнародного дня рідної мови
Опис методичного матеріалу:
Конспект тематичного заняття з розвитку мовлення та культури
мовленнєвого спілкування

для дітей 5-6 року життя на тему:

«Рідна мова»

Програмовий зміст:

 продовжувати вчити дітей спілкуватись українською мовою;

 формувати уявлення про багатство рідної мови;

 розвивати навички декламування віршів, сприйняття співучості,


мелодійності, багатства української мови, розвивати мовне дихання, силу
голосу, уяву, пам’ять.

 виховувати бажання спілкуватись українською мовою, інтерес та глибоке


почуття поваги до своїх рідних, до України та української мови.

Попередня робота:

Вивчення віршів про українську мову, пісні «Україна – це ти» (Н.Май)

Хід заняття:

І. Вступна частина

Вихователь: Доброго ранку, дітки! Настав час для заняття. Напевно ви


помітили,що сьогодні до нас завітали гості. Давайте з ними привітаємось!

Перед тим як почати наше заняття, давайте станемо в коло, візьмемось за


руки.

Відчуйте тепло ваших рук, та зарядись гарним настроєм!!!

Узялись ми всі за руки,

Веселіше стало нам,

Бо у групі всі ми друзі,

Посмішки даруєм вам!

(Вихователь пропонує посміхнутися один одному та побажати гарного


настрою)
Вихователь: Діти,скажіть мені,яка зараз пора року?А який місяць?

Сьогодні,21 лютого, представники всіх націй і народів світу відзначають


Міжнародний день рідної мови.

А хто знає, як називається країна в якій ми живемо?(Україна)

А яка мова є рідною для українського народу?(українська)

Так дійсно, українська! Молодці! У кожної країни своя мова, кожен народ
шанує свою власну мову. Українська мова славиться тим, що вона дуже
багата і милозвучна. По милозвучності українська мова займає друге місце
серед усіх мов світу.

Послухайте,будь ласка вірш «Матусин заповіт»:

Матусин заповіт(М. Хоросницька)


Раз мені казала мати:

«Можеш мов багато знати,


Кожну мову шанувати.

Та одну із мов усіх

Щоб у серці ти зберіг!»


В серці ніжну і погідну

Збережу я мову рідну!

У нашій країні українська мова – це наша державна мова, якою спілкуються


майже всі українці. Ця мова найкрасивіша у світі, вона квітуча, мелодійна,
різнобарвна.

ІІ. Основна частина

Вихователь: А для того ,щоб переконатися у красі нашої рідної мови.


Зараз ми з вами будемо подорожувати. Погляньте, хто це до нас завітав на
заняття. Так Олесь і Катруся. Пам’ятаєте,ми уже з ними знайомилися! А що
ж це таке біля них лежить? Ой це якась торбинка. Що ж там в середині? Та
це ж частинки якогось пазла і записка. (читання листа)Коли всі завдання
виконаємо ,то утвориться один малюнок. А нам буде за це сюрприз. Вам
цікаво?Тоді розпочинаймо!!!

(Вихователь викликає дітей,вони витягають пазлик і кладуть на стіл.


Вихователь озвучує завдання)

Завдання 1:

Вихователь: Як називається столиця України? В якій області ми живемо?


Село,де знаходиться наш садочок?
Завдання 2 :

Державні символи України:

Герб:

Знак країни головний

Це тризубець золотий

Він як сонце в небі синім

В ньому слава,в ньому сила!

Прапор України:

Синьо-жовтий прапор маєм

Це безхмарне небо – синє-синє

А під небом золоті нива!

Гімн – це урочиста пісня,символ державної єдності!

Завдання 3:

Дидактична гра «Назви одним словом»

 Гімн, герб, прапор -державні символи України;

 Дідусь, бабуся, тато, мама, дитина – родина;

 Співоча ,сильна, незалежна -Україна

 Ритмічна, мелодійна, красива – пісня;

Завдання 4:

Гра «Скажи лагідно»(вихователь у колі кидає м’яч)

Вишиванка

Мама

Квітка

Спідниця

Вітер

Сонце
Пісня….

Так, молодці, ось так лагідно та мелодійно звучить наша українська мова!

Завдання 4:

Заспівайте пісню про Україну ("Україна - це ти "(Н.Май))

Завдання 5: «Слова навпаки»

Вихователь: А як називаються слова протилежні за значенням? (антоніми)

Холодний

Великий

Чорне

Солодкий

Добрий

Високий

Багато

Довгий

Чистий

Твердий

Мокрий

Закрити

Дитячий

Веселий

А вам, дітки зараз весело, чи сумно?

Завдання 6 : «Добери слово в риму»

Вихователь: Так, дітки, ми з вами уже переконалися, що українська мова


дуже мелодійна, багата, лагідна, весела. А ще можна до неї підібрати
багато рим.

Мова святкова (калина на картинці) – калинова

Мова чудова (веселка) – веселкова


Мова завзята(птах) – крилата

Мова казкова (квіти) – квіткова, пелюсткова

Мова барвиста (сонце) – сонячна, промениста

Завдання 7: «Затанцюй гопака»

Цей гопак веселий дуже!

Станьмо в коло разом друже!

Будьмо разом танцювать!

Раз, два, три, чотири, п’ять!

(І колупаночка - носочок, п’яточка,1,2,3 під музику)

Завдання 8:

Вихователь: Так, українською мовою співаються найгарніші пісні, і


розповідаються найгарніші вірші, давайте ж послухаємо, які гарні вірші про
українську мову ви знаєте:

Дитина1:

Золоте курчатко
В золотій торбинці
Принесло сьогодні
Літери дитинці.
А дитина з літер
Збудувала слово.
І звучить, як пісня,
Українська мова.

Дитина 2:

Сію дитині
В серденько ласку.
Сійся-родися
Ніжне «будь ласка»,
Вдячне «спасибі»,
«Вибач» тремтливе, —
Слово у серці —
Як зернятко в ниві.
«Доброго ранку!»,
«Світлої днини!» —
Щедро даруй ти
Людям, дитино!
Мова барвиста,
Мова багата,
Рідна і тепла,
Як батьківська хата.

Дитина 3:

Раз казала мені мати:


«Можеш мов багато знати,
Кожну мову шанувати,
Та одну із мов усіх
Щоб у серці ти зберіг».
В серці ніжну і погідну
Збережу я мову рідну!

Дитина 4:

Ой, яка чудова,


Світла і багата
Українська мова,
Мова мами й тата!
Мова мами й тата, діда і бабусі.
Знаю її добре, ще краще навчуся.

Молодці, дітки, гарні вірші ви знаєте про українську мову!

Завдання 9 : «Український одяг» (Дидактична гра "Одягни ляльку")

Завдання 10:«Відгадай казку»

Дійсно, любов до Батьківщини починається з любові до рідної хати, рідної


мови, стежки дитинства до народної казки. А яка казка називається
народною? А ви любите казки? Я теж думаю, що всі люблять казки. А чи
зможете ви відгадати зараз ті казки, які написав український народ?

(Картинки до казок : «Ріпка», «Колосок», «Рукавичка», «Телесик»)

ІІІ. Підсумок заняття

Вихователь: Ось які ви молодці! Впорались зі всіма завданнями!

Яка ж картинка у нас утворилася, з пазлів? Так! Це карта нашої України!

Що ж вам найбільше сподобалося на занятті? Які виконувати завдання? За


те, що ви вірно все виконали Олесь з Катрусею приготували вам ось такі
подаруночки!

Діти, любіть свою мову, прославляйте її та ніколи не цурайтесь, в якому б


куточку землі ви не були, пам’ятайте свою рідну мову, адже для нас
українська мова- це материнська мова, це мова нашого народу, наша
гордість, наша сила!

You might also like