Professional Documents
Culture Documents
11 Klas Matematika Standart
11 Klas Matematika Standart
11 КЛАС
АЛГЕБРА ТА ПОЧАТКИ АНАЛІЗУ
Рівень стандарту
3
Основна мета – ознайомити учнів з показниковою функцією, її графіком і
властивостями, навчити учнів розв’язувати показникові рівняння і нерівності.
Ввести поняття логарифма та основні властивості логарифмів, ознайомити учнів
із логарифмічною функцією, її властивостями і графіком, навчити учнів
розв’язувати нескладні логарифмічні рівняння і нерівності.
4
Урок №1
Тема: Повторення відомостей про функції
Мета: - узагальнити та систематизувати знання учнів про функції, їх
властивості та графіки;
- розвивати логічне мислення, уміння будувати графіки за допомогою
геометричних перетворень, визначати властивості функцій за їх
графіками;
- виховувати активність, увагу, культуру математичних записів та
креслень.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Наочність: комп’ютерна презентація1.
Хід уроку
І.Організаційний момент.
ІІ. Мета і задачі уроку.
ІІ. Мотивація навчання.
Процеси реального світу тісно пов’язані між собою. Серед різноманіття
явищ вчені виділили такі, у яких взаємозв’язок величин настільки тісний, що,
знаючи значення однієї з них, можна визначити значення другої величини.
Поняття функції є важливим поняттям курсу алгебри і початків аналізу,
отже, ми повинні згадати і узагальнити відомості про функції. Досліджуючи
властивості функції, маємо можливості ґрунтовніше пізнавати реальний світ.
У математиці поняття функції виникло разом з поняттям змінної величини,
введеної Р. Декартом (1596-1650) і П. Ферма (1601-1665). Означення функції
вперше сформулював у 1718 р. швейцарський математик Я. Бернулі (1667-1748).
Нові відкриття розширювали поняття функції.
ІV. Систематизація й узагальнення основних відомостей про функцію, її
графік та властивості.
Повторюємо означення, поняття області визначення й області значень.
Повторюємо графіки, області визначення й області значень відомих простих
k
елементарних функцій y kx b , y , y x2 , y х , y x3
x
5
Слайд 1 Слайд 2 Слайд 3
Слай д4
Слайд 5
Слайд 6
Робота в зошитах.
а) f ( x) 5 x 10;
x2 9
б) f ( x) ;
x3
в) f ( x) x 2 x 2;
г) f ( x ) x 4 x 2 2.
Слайд 7
Хід уроку
І.Організаційний момент.
ІІ. Мета та задачі уроку.
ІІІ. Перевірка підготовки учнів до уроку.
1. Чотири учні працюють біля дошки за картками.
№1. Знайти область визначення функції:
x4
f ( x) 9 x 2
x
; Відповідь: x[-3;0) (0;3].
1 1 14 3
а) f і f ; б) g і g .
3 2 3 14
8
1 1 14 3
Відповідь: а) f > f ; б) g < g .
3 2 3 14
9
VІ. Робота в зошитах.
1
1
1. Знайти значення виразу: 0,5 .
2 2
0 , 25
81
9
2 3 1
2. Обчислити: 216 3 16 2 25 2 .
1
8 13 6
m n
3. Чому дорівнює значення виразу
при m =14, n=16.
1 19
m n
3 18
10
ІХ. Підсумки уроку.
На уроці ми розширили поняття степеня на будь-які дійсні показники,
зберігаючи при цьому властивості степеня.
Х. Домашнє завдання.
Опрацювати § 2, с.14-15;
розв’язати № 48, № 52, № 69.
Урок №3
Тема: Показникова функція, її властивості та графік
Мета: - формувати уявлення про показникову функцію, її властивості та графік;
- розвивати пізнавальну та інформаційну компетентність, логічне
мислення, математичне мовлення учнів;
- виховувати увагу, спостережливість, кмітливість.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Наочність: комп’ютерна презентація3.
Засоби навчання: комп’ютерна програма GRAN1.
Хід уроку
І.Організаційний момент.
ІІ. Мета та задачі уроку.
ІІІ. Перевірка підготовки учнів до уроку.
1) Перевірити наявність та правильне виконання домашнього завдання.
2) Під час перевірки домашнього завдання два учні працюють за картками біля
дошки.
№1 Використовуючи відомі елементарні перетворення графіка функції
y cos x , побудуйте графік функції y 2 cos x 1.
№2 Обчисліть: №2 Обчисліть:
1. 2 2
4 2
; а. 5 2
0,2 2
;
2. 2 3 2
5 3 2
101 3
. б. 51 2 2
212 2
10 2 2
.
№3 Спростіть: №3 Спростіть:
а 5 2 2 5 b 3 7 7 3
. .
а 3 b 3
2 2
12
Припустимо, що в цих формулах A0=1, Р0=1, k=х, яку функцію дістанемо?
(у = ах). Таку функцію називають показниковою. І сьогодні на уроці ми повинні
дати означення показникової функції, розглянути деякі властивості й навчитися
застосовувати ці властивості під час виконання завдань певного вигляду.
Під час вивчення нового матеріалу використовуємо комп'ютерну
презентацію.
2) y 3 x 1 ;
3); y 3 x 1 2 ;
4) y 3
x
;
5) y 2 3 x .
Урок №4
Тема: Показникові рівняння
Мета: - формувати уміння учнів розв’язувати найпростіші показникові рівняння;
- розвивати логічне мислення, математичне мовлення учнів;
- виховувати увагу, кмітливість, культуру математичних записів.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Наочність: комп’ютерна презентація4.
Хід уроку
І.Організаційний момент.
ІІ. Мета та задачі уроку.
ІІІ. Перевірка підготовки учнів до уроку.
1) Перевірити наявність та правильне виконання домашнього завдання.
2) Під час перевірки домашнього завдання два учні працюють за картками біля
дошки.
№1
Побудувати графік функції y 2 x 1 1 .
№2
Порівняйте числа
1 1
а) 0,115 3 і 0,115 4 ; б) 0,7 і 0,7 3
.
Рис.1
Рис.2
16
Розв’язання. а) 2 2 ( х3) 2 4
2( x 3) 4,
x 3 2,
x 1.
х = 0.
в) Оскільки 2 х1 0 при всіх значеннях х, то рівняння коренів не
має.
Відповідь: а) -1; б) 0; в) немає коренів.
17
Урок №5
Тема: Показникові рівняння
Мета: - формувати уміння учнів розв’язувати показникові рівняння способом
винесення спільного множника за дужки, способом введення нової
змінної, графічним способом;
- розвивати логічне мислення, математичне мовлення учнів;
- виховувати увагу, самостійність в роботі, культуру математичних
записів.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Наочність: комп’ютерна презентація 5.
Хід уроку
І.Організаційний момент.
ІІ. Мета та задачі уроку.
ІІІ. Перевірка підготовки учнів до уроку.
1. Перевірка домашнього завдання.
2. Самостійна робота.
В1 В2
х 1 2 х 1 3
1 1 1 1
1. ; 1. ;
2 2 3 3
3. 5 х 1; 3. 3 х 1;
2 2
х 12 5 х 6
4. 4 х 4 64 ; 4. 2 2 х 32 ;
х 1 1 х
5. 3 х 1 9 ; 5. 4 х 2 16 ;
6. 7 х 2 49 . 6. 5 х 3 25 .
ІV. Набуття умінь розв’язувати показникові рівняння.
На цьому уроці ми розглянемо інші способи розв’язування показникових
рівнянь, а саме:
спосіб винесення спільного множника за дужки;
спосіб введення нової змінної;
18
функціонально-графічний спосіб.
Приклад 1. Розв’яжіть рівняння 3 х 2 3 х2 63.
Розв’язування
1
3х 2 3х 63 ;
9
2
3 х 1 63 ;
9
7
3х 63 ;
9
3 х 81 ;
х 2.
Відповідь: 2.
Приклад 2. Розв’яжіть рівняння 49 х 8 7 х 7 0 .
Розв’язування
72х 8 7 х 7 0 ;
Нехай 7 х t , тоді 7 2 х t 2
t 2 8t 7 0 ; t1 1, t 2 7 . Отже, 1) 7 х 1 ; х=0. 2) 7 х 7 ; х=1.
Відповідь: 0; 1.
х
1
Приклад 3. Розв’яжіть рівняння 1 x .
2
Розв’язування
х
1
Будуємо графіки функцій у і у 1 x в одній системі координат. Графіки
2
х
1 1
Функція у - спадна ( 0 2 1 ), а
2
х у 3.
Розв’язування
х 8
2 х 2 3 у 6, 2 6, 2 2 х 8 6 2 х , 2 2 х 6 2 х 8 0,
2х
у 3 х; у 3 х; у 3 х;
у 3 х;
2 х 4, 2 х 2,
у 3 х; або
у 3 х;
х 2,
у 1; або х 1,
у 2;
х0 у 0 2 .
Відповідь: 2.
V. Набуття умінь у розв’язуванні показникових рівнянь.
Робота в зошитах та біля дошки.
№ 87 (г), № 97 (а, г), № 98 (а, г), № 110 (б, в, г), № 112.
VІ. Підсумок уроку.
VІІ. Домашнє завдання.
Опрацювати §3, с.24-25;
розв’язати № 96, № 99, № 110 (а), 111.
Урок №6
Тема: Показникові нерівності
Мета: - формувати уміння учнів розв’язувати нерівності, що містять
показникову функцію;
- повторити та поглибити знання властивостей показникової функції;
- розвивати логічне мислення, математичне мовлення учнів;
- виховувати увагу, кмітливість, культуру математичних записів.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Наочність: комп’ютерна презентація 6.
Хід уроку
І.Організаційний момент.
ІІ. Мета та задачі уроку.
ІІІ. Перевірка підготовки учнів до уроку.
1. Перевірка домашнього завдання.
20
2. Біля дошки працюють 4 учні:
№1 №2
Розв’яжіть нерівність: Розв’яжіть нерівність:
2х 3 5 х
2. х 2 2 4 х 3x 2;
2 8
№3 №4
Розв’яжіть рівняння: Розв’яжіть систему рівнянь:
2 ух 1
;
3 3 ,
2 х 5 х 0,1 10 х 1 81
3 х у 2 27.
Відповідь: х (;2] .
21
x
1
Приклад 2. Розв’яжіть нерівність 8.
2
Розв’язування
3 х
1
x
1
1 1
2
; 0 1, тому показникова функція у - спадна. Маємо:
2 2 2 2
3
х .
2
3
Відповідь: х ( ; ).
2
Нехай 7 х t , тоді 7 2 х t 2
Маємо t 2 8t 7 0 - квадратну нерівність.
t 2 8t 7 0 , t1 1, t 2 7 .
1) 7 х 1 ; х=0. 2) 7 х 7 ; х=1.
1 t 7 ,
Розв’язування
5 5 x 5 x 150 ;
5 x 5 1 150 ;
Відповідь: х ( 2;) .
Підготовка до ЗНО.
Приклад 5. Розв’яжіть графічно нерівність 2x 3 х .
Розв’язування
22
Будуємо графіки функцій у 2x і у 3 х в одній системі координат. Графіки
цих функцій перетинаються в точці, абсциса якої х=1.
Відповідь: х (;1) .
цілих розв’язків цієї нерівності. Якщо нерівність має безліч цілих розв’язків, то у
відповідь запишіть число 100.
VІ. Самостійна робота
Варіант 1 Варіант 2
№1 Яке з нерівностей не має розв’язків? №1 Розв’язком якої нерівності є множина R?
А Б В Г Д
2х 4 2 0 2 8 2 32 2 0,5
x x x x
23
Урок №7
Тема: Логарифми та їх властивості
Мета: - формувати поняття логарифма числа;
Хід уроку
І.Організаційний момент.
ІІ. Мета та задачі уроку.
ІІІ. Перевірка підготовки учнів до уроку.
1) Перевірка домашнього завдання.
2) Біля дошки учень розв’язує рівняння 2 x 2 х 1 21 .
ІV. Актуалізація опорних знань.
Запитання
24
1. Які рівняння називають показниковими ?
2. Які властивості степеня з раціональним показником?
3. Як розміщений графік показникової функції залежно віл її основи?
4. Які є способи розв’язування показникових рівнянь?
1. Означення логарифма.
2. Десяткові логарифми.
3. Натуральні логарифми.
4. Основна логарифмічна тотожність.
5. Властивості логарифмів.
25
Означення логарифма числа.
26
Скористаємось показниковою рівністю
аn= b (1)
За означенням логарифма
n = logаb
Підставимо вираз у показникові рівність (1)
Матимемо
● а loga b = b
Слайд 7
x
2) log a log a x log a y;
y
3) log a x p p log a х;
p
4) log a q x p log a х;
q
27
log x
5) log a x log a ;
c
1
6) log a x ,
log x a (x≠1);
Контрольні запитання
1. Що таке логарифм числа?
2. Яких значень можуть набувати числа b, а, n?
3. Сформулюйте основну логарифмічну тотожність.
Хід уроку
І.Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчання.
Сьогодні на уроці ми будемо говорити про такі речі:
Слайд (2)
30
V. Мета та задачі уроку.
Знання властивостей кожної з елементарних функцій значно спрощують
розв’язування значної кількості задач. В дослідженнях багатьох реальних
процесів використовують функцію, обернену до показникової, яка називається
логарифмічною. Тому перед нами виникає необхідність познайомитися з цією
функцією та розглянути її властивості.
Отже, тема нашого уроку «Логарифмічна функція та її властивості».
Ми повинні:
розглянути поняття логарифмічної функції;
навчитися будувати графік логарифмічної функції;
дослідити її властивості;
використовувати властивості логарифмічної функції при розв’язуванні
вправ;
познайомитися з використанням логарифмічної функції в науці, техніці та
природі.
VІ. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
1. Поняття логарифмічної функції.
Розглянемо показникову функцію y ax та знайдемо формулу оберненої до
неї функції.
31
Слайд 4
Показникова функція
y a x loga y y loga x
x
, a>0, a1
логарифмічна функція
Властивості
логарифмічної y loga x , a>1 y logax , 0<a<1
функції
Графік
1. Область
визначення D(f) = ( 0; +∞)
функції
2. Область значень
E(f) = ( -∞;+∞)
функції
3. Парність,
Функція не є ні парною, ні непарною (функція загального вигляду).
непарність.
4. Перетин з осями
Якщо х=1, то у=0, тобто графік проходить через точку (1;0)
координат
5. Проміжки Якщо х>1, то f(x)>0; Якщо х>1, то f(x)<0;
знакосталості Якщо х<1, то f(x)<0. Якщо х<1, то f(x)>0.
6.Монотонність Монотонно зростає на R Монотонно спадає на R
34
У гідротехніці по логарифмічній спіралі вигинають трубу,
що підводить потік води до турбіни. Завдяки такій формі труби
втрати енергії при зміні напряму течії в трубі виявляються
мінімальними.
ХІМІЯ
Розчини в природі можуть мати різну реакцію середовища: кислу, лужну,
нейтральну,що характеризується різною концентрацією йонів Гідрогену С( Н +).
Для зручності датським біохіміком С.Сьоренсеном у 1909 році було введено
термін «водневий показник» (рН), – це значно спростило роботу багатьом
поколінням хіміків.
Водневий показник - це від'ємний десятковий логарифм концентрації йонів
Гідрогену рН= - lg С( Н+)
БІОЛОГІЯ
Можна сказати, що спіраль є математичним символом співвідношення
форми і зростання. Великий німецький поет Йоганн-Вольфганг Гете вважав її
символом життя і духовного розвитку.
Логарифмічна функція виникає у зв'язку з найрізноманітнішими
природними формами. По логарифмічних спіралях розташовуються квітки в
суцвіттях соняшника, закручуються раковини молюска Nautilus, роги гірського
барана і дзьоби папуг. Один з павуків, епейра, сплітаючи павутиння, закручує
нитки навколо центра по логарифмічним спіралям.
35
джерело світла, інстинкт їх підводить, і метелики потрапляють в полум’я по
логарифмічної спіралі, що скручується.
V . Підсумок уроку
Питання до класу:
1. Яка функція є оберненою до показникової?
2. Яка функція називається логарифмічною?
3. При якій умові логарифмічна функція є зростаючою (спадною)?
4. Де використовується в навколишньому світі логарифмічна функція?
Оцінювання учнів.
VІ . Домашнє завдання
Опрацювати §4, с.31 - 33;
розв’язати № 137, № 139, № 154, № 157(в).
Урок № 9
Тема: Логарифмічні рівняння
Мета: - формувати вміння учнів розв’язувати найпростіші логарифмічні
рівняння;
- формувати вміння будувати графік логарифмічної функції, дослідити її
властивості, познайомити учнів з використанням логарифмічної
функції при вивченні явищ навколишнього світу;
- розвивати творче мислення, математичне мовлення;
- виховувати вміння працювати разом, почуття відповідальності,
культуру спілкування.
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.
Наочність: комп’ютерна презентація 9.
Хід уроку
36
І. Організаційний момент.
ІІ. Мета та задачі уроку.
ІІІ. Перевірка підготовки учнів до уроку.
1. Перевірка домашнього завдання.
2. Біля дошки працюють 4 учні:
№1 №2
Розв’яжіть рівняння: Розв’яжіть систему рівнянь:
х 2 2 log 2 x 12 ;
x y 9,
log 3 x log 3 y
3 20.
№3 №4
Побудуйте схематично Побудуйте схематично
графік функції: графік функції:
y log 2 ( x 3) 1; y 3log 3 x .
Урок № 10
Тема: Логарифмічні рівняння
Мета: - удосконалити вміння учнів розв’язувати найпростіші логарифмічні
рівняння;
39
- формувати уміння учнів розв’язувати логарифмічні рівняння різними
методами: за означенням логарифма, метод введення нової змінної, за
властивостями логарифмів та логарифмічної функції, функціонально-
графічний метод.
- розвивати здатність учнів до самостійного мислення, пам’ять, увагу,
пізнавальну активність.
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.
Наочність: комп’ютерна презентація 10.
Хід уроку
І.Організаційний момент.
ІІ. Мета та задачі уроку.
Сьогодні ми продовжимо вивчати логарифмічні рівняння та будемо
вдосконалювати вміння розв’язувати логарифмічні рівняння. Для успішного
розв’язування вправ на уроці ми повинні вміти:
правильно визначати тип логарифмічних рівнянь;
застосовувати властивості логарифмів;
застосовувати властивості логарифмічної функції.
ІІІ. Перевірка підготовки учнів до уроку.
1. Перевірка домашнього завдання. 1 log 2 x 3 А -4; 1
2. Самостійна робота. lg ( x 2 3 х) 2
2 Б 6
Слайд 2
log 1 x 1
3 6
В 8
І варіант ІІ
варіант log x0
4 2 Г -3; 3
log 3 x 2 lg( x 2 91) log 0,5 0,25
1 А 3 5 Д 2
2 lg ( x 9 х ) 1
2
Б 6 log х 16 4
6 Е 1
log 1 x 1
Ж 4
3 3
В -3; 3
log x0
4 3
Г -10; 1
1
log 2 ( x 2 1) log 1
5 3
27 Д 1
log х 3 2
6 Е 9 40
Ж 3
Відповідь: І варіант: 1 – Е; 2 – Г; 3 – А; 4 – Д; 5 – В; 6 – Ж.
ІІ варіант: 1 – В; 2 – А; 3 – Б; 4 – Е; 5 – Г; 6 – Д.
41
Слайд 5
1. Розв’язування логарифмічних рівнянь виду
log a f ( x ) log a g ( x ) , де a 0, a 1
ОРІЄНТИР ПРИКЛАД
f ( x) g ( x) , log 3 ( x 2) log 3 (4 x 5)
2
log а f ( x) log а g ( x) f ( x) 0,
g ( x) 0 ОДЗ х 2 2 0, x 2 2,
ОДЗ :
4 x 5 0 x 1,25
(Враховуємо ОДЗ або виконуємо перевірку На цій ОДЗ задане рівняння рівносильне
і прирівнюємо вирази, які стоять під рівнянням:
знаками логарифмів) х 2 2 4 х 5,
х 2 4х 3 0
х1 1, х 2 3
х = 1 – сторонній корінь
(не задовольняє умовам ОДЗ);
х = 3 – корінь рівняння
(задовольняє умовам ОДЗ)
Відповідь: 3.
Розв’язування
4 64
x1, 2
x 2 x 2 x 12 , x 4 x 12 0 ,
2 2
2 ;
x1 6 x 2 2 .
Відповідь: 6; -2.
Слайд 6
2. Розв’язування логарифмічних рівнянь за
властивостями
логарифмів та логарифмічної функції
ОРІЄНТИР ПРИКЛАД
42
1. Враховуємо ОДЗ заданого рівняння log 2 ( x 1) 3 log 2 ( x 3)
( і уникаємо перетворень, які
приводять до звуження ОДЗ). x 1 0 ,
ОДЗ : x 1
2. Стежимо за тим, щоб на ОДЗ x 3 0
кожне перетворення можна було
виконати як у прямому, так і у
зворотному напрямках із На цій ОДЗ задане рівняння рівносильне
збереженням правильної рівності. рівнянням:
log 2 ( x 1) log 2 ( x 3) 3 ,
log 2 (( x 1)( x 3)) 3 ,
( x 1)( x 3) 2 3 ,
x 2 4x 5 0 ,
x1 1, x 2 5.
х = 1 – корінь рівняння
(задовольняє умовам ОДЗ);
х = -5 – сторонній корінь
(не задовольняє умовам ОДЗ)
Відповідь: 1.
Розв’язування
x 9 0 ,
ОДЗ : x9
2 x 1 0
ОРІЄНТИР ПРИКЛАД
43
lg 2 x 2 lg x 3 0
Якщо до заданого рівняння змінна
входить в одному і тому самому вигляді, ОДЗ: х>0
то зручно відповідний вираз із змінною Заміна:
lg x t ,
позначити однією буквою
t 2t 3 0
(новою змінною)
t 1, t 3.
Отже, lg x 1 або lg x 3
t1 2 log 2 x 2,
t 2 3 log 2 x 3,
x4 або x 8 .
Перевірка: 1) х=4 2) х=8
1 2 1 2
1, 1,
5 log 2 4 1 log 2 4 5 log 2 8 1 log 2 8
1 2 1 2
1, 1,
3 3 2 4
1 1; 1 1;
Відповідь: 4; 8.
Слайд 8
4. Розв’язування логарифмічних рівнянь
функціонально-графічним методом
ОРІЄНТИР ПРИКЛАД
f ( x) g ( x) log 4 x 3 log 2 x.
Будуємо графіки функцій y-f(x), y=g(x) в ОДЗ: х>0
одній системі координат та знаходимо Будуємо графіки функцій y=log4x та y=3-
абсциси точок перетину графіків функцій log2x. Маємо:
44
Перевірка: log 4 4 3 log 2 4,
1=3 – 2,
1=1.
Відповідь: 4.
Відповідь: х=1
Урок № 11
Тема: Логарифмічні нерівності
Мета: - формувати вміння учнів розв’язувати найпростіші логарифмічні
нерівності;
Хід уроку
45
І.Організаційний момент.
ІІ. Мета та задачі уроку.
Сьогодні на уроці ми розглянемо види логарифмічних нерівностей та
методи їх розв’язування, а саме:
за властивістю логарифмів та логарифмічної функції;
спосіб введення нової змінної;
функціонально-графічний спосіб.
№1 №2
Розв’яжіть рівняння: Введіть нові змінні lg x a , lg y b
log 32 x 2 log 3 x 3 0,
46
1 12
5.
2 lg x 2 lg x
б) log 0 ,3 x 1.
Розв’язування
а) Оскільки 3 log 2 2 3 , то log 2 х log 2 2 3 .
Основа 2>1, тому логарифмічна функція у log 2 х - зростаюча.
Маємо: звідси х>8.
х(8;+∞).
б) Маємо: log 0 ,3 x log 0 ,3 0,3 .
х 0; 0,3 .
Відповідь: а) х(8;+∞); б) х 0; 0,3 .
Приклад 2. Розв’яжіть нерівність:
log 0, 3 ( x 32) log 0, 3 (1 x ) log 0, 3 (8 x ).
Розв’язування
Знайдемо ОДЗ:
х 32 0, х 32,
1 x 0, x 1,
x
8 x 0; 8;
х 32;1).
47
x 2 10 x 24 0,
Відповідь: х 32; 2 .
Розв’язування
ОДЗ: x 0 .
Нехай lg x t , тоді t 2 3t 2 0. Маємо:
1 t 2.
Розв'язання
48
VІІ. Закріплення нових знань і вмінь учнів.
Урок № 12
Тема: Контрольна робота
«Показникова та логарифмічна функції»
Мета: - контроль знань і умінь учнів з теми «Показникова та логарифмічна
функція»;
- розвивати інформаційно-комунікативні компетенції учнів;
- виховувати зосередженість під час виконання роботи;
- формувати компетенції продуктивної творчої діяльності.
Тип: контроль знань учнів.
Обладнання: комп'ютерна програма Test-W, роздаткові матеріали.
Хід уроку
І.Організаційний момент.
ІІ. Мета та задачі уроку.
49
Ми з вами закінчили вивчати тему «Показникова та логарифмічна
функції». Логічним завершенням нашої роботи стане сьогоднішній урок
контролю знань.
III.Актуалізація опорних знань.
Контрольна робота проходитиме в два етапи: тестові завдання за
допомогою програми Test-W і письмової роботи.
Учитель проводе інструктаж з техніки безпеки. Нагадує учням, що
показникові та логарифмічні вирази в програмі Test-W записані у наступному
вигляді: у=5х запишеться так: у=5^х, а log 2 х так: log(x) за основою 2.
Після виконання тестових завдань кожен учень повинен повідомити
вчителя про свій бал, який заноситься до відомості (Додаток 1).
IV. Виконання контрольної роботи.
Частина дітей приступає до роботи за комп'ютерами (Додаток 2). Інші учні -
виконують письмову роботу (Додаток 3). По мірі виконання роботи одні
замінюють інших.
VІІІ . Підсумки уроку.
ІХ. Домашнє завдання.
Повторити § 2 – 5.
50
Додаток 1
Відомість оцінок за виконання контрольної роботи
Кількість балів
№ П.І. учня Письмова Оцінка
Тести
робота
51
Тестові завдання Додаток 2
1. При яких значеннях основи а показникова функція у=а^х є спадною?
0<а<1
а<1
-1<а<1
а>1
А Б В Г Д
-3 4 -4 1 0
3. Порівняйте числа:
1
2 log 2 0,1
a) і 1; б) і 0.
2
7 9
4. Обчисліть:
a) 2 4 log 2 31 ; б) 2 3 2
5 3 2
101 3
.
5. Розв’яжіть рівняння:
a)
4 х 8 9 2 х ; б) lg 2 lg 2 x x 2 lg 1 x 2 .
6. Розв’яжіть логарифмічну нерівність log 2 4 x x 2 log 2 x.
6 x
2 3 y
2,
7. Розв’яжіть систему
6 x
12 . Якщо пара (х0;у0) є єдиним розв’язком цієї
у . Якщо пари (х ;у ) та
3 y
А Б В Г Д
3 2 1 9 8
54
2. Установіть відповідність між геометричними перетвореннями графіка функції
y 2x (1—4) і функціями, графіки яких отримані в результаті цих перетворень
(А—Д).
5. Обчисліть:
a) 2 2 log 2 31 ; б) 2 32
5 32
101 3
.
6. Розв’яжіть рівняння:
1
a) 5 х 3 5 х 2140; б) log 2 x 2 log 2 ( x 7) 3.
2
55