You are on page 1of 6

Урок Алгебра 10 клас

Тема. Перетворення коренів. Дії над коренями


Мета: удосконалити вміння застосовувати властивості арифметичного
кореня n-го степеня до перетворення виразів, зокрема виносити множник з-
під знак кореня та вносити множник під знак кореня, звільнятися від
ірраціональності в знаменнику дробу, порівнювати корені n-го степеня.
Розвивати вміння лаконічно й математично грамотно висловлювати свою
думку. Виховувати працьовитість, вміння працювати в колективі,
спостережливість.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Очікувані результати:
учні на кінець уроку повинні вміти
 виносити множник з-під знака кореня;
 вносити множник під знак кореня;
 звільнятися від ірраціональності в знаменнику дробу;
 порівнювати корені n-го степеня.
Хід уроку
Ι. Організація класу
ΙΙ. Перевірка домашнього завдання
Фронтальне опитування
 Що називають коренем n-го степеня з числа а , де n є N, n> 1?
 Що називають кубічним коренем із числа а?
 Що називають підкореневим виразом?
 При яких значеннях а має зміст вираз ,kєN?
 Що називають арифметичним коренем n-го степеня з невід’ємного
числа а , де n є N, n> 1?
 При яких значеннях а має зміст вираз ,kєN?
Математичний диктант
Варіант 1 Варіант 2
1.Перевірте правильність рівностей: 1. При яких значеннях змінної має
1) =2; 2) =-1; зміст вираз:
3) =1; 4) =0. 1) ; 2) ;
2. Обчисліть: 3) ?
2. Розв’яжіть рівняння:
1) ; 2) ;
1) = х - 4;
3) ; 4) . 2) = 6 –х.
3. Який з наведених виразів не має 3. Який з наведених виразів не має
змісту? змісту?
1) ; 2) - 1) ; 2) -
4.Значення якого з наведених виразів 4. Обчисліть значення виразу
дорівнює 4?
; 2) ∙ ; 3) 1 )7,2 ; 2) 1,8 ; 3) 5,4; 4) 2,4; 5)
1) 1,2; 6) 3,6
Номера відповідей учні записують у зошитах, здійснюють самоперевірку за
готовими розв’язаннями.
ІІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь.
 Винесіть множник з-під знака кореня:
а) ; б) ; в) , де х ≤ 0.
Які властивості квадратного кореня були використані ?
2. Внесіть множник під знак кореня:
а) 6 ; б) -8 ; в) а3 , де а ≤ 0.
3. Порівняйте числа:
а) 7 і 3 ; б) 3 і 4 .
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Є в рослини, є у слові,
І в рівнянні також є.
І стрижневий, й мичкуватий,
І кубічний, і квадратний.
Що це таке? (Корінь)
Сьогодні на уроці ми будемо вчитеся застосовувати властивості
арифметичного кореня n-го степеня до перетворення виразів.
V. Вивчення нового матеріалу
Ви пригадали як виносити множник з-під знака квадратного кореня, як
його вносити під знак кореня та як порівнювати числа що містять корені.
А тепер порівняйте числа 2 і 3 . За аналогією з попередніми
прикладами маємо, що в цьому прикладі також треба внести множник під
знак кореня, але не квадратного, а n-го степеня, і порівняти корені n-го
степеня.
План розв’язання завдань
1. Порівняння коренів n-го степеня.
Для будь-яких чисел а і b, таких що 0 ≤ а < b, виконується нерівність
< .
Приклад 1 . Порівняти числа і .
Розв’язання. Запишемо числа і у вигляді коренів з одним і тим же
показником:
= = ; = = .
З нерівності 32 > 27 випливає, що > , отже > .
2. Винесення множника з-під знака кореня
Пам’ятка. 1) =а, 2) = а,
в 2 п а,в  0,

3) = ∙ =  в 2 п а,в  0, а > 0, n є N.

Приклад 1. Винесіть множник з-під знака кореня:


а) ; б) , де а < 0; в)
Розв’язання.
а) = = · =2 ;
б) = · = = -а , оскільки а < 0.
в) = =5в .
3. Внесення множника під знака кореня
Приклад 1. Внесіть множник під знак кореня:
а) 2 ; б) -3 ; в) а , де а < 0.
Розв’язання.
а) 2 = = = ;
б) -3 = - =- ;
в) а = - , оскільки а < 0.
4.Позбавлення від ірраціональності в знаменнику дробу
Пам’ятка. 1) а3 – в3 = (а – в)(а2 + ав + в2 );
2) а2 – в2 = (а + в ) (а – в ).
Приклад 1. Звільніться від ірраціональності в знаменнику добу:
а) ; б) .
Розв’язання.
а) = = = .

б) Щоб звільнитися від ірраціональності в знаменнику дробу


помножимо чисельник і знаменник дробу на неповний квадрат суми чисел
і . Матимемо:

= = = =

= .
VІ. Формування вмінь
Виконання письмових вправ з підручника
VІІ. Підбиття підсумків уроку, оцінювання результатів уроку
Рефлексія. Що нового ви дізнались на сьогоднішньому уроці?
Яким питанням на вашу думку треба приділити більше уваги дома?
VІІІ. Домашнє завдання

Алгебра 10 клас.
Тема. Функція у = , її властивості та графік
Мета: сформувати в учнів розуміння змісту поняття функції у= ;
домогтися засвоєння її властивостей; формувати вміння будувати графік
функції у= . Розвивати вміння лаконічно й математично грамотно
висловлювати свою думку. Виховувати працьовитість, спостережливість.
Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь.
Очікувані результати:
учні на кінець уроку повинні вміти
 находити область визначення та множену значень цієї функції;
 досліджувати функцію на парність чи непарність;
 визначати проміжки зростання та спадання функції у= ;
 будувати її графік.

Хід уроку
Ι. Організація класу
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Тестова самостійна робота

Варіант 1 Варіант 2
1.Обчисліть: . 1.Обчисліть: .

А)- ; Б) ; В) - ; А)- ; Б) ; В) ;
Г)вираз не має змісту. Г) вираз не має змісту.
2.Укажіть два послідовних цілих 2.Укажіть два послідовних цілих
числа, між якими знаходиться число числа, між якими знаходиться число
.
А) 1 і 2; Б) 2 і 3; А) 3 і 4; Б) 2 і 3; В) 9 і 10; Г) 4 і 5.
В) 5 і 6; Г) 4 і 5. 3.Знайдіть значення виразу: ∙ .
3.Знайдіть значення виразу: ∙ А) 75; Б) 45 ;
. В) 15; Г) 375.
А) 486; Б) 6 ; В) 243; Г) 12.
4.Порівняйте числа 4.Порівняйте числа
і . і .
А) > ;Б) < ; В) = ; А) > ;Б) <
Г) порівняти неможливо. ; В) = ;
5. Розташуйте в порядку зростання Г)порівняти неможливо.
числа: ; ; . 5. Розташуйте в порядку спадання
А) ; ; ; Б) ; ; ; В) числа: ; ; .
; ; ; Г) ; ; . А) ; ; ; Б) ; ; ; В)
; ; ; Г) ; ; .

Робота в групах Інтерактивна вправа „ Знайди помилку”


Знайдіть помилку:
1. Порівняйте числа і .
= , < . отже, < .
2. Винесіть множник з- під знака кореня:
а) =4 ; б) 3 54х 7 =3х3 .
3. Внесіть множник під знак кореня: у , де
у< 0. у =-
ΙΙІ. Мотивація пізнавальної діяльності
Учитель. Ви вже знайомі з деякими видами функцій, умієте досліджувати
їх властивості, застосовувати властивості функцій до розв’язування рівнянь,
маєте уявлення про обернену функцію та її властивості.
Завдання.1) Задайте формулою функцію обернену до функції у= х2.
2) Задайте формулою функцію обернену до функції у= хn.
Мета цього уроку сформувати поняття функції у= х n, дослідити її
властивості, навчитися будувати графік.
ІV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу
Робота з підручником. Інтерактивна технологія „ Мозковий штурм”
На дошці записано план вивчення нового матеріалу. Учні самостійно
знаходять відповіді на пункти плану та складають опорний конспект за
формою
План вивчення нового матеріалу
1. Означення функції у= .
2. Область визначення функції.
3. Область значень .
4. Парність, непарність.
5. Проміжки зростання, спадання функції.
6. Графік функції.
Опорний конспект

Властивості та графік функції у= , де n ≥ 0, n є N

у= n- парне n - непарне
у= у=
1.Область
визначення
2.Область
значень
3.Парність,
непарність
4.Зростання,
спадання

V. Формування вмінь і навичок Виконання завдань з підручника


VІ. Підбиття підсумків уроку
Вправа „ Незакінчене речення”
Учитель. Сьогодні на уроці ми познайомилися з новою функцією, а саме…
VІІ. Домашнє завдання

You might also like