You are on page 1of 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

4 10.25-11.25
15 Isnin 26 April 2021 Matematik
UTM 60 minit

BIDANG NOMBOR DAN OPERASI

TAJUK 2.0 PECAHAN

TOPIK PECAHAN, PERPULUHAN DAN PERATUS

STANDARD KANDUNGAN 2.2 Bahagi perpuluhan

2.2.4 Membahagi perpuluhan dengan nombor satu digit, 10, 100 dan 1000, hasil bahagi
STANDARD PEMBELAJARAN
hingga tiga tempat perpuluhan.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (i) Membuat dan menyelesaikan masalah bahagi perpuluhan.

Murid berjaya:-
KRITERIA KEJAYAAN 1. Memahami dan menyelesaikan masalah melibatkan operasi bahagi perpuluhan hingga
hasil darabnya tiga tempat perpuluhan dengan betul.
Pengenalan:-
1. Murid ditunjukkan cara menyelesaikan soalan operasi bahagi perpuluhan.
Aktiviti:-
2. Murid ditegaskan apabila membahagi perpuluhan, murid perlu membahagi sehingga
tiada baki.
3. Murid diingatkan bahawa pembahagian perpuluhan adalah sama dengan
pembahagian nombor bulat.
AKTIVITI 4. Murid dibimbing meletakkan titik perpuluhan di temapt perpuluhan yang betul
PDPC apabila membahagi perpuluhan dengan 10, 100 dan 1000.
5. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan kecil.
6. Murid menjalankan aktiviti berkumpulan dengan mengisi tempat kosong pada kad
imbasan yang diberikan oleh guru. Murid bertukar-tukar soalan dan jawapan. (PAK 21)
7. Murid menjawab soalan dalam masa yang ditetapkan. (PBD)
8. Guru membuat perbincangan jawapan dengan murid. (KBAT)
Penutup:-
9. Murid membuat pembetulan jawapan dan rumusan pelajaran hari ini.
BBB Buku Teks m/s 92-93, kad nombor.

KBAT Menganalisis EMK


Nilai Murni

PAK 21 Think– Pair– Share (Fikir- Pasang– Kongsi) NILAI MURNI Kerjasama

PENTAKSIRAN BILIK Buku Latihan


TAHAP PENGUASAAN (TP) 6
DARJAH (PBD)
Secara lisan
KEHADIRAN : / 34

REFLEKSI / IMPAK ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana masa pengajran dan pembelajaran telah tamat
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

5 11.35 - 12.35
15 Isnin 26 April 2021 Sejarah
UTM 60 minit

TEMA KEDAULATAN NEGARA

TAJUK 7. Perjuangan Kemerdekaan Negara

UNIT 4. Kedaulatan Negara Dicabar

Bumi Bertuah Menjadi Rebutan


TOPIK Kesan Terhadap Pentadbiran Akibat Penjajahan
Kesan Sosial Dan Ekonomi Akibat Penjajahan
STANDARD KANDUNGAN 7.1 Campur Tangan dan Penjajahan dan Kuasa Asing
7.1.3 Menyatakan faktor kedatangan kuasa asing ke negara kita.
7.1.4 Menyatakan kesan campur tangan dan penjajahan kuasa asing terhadap
pentadbiran dan sosioekonomi.
STANDARD PEMBELAJARAN
K7.1.6 Menerangkan kepentingan semangat patriotisme dalam mempertahankan
kedaulatan negara.
K7.1.7 Menghuraikan kepentingan mengekalkan kedaulatan dan kemakmuran negara kita.
Pada akhir PdPC murid akan dapat:
1. Menerangkan kepentingan semangat patriotisme dalam mempertahankan kedaulatan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
negara.
2. Menghuraikan kepentingan mengekalkan kedaulatan dan kemakmuran negara kita.
Murid berjaya menghuraikan kepentingan mengekalkan kedaulatan dan kemakmuran
KRITERIA KEJAYAAN
negara kita.
Set induksi:-
1. Murid melihat buku teks halaman 50 dan memahami maklumat. Murid memberiksn
pendapat tentang sumber alam dan hasil bumi negara kita.
Aktiviti:-
2. Murid diterangkan tentang faktor-faktor kedatangan kuasa asing ke negara kita.
3. Murid dibahagi kepada lima kumpulan mengikut faktor kedatangan kuasa asing. Setiap
AKTIVITI kumpulan mengumpul maklumat tambahan mengikut tajuk yang diberikan.
PDPC Bentangkan dan jawab soalan dari kumpulan lain. (PAK21)
4. Murid menyatakan 3 kepentingan semangat patriotik untuk mempertahankan
kadaulatan negara. (KBAT)
5. Secara berkumpulan, murid bercerita tentang kesan penjajan terhadap pentadbiran,
sosial dan ekonomi negara. (PBD)
Penutup:-
6. Murid dan guru membuat rumusan pelajaran hari ini.
BBB Buku teks ms 50-54
KBAT Menilai EMK Patriotisme

AKTIVITI PAK-21 Goldfish Bowl (Mangkuk ikan emas) NILAI TERAS SIVIK Bertanggungjawab

TAHAP PENGUASAAN (TP) 5 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Pembentangan

KEHADIRAN : / 30

REFLEKSI / IMPAK ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana masa pengajaran dan pembelajaran telah tamat

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

4 10.25-11.25
15 Isnin 26 April 2021 Matematik
UTM 60 minit

BIDANG NOMBOR DAN OPERASI

TAJUK 2.0 PECAHAN

TOPIK PECAHAN, PERPULUHAN DAN PERATUS

STANDARD KANDUNGAN 2.3 Peratus

2.3.1 Menukarkan pecahan kepada peratus dan sebaliknya.


STANDARD PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (i) Membuat penukaran pecahan kepada peratus.

Murid berjaya:-
KRITERIA KEJAYAAN 1. Memahami dan menyelesaikan masalah melibatkan penukaran pecahan kepada peratus
dengan betul.
Pengenalan:-
1. Murid ditunjukkan beberapa cara membuat penukaran pecahan kepada peratus.
Aktiviti:-
2. Murid diterangkan dengan tiga cara untuk menukarkan pecahan kepada peratus.
3. Murid melihat guru membuat contoh penyelesaian menggunakan kertas petak seperti
helaian buku tulis matematik, kertas grid dan kertas graf untuk menukarkan pecahan
kepada peratus.
AKTIVITI 4. Murid dibimbing mempelbagaikan aktiviti melorek dengan menggunakan MS Excel.
PDPC 5. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan kecil.
6. Setiap kumpulan dibekalkan kad soalan, kertas grid dan kertas graf.
7. Murid menjalankan aktiviti berkumpulan menukarkan pecahan kepada peratus seperti
arahan dalam kad soalan. (PAK 21)
8. Murid menjawab soalan dalam masa yang ditetapkan. (PBD)
9. Guru membuat perbincangan jawapan dengan murid. (KBAT)
Penutup:-
10. Murid membuat pembetulan jawapan dan rumusan pelajaran hari ini.
BBB Buku Teks m/s 94, kad nombor.

KBAT Menganalisis EMK


Nilai Murni

PAK 21 Presentations (Persembahan)- berkumpulan.NILAI MURNI Kerjasama

PENTAKSIRAN BILIK Buku Latihan


TAHAP PENGUASAAN (TP) 6
DARJAH (PBD)
Secara lisan
KEHADIRAN : / 34

REFLEKSI / IMPAK ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana masa pengajaran dan pembelajaran telah tamat.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

4 10.30-11.30
15 Selasa 27 April 2021 Matematik
UTM 60 minit

BIDANG NOMBOR DAN OPERASI

TAJUK 2.0 PECAHAN

TOPIK PECAHAN, PERPULUHAN DAN PERATUS

STANDARD KANDUNGAN 2.3 Peratus

2.3.1 Menukarkan pecahan kepada peratus dan sebaliknya.


STANDARD PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (i) Membuat penukaran pecahan kepada peratus.

Murid berjaya:-
KRITERIA KEJAYAAN 1. Memahami dan menyelesaikan masalah melibatkan penukaran pecahan kepada peratus
dengan betul.
Pengenalan:-
1. Murid ditunjukkan beberapa cara membuat penukaran pecahan kepada peratus.
Aktiviti:-
2. Murid diterangkan dengan tiga cara untuk menukarkan pecahan kepada peratus.
3. Murid melihat guru membuat contoh penyelesaian menggunakan kertas petak seperti
helaian buku tulis matematik, kertas grid dan kertas graf untuk menukarkan pecahan
kepada peratus.
AKTIVITI 4. Murid dibimbing mempelbagaikan aktiviti melorek dengan menggunakan MS Excel.
PDPC 5. Murid dibahagikan kepada beberapa pasangan.
6. Murid menjalankan aktiviti secara berpasangan. Murid A menulis satu pecahan dan
murid B menukarkannya kepada peratus. Seterusnya, tukar peranan murid. (PAK 21)
7. Murid mengumpul dan menyemak jawapan yang diperoleh.
8. Murid menjawab soalan dalam masa yang ditetapkan. (PBD)
9. Guru membuat perbincangan jawapan dengan murid. (KBAT)
Penutup:-
10. Murid membuat pembetulan jawapan dan rumusan pelajaran hari ini.
BBB Buku Teks m/s 94-95, kad nombor.

KBAT Menganalisis EMK


Nilai Murni

PAK 21 Role-Play (Main peranan) NILAI MURNI Kerjasama

PENTAKSIRAN BILIK Buku Latihan


TAHAP PENGUASAAN (TP) 6
DARJAH (PBD)
Secara lisan
KEHADIRAN : / 34

REFLEKSI / IMPAK ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana masa pengajaran dan pembelajaran telah tamat

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

4 9.35-10.35
15 Jumaat 30 April 2021 Matematik
UTM 60 minit

BIDANG NOMBOR DAN OPERASI

TAJUK 2.0 PECAHAN

TOPIK PECAHAN, PERPULUHAN DAN PERATUS

STANDARD KANDUNGAN 2.3 Peratus

2.3.2 Mengira peratus daripada suatu kuantiti objek.


STANDARD PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (i) Memahami peratusan objek melibatkan situasi harian.

Murid berjaya:-
KRITERIA KEJAYAAN
1. Menyatakan peratusan objek berdasarkan pernyataan yang diberi dengan betul.

Pengenalan:-
1. Murid ditunjukkan beberapa cara membuat untuk mengira peratusan objek.
Aktiviti:-
2. Murid diterangkan cara mendapatkan peratusan objek berdasarkan pernyataan yang
diberi.
3. Murid diberikan beberapa contoh situasi harian yang menggunakan peratusan objek.
AKTIVITI 4. Murid dibahagikan kepada beberapakumpulan kecil.
5. Murid menjalankan aktiviti secara berkumpulan. Murid diminta mendapatkan data
PDPC situasi harian seperti bilangan guru bercermin mata dan bilangan murid kidal untuk
mencari peratusannya. (PAK 21)
6. Murid mengumpul dan menyemak jawapan yang diperoleh.
7. Murid menjawab soalan dalam masa yang ditetapkan. (PBD)
8. Guru membuat perbincangan jawapan dengan murid. (KBAT)
Penutup:-
9. Murid membuat pembetulan jawapan dan rumusan pelajaran hari ini.

BBB Buku Teks m/s 96, kad nombor.

KBAT Menganalisis EMK


Nilai Murni

PAK 21 Role-Play (Main peranan) NILAI MURNI Kerjasama

PENTAKSIRAN BILIK Buku Latihan


TAHAP PENGUASAAN (TP) 6
DARJAH (PBD)
Secara lisan
KEHADIRAN : / 34

REFLEKSI / IMPAK ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana masa pengajaran dan pembelajaran telah tamat
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

4 10.25-11.25
16 Rabu 03 Mei 2021 Matematik
UTM 60 minit

BIDANG NOMBOR DAN OPERASI

TAJUK 2.0 PECAHAN

TOPIK PECAHAN, PERPULUHAN DAN PERATUS

STANDARD KANDUNGAN 2.4 Selesaikan masalah.

2.4.1 Penyelesaian masalah.


STANDARD PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (i) Menyelesaikan masalah pecahan, perpuluhan dan peratus.
(ii) Memahami dan menggunakan pelbagai strategi untuk menyelesaikan masalah.
Murid berjaya:-
1. Menyelesaikan masalah harian melibatkan pecahan, perpuluhan dan peratus dengan
KRITERIA KEJAYAAN betul.
2. Menyelesaikan masalah harian melibatkan pecahan, perpuluhan dan peratus dengan
pelbagai strategi dengan betul.
Pengenalan:-
1. Murid ditunjukkan beberapa contoh cara penyelesaian masalah melibatkan pecahan,
perpuluhan dan peratus.
Aktiviti:-
2. Murid dibimbing mengenal pasti maklumat penting dan kata kunci untuk menentukan
operasi bagi menyelesaikan masalah.
3. Murid diberikan beberapa contoh situasi harian yang melibatkan penggunaan
pecahan, perpuluhan dan peratus.
AKTIVITI 4. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan kecil.
5. Murid menjalankan aktiviti secara berkumpulan. Murid diminta menyelesaikan
PDPC masalah situasi di atas (contoh soalan bku teks ms 98) sekiranya bilangan ahli
persatuan diubah kepada 210 orang. (PAK 21)
6. Murid diberikan pelbagai soalan yang berlainan seperti ‘Berapakah beza jisim yang
paling banyak dengan jisim yang paling sedikit?’.
7. Murid membandingkan jawapan di antara kumpulan.
8. Murid menjawab soalan dalam masa yang ditetapkan. (PBD)
9. Guru membuat perbincangan jawapan dengan murid. (KBAT)
Penutup:-
10. Murid membuat pembetulan jawapan dan rumusan pelajaran hari ini.
BBB Buku Teks m/s 97-98, kad nombor.

KBAT Menganalisis EMK


Nilai Murni

PAK 21 Think– Pair– Share (Fikir- Pasang– Kongsi) NILAI MURNI Kerjasama

PENTAKSIRAN BILIK Buku Latihan


TAHAP PENGUASAAN (TP) 6
DARJAH (PBD)
Secara lisan
KEHADIRAN : / 34

REFLEKSI / IMPAK ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana masa pengajaran dan pembelajaran telah tamat
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

5 11.30 - 12.30
16 Isnin 03 Mei 2021 Sejarah
UTM 60 minit

TEMA KEDAULATAN NEGARA

TAJUK 7. Perjuangan Kemerdekaan Negara

UNIT 5. Bangkit Berjuang Penjajah Ditentang

TOPIK Pahlawan Tempatan

STANDARD KANDUNGAN 7.1 Campur Tangan dan Penjajahan dan Kuasa Asing
7.2.1 Menyenaraikan tokoh tempatan yang menentang campur tangan dan penjajahan
kuasa asing.
7.2.2 Menyatakan sebab penentangan tokoh tempatan terhadap campur tangan dan
penjajahan kuasa asing.
STANDARD PEMBELAJARAN
7.2.3 Menerangkan peristiwa penentangan tokoh terhadap campur tangan dan penjajahan
kuasa asing.
K7.2.4 Menyatakan iktibar yang diperoleh daripada perjuangan tokoh terdahulu.
K7.2.6 Menghuraikan kepentingan mempertahankan kedaulatan negara.
Pada akhir PdPC murid akan dapat:
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 3. Menyatakan iktibar yang diperoleh daripada perjuangan tokoh terdahulu.
4. Menghuraikan kepentingan mempertahankan kedaulatan negara.
Murid berjaya menghuraikan kepentingan mengekalkan kedaulatan dan kemakmuran
KRITERIA KEJAYAAN
negara kita melalui drama yang dilakonkan.
Set induksi:-
7. Murid melihat buku teks halaman 58-59 dan memahami maklumat. Murid
memberikan pendapat tentang nama tokoh tempatan yang mereka kenali.
Aktiviti:-
8. Murid dibimbing memahami sebab dan peristiwa penentangan perjuang tempatan
seperti Dol Said, Rentap, Sharif Masahor, Dato’ Maharaj Lela, Yamtuan Antah dan Dato’
AKTIVITI Bahaman.
9. Murid dibahagi kepada enam kumpulan mengikut nama pejuang tempatan. Setiap
PDPC kumpulan mengumpul maklumat tambahan mengikut tajuk yang diberikan.
Bentangkan dan jawab soalan dari kumpulan lain. (PAK21)
10. Secara berkumpulan, murid menghasilkan skrip lakonan berdasarkan peristiwa satiap
tokoh pejuang. (KBAT)
11. Secara berkumpulan, murid melakonkan drama mengikut skrip yang dihasilkan. (PBD)
Penutup:-
12. Murid dan guru membuat rumusan pelajaran hari ini.
BBB Buku teks ms 58-65
KBAT Mencipta EMK Patriotisme

AKTIVITI PAK-21 Presentations (Persembahan)- berkumpulan.


NILAI TERAS SIVIK Kasih Sayang

TAHAP PENGUASAAN (TP) 5 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Main Peranan

KEHADIRAN : / 30

REFLEKSI / IMPAK ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana mkasa dan pengajaran telah tamat

You might also like