You are on page 1of 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

7.20 – 8.20 am
BAHASA
49 Jumaat 10/12/2021 5 UKM
60 minit MELAYU

TEMA 8. EKONOMI, KEUSAHAWANAN DAN PENGURUSAN KEWANGAN

UNIT 23: Usahawan Berwawasan TAJUK Kompang Lima Beradik

KEMAHIRAN BAHASA 5.0 ASPEK TATABAHASA

STANDARD KANDUNGAN 5.2 Memahami dan menggunakan pembentukan kata mengikut konteks

5.2.1 Memahami dan menggunakan kata berimbuhan mengikut konteks;


(i) kata berimbuhan awalan
STANDARD PEMBELAJARAN (ii) kata berimbuhan akhiran
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir PdPC murid dapat :
Mengkategorikan kata berimbuhan awalan dan kata berimbuhan akhiran dalam teks. Kemudian,
membina ayat.

Murid berjaya mengenalpasti dan membina 5 ayat menggunakan kata berimbuhan awalan dan kata
berimbuhan akhiran dengan betul.

Pengenalan :
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.
Aktiviti :
KRITERIA KEJAYAAN
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran.
AKTIVITI 2. Murid diminta membuka buku teks ms177.
PDPC 3. Murid diminta mengkategorikan kata berimbuhan awalan dan kata berimbuhan akhiran dalam teks.
Kemudian, membina ayat.(PBD)
4. Murid dibimbing memahami dan menggunakan kata berimbuhan awalan dan kata berimbuhan
akhiran.(KBAT)
5. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
Penutup :
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

BBB Buku Teks: 177

SISTEM BAHASA Tatabahasa

KBAT Mengaplikasi

PAK-21 Table Talkers (Perbincangan di meja)

TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan

KEHADIRAN : 15 / 33

REFLEKSI / IMPAK ___15___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


___0___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana ________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

8.20 – 9.20 am
49 Jumaat 10/12/2021 4 UKM Sejarah
60 minit

TEMA SEJARAH AWAL NEGARA

TAJUK 5: Tokoh Terbilang Kesultanan Melayu Melaka

UNIT 8. Tokoh Terbilang Kesultanan Melayu Melaka

TOPIK Peranan Tokoh Terbilang

STANDARD KANDUNGAN 5.1 TokohTerbilang Kesultanan Melayu Melaka


5.1.3 Mengkategorikan peranan Sultan, Bendahara, dan Laksamana dalam Kesultanan
STANDARD PEMBELAJARAN Melayu Melaka.
K5.1.6 Menghuraikan kepentingan menghargai sumbangan tokoh.
Pada akhir PdPC murid akan dapat:
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Mengkategorikan peranan Sultan, Bendahara, dan Laksamana dalam Kesultanan Melayu
Melaka.

KRITERIAKEJAYAAN Murid berjaya menghuraikan kepentingan menghargai sumbangan tokoh.

Set induksi:-
1. Murid mengimbas pelajaran lalu tentang peranan sultan.
Aktiviti:-
2. Murid membincangkan peranan seorang bendahara dan laksamana. (KBAT)

AKTIVITI 3. Murid secara berpasangan, menyatakan kepentingan menghargai sumbangan

PDPC tokoh-tokoh dalam negara kita. (PAK21)


4. Murid menceritakan semula peranan Sultan, bendahara dan laksamana yang dipelajari
sebelum ini. (PBD)
Penutup:-
5. Murid membuat rumusan pelajaran hari ini.

BBB Buku Teks m/s 110-111

KBAT Menganalis KBAT Menganalis

AKTIVITI PAK-21 Rally Robin (Giliran Robin) AKTIVITI PAK-21 Rally Robin (Giliran Robin)

TAHAP PENGUASAAN (TP) 5 TAHAP PENGUASAAN (TP) 5

KEHADIRAN : 16 / 33

REFLEKSI / IMPAK ___16___ murid dapatmencapaiobjektif yang ditetapkan.


___0___ murid yang tidakmencapaiobjektifdiberibimbingan.
PdP ditunda kerana ________________________________________________

You might also like