You are on page 1of 2

Osnovna škola ___________________________

Razred: __________________________
Datum: ______________________

PRIPREMA ZA ČAS

Predmet: Moja okolina


Nastavna jedinica: Kućni red u stambenoj zgradi
Cilj: odrediti kućni red i usvojiti osnovna pravila ponašanja
Tip nastavnog časa: ponavljanje i utvrđivanje
Zadaci časa:
a) odgojni – razvijanje potrebe za čuvanjem i održavanjem čistoće u zajedničkim prostorijama i
okolini stambene zgrade, da se ponašaju u skladu s kućnim redom
b) obrazovni – sastaviti pravila kućnog reda na osnovu slike,
c) funkcionalni – da slobodno iznose svoje mišljenje, kultura dijaloga
Nastavne metode: razgovor, objašnjenje, metoda slušanja, pokazivanja, aktivnost učenika
Oblici rada: frontalni, individualni, grupni
Nastavna sredstva: osnovna, slika, materijal potreban za rad u grupi

STRUKTURA ČASA

Uvodni dio časa


Učenici su podijeljeni u grupe. Pantomimom predstavljaju ono što se radi u nekoj prostoriji u
stanu ili zajedničkoj prostoriji u stambenoj zgradi, ostali učenici pogađaju o kojoj je prostoriji
riječ.
Pokazivanje i razgovor o slici – kako se ponašaju stanari?

Isticanje cilja časa

Glavni dio časa


Upozoravamo da u zgradi živi više ljudi te stoga moraju postojati pravila ponašanja kojih se moramo
pridržavati. Upoznajemo učenike s kućnim redom. Čitamo one dijelove kućnog reda koje smatramo
izrazito bitnim za učenike.
Koji se dijelovi kućnog reda najčešće nepoštuju?- iskustva učenika

Posebnu pažnju posvetiti lijepom i urednom izgledu okoliša.


Učenici mogu iznijeti svoja zapažanja šta im se sviđa u okolišu njihove zgrade, a šta im smeta. Također
mogu iznijeti ideje šta bi učinili kako bi okoliš njihove zgrade izgledao ljepše i urednije.

Učenici/učenice opisuju svoje komšije. Potičemo na kvalitetne i humane odnose među komšijama.

1. Sastaviti pravila kućnog reda na osnovu slike .


2. Formirati grupe i podijeliti materijal za rad.
3. Pravila kućnog reda koja su učenici sastavili, a koja treba da budu afirmativna, da
sugerišu pozitivne postupke, da ne ističu samo zabrane, učenici čitaju u grupama,
biraju najbolja i zapisuju na veliki papir.
4. Čitanje pravila – izvještaji grupa, komentarisanje, kritičko analiziranje I
dopunjavanje.
5. Izbor najboljih i ocjenjivanje.

Završni dio časa


D.z. RSV, str. 66.

You might also like