You are on page 1of 3

PISMENA PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG ČASA

Predmet: Bosanski jezik i književnost


Nastavnica: Ena Neimarlija
Razred: VIII
Nastavna jedinica: Književnost: U predvečerje-Miroslav Krleža
Tip sata: Upoznavanje sa novim gradivom
Ciljevi
 obrazovni: Razvoj sposobnosti doživljavanja umjetničkog djela, uočavanje bitnih osobina lirske opisne
kao i lirske refleksivne-misaone pjesme, očavanje stilskih figura, razumijevanje pjesme, vizuelni
doživljaj pjesme
 odgojni: izgrađivanje upornosti u savladavanju teškoća, razvijanje solidarnosti, razvijanje interesovanja
za savladavanjem poteškoća, razvijanje ekološke svijesti
 funkcionalni: Razvoj izražajnih sposobnosti, pažnje, motivacija za savladavanje poteškoća
Nastavna sredstva: Tabla, kreda, čitanka
Nastavne metode: Razgovor, usmeno izlaganje,rad s tekstom
Oblici rada: Frontalni, individualni, grupni

UVODNI DIO ČASA:


Ponoviti prethodna znanja o lirskim pjesmama, vrste lirskih pjesama prema motivima kao i stilske figure.
Reći i na tabli napisati naziv nastavne jedinice:
Književnost:-U predvečerje-Miroslav Krleža
O piscu:
Miroslav Krleža rođen je u Zagrebu 1893. Bio je pjesnik, pripovjedač, romansijer, dramski pisac, putopisac,
esejist, svestrano obrazovana ličnost-erudit. Poznata djela su: Balade Petrice Kerempuha, Hrvatski bog mars,
Gospoda Glembajevi, Povratak Filipa Latinovića. Mnogi ga smatraju najvećim hrvatskim književnikom. Umro
je 1980.
GLAVNI DIO ČASA:

RAZUMIJEVANJE

- Najava i izražajno čitanje pjesme.


- Iznošenje prvih dojmova o pročitanoj pjesmi.
- Podjela zadataka za grupni rad.

 Analiza pjesme (vrsta, tema, stihovi, forma). U čemu je sadržana originalnost rimovanja u ovoj pjesmi.
 Stilske figure i kako one doprinose izražajnosti stihova.
 Izdvoji sve vidne, zvučne i mirisne dojmove pjesme i objasni što njihovom uporabom postignuto.
Obratite pozornost na pjesnikov izbor riječi.
 Napiši pjesniku pismo u kojem ćeš mu izreći svoj dojam o pjesmi, neka svoja razmišljanja ili možebitne
nejasnoće.
 Izaberite pjesničke slike i naslikajte ih.

Grupe su unaprijed formirane. U svakoj grupi su zastupljeni i dječaci i djevojčice. Teže zadatke su dobile grupe
u kojima su učenici koji imaju veće znanje, ali i među njima postoje razlike u stupnju znanja. U grupi koja crta
se nalaze dva vrlo slaba učenika, ali koji se dobro likovno izražavaju. S njima je i djevojčica koja je jako dobra
učenica, ali ima razvijen talent za likovno izražavanje. U grupi koja piše pismo nalaze se djeca koja se vole
pismeno izražavati, ali su i dva djeteta koja su vrlo slaba po znanju. Broj grupe je ujedno i redoslijed izlaganja
grupe.
Rad u grupama prema zahtjevima.

- Kroz razgovor analiziramo iznesene podatke o pjesmi.


- Pokušati sada u pismenoj formi iznijeti svoj dojam o pjesmi, ali koristeći se pjesničkim jezikom.
- Individualno pisanje pisama i zaključaka
- Iščitavanje napisanih uradaka pred razredom.
ZAKLJUČCI:
1. Lirska opisna pjesma-opisan pejzaž-krajolik
2. Lirska misaona-refleksivna pjesma-pjesnik iskazuje određenu misao o čovjeku i njegovom životu.
3. Simbol-stilska figura pomoću koje se nekim konkretnim predmetom ili pojmom ukazuje na neki
apstraktni pojam

ZAVRŠNI DIO ČASA:

Pohvaliti i ocijeniti aktivne učenike.


Za zadaću pjesmu naučiti napamet.
U tekama prepisati primjere zastupljenih stilskih figura iz pjesme.
Tijek sata

EVOKACIJA

- Kroz razgovor definirati značenje riječi bonaca.


- Individualno napisati asocijacije na naslov pjesme ( Bonaca u predvečerje).
- Iščitavanje uradaka (prvo u grupi, a onda nekoliko i pred cijelim razredom)

RAZUMIJEVANJE

- Najava i izražajno čitanje pjesme.


- Iznošenje prvih dojmova o pročitanoj pjesmi.
- Podjela zadataka za grupni rad.

I. Analiza pjesme (vrsta, tema, stihovi, forma). U čemu je sadržana originalnost rimovanja u ovoj
pjesmi.
II. Stilske figure i kako one doprinose izražajnosti stihova.
III. Izdvoji sve vidne, zvučne i mirisne dojmove pjesme i objasni što njihovom uporabom postignuto.
Obratite pozornost na pjesnikov izbor riječi.
IV. Napiši pjesniku pismo u kojem ćeš mu izreći svoj dojam o pjesmi, neka svoja razmišljanja ili
možebitne nejasnoće.
V. Izaberite pjesničke slike i naslikajte ih.

Grupe su unaprijed formirane. U svakoj grupi su zastupljeni i dječaci i djevojčice. Teže zadatke su dobile grupe
u kojima su učenici koji imaju veće znanje, ali i među njima postoje razlike u stupnju znanja. U grupi koja crta
se nalaze dva vrlo slaba učenika, ali koji se dobro likovno izražavaju. S njima je i djevojčica koja je jako dobra
učenica, ali ima razvijen talent za likovno izražavanje. U grupi koja piše pismo nalaze se djeca koja se vole
pismeno izražavati, ali su i dva djeteta koja su vrlo slaba po znanju. Broj grupe je ujedno i redoslijed izlaganja
grupe.

- Rad grupe na zadatcima.


- Izlaganje grupa prema predviđenom redoslijedu i stavljanje izrađenih plakata na pano.

REFLEKSIJA

- Kroz razgovor usustavljivanje iznesenih podataka o pjesmi.


- Pokušati sada u pismenoj formi iznijeti svoj dojam o bonaci, ali koristeći se pjesničkim jezikom.
- Individualno pisanje uradaka.
- Iščitavanje napisanih uradaka pred razredom.

(Ako ne bude dovoljno vremena, tekst ili pjesmu o bonaci u predvečerje napisati za zadaću)

You might also like