You are on page 1of 6

JU OŠ “Kaćuni”

PO Gornja Rovna
Školska 2021/22. godina

PISMENA PRIPREMA ZA REALIZACIJU ČASA IZ


MOJE OKOLINE

SAOBRAĆAJNI ZNAKOVI

Učiteljica: Rejhana Hajdarević

Gornja Rovna, novembar 2021. godine

Školska godina: 2021/22.


Datum: 26.04.2021. godine

Redni broj nastavnog časa:

Razred: I-6

Nastavni predmet: Moja okolina

Nastavna jedinica: Saobraćajni znakovi

Tip časa: obrada

Nastavne metode: metoda ilustracije, metoda razgovora, metoda rada na tekstu, metoda čitanja i
pisanja, metoda samostalnog rada, metoda ilustracije,…

Nastavna sredstva i pomagala: knjiga-udžbenik, plakat (flomasteri, hamer papir), slike, tabla,
marker, interaktivna tabla...

Oblici rada: frontalni, individualni

Cilj časa je razvijati i poticati potrebu za slušanjem i čitanjem te osposobljavati učenike za


govornu komunikaciju. (atrikulacija glasa Š).

Zadaci časa:

a) Obrazovni :
Prepoznavanje najvažnijih znakova za pješake, značaj i uloga
usvajanje novih pojmova i bogaćenje rječnika;
uočavanje opisa i vježba opisivanja.bogaćenje učeničkog rječnika;
b) Funkcionalni :

razvijanje sposobnosti samostalnog prelaženja ulice na obližnjem mjestu


razvijanje određenih osobina tokom rada (dosjetljivost, upornost);

c) Odgojni :

razvijanje saobraćajne kulture


poštivanje saobraćajnih znakova
razvijanje sposobnosti logičkog mišljenja i zaključivanja
razvijanje mašte i radoznalosti.

Međupredmetna korelacija: Moja okolina, Likovna kultura, Matematika, Muzička kultura


ARTIKULACIJA ČASA
Uvodni dio (10 minuta):

Motivacija
Igra: „Pamćenje“
Igra se u parovima.Parovi se okrenu jedan prema drugom licem i nešto razgovaraju,
ali treba da paze šta imaju na sebi i kako im šta stoji. Na dogovoreni znak , nakon
dvije do tri minute , okreću se leđima jedan drugom. Brzo nešto na sebi promijene
( npr. skinu šnalu). Na ponovni znak se okreću i pokušavaju odgonetnuti šta je ko
promijenio na sebi.

Najava cilja časa

Glavni dio (30 minuta):

Pjesma: Znakovi

Neki su žuti, okolo crveni,


neki plavi, unutra bijeli.

A šta kažu, a šta kažu,


žuti i plavi znakovi mali.

Žuti nas upozoravaju da opasnosti vrebaju,


a plavi kazuju i sviju upućuju.

Razgovarati o pjesmi koja nas je uvela nova saznanja.


Pokazati učenicima modele saobraćajnih znakova i razgovarati gdje se nalaze, čemu
služe, ko treba da ih poštuje i kako. Objasniti vezu između boje, oblika i značenja
znakova.

Zadatak je dobro se zabaviti!!!


Završni dio (5 minuta):

Rad na nastavnom listiću, koji je ujedno i zapis u svesci.


ZADAĆA:
ZAOKRUŽI ZNAKOVE KOJE SREĆEŠ NA PUTU OD KUĆE DO ŠKOLE.

You might also like