You are on page 1of 14

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

7.30 - 8.30 Pendidi


9 Isnin 24/2/2020 6 Pearl kan
60 minit
Moral
TEMA SAYA DAN NEGARA
UNIT 5

TAJUK BERHEMAH TINGGI BUDAYA KITA


STANDARD KANDUNGAN 5.1 Mengamalkan sikap yang bersopan apabila mendapatkan perkhidmatan

5.1.1 Membincangkan cara bersikap sopan apabila mendapatkan perkhidmatan


5.1.2 Menjelaskan kepentingan bersikap sopan apabila mendapatkan perkhidmatan
STANDARD PEMBELAJARAN
5.1.3 Mengutarakan perasaan apabila bersikap sopan semasa mendapatkan perkhidmatan
5.1.4 Menunjukkan sikap bersopan apabila mendapatkan perkhidmatan
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Membincangkan cara bersikap sopan apabila mendapatkan perkhidmatan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 2. Menjelaskan kepentingan bersikap sopan apabila mendapatkan perkhidmatan
3. Mengutarakan perasaan apabila bersikap sopan semasa mendapatkan perkhidmatan
4. Menunjukkan sikap bersopan apabila mendapatkan perkhidmatan
Murid berjaya menyatakan cara mengamalkan sikap bersopan apabila mendapatkan
KRITERIA KEJAYAAN
perkhidmatan
1. Murid bercerita tentang pengalaman menggunakan perkhidmatan di pejabat pos.
2. Murid membaca dialog dan menghayati situasi dalam buku teks halaman 39-40.
3. Murid membincangkan sikap sopan Pravin semasa mendapatkan pelbagai
perkhidmatan di UTC. (KBAT)

AKTIVITI 4. Secara dalam kumpulan, murid menerangkan kepentingan bersikap sopan semasa

PDPC mendapatkan perkhidmatan dan ceritakan perasaan mereka. (PAK21)


5. Murid simulasikan pengalaman mereka bersikap sopan semasa berkunjung ke agensi
kerajaan atau swasta. (PBD)
6. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

BBB Buku Teks ms 39-40.

KBAT Menganalisis EMK Nilai Murni


Table Talkers
PAK 21 NILAI Hemah Tinggi
(Perbincangan di meja)

Kuiz dan

PENTAKSIRAN BILIK
ujian bertulis
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 1
DARJAH (PBD)
Buku
Bercerita
Latihan
REFLEKSI / IMPAK KEHADIRAN : /

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
o Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
____________________________
o Mesyuarat / Kursus
o Program Sekolah
o Mengiringi Murid Keluar/ Aktiviti Luar
o Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Am / Cuti Peristiwa
Aktiviti PdP dibawa
ke_____________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

10.20 - 11.20 Pendidi


9 Ahad 23/2/2020 6 Emerald kan
60 minit
Moral
TEMA SAYA DAN NEGARA
UNIT 5

TAJUK BERHEMAH TINGGI BUDAYA KITA


STANDARD KANDUNGAN 5.1 Mengamalkan sikap yang bersopan apabila mendapatkan perkhidmatan

5.1.1 Membincangkan cara bersikap sopan apabila mendapatkan perkhidmatan


5.1.2 Menjelaskan kepentingan bersikap sopan apabila mendapatkan perkhidmatan
STANDARD PEMBELAJARAN
5.1.3 Mengutarakan perasaan apabila bersikap sopan semasa mendapatkan perkhidmatan
5.1.4 Menunjukkan sikap bersopan apabila mendapatkan perkhidmatan
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Membincangkan cara bersikap sopan apabila mendapatkan perkhidmatan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 2. Menjelaskan kepentingan bersikap sopan apabila mendapatkan perkhidmatan
3. Mengutarakan perasaan apabila bersikap sopan semasa mendapatkan perkhidmatan
4. Menunjukkan sikap bersopan apabila mendapatkan perkhidmatan
Murid berjaya menyatakan cara mengamalkan sikap bersopan apabila mendapatkan
KRITERIA KEJAYAAN
perkhidmatan
1. Murid bercerita tentang pengalaman menggunakan perkhidmatan di pejabat pos.
2. Murid membaca dialog dan menghayati situasi dalam buku teks halaman 39-40.
3. Murid membincangkan sikap sopan Pravin semasa mendapatkan pelbagai
perkhidmatan di UTC. (KBAT)

AKTIVITI 4. Secara dalam kumpulan, murid menerangkan kepentingan bersikap sopan semasa

PDPC mendapatkan perkhidmatan dan ceritakan perasaan mereka. (PAK21)


5. Murid simulasikan pengalaman mereka bersikap sopan semasa berkunjung ke agensi
kerajaan atau swasta. (PBD)
6. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

BBB Buku Teks ms 39-40.

KBAT Menganalisis EMK Nilai Murni


Table Talkers
PAK 21 NILAI Hemah Tinggi
(Perbincangan di meja)

Kuiz dan

PENTAKSIRAN BILIK
ujian bertulis
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 1
DARJAH (PBD)
Buku
Bercerita
Latihan
KEHADIRAN : /

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
o Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
____________________________
o Mesyuarat / Kursus
o Program Sekolah
REFLEKSI / IMPAK o Mengiringi Murid Keluar/ Aktiviti Luar
o Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Am / Cuti Peristiwa
Aktiviti PdP dibawa
ke_____________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

10.20 - 11.20 Pendidi


9 Ahad 23/2/2020 6 Diamond kan
60 minit
Moral
TEMA SAYA DAN NEGARA
UNIT 5

TAJUK BERHEMAH TINGGI BUDAYA KITA


STANDARD KANDUNGAN 5.1 Mengamalkan sikap yang bersopan apabila mendapatkan perkhidmatan

5.1.1 Membincangkan cara bersikap sopan apabila mendapatkan perkhidmatan


5.1.2 Menjelaskan kepentingan bersikap sopan apabila mendapatkan perkhidmatan
STANDARD PEMBELAJARAN
5.1.3 Mengutarakan perasaan apabila bersikap sopan semasa mendapatkan perkhidmatan
5.1.4 Menunjukkan sikap bersopan apabila mendapatkan perkhidmatan
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Membincangkan cara bersikap sopan apabila mendapatkan perkhidmatan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 2. Menjelaskan kepentingan bersikap sopan apabila mendapatkan perkhidmatan
3. Mengutarakan perasaan apabila bersikap sopan semasa mendapatkan perkhidmatan
4. Menunjukkan sikap bersopan apabila mendapatkan perkhidmatan
Murid berjaya menyatakan cara mengamalkan sikap bersopan apabila mendapatkan
KRITERIA KEJAYAAN
perkhidmatan
1. Murid bercerita tentang pengalaman menggunakan perkhidmatan di pejabat pos.
2. Murid membaca dialog dan menghayati situasi dalam buku teks halaman 39-40.
3. Murid membincangkan sikap sopan Pravin semasa mendapatkan pelbagai
perkhidmatan di UTC. (KBAT)

AKTIVITI 4. Secara dalam kumpulan, murid menerangkan kepentingan bersikap sopan semasa

PDPC mendapatkan perkhidmatan dan ceritakan perasaan mereka. (PAK21)


5. Murid simulasikan pengalaman mereka bersikap sopan semasa berkunjung ke agensi
kerajaan atau swasta. (PBD)
6. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

BBB Buku Teks ms 39-40.

KBAT Menganalisis EMK Nilai Murni


Table Talkers
PAK 21 NILAI Hemah Tinggi
(Perbincangan di meja)
Kuiz dan

PENTAKSIRAN BILIK
ujian bertulis
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 1
DARJAH (PBD)
Buku
Bercerita
Latihan
KEHADIRAN : /

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
o Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
____________________________
o Mesyuarat / Kursus
o Program Sekolah
REFLEKSI / IMPAK o Mengiringi Murid Keluar/ Aktiviti Luar
o Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Am / Cuti Peristiwa
Aktiviti PdP dibawa
ke_____________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

3 11.20 - 12.20
9 Isnin 24/2/2020 Matematik
Diamond 60 minit
BIDANG TAJUK / UNIT

NOMBOR DAN 2.0 TAMBAH, TOLAK, DARAB DAN


OPERASI BAHAGI

STANDARD KANDUNGAN 2.3 Darab dalam lingkungan 10 000.

2.3.1 Menyelesaikan ayat matematik darab bagi sebarang nombor hingga


STANDARD PEMBELAJARAN empat digit dengan nombor satu digit, 10, 100 dan 1000, dan hasil
darabnya hingga 10 000.
Pada akhir PdPC murid akan dapat :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
1. Menyelesaikan ayat matematik darab bagi sebarang nombor hingga empat
digit dengan nombor satu digit, 10, 100 dan 1000, dan hasil darabnya hingga
10 000.
Murid dapat :
KRITERIA 1. Menyelesaikan ayat matematik darab bagi sebarang nombor hingga empat
KEJAYAAN digit dengan nombor satu digit, 10, 100 dan 1000, dan hasil darabnya hingga
10 000.
Darab (Buku teks jilid 1 – Muka surat 60 – 62)
1. Guru membimbing murid mendarab menggunakan pembilang dan kertas petak untuk
memantapkan pemahaman mereka tentang konsep darab. (PAK21)
2. Guru perbanyakkan soalan latihan darab tanpa mengumpul semula untuk
mengukuhkan pemahaman murid tentang proses pendaraban.
3. Guru menggalakkan murid menyemak jawapan secaraanggaran dan menggunakan
AKTIVITI kalkulator.
4. Bagi pendaraban dalam bentuk lazim, guru menggalakkan murid meletakkan nombor
PDPC
yang lebih besar di atas untuk memudahkan pengiraan.
5. Guru tegaskan pola darab sebarang nombor dengan 10, 100 dan 1000.
6. Murid dipilih secara rawak untuk mengira darab pada papan putih untuk dinilai oleh
murid lain dan guru. (PBD)
7. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku aktiviti – Muka surat 39)
(KBAT)
8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

Brainstorming Recap Group (Mengulangi / mengingat


AKTIVITI PAK-21
(Sumbangsaran) semula)
BBB Buku teks Buku aktiviti Buku latihan
KBAT Mengaplikasi PETA I-THINK Peta bulatan

ELEMEN MERENTAS
NILAI MURNI Baik hati
KURIKULUM
KEUSAHAWANAN Keusahawan
Lembaran
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 2 PBD
kerja
KEHADIRAN : /

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
o Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana ____________________________
o Mesyuarat / Kursus
REFLEKSI / IMPAK
o Program Sekolah
o Mengiringi Murid Keluar/ Aktiviti Luar
o Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Am / Cuti Peristiwa
Aktiviti PdP dibawa ke_____________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

11.50 - 12.50 Pendidi


9 Selasa 25/2/2020 6 Pearl kan
60 minit
Moral
TEMA SAYA DAN NEGARA
UNIT 5

TAJUK BERHEMAH TINGGI BUDAYA KITA


STANDARD KANDUNGAN 5.1 Mengamalkan sikap yang bersopan apabila mendapatkan perkhidmatan

5.1.1 Membincangkan cara bersikap sopan apabila mendapatkan perkhidmatan


5.1.2 Menjelaskan kepentingan bersikap sopan apabila mendapatkan perkhidmatan
STANDARD PEMBELAJARAN
5.1.3 Mengutarakan perasaan apabila bersikap sopan semasa mendapatkan perkhidmatan
5.1.4 Menunjukkan sikap bersopan apabila mendapatkan perkhidmatan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Membincangkan cara bersikap sopan apabila mendapatkan perkhidmatan
2. Menjelaskan kepentingan bersikap sopan apabila mendapatkan perkhidmatan
3. Mengutarakan perasaan apabila bersikap sopan semasa mendapatkan perkhidmatan
4. Menunjukkan sikap bersopan apabila mendapatkan perkhidmatan
Murid berjaya menerangkan kepentingan mengamalkan sikap bersopan apabila
KRITERIA KEJAYAAN
mendapatkan perkhidmatan.
1. Murid bercerita tentang maksud ‘Rakyat Berhemah, Negara Disanjung’.
2. Murid membaca dan fahami kandungan surat dalam buku teks halaman 41.
3. Murid menyatakan amalan berhemah tinggi yang ditunjukkan oleh rakyat Malaysia.
(KBAT)

AKTIVITI 4. Secara dalam kumpulan, murid menghuraikan kepentingan bersikap sopan dan

PDPC nyatakan perasaaan mereka apabila melihat pelbagai pihak bersikap sopan semasa
membuat sesuatu urusan. (PAK21)
5. Murid melakonkan situasi yang terdapat dalam buku teks. (PBD)
6. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

BBB Buku Teks ms 41.

KBAT Menganalisis EMK Nilai Murni


Brainstorming
PAK 21 NILAI Hemah Tinggi
(Sumbangsaran)

Maklum
balas lisan
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 3
(PBD)
Buku
Latihan
KEHADIRAN : /

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
o Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
____________________________
REFLEKSI / IMPAK o Mesyuarat / Kursus
o Program Sekolah
o Mengiringi Murid Keluar/ Aktiviti Luar
o Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Am / Cuti Peristiwa
Aktiviti PdP dibawa
ke_____________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

10.20 - 11.20
Pendidik
9 Isnin 24/2/2020 6 Emerald
60 minit an Moral
TEMA SAYA DAN NEGARA
UNIT 5
TAJUK BERHEMAH TINGGI BUDAYA KITA
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Mengamalkan sikap yang bersopan apabila mendapatkan perkhidmatan

5.1.1 Membincangkan cara bersikap sopan apabila mendapatkan perkhidmatan


5.1.2 Menjelaskan kepentingan bersikap sopan apabila mendapatkan perkhidmatan
STANDARD PEMBELAJARAN
5.1.3 Mengutarakan perasaan apabila bersikap sopan semasa mendapatkan perkhidmatan
5.1.4 Menunjukkan sikap bersopan apabila mendapatkan perkhidmatan
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Membincangkan cara bersikap sopan apabila mendapatkan perkhidmatan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 2. Menjelaskan kepentingan bersikap sopan apabila mendapatkan perkhidmatan
3. Mengutarakan perasaan apabila bersikap sopan semasa mendapatkan perkhidmatan
4. Menunjukkan sikap bersopan apabila mendapatkan perkhidmatan
Murid berjaya menerangkan kepentingan mengamalkan sikap bersopan apabila mendapatkan
KRITERIA KEJAYAAN
perkhidmatan.
1. Murid bercerita tentang maksud ‘Rakyat Berhemah, Negara Disanjung’.
2. Murid membaca dan fahami kandungan surat dalam buku teks halaman 41.
3. Murid menyatakan amalan berhemah tinggi yang ditunjukkan oleh rakyat Malaysia. (KBAT)
4. Secara dalam kumpulan, murid menghuraikan kepentingan bersikap sopan dan nyatakan
AKTIVITI
perasaaan mereka apabila melihat pelbagai pihak bersikap sopan semasa membuat sesuatu
PDPC
urusan. (PAK21)
5. Murid melakonkan situasi yang terdapat dalam buku teks. (PBD)
6. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

BBB Buku Teks ms 41.

KBAT Menganalisis EMK Nilai Murni


Brainstorming
PAK 21 NILAI Hemah Tinggi
(Sumbangsaran)

Maklum balas
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 2 lisan
(PBD)

Buku Latihan
KEHADIRAN : /

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
o Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana ____________________________
REFLEKSI / IMPAK o Mesyuarat / Kursus
o Program Sekolah
o Mengiringi Murid Keluar/ Aktiviti Luar
o Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Am / Cuti Peristiwa
Aktiviti PdP dibawa ke_____________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

10.20 - 11.20
Pendidik
9 Isnin 24/2/2020 6 Diamond
60 minit an Moral
TEMA SAYA DAN NEGARA
UNIT 5

TAJUK BERHEMAH TINGGI BUDAYA KITA


STANDARD KANDUNGAN 5.1 Mengamalkan sikap yang bersopan apabila mendapatkan perkhidmatan

5.1.1 Membincangkan cara bersikap sopan apabila mendapatkan perkhidmatan


5.1.2 Menjelaskan kepentingan bersikap sopan apabila mendapatkan perkhidmatan
STANDARD PEMBELAJARAN
5.1.3 Mengutarakan perasaan apabila bersikap sopan semasa mendapatkan perkhidmatan
5.1.4 Menunjukkan sikap bersopan apabila mendapatkan perkhidmatan
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Membincangkan cara bersikap sopan apabila mendapatkan perkhidmatan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 2. Menjelaskan kepentingan bersikap sopan apabila mendapatkan perkhidmatan
3. Mengutarakan perasaan apabila bersikap sopan semasa mendapatkan perkhidmatan
4. Menunjukkan sikap bersopan apabila mendapatkan perkhidmatan
Murid berjaya menerangkan kepentingan mengamalkan sikap bersopan apabila mendapatkan
KRITERIA KEJAYAAN
perkhidmatan.
1. Murid bercerita tentang maksud ‘Rakyat Berhemah, Negara Disanjung’.
2. Murid membaca dan fahami kandungan surat dalam buku teks halaman 41.
3. Murid menyatakan amalan berhemah tinggi yang ditunjukkan oleh rakyat Malaysia. (KBAT)
4. Secara dalam kumpulan, murid menghuraikan kepentingan bersikap sopan dan nyatakan
AKTIVITI
perasaaan mereka apabila melihat pelbagai pihak bersikap sopan semasa membuat sesuatu
PDPC
urusan. (PAK21)
5. Murid melakonkan situasi yang terdapat dalam buku teks. (PBD)
6. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

BBB Buku Teks ms 41.

KBAT Menganalisis EMK Nilai Murni


Brainstorming
PAK 21 NILAI Hemah Tinggi
(Sumbangsaran)

Maklum balas
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 2 lisan
(PBD)

Buku Latihan
KEHADIRAN : /

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
o Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana ____________________________
o Mesyuarat / Kursus
REFLEKSI / IMPAK o Program Sekolah
o Mengiringi Murid Keluar/ Aktiviti Luar
o Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Am / Cuti Peristiwa
Aktiviti PdP dibawa ke_____________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN
3 10.50 - 11.50
9 Selasa 25/2/2020 Matematik
Diamond 60 minit
BIDANG TAJUK / UNIT

NOMBOR DAN 2.0 TAMBAH, TOLAK, DARAB DAN


OPERASI BAHAGI

STANDARD KANDUNGAN 2.3 Darab dalam lingkungan 10 000.

2.3.1 Menyelesaikan ayat matematik darab bagi sebarang nombor hingga


STANDARD PEMBELAJARAN empat digit dengan nombor satu digit, 10, 100 dan 1000, dan hasil
darabnya hingga 10 000.
Pada akhir PdPC murid akan dapat :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
1. Menyelesaikan ayat matematik darab bagi sebarang nombor hingga empat
digit dengan nombor satu digit, 10, 100 dan 1000, dan hasil darabnya hingga
10 000.
Murid dapat : Menyelesaikan ayat matematik darab bagi sebarang nombor
KRITERIA
hingga empat digit dengan nombor satu digit, 10, 100 dan
KEJAYAAN
1000, dan hasil darabnya hingga 10 000.
Darab Lagi (Buku teks jilid 1 – Muka surat 63 – 65)
1. Guru membimbing murid menggunakan garis nombor dan kertas petak untuk
mendarab dua nombor yang melibatkan kumpul semula. (PAK21)
2. Guru membimbing murid mendarab dengan kaedah kekisi (lattice) dan secara
mental.
3. Guru menggalakkan murid menyemak jawapan secara anggaran.
AKTIVITI 4. Guru menggalakkan murid menggunakan jadual sifir sebagai panduan.
PDPC 5. Guru ingatkan tentang hukum kalis tukar tertib dalam pendaraban iaitu a x b = b x
a..
6. Murid dipilih secara rawak untuk mengira darab pada papan putih untuk dinilai oleh
murid lain dan guru. (PBD)
7. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku aktiviti – Muka surat 40)
(KBAT)
8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
Brainstorming Recap Group (Mengulangi /
AKTIVITI PAK-21
(Sumbangsaran) mengingat semula)
BBB Buku teks Buku aktiviti Buku teks
KBAT Mengaplikasi PETA I-THINK Mengaplikasi
NILAI MURNI Baik hati
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
KEUSAHAWANAN Keusahawan
Lembaran
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 3 PBD
kerja
REFLEKSI / IMPAK KEHADIRAN : /

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
o Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
____________________________
o Mesyuarat / Kursus
o Program Sekolah
o Mengiringi Murid Keluar/ Aktiviti Luar
o Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Am / Cuti Peristiwa
Aktiviti PdP dibawa ke_____________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

3 10.00 - 10.50
9 Rabu 26/2/2020 Matematik
Diamond 60 minit
BIDANG TAJUK / UNIT

NOMBOR DAN 2.0 TAMBAH, TOLAK, DARAB DAN


OPERASI BAHAGI

STANDARD KANDUNGAN 2.4 Bahagi dalam lingkungan 10 000.

2.4.1 Menyelesaikan ayat matematik bahagi bagi sebarang nombor dalam


STANDARD PEMBELAJARAN lingkungan
10 000 dengan nombor satu digit, 10, 100 dan 1 000.
Pada akhir PdPC murid akan dapat :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
1. Menyelesaikan ayat matematik bahagi bagi sebarang nombor dalam
lingkungan
10 000 dengan nombor satu digit, 10, 100 dan 1 000.

Murid dapat : Menyelesaikan ayat matematik bahagi bagi sebarang nombor


KRITERIA
dalam lingkungan 10 000 dengan nombor satu digit, 10, 100
KEJAYAAN
dan 1 000.

Bahagi (Buku teks jilid 1 – Muka surat 66 – 69)


1. Guru membimbing murid membahagi nombor tanpa baki secara simulasi objek.
2. Guru membimbing murid membina sifir 3 untuk memudahkan proses membahagi.
3. Guru membimbing murid membahagi nombor bermula daripada ratus, diikuti puluh
AKTIVITI dan sa. (PAK21)
4. Guru berikan soalan melibatkan bahagi dalam bentuk teka silang nombor atau
PDPC
permainan. (PBD)
5. Guru membimbing murid menganggar jawapan sebelum mengira jawapan sebenar.
6. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku aktiviti – Muka surat 41)
(KBAT)
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

Brainstorming Recap Group (Mengulangi /


AKTIVITI PAK-21
(Sumbangsaran) mengingat semula)
BBB Buku teks Buku aktiviti Buku latihan
KBAT Mengaplikasi PETA I-THINK Peta buih
NILAI MURNI Baik hati
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
KEUSAHAWANAN Keusahawan
Lembaran
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 3 PBD
kerja
REFLEKSI / IMPAK KEHADIRAN : /

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
o Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
____________________________
o Mesyuarat / Kursus
o Program Sekolah
o Mengiringi Murid Keluar/ Aktiviti Luar
o Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Am / Cuti Peristiwa
Aktiviti PdP dibawa ke_____________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

7.30 - 8.30 Pendidik


9 Khamis 27/2/2020 6 Pearl an
60 minit
Moral
TEMA SAYA DAN NEGARA
UNIT 5

TAJUK BERHEMAH TINGGI BUDAYA KITA


STANDARD KANDUNGAN 5.1 Mengamalkan sikap yang bersopan apabila mendapatkan perkhidmatan

5.1.1 Membincangkan cara bersikap sopan apabila mendapatkan perkhidmatan


STANDARD PEMBELAJARAN 5.1.2 Menjelaskan kepentingan bersikap sopan apabila mendapatkan perkhidmatan
5.1.3 Mengutarakan perasaan apabila bersikap sopan semasa mendapatkan perkhidmatan
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Membincangkan cara bersikap sopan apabila mendapatkan perkhidmatan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
2. Menjelaskan kepentingan bersikap sopan apabila mendapatkan perkhidmatan
3. Mengutarakan perasaan apabila bersikap sopan semasa mendapatkan perkhidmatan
Murid berjaya menunjukkan cara mengamalkan sikap bersopan apabila mendapatkan
KRITERIA KEJAYAAN
perkhidmatan dengan bimbingan.
1. Murid bercerita tentang maksud ‘Piagam Pelanggan, Jadikan Amalan’.
2. Murid membaca dan fahami piagam pelanggan dalam buku teks halaman 42.
3. Murid menunjukkan cara bersikap sopan melalui lakonan dengan berdasarkan piagam
pelanggan tersebut. (PBD)
AKTIVITI
4. Secara berpasangan, murid melengkapkan jadual yang diberi. (PAK21)
PDPC
5. Murid membincangkan kebaikan amalan berhemah tinggi yang terdapat dalam piagam
pelanggan sekolah. (KBAT)
6. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

BBB Buku Teks ms 42.

KBAT Mengaplikasi EMK Nilai Murni


Think– Pair– Share
PAK 21 NILAI Hemah Tinggi
(Fikir- Pasang– Kongsi)

Kuiz dan
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 4 ujian bertulis
(PBD)

Buku Latihan
REFLEKSI / IMPAK KEHADIRAN : /
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
o Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana ____________________________
o Mesyuarat / Kursus
o Program Sekolah
o Mengiringi Murid Keluar/ Aktiviti Luar
o Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Am / Cuti Peristiwa
Aktiviti PdP dibawa ke_____________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

7.30 - 8.30
Pendidik
9 Khamis 27/2/2020 6 Emerald
60 minit an Moral
TEMA SAYA DAN NEGARA
UNIT 5

TAJUK BERHEMAH TINGGI BUDAYA KITA


STANDARD KANDUNGAN 5.1 Mengamalkan sikap yang bersopan apabila mendapatkan perkhidmatan

5.1.1 Membincangkan cara bersikap sopan apabila mendapatkan perkhidmatan


STANDARD PEMBELAJARAN 5.1.2 Menjelaskan kepentingan bersikap sopan apabila mendapatkan perkhidmatan
5.1.3 Mengutarakan perasaan apabila bersikap sopan semasa mendapatkan perkhidmatan
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Membincangkan cara bersikap sopan apabila mendapatkan perkhidmatan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
2. Menjelaskan kepentingan bersikap sopan apabila mendapatkan perkhidmatan
3. Mengutarakan perasaan apabila bersikap sopan semasa mendapatkan perkhidmatan
Murid berjaya menunjukkan cara mengamalkan sikap bersopan apabila mendapatkan perkhidmatan
KRITERIA KEJAYAAN
dengan bimbingan.
1. Murid bercerita tentang maksud ‘Piagam Pelanggan, Jadikan Amalan’.
2. Murid membaca dan fahami piagam pelanggan dalam buku teks halaman 42.
3. Murid menunjukkan cara bersikap sopan melalui lakonan dengan berdasarkan piagam
pelanggan tersebut. (PBD)
AKTIVITI
4. Secara berpasangan, murid melengkapkan jadual yang diberi. (PAK21)
PDPC
5. Murid membincangkan kebaikan amalan berhemah tinggi yang terdapat dalam piagam
pelanggan sekolah. (KBAT)
6. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

BBB Buku Teks ms 42.

KBAT Mengaplikasi EMK Nilai Murni


Think– Pair– Share (Fikir-
PAK 21 NILAI Hemah Tinggi
Pasang– Kongsi)
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 4 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH Kuiz dan ujian
(PBD)
bertulis
Kuiz
KEHADIRAN : /

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
o Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana ____________________________
REFLEKSI / IMPAK o Mesyuarat / Kursus
o Program Sekolah
o Mengiringi Murid Keluar/ Aktiviti Luar
o Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Am / Cuti Peristiwa
Aktiviti PdP dibawa ke_____________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

7.30 - 8.30
Pendidik
9 Khamis 27/2/2020 6 Diamond
60 minit an Moral
TEMA SAYA DAN NEGARA
UNIT 5

TAJUK BERHEMAH TINGGI BUDAYA KITA


STANDARD KANDUNGAN 5.1 Mengamalkan sikap yang bersopan apabila mendapatkan perkhidmatan

5.1.1 Membincangkan cara bersikap sopan apabila mendapatkan perkhidmatan


STANDARD PEMBELAJARAN 5.1.2 Menjelaskan kepentingan bersikap sopan apabila mendapatkan perkhidmatan
5.1.3 Mengutarakan perasaan apabila bersikap sopan semasa mendapatkan perkhidmatan
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Membincangkan cara bersikap sopan apabila mendapatkan perkhidmatan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
2. Menjelaskan kepentingan bersikap sopan apabila mendapatkan perkhidmatan
3. Mengutarakan perasaan apabila bersikap sopan semasa mendapatkan perkhidmatan
Murid berjaya menunjukkan cara mengamalkan sikap bersopan apabila mendapatkan perkhidmatan
KRITERIA KEJAYAAN
dengan bimbingan.
1. Murid bercerita tentang maksud ‘Piagam Pelanggan, Jadikan Amalan’.
2. Murid membaca dan fahami piagam pelanggan dalam buku teks halaman 42.
3. Murid menunjukkan cara bersikap sopan melalui lakonan dengan berdasarkan piagam
pelanggan tersebut. (PBD)
AKTIVITI
4. Secara berpasangan, murid melengkapkan jadual yang diberi. (PAK21)
PDPC
5. Murid membincangkan kebaikan amalan berhemah tinggi yang terdapat dalam piagam
pelanggan sekolah. (KBAT)
6. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

BBB Buku Teks ms 42.

KBAT Mengaplikasi EMK Nilai Murni


PAK 21 Think– Pair– Share (Fikir- NILAI Hemah Tinggi
Kuiz dan ujian
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 4 bertulis
(PBD)

Buku Latihan
KEHADIRAN : /

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
o Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana ____________________________
REFLEKSI / IMPAK o Mesyuarat / Kursus
o Program Sekolah
o Mengiringi Murid Keluar/ Aktiviti Luar
o Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Am / Cuti Peristiwa
Aktiviti PdP dibawa ke_____________________________________________________________

You might also like