You are on page 1of 14

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

10.20 - 8.30 Pendidi


4 Ahad 19/1/2020 6 Pearl kan
60 minit
Moral
TEMA SAYA DAN NEGARA
UNIT 2

TAJUK RAKYAT BAIK HATI MEMBAWA BERKAT


STANDARD KANDUNGAN 2.1 Menghulurkan bantuan kepada yang memerlukan demi kesejahteraan negara

2.1.1 Mengkategorikan cara bantuan diberikan kepada yang memerlukan


STANDARD PEMBELAJARAN 2.1.2 Menghuraikan kebaikan memberi bantuan kepada yang memerlukan
2.1.4 Mempraktikkan sikap memberi bantuan kepada yang memerlukan
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Mengkategorikan cara bantuan diberikan kepada yang memerlukan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
2. Menghuraikan kebaikan memberi bantuan kepada yang memerlukan
3. Mempraktikkan sikap memberi bantuan kepada yang memerlukan

KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya mempraktikkan sikap memberi bantuan kepada yang memerlukan.

1. Murid mengimbas pelajaran lalu.


2. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
3. Murid dibimbing membuat perancangan program amal berdasarkan situasi yang dipilih.
4. Secara berkumpulan, murid memilih satu daripada situasi diberi.

AKTIVITI 5. Murid merancang cara untuk membantu mereke dengan berpandukan contoh pada

PDPC halaman 13. (KBAT)


6. Murid membentangkan perancangan kumpulan mereka di dalam kelas. (PAK21)
7. Murid melaksanakan perancangan tersebut. (PBD)
8. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

BBB Buku Teks ms 13-14.

KBAT Menganalisis EMK Nilai Murni


Learning Experiences
PAK 21 NILAI Baik Hati
(Pengalaman Peribadi)

Kuiz dan
PENTAKSIRAN BILIK
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 4 ujian bertulis
DARJAH (PBD)

Buku Latihan
KEHADIRAN : /

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
o Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
REFLEKSI / IMPAK ____________________________
o Mesyuarat / Kursus
o Program Sekolah
o Mengiringi Murid Keluar/ Aktiviti Luar
o Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Am / Cuti Peristiwa
Aktiviti PdP dibawa
ke_____________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

10.20 - 11.20 Pendidi


4 Ahad 19/1/2020 6 Emerald kan
60 minit
Moral
TEMA SAYA DAN NEGARA
UNIT 2

TAJUK RAKYAT BAIK HATI MEMBAWA BERKAT


STANDARD KANDUNGAN 2.1 Menghulurkan bantuan kepada yang memerlukan demi kesejahteraan negara

2.1.1 Mengkategorikan cara bantuan diberikan kepada yang memerlukan


STANDARD PEMBELAJARAN 2.1.2 Menghuraikan kebaikan memberi bantuan kepada yang memerlukan
2.1.4 Mempraktikkan sikap memberi bantuan kepada yang memerlukan
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Mengkategorikan cara bantuan diberikan kepada yang memerlukan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
2. Menghuraikan kebaikan memberi bantuan kepada yang memerlukan
3. Mempraktikkan sikap memberi bantuan kepada yang memerlukan

KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya mempraktikkan sikap memberi bantuan kepada yang memerlukan.

1. Murid mengimbas pelajaran lalu.


2. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
3. Murid dibimbing membuat perancangan program amal berdasarkan situasi yang dipilih.
4. Secara berkumpulan, murid memilih satu daripada situasi diberi.

AKTIVITI 5. Murid merancang cara untuk membantu mereke dengan berpandukan contoh pada

PDPC halaman 13. (KBAT)


6. Murid membentangkan perancangan kumpulan mereka di dalam kelas. (PAK21)
7. Murid melaksanakan perancangan tersebut. (PBD)
8. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

BBB Buku Teks ms 13-14.

KBAT Menganalisis EMK Nilai Murni


Learning Experiences
PAK 21 NILAI Baik Hati
(Pengalaman Peribadi)

Kuiz dan
PENTAKSIRAN BILIK
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 4 ujian bertulis
DARJAH (PBD)

Buku Latihan
KEHADIRAN : /

REFLEKSI / IMPAK ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
o Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
____________________________
o Mesyuarat / Kursus
o Program Sekolah
o Mengiringi Murid Keluar/ Aktiviti Luar
o Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Am / Cuti Peristiwa

Aktiviti PdP dibawa


ke_____________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

10.20 - 11.20 Pendidi


6
4 Ahad 19/1/2020
Diamond
kan
60 minit
Moral
TEMA SAYA DAN NEGARA
UNIT 2

TAJUK RAKYAT BAIK HATI MEMBAWA BERKAT


STANDARD KANDUNGAN 2.1 Menghulurkan bantuan kepada yang memerlukan demi kesejahteraan negara

2.1.1 Mengkategorikan cara bantuan diberikan kepada yang memerlukan


STANDARD PEMBELAJARAN 2.1.2 Menghuraikan kebaikan memberi bantuan kepada yang memerlukan
2.1.4 Mempraktikkan sikap memberi bantuan kepada yang memerlukan
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Mengkategorikan cara bantuan diberikan kepada yang memerlukan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
2. Menghuraikan kebaikan memberi bantuan kepada yang memerlukan
3. Mempraktikkan sikap memberi bantuan kepada yang memerlukan

KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya mempraktikkan sikap memberi bantuan kepada yang memerlukan.

1. Murid mengimbas pelajaran lalu.


2. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
3. Murid dibimbing membuat perancangan program amal berdasarkan situasi yang dipilih.
4. Secara berkumpulan, murid memilih satu daripada situasi diberi.

AKTIVITI 5. Murid merancang cara untuk membantu mereke dengan berpandukan contoh pada

PDPC halaman 13. (KBAT)


6. Murid membentangkan perancangan kumpulan mereka di dalam kelas. (PAK21)
7. Murid melaksanakan perancangan tersebut. (PBD)
8. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

BBB Buku Teks ms 13-14.

KBAT Menganalisis EMK Nilai Murni


Learning Experiences
PAK 21 NILAI Baik Hati
(Pengalaman Peribadi)

Kuiz dan
PENTAKSIRAN BILIK
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 4 ujian bertulis
DARJAH (PBD)

Buku Latihan
REFLEKSI / IMPAK KEHADIRAN : /
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
o Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
____________________________
o Mesyuarat / Kursus
o Program Sekolah
o Mengiringi Murid Keluar/ Aktiviti Luar
o Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Am / Cuti Peristiwa

Aktiviti PdP dibawa


ke_____________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

3 11.20 - 12.20
4 Ahad 19/1/2020 Matematik
Diamond 60 minit
BIDANG TAJUK / UNIT

NOMBOR DAN
1.0 NOMBOR HINGGA 10 000
OPERASI

STANDARD KANDUNGAN 1.8 Penyelesaian masalah.

STANDARD PEMBELAJARAN
1.8.1 Menyelesaikan masalah melibatkan nombor bulat hingga 10 000 dalam situasi
harian.

Pada akhir PdPC murid akan dapat :


OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Menyelesaikan masalah melibatkan nombor bulat hingga 10 000 dalam situasi
harian.

KRITERIA Murid dapat : Menyelesaikan masalah melibatkan nombor bulat hingga 10 000 dalam
KEJAYAAN situasi harian.

Selesaikan Masalah (Buku teks jilid 1 – Muka surat 22 – 24)


1. Guru tunjukkan pelbagai strategi untuk menyelesaikan masalah seperti melakukan
simulasi, melukis gambar rajah dan sebagainya.
2. Guru membimbing murid menyelesaikan masalah dengan melukis garis nombor atau
membuat simulasi untuk membuktikan jawapan.
3. Guru tegaskan langkah-langkah menyelesaikan masalah seperti mencari maklumat
AKTIVITI penting.
PDPC 4. Guru juga tegaskan kaedah bekerja ke belakang ialah cara mendapatkan jawapan
berpandukan maklumat akhir yang diberi. (PAK21)
5. Murid menggaris maklumat penting lembaran kerja soalan penyelesaian masalah.
(PBD)
6. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku aktiviti – Muka surat 13 –
14) (KBAT)
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

Brainstorming Recap Group (Mengulangi / mengingat


AKTIVITI PAK-21
(Sumbangsaran) semula)
BBB Buku teks Buku aktiviti Buku latihan
KBAT Mengaplikasi PETA I-THINK Peta bulatan

ELEMEN MERENTAS
NILAI MURNI Baik hati
KURIKULUM
KEUSAHAWANAN Keusahawan
Lembaran
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 4 PBD
kerja
KEHADIRAN : /

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
o Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana ____________________________
o Mesyuarat / Kursus
REFLEKSI / IMPAK o Program Sekolah
o Mengiringi Murid Keluar/ Aktiviti Luar
o Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Am / Cuti Peristiwa
Aktiviti PdP dibawa ke_____________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

11.50 - 12.50 Pendidi


5 Selasa 28/1/2020 6 kan
60 minit
Moral
TEMA SAYA DAN NEGARA
UNIT 3

KEMPEN KEMANUSIAAN TANGGUNGJAWAB


TAJUK
BERSAMA
STANDARD KANDUNGAN 3.1 Menunaikan tanggungjawab kepada negara

3.1.1 Menceritakan kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara


3.1.2 Mengulas cara untuk menyokong kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam
negara
STANDARD PEMBELAJARAN 3.1.3 Melahirkan perasaan apabila menyertai kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam
negara
3.1.4 Melaksanakan tanggungjawab dalam kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam
negara
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menceritakan kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara
2. Mengulas cara untuk menyokong kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam
negara
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
3. Melahirkan perasaan apabila menyertai kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam
negara
4. Melaksanakan tanggungjawab dalam kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam
negara

KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya menceritakan kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara.

AKTIVITI 1. Murid bercerita maksud ‘Kempen Kemanusiaan Tanggungjawab Bersama’.

PDPC 2. Murid membaca dan memahami maklumat dalam blog dalam buku teks halaman 19-20.
3. Murid menyatakan cara Yap Ehin melaksanakan tanggungjawabnya untuk menjayakan
kempen kemanusiaan dan berikan beberapa contoh kempen kemanusiaan lain yang
dijalankan di dalam negara kita. (KBAT)
4. Secara dalam kumpulan, murid berkongsi pengalaman mereka melihat kesungguhan
rakyat Malaysia melaksanakan tanggungjawab bagi menjayakan pelbagai kempen
kemanusiaan. (PAK21)
5. Murid menceritakan perasaan mereka apabila kempen kemanusiaan yang dijalankan
mendapat sokongan dan sambutan orang ramai. (PBD)
6. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

BBB Buku Teks ms 19-20

KBAT Memahami EMK Nilai Murni


Learning Experiences
PAK 21 NILAI Bertanggungjawab
(Pengalaman Peribadi)

Maklum
PENTAKSIRAN BILIK
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 4 balas lisan
DARJAH (PBD)

Buku Latihan
KEHADIRAN : /

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
o Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
____________________________
o Mesyuarat / Kursus
REFLEKSI / IMPAK o Program Sekolah
o Mengiringi Murid Keluar/ Aktiviti Luar
o Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Am / Cuti Peristiwa
Aktiviti PdP dibawa
ke_____________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

10.20 - 11.20
Pendidik
5 Isnin 27/1/2020 6 Emerald
60 minit an Moral
TEMA SAYA DAN NEGARA
UNIT 3

TAJUK KEMPEN KEMANUSIAAN TANGGUNGJAWAB BERSAMA


STANDARD KANDUNGAN 3.1 Menunaikan tanggungjawab kepada negara

3.1.1 Menceritakan kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara


3.1.2 Mengulas cara untuk menyokong kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara
STANDARD PEMBELAJARAN
3.1.3 Melahirkan perasaan apabila menyertai kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara
3.1.4 Melaksanakan tanggungjawab dalam kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menceritakan kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 2. Mengulas cara untuk menyokong kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara
3. Melahirkan perasaan apabila menyertai kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara
4. Melaksanakan tanggungjawab dalam kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara
KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya menceritakan kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara.

1. Murid bercerita maksud ‘Kempen Kemanusiaan Tanggungjawab Bersama’.


2. Murid membaca dan memahami maklumat dalam blog dalam buku teks halaman 19-20.
3. Murid menyatakan cara Yap Ehin melaksanakan tanggungjawabnya untuk menjayakan kempen
kemanusiaan dan berikan beberapa contoh kempen kemanusiaan lain yang dijalankan di
dalam negara kita. (KBAT)

AKTIVITI 4. Secara dalam kumpulan, murid berkongsi pengalaman mereka melihat kesungguhan rakyat

PDPC Malaysia melaksanakan tanggungjawab bagi menjayakan pelbagai kempen kemanusiaan.


(PAK21)
5. Murid menceritakan perasaan mereka apabila kempen kemanusiaan yang dijalankan
mendapat sokongan dan sambutan orang ramai. (PBD)
6. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

BBB Buku Teks ms 19-20

KBAT Memahami EMK Nilai Murni


Learning Experiences
PAK 21 NILAI Bertanggungjawab
(Pengalaman Peribadi)

Maklum balas
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 4 lisan
(PBD)

Buku Latihan
KEHADIRAN : /

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
o Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana ____________________________
o Mesyuarat / Kursus
REFLEKSI / IMPAK
o Program Sekolah
o Mengiringi Murid Keluar/ Aktiviti Luar
o Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Am / Cuti Peristiwa
Aktiviti PdP dibawa ke_____________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

10.20 - 11.20
Pendidik
5 Isnin 27/1/2020 6 Diamond
60 minit an Moral
TEMA SAYA DAN NEGARA
UNIT 3

TAJUK KEMPEN KEMANUSIAAN TANGGUNGJAWAB BERSAMA


STANDARD KANDUNGAN 3.1 Menunaikan tanggungjawab kepada negara

STANDARD PEMBELAJARAN 3.1.1 Menceritakan kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara
3.1.2 Mengulas cara untuk menyokong kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara
3.1.3 Melahirkan perasaan apabila menyertai kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara
3.1.4 Melaksanakan tanggungjawab dalam kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
5. Menceritakan kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 6. Mengulas cara untuk menyokong kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara
7. Melahirkan perasaan apabila menyertai kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara
8. Melaksanakan tanggungjawab dalam kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara

KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya menceritakan kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara.

8. Murid bercerita maksud ‘Kempen Kemanusiaan Tanggungjawab Bersama’.


9. Murid membaca dan memahami maklumat dalam blog dalam buku teks halaman 19-20.
10. Murid menyatakan cara Yap Ehin melaksanakan tanggungjawabnya untuk menjayakan kempen
kemanusiaan dan berikan beberapa contoh kempen kemanusiaan lain yang dijalankan di
dalam negara kita. (KBAT)

AKTIVITI 11. Secara dalam kumpulan, murid berkongsi pengalaman mereka melihat kesungguhan rakyat

PDPC Malaysia melaksanakan tanggungjawab bagi menjayakan pelbagai kempen kemanusiaan.


(PAK21)
12. Murid menceritakan perasaan mereka apabila kempen kemanusiaan yang dijalankan
mendapat sokongan dan sambutan orang ramai. (PBD)
13. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
14. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

BBB Buku Teks ms 19-20

KBAT Memahami EMK Nilai Murni


Learning Experiences
PAK 21 NILAI Bertanggungjawab
(Pengalaman Peribadi)

Maklum balas
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 4 lisan
(PBD)

Buku Latihan
KEHADIRAN : /

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
o Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana ____________________________
o Mesyuarat / Kursus
REFLEKSI / IMPAK
o Program Sekolah
o Mengiringi Murid Keluar/ Aktiviti Luar
o Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Am / Cuti Peristiwa
Aktiviti PdP dibawa ke_____________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

3 8.30 - 9.30
5 Selasa 28/1/2020 Matematik
Diamond 60 minit
BIDANG TAJUK / UNIT

NOMBOR DAN 2.0 TAMBAH, TOLAK, DARAB DAN


OPERASI BAHAGI
STANDARD KANDUNGAN 2.1 Tambah dalam lingkungan 10 000.

STANDARD PEMBELAJARAN
2.1.1 Menyelesaikan ayat matematik tambah melibatkan dua nombor hasil tambah
dalam lingkungan 10 000.

Pada akhir PdPC murid akan dapat :


OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Menyelesaikan ayat matematik tambah melibatkan dua nombor hasil tambah dalam
lingkungan 10 000.

KRITERIA Murid dapat : Menyelesaikan ayat matematik tambah melibatkan dua nombor hasil
KEJAYAAN tambah dalam lingkungan 10 000.

Tambah (Buku teks jilid 1 – Muka surat 27 – 30)


1. Guru minta murid bercerita tentang gambar. Kaitkan operasi yang terlibat seperti
tambah, tolak, darab dan bahagi.
2. Guru kaitkan dengan situasi harian lain seperti bilangan hasil buah-buahan di dusun.
3. Guru membimbing murid menambah dengan menggunakan pembilang. (PAK21)
4. Guru tegaskan digit perlu disusun mengikut nilai tempat yang betul untuk menambah
dalam bentuk lazim.
AKTIVITI 5. Guru tegaskan menambah bermula daripada sa, puluh, ratus dan ribu.
PDPC 6. Guru menggalakkan murid menggunakan simulasi, garis nombor, perwakilan dan
gambar rajah untuk menambah sebarang dua nombor.
7. Murid menambah dua nombor dengan abakus menggunakan kombinasi 5 contohnya 4
dan 1, 3 dan 2.
8. Murid menjalani kuiz mengira cepat. (PBD)
9. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku aktiviti – Muka surat 17)
(KBAT)
10. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
Brainstorming Recap Group (Mengulangi / mengingat
AKTIVITI PAK-21
(Sumbangsaran) semula)
BBB Buku teks Buku aktiviti Buku teks
KBAT Mengaplikasi PETA I-THINK Mengaplikasi

ELEMEN MERENTAS
NILAI MURNI Baik hati
KURIKULUM
KEUSAHAWANAN Keusahawan
Lembaran
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 4 PBD
kerja
KEHADIRAN : /

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
o Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana ____________________________
o Mesyuarat / Kursus
REFLEKSI / IMPAK o Program Sekolah
o Mengiringi Murid Keluar/ Aktiviti Luar
o Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Am / Cuti Peristiwa
Aktiviti PdP dibawa ke_____________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN
Matematik
5 Rabu 29/1/2020 3 10.50 - 11.50
Diamond 60 minit
BIDANG TAJUK / UNIT

NOMBOR DAN 2.0 TAMBAH, TOLAK, DARAB DAN


OPERASI BAHAGI

STANDARD KANDUNGAN 2.1 Tambah dalam lingkungan 10 000.

STANDARD PEMBELAJARAN
2.1.1 Menyelesaikan ayat matematik tambah melibatkan dua nombor hasil tambah
dalam lingkungan 10 000.

Pada akhir PdPC murid akan dapat :


OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Menyelesaikan ayat matematik tambah melibatkan dua nombor hasil tambah dalam
lingkungan 10 000.

KRITERIA Murid dapat : Menyelesaikan ayat matematik tambah melibatkan dua nombor hasil
KEJAYAAN tambah dalam lingkungan 10 000.

Tambah (Buku teks jilid 1 – Muka surat 29 – 31)


1. Guru tegaskan menambah bermula daripada sa, puluh, ratus dan ribu.
2. Guru menggalakkan murid menggunakan simulasi, garis nombor, perwakilan dan
gambar rajah untuk menambah sebarang dua nombor.
AKTIVITI 3. Murid menambah dua nombor dengan abakus menggunakan kombinasi 5 contohnya 4
PDPC dan 1, 3 dan 2. (PAK21)
4. Murid menjalani kuiz mengira cepat. (PBD)
5. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku aktiviti – Muka surat 18)
(KBAT)
6. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

Brainstorming Recap Group (Mengulangi / mengingat


AKTIVITI PAK-21
(Sumbangsaran) semula)
BBB Buku teks Buku aktiviti Buku latihan
KBAT Mengaplikasi PETA I-THINK Peta buih

ELEMEN MERENTAS
NILAI MURNI Baik hati
KURIKULUM
KEUSAHAWANAN Keusahawan
Lembaran
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 4 PBD
kerja
KEHADIRAN : /

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
o Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana ____________________________
o Mesyuarat / Kursus
REFLEKSI / IMPAK
o Program Sekolah
o Mengiringi Murid Keluar/ Aktiviti Luar
o Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Am / Cuti Peristiwa
Aktiviti PdP dibawa ke_____________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

7.30 - 8.30 Pendidi


5 Khamis 30/1/2020 6 kan
60 minit
Moral
TEMA SAYA DAN NEGARA
UNIT 3

KEMPEN KEMANUSIAAN TANGGUNGJAWAB


TAJUK
BERSAMA
STANDARD KANDUNGAN 3.1 Menunaikan tanggungjawab kepada negara

3.1.1 Menceritakan kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara


3.1.2 Mengulas cara untuk menyokong kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam
negara
STANDARD PEMBELAJARAN 3.1.3 Melahirkan perasaan apabila menyertai kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam
negara
3.1.4 Melaksanakan tanggungjawab dalam kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam
negara
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menceritakan kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara
2. Mengulas cara untuk menyokong kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam
negara
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
3. Melahirkan perasaan apabila menyertai kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam
negara
4. Melaksanakan tanggungjawab dalam kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam
negara

KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya menceritakan kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara.

1. Murid bercerita maksud ‘Tunaikan Tanggungjawab dengan Ikhlas.


2. Murid meneliti gambar dalam buku teks halaman 21.
3. Secara dalam kumpulan, murid berkongsi perasaan mereka apabila menatap gambar-
gambar tersebut dan berikan sebabnya. (PBD)
4. Murid berbincang cara melaksanakan tanggungjawab untuk menjayakan kempen
AKTIVITI
kemanusiaan yang dianjurkan oleh pelbagai pihak di Malaysia. (PAK21)
PDPC
5. Murid memikirkan kesan yang akan terjadi kepada penduduk dan negara yang
mengalami malapetaka jika negara lain tidak mneghulurkan bantuan kemanusiaan
kepada mereka. (KBAT)
6. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

BBB Buku Teks ms 21

KBAT Mengaplikasi EMK Nilai Murni


Make Predictions
PAK 21 NILAI Bertanggungjawab
( Membuat andaian)

Kuiz dan
PENTAKSIRAN BILIK
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 4 ujian bertulis
DARJAH (PBD)

Buku Latihan

REFLEKSI / IMPAK KEHADIRAN : / 29


______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.

______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.


o Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
____________________________
o Mesyuarat / Kursus
o Program Sekolah
o Mengiringi Murid Keluar/ Aktiviti Luar
o Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Am / Cuti Peristiwa
Aktiviti PdP dibawa
ke_____________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

7.30 - 8.30
Pendidik
5 Khamis 30/1/2020 6 Emerald
60 minit an Moral
TEMA SAYA DAN NEGARA
UNIT 3

TAJUK KEMPEN KEMANUSIAAN TANGGUNGJAWAB BERSAMA


STANDARD KANDUNGAN 3.1 Menunaikan tanggungjawab kepada negara

3.1.1 Menceritakan kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara


3.1.2 Mengulas cara untuk menyokong kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara
STANDARD PEMBELAJARAN
3.1.3 Melahirkan perasaan apabila menyertai kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara
3.1.4 Melaksanakan tanggungjawab dalam kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menceritakan kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 2. Mengulas cara untuk menyokong kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara
3. Melahirkan perasaan apabila menyertai kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara
4. Melaksanakan tanggungjawab dalam kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara

KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya menceritakan kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara.

1. Murid bercerita maksud ‘Tunaikan Tanggungjawab dengan Ikhlas.


2. Murid meneliti gambar dalam buku teks halaman 21.
3. Secara dalam kumpulan, murid berkongsi perasaan mereka apabila menatap gambar-gambar
tersebut dan berikan sebabnya. (PBD)

AKTIVITI 4. Murid berbincang cara melaksanakan tanggungjawab untuk menjayakan kempen kemanusiaan

PDPC yang dianjurkan oleh pelbagai pihak di Malaysia. (PAK21)


5. Murid memikirkan kesan yang akan terjadi kepada penduduk dan negara yang mengalami
malapetaka jika negara lain tidak mneghulurkan bantuan kemanusiaan kepada mereka. (KBAT)
6. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

BBB Buku Teks ms 21

KBAT Mengaplikasi EMK Nilai Murni


PAK 21 Make Predictions NILAI Bertanggungjawab
Kuiz dan ujian
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 4 bertulis
(PBD)

Kuiz
KEHADIRAN : /

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
o Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana ____________________________
REFLEKSI / IMPAK o Mesyuarat / Kursus
o Program Sekolah
o Mengiringi Murid Keluar/ Aktiviti Luar
o Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Am / Cuti Peristiwa
Aktiviti PdP dibawa ke_____________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

7.30 - 8.30
Pendidik
5 Khamis 30/1/2020 6 Diamond
60 minit an Moral
TEMA SAYA DAN NEGARA
UNIT 3

TAJUK KEMPEN KEMANUSIAAN TANGGUNGJAWAB BERSAMA


STANDARD KANDUNGAN 3.1 Menunaikan tanggungjawab kepada negara

3.1.1 Menceritakan kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara


3.1.2 Mengulas cara untuk menyokong kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara
STANDARD PEMBELAJARAN
3.1.3 Melahirkan perasaan apabila menyertai kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara
3.1.4 Melaksanakan tanggungjawab dalam kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menceritakan kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 2. Mengulas cara untuk menyokong kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara
3. Melahirkan perasaan apabila menyertai kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara
4. Melaksanakan tanggungjawab dalam kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara

KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya menceritakan kempen kemanusiaan yang dijalankan di dalam negara.

AKTIVITI 1. Murid bercerita maksud ‘Tunaikan Tanggungjawab dengan Ikhlas.

PDPC 2. Murid meneliti gambar dalam buku teks halaman 21.


3. Secara dalam kumpulan, murid berkongsi perasaan mereka apabila menatap gambar-gambar
tersebut dan berikan sebabnya. (PBD)
4. Murid berbincang cara melaksanakan tanggungjawab untuk menjayakan kempen kemanusiaan
yang dianjurkan oleh pelbagai pihak di Malaysia. (PAK21)
5. Murid memikirkan kesan yang akan terjadi kepada penduduk dan negara yang mengalami
malapetaka jika negara lain tidak mneghulurkan bantuan kemanusiaan kepada mereka. (KBAT)
6. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

BBB Buku Teks ms 21

KBAT Mengaplikasi EMK Nilai Murni


Make Predictions
PAK 21 NILAI Bertanggungjawab
( Membuat andaian)

Kuiz dan ujian


PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 4 bertulis
(PBD)

Buku Latihan
KEHADIRAN : /

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
o Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana ____________________________
REFLEKSI / IMPAK o Mesyuarat / Kursus
o Program Sekolah
o Mengiringi Murid Keluar/ Aktiviti Luar
o Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Am / Cuti Peristiwa
Aktiviti PdP dibawa ke_____________________________________________________________

You might also like