You are on page 1of 6

გაკვეთილის გეგმა

მასწავლებელი: თამუნა მაჭარაშვილი

კლასი: IX

სკოლა: ათასწლეულის სკოლა, გრიგოლ კობახიძის სახელობის N77 საჯარო სკოლა

მოსწავლეთა რაოდენობა: 15-20

გაკვეთილის თემა: სოციალური პრობლემები - სიღარიბე

გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლეები გაიაზრებენ სიღარიბის მნიშვნელობას, იმსჯელებენ


სიღარიბის გამომწვევ მიზეზებსა და შედეგებზე, სიღარიბის დაძლევის გზებზე;

შენიშვნა: უმჯობესია მოცემულ გაკვეთის დაეთმოს ორი შეწყვილებული გაკვეთილი

გაკვეთილის სცენარი

აქტივობა მეთოდი კლასის რესურსი დრო


ორგანიზები
ს ფორმა
აქტივობა 1. კითხვა- მთელი 15
გამოწვევის პასუხი კლასი წუთ
ფაზაზე ი
მასწავლებელი
მოსწავლეებს
აჩვენებს ფოტოს
და ჰკითხავს რა
ასოციაციას იწვევს
მოცემული ფოტო
მათში.
(დასახელებულ
პასუხებში
აუცილებლად
მოხვდება
სიღარიბე); „სიღარიბე ერთ-ერთი სოციალური
მასწავლებელი პრობლემაა. დღეს ეს პრობლემა
მოსწავლეებს მილიონობით ადამიანს ეხება. ყველა
უსვამს შედეგ ქვეყანაში არსებობს მინიმალური
კითხვებს: სტანდარტი, რომლის ქვემოთაც ხალხი
თქვენი აზრით, რა „ღარიბთა“ კატეგორიაში ხვდება. როდესაც
არის სიღარიბე? ადამიანის ან ოჯახის შემოსავალი
როგორ ფიქრობთ, გარკვეული დონის, ნორმალური ცხოვრების
ვინ და როგორ სტანდარტებისთვის მიჩნეული
აფასებს აუცილებელი მინიმუმის ქვემოთაა, ასეთი
ადამიანების პიროვნება ან ოჯახი ღარიბად მიიჩნევა.“
სიღარიბეს? (https://www.civiceducation.ge/)
რა არის სიღარიბე ფარდობითი ცნებაა და სიღარიბის
სიღარიბის მაჩვენებლებს ცვალებადობა
გამომწევი დამოკიდებულია  იმ დეფინიციებზე და
მიზეზი? კვლევის მეთოდებზე, რასაც სხვადასხვა
სააგენტობი იყენებენ.  კვლევისას
მნიშვნელოვანია გათვალისწინებულია თითოეული ქვეყნის
მასწავლებელმა ეკონომიური მაჩვენებლები, მოსახლეობის
თითოეულ მსყიდველობითი ძალა და სხვა
კითხვის შემდეგ ინდიკატორები.
შეაჯამოს საქართველოში სიღარიბის დონეს იკვლევს
მოსწავლეთა საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული
პასუხები და სამსახური, რომლის 2019 წლის მონაცემებით
გააცნოს სწორი სიღარიბე 19,5 პროცენტია.
ვერსია. (liberali.ge)

აქტივობა 2. კუთხეების ჯგუფური 1) ჯგუფი პირველი 20 -


მოსწავლეებმა მეთოდი https://www.youtube.com/watch? 25
შემდეგ ეტაპზე v=u2ZQ-wBqNRc წუთ
უნდა გაარკვიონ ი
სიღარიბით 2) მეორე ჯგუფის წყარო
გამოწვეული „ჩემთან ნაძვის ხეზე წამოდი, პატარავ!~ _
პრობლემები და რა ჩასჩურჩულა მშვიდმა ხმამ.
გავლენას ახდენს დედის ხმა ეგონა, მაგრამ არა, ეს დედას არ
ის ინდივიდებსა უთქვამს. ნეტავ ვინ დაუძახა? ბიჭმა ვერ
და დაინახა, თუ ვინ დაიხარა მისკენ, მაგრამ
საზოგადოებაზე. ხელი მაინც გაუწოდა და… უეცრად
ამისთვის უჩვეულოდ ნათელ ადგილას აღმოჩნდა.
მოსწავლეები საოცარი სინათლე იყო, უჩვეულო ნაძვის ხე
გადანაწილდებიან იდგა, თუმცა არა, ეს ნაძვი არ იყო, მას
ჯგუფებში (სულ 4 აქამდე ასეთი ხეები არ ენახა. ნეტავ სად
ჯგუფი) და არის? ყველაფერი ბრწყინავს, ბრდღვიალებს,
განიხილავენ გარშემო თოჯინებია _ არა, ეს თოჯინები კი
მათთვის მიცემულ არა, საოცრად თეთრი გოგო-ბიჭები არიან.
წყაროს. ყველა ბიჭუნას გარშემო ტრიალებს,
პირველი ჯგუფი დაფრინავს, მას კოცნიან, ხელში იტაცებენ
ნახავს ანმიმაციას; და თან მიჰყავთ, ახლა თვითონაც
მეორე ჯგუფი დაფრინავს და ხედავს, დედა უყურებს და
გაეცნობა თეოდორ გახარებული უცინის.
დოსტოევსკის _ დედა, დედიკო, რა კარგია აქ! _ უთხრა
მოთხრობის დედას, თან ბავშვებს ეფერებოდა და ერთი
„საშობაო სული ჰქონდა, როდის მოუთხრობდა მათ
მოთხრობა“ სასაცილო თოჯინების შესახებ.
ნაწყვეტს; _ ეს `ქრისტეს ნაძვის ხეა~, _ უთხრეს მათ, _
მესამე ჯგუფი შობას ქრისტე მუდამ დგამს ნაძვის ხეს იმ
განიხილავს ბავშვებისთვის, ვისაც დედამიწაზე არ
პლაკატს; ჰქონდა ის.. ._ ბიჭუნამ შეიტყო, რომ ეს
მეოთხე ჯგუფი ბიჭები და გოგონები მის მსგავსად
განიხილავს ცხოვრობდნენ. მათგან ზოგი თავიანთ
ფსიქოლოგის კალათებში გაიყინა, როცა პეტერბურგელ
ინტერვიუს მოხელეებს სახლის კართან მიუგდეს, ზოგი
ნაწყვეტს. უპატრონო ბავშვთა სახლში ცუდი კვების
მას შემდეგ რაც გამო დაიღუპა, სხვებმა დედის გამშრალ
თითოეული ძუძუსთან სამარაში მძვინვარე
ჯგუფი შიმშილობისას განუტევეს სული, ან მესამე
გაანალიზებს კლასის აყროლებულ ვაგონებში დაიხუთნენ.
თავის წყაროს შემდეგ ყველა იქ მოხდა და ანგელოზებრივ
გაუზიარებენ ცხოვრობენ. ყველა იესო ქრისტეს ფრთის
ერთმანეთს წყაროს ქვეშ არის, მაცხოვარი შუაში დგას, მფარველ
შინაარს და ზემოთ ხელს უწვდის მათ და მათ ცოდვილ
მოცემულ დედებთან ერთად ლოცავს, რომლებიც
კითხვაზე პასუხს. მოშორებით დგანან და თავიანთ პირმშოებს
შესაძლებელია თვალცრემლიანები შესცქერიან. შვილები
წყაროები მათთან მიიფრინედბიან, კოცნიან და პატარა
გადანაწილებული თითებით ცრემლებს წმენდენ, სთხოვენ, რომ
იყოს საკლასო არარ იტირონ, _ აქ ისინი ძალიან ბედნიერად
ოთახის ცხოვრობენ.
სხვადასხვა ეს ხდებოდა საიქიოში. სააქაოში კი,
ნაწილში, საათის გამთენიისას მეეზოვეებმა იმ ბიჭუნას
ისრის გაყინული ცხედარი იპოვნეს, რომელმაც
მიმართულებით ღამით შეშასთან მიირბინა. მოიძიეს მისი
მოსწავლეები დედა, თუმცა ის ვაჟზე ადრე
გადააგილდნენ და გარდაცვლილიყო; ისინი ზეცაში, უფალთან
გაეცნონ ყველა შეხვდნენ ერთმანეთს.“
წყაროს. წყაროების
გაცნობის შემდეგ 3) მესამე ჯგუფის წყარო
კი ყველამ ერთად
იმსჯელოს რა
გავლენას ახდენს
სიღარიბე
ინდივიდებს,
საზოგადოებასა და
სახელმწიფოზე;

4) მეოთხე ჯგუფის წყარო


ინტერვიუ ფსიქოლოგ ჯანა
ჯავახიშვილთან
„სიღარიბე ადამიანს ბევრ რესურსს
ართმევს - უპირველეს ყოვლისა, ალბათ
- დროს. ღარიბი ადამიანი ხომ დროის
უმეტეს ნაწილს საკუთარი თავისა და
ოჯახის გამოკვებას ახმარს და
ფაქტობრივად, თვითრეალიზაციაზე
დრო აღარ რჩება. საერთოდ, დრო
ყველაზე მნიშვნელოვანი რესურსია,
რომელიც ადამიანს აქვს. ყველას
გვსმენია გამონათქვამი "დრო-ფულია".
არადა, ღარიბ თემში შეიძლება იყოს
ადამიანი, რომელსაც უმუშევრობის გამო
ბევრი დრო ჰქონდეს, მაგრამ ამა თუ იმ
სუბიექტური თუ ობიექტური მიზეზების
გამო მას ვერ იყენებდეს. ამიტომაც იმ
აზრს უფრო ვემხრობი, რომელიც
ამბობს, რომ დრო - შესაძლებლობაა.
იმის თქმა მინდა, რომ ნებისმიერ
ადამიანს შეუძლია, დრო გამოიყენოს
როგორც შესაძლებლობა რაღაცის
ცვლილებისათვის. ეს შანსი ყველას
გვაქვს - მდიდარსა თუ ღარიბს, დრო
უნივერსალური რესურსია.
ღარიბ თემში ბავშვების განვითარების
ღარიბი გარემოა. უკიდურესი სიღარიბე
მოზარდებს ამ გარემოდან დაღწევის
გზების ძიებისკენ უბიძგებს და რიგ
შემთხვევაში ისინი ასოციალურობის
გზას ირჩევენ. ეს ერთ-ერთი იმ
რისკთაგანია, რომელიც ღარიბ გარემოს
ახასიათებს. რა თქმა უნდა, ეს არ
ნიშნავს, რომ ადამიანის ცხოვრება
მაინცდამაინც ამ სცენარით
განვითარდება, თუმცა ამ რისკის
გაცნობიერება
აუცილებელია....სიღარიბესთან
დაკავშირებული კიდევ ერთი პრობლემა
ოჯახში ძალადობაა. ის, თავის მხრივ,
ბევრი სერიოზული პრობლემის
რისკფაქტორია: ძალადობრივ გარემოში
დიდია რისკი იმისა, რომ ან
მსხვერპლთან მოახდინო
იდენტიფიცირება ან აგრესორთან.
მსხვერპლთან იდენტიფიცირება
ადამიანს უსუსურობის განცდას უჩენს,
რაც უმოქმედობისა და სხვისგან
“დახმარების” მოლოდინისკენ უბიძგებს.
აგრესორთან იდენტიფიკაცია ადამიანს
თავად ხდის მოძალადედ, რაც
ძალადობის ციკლის გაგრძელებას
განაპირობებს....ღარიბ გარემოში
ცხოვრება მრავალ რისკფაქტორს
მოიცავს - თუნდაც ფსიქიკური
ჯანმრთელობის პრობლემების
განვითარების თვალსაზრისით
(სამეცნიერო მტკიცებულებების
თანახმად, სიღარიბე და ფსიქიკური
ჯანმრთელობის პრობლემები
ერთმანეთთან
ურთიერთგანმაპირობებელ
დამოკიდებულებაშია)“ (სრული სტატია
იხილეთ ამ ბმულზე -
http://liberali.ge/articles/view/3920/sigharibis
-riski)

აქტივობა 3. წყაროს ჯგუფური; დამხმარე წყაროები: 30


მესამე ეტაპზე ანალიზი; საერთო წუთ
მოსწავლეები პრეზენტაცი საკლასო https://www.civiceducation.ge/ka/lessons/4-45 ი
არსებულ ა
ჯგუფებში (ან
შეიძლება ახალი https://cutt.ly/nh4GD82
ჯგუფის შექმნა)
უნდა შექმნან https://rb.gy/jwi5ji
სიღარიბის
დაძლევის 5
პუნქტიანი
სტრატეგია;
მოსწავლეებს
სტრატეგიის
შემუშავებისას
შეუძლიათ
ინტერნეტის
წყაროების
გამოყენება;
მოსწავლეები
წარადგენენ
თავიანთ
სტრატეგიებს და
იმსჯელებენ
რამდენად
განხორციელებად
ი, მიღწევადია
მათი გეგმები.
აქტივობა 4. დავალება 1: შეარჩიეთ 5 პოლიტიკური 10
დავალების პარტია და მოიძიეთ მათი 2020 წლის წუთ
წარდგენა საარჩევნო პროგრამა, გაეცანით სიღარიბის ი
მოსწავლეთა დაძლევის როგორი სტრატეგია აქვთ
ჯგუფებს პოლიტკური პარტიებს, წარმოადგინეთ
შეუძლიათ პრეზენტაციის სახით მოცემული სტრატეგია
აირჩიონ მათთვის და თქვენი ანალიზი, რადმენად
სასურველი განხორციელებადია მოცემული სტრატეგია;
დავალება:
დავალება 2. მოიძიეთ ინფორმაცია როგორ
ხდება საქართველოში სიღარიბის შეფასება,
არის თუ არა ცდომილება საერთაშრისო
კვლევებსა და შიდა მონაცემებს შორის,
ასახავს თუ არა სახელმწიფოში არსებულ
რეალურ სიღარიბეს საქსტატის მონაცემები?
(ცდომილების შემთხვევაში, ახსენით
ცდომილების მიზეზი)

დავალება 3. ქველმოქმედების კულტურა


საქართველოში
მოიძიეთ ინფორმაცია და წარმოადგინეთ
პრეზენტაციის სახით, ქველმოქმედების
როგორი კულტურა არსებობდა და არსებობს
საქართველოში.

დავალება 4. სიღარიბის გეოგრაფიული


არეალი
მოიძიეთ ინფორმაცია და წარმოადგინეთ
პრეზენტაციის სახით, როგორია სიღარიბის
გეოგრაფია მსოფლიოში, რა არის ამის
მიზეზები და შედეგები, როგორ ცდილობს
მსოფლიო სიღარიბის დაძლევას.

სამოქალაქოს კლუბის ფარგლებში


შესაძლებელია ლაშა ცქვიტინიძის ფილმის
„მე ბესო ვარ“ ჩვენება და განხილვა;

You might also like