You are on page 1of 4

ОПШТИ ПОДАЦИ

Школа: Коста Ђукић


Датум одржавања часа: 07. 05. 2008.
Разред и одељење: II-2
Учитељ-ментор: Ђурђина Јовановић
Предавач: Давидовић Драгана
МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ
Наставна тема: Нежива природа
Наставна јединица: Годишња доба
Садржај наставне јединице: Колико има годишњих доба, када
почињу, колико трају, временске
прилике везане за годишња доба
Претходна наставна јединица: Како настаје дуга
Наредна наставна јединица: Од каквог материјала правимо предмете
Циљ часа: Да ученици утврде оно што су научили о
годишњим добима, да понове колико
трају годишња доба, које месеце
обухватају, временске прилике и
промене у природи у јесен, зиму, пролеће
и лето
ЗАДАЦИ ЧАСА:
- образовни Систематизација знања везана за
почетак, трајање годишњих
доба;систематизација знања о
временским променама у јесен, зиму,
пролеће и лето, као и променама у
природи у јесен, зиму, пролеће и лето
- функционални Оспособљавање ученика да своја знања о
годишњим добима примене кроз
активности у групном раду
- васпитни Развијање интересовања за
проширивање,проучавање и примену
знања о годишњим добима кроз групни
рад
Тип часа: утврђивање
Наставне методе: Метода разговора, метода демонстрације
Наставна средства: Хамер (са асоцијацијом), презентациja
наставни листић
Облици рада: Групни и индивидуални
Наставни објекат: учионица
Корелација: Ликовна култура- ученици лепе сличице
Српски језик – асоцијација
Исходи: Ученик зна када које годишње доба
почиње, колико траје и какве су промене
у природи и временске прилике везане за
годишња доба
Литература: - Уилкес,А: Годишња доба, Панонија ,
Нови Сад
- Манојловић, М. и Вељковић, Б:
Приручник за учитеље уз уџбеник свет
око нас, Едука, Београд, 2007
- Требјешанин, Б., Гачановић, Б. и
Новковић, Љ: Приручник уз уџбенички
комплет природа и друштво у другом
разреду основне школе, ЗУНС,
Београд,2001

ТОК ЧАСА

Уводни део часа


Трајање: 5 минута У уводном делу часа пуштам
Емоционално – интелектуална припрема ученицима преко музичког цд-а
„ Годишња доба „ од Вивалдија .
Након слушања музике питам
усвајање – познавањем -именовање ученике.
годишњих доба и њихових Како сте се осећали док сте слушали
карактеристика ову музику?
Која осећања је пробудила у вама ова
музика? Питам да ми наведу сва
годишња доба? Кад почињу и кад се
завршавају? Кажем да ћемо данас
понављати све оно што су они већ
научили о годишњим добима.
Најава наставне јединице Пишем наслов на табли: Годишња доба.

Главни део часа Ученике делим у групе. Ученици су


Трајање 25 мин подељени у хетерогене групе. Имамо
Подела ученика по групама, подела четири групе од по 6 ученика.
материјала и упутство ученицима за рад
општење – одлучивањем, ученици у Ученицима делим сличице да најпре
раду у групи прихватају или не одреде које су годишње доба добили и у
прихватају услове комуникације којом од тога зависи како ће се група звати.
долазе до карактеристика годишњих доба (постоје групе:јесен, зима, пролеће и
лето) (Прилог 2). По један ученик из
групе каже шта је препознао на слици и
тако одређујемо назив групе. Свака груга
ће на свом столу имати папир на коме ће
се налазити њихове групе. Након тога
ученицима делим велики картон и
неколико малих папирића (прилог 3).
Кажем свим ученицима да на велики
картон, на којем се налази табела са 4
годишња доба лепе одговарајуће сличице
везане за годишње доба њихове групе. На
малим папирићима се налазе папирићи
временских прилика, датума почетка
годишњег доба, папирићи са месецима и
Самостални рад ученика на крају 4 дрвета тако да од свих тих
папирића они треба да одаберу по један
из сваке групе која одговара њиховом
годишњем добу.
Док ученици раде обилазим их и
Извештавање група помажем уколико је потребно.
усвајање – излагањем, представници
група излажу своијм речима одлике После завршеног рада следи извештавање
годишњих доба група тако што сваки представник каже
шта је залепио код свог годишњег доба и
притом даје објашњење зашто је то баш
тако. Решења за сваку групу проверавамо
помоћу презентације.
Завршни део часа
Трајање 15 мин После групног рада, ученицима делим
зелене и црвене папириће (прилог 4). За
Систематизација сваки тачан одговор подижу зелени
усвајање – познавањем, ученици именују папир, а за нетачан подижу црвени, и ако
појединости везане за карактеристике је нетачан треба да кажу зашто је не
годишњих доба тачан.
За домаћи задатак ученици имају да
напишу у ком годишњем добу је њихов
Домаћи задатак рођендан, као и рођендан њихове
породице. Треба да напишу датум и
поред датума годишње доба.

Систематизација:
Током године смењују се четири годишња доба
Годишња доба су. Лето јесен и зима.
Лето почиње 22. матра
Зима почиње 22. децембра и завршава се 21. марта
Јесен чине следећи месеци: јун, јул , август, септембар.
У пролеће дани су све краћи а ноћи дуже
Топло и сунчано време имамо током целе године
Снег пада само зими
У пролеће време је свеже и кишовито.

You might also like