You are on page 1of 17

Припрема за час наставе света око нас

ОПШТИ ПОДАЦИ
Назив школе Краљ Петар I
Датум одржавања часа 14.11.2007.
Час по реду први
Разред и одељење II1
Предавач Драгана Кмезић
Учитељ ментор
МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ
Наставни предмет Свет око нас
Наставна тема Где човек живи
Наставна јединица Облици рељефа и њихов изглед
Садржај наставне јединице представљање облика
рељефа(планина,брдо,брег,брежуљак,равница,котлина
,
клисура,долина) и њихов изглед,делови
узвишења(врх,стране,подножје)
Предходна наставна јединица Воде око нас
Наредна наставна јединица Како одређујемо стране света
ОПЕРАТИВНИ ЗАДАЦИ ЧАСА

циљ Ученици треба да усвоје појмове облика


рељефа(планина,брдо,брег,брежуљак,равница,клисура,
Котлина,долина) као и делове
узвишења(врх,стране,поножје)
образовни усвајање појмова облика рељефа
(планине,брда ,брега,брежуљка,
равнице,клисуре,котлине,долине) и делова
узвишења(врх,стране,подножје)
функционални развој способности за разликовање облика
рељефа(планина,брдо,брег,брежуљак,равница,котлина
,
клисура,долина) и делова
узвишења(врх,стране,подножје)
васпитни Развој заинтересованости за посету планине зими и
лети;развој потребе одласка ради здравља и
дружења;бављење
активностима(скијање,санкање,шетање,грудвање)
тип часа обрада
наставне методе метода разговора,метода демонстрације,метода
усменог излагања,метода писаних радова,метода рада
на тексту
наставна средства Приручник за природу и друштво,материјал за рад у
групама,наставни листић

облик рада Групни,фронтални


наставни објекат учионица
корелација српски језик(анализа прочитаног текста,прилог 1)
исходи Ученици су усвојили појмове облика
рељефа(планина,брдо,брег,равница,котлина,
долина,клисура),делове
узвишења(подножје,стране,врх) и могу да разликују
облике рељефа и делове узвишења

УВОДНИ ДЕО ЧАСА Читам текст(одломак из романа) из


Трајаље 5,6 мин. Приручника„Брвнара под планином“.Разговарамо
емоционално-интелектиална припрема о тексту.Шта сте осетили док сам читала текст?
Шта се помиње у тексту?Где се налази шума
четинара?А брвнара?Где би још могла да се налази
осим под планином?Дакле и под брдом!Данас
ћемо да учимо о томе како изгледа наша околина!
најава наставне јединице Записујем наслов на табли а ученици у своје
запис наслова на табли свеске

ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА Упознајем ученике са начином групног рада.Дајем


Трајање 34 мин инструкције за рад.
Упутства
Делим ученике у 4 групе по критеријуму истих
Подела ученика по групама боја.(делим свакоме папирић са одређеном бојом и
свако ко има исту боју је у једној групи.Одређујем
вођу групе.

Подела материјала Делим материјал за рад.Текст је исти за све групе.


Плава група:планина и брдо
Роза група:брежуљак,брег
Наранџаста група:котлина,клисура,
Љубичаста група: равница ,долина

Самосталан рад ученика по групама.Вођа групе


Самосталан рад чита текст,остали ученици прате свој текс а после
одговарају на питања.Ученици раде од 10 до 15
Извештавање минута

Извештавање по групама.Свака група одговара на


задата питања са материјала.Проверавамо
одговоре и записујем редом на табли како која
група извештава.

ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА


Трајање 5 мин Систематизација градива кроз тест(прилог 3)
систематизација Направите разгледницу како бисте другару
домаћи задатак показали како изгледа ваша околина.
Прилог 1

Брвнара под планином


(одломак из романа Аце Ракочевића)

Под планином,чији су шиљати врхови високо уздигнути као руке огромних дивова
који хоће да дохвате небо,простирала се предивна,густа шума четинара.Над шумом су
непрестано кружили орлови,кликтали и играли се опробавајући крила на ветру.
Планина је била права лепотица,најчешће обучена у дивну,зелену хаљину.Сем кад
дође зима.Онда се облачила сва у бело.Чак и преко лета на њеној глави белеле су се
машнице од снега.
Под планином,на рубу шуме,био је мали пропланак.Као да је неко простро зелено
платно и оставио га да се суши на планинском ветру.
На крају пропланка,шћућурена уз ивицу шуме,као печурка уз стабло,лежала је мала
брвнара,ко зна кад направљена.Кроз њену шиндру непрекидно је куљао беличасти
дим;ватра у брвнари никад није гашена.Све то- планина,непрегледне шуме,пропланак и
брвнара украј њега-подсећало је на слику из какве дивне бајке.

Прилог 2

Мали Ива
Дечак по имену Ива сваког зимског и летњег распуста иде код баке и деке.Они живе
у једном малом селу у подножју планине Копаоник.Тамо нема више од десетак кућа
али се сви лепо слажу и помажу једни другима.Ива највише воли ,кад дође тамо,да се
санка са својим другарима.Углавном се санкају низ стране планине а пењу се док се не
умореУспут причају о својим догодовштинама код куће.Када почне да пада мрак свако
одлази својој кући да се угреје и руча.После тога се окупљају код Иве,пију чај и
посматрају прелепу шуму четинара на врху планине и месец како је обасјава.

Слике за причу
Изглед табле

Како изгледа наша околина?

Рељеф су сва удубљења,узвишења и равнине на земљишту.

планина,брдо
брег,брежуљак
равница,долина
клисура,котлина

Коришћена литература:

Банђур,В.,Лазаревић,Ж:Методика наставе природе и друштва,Учитељски факултет у


Јагодини и Београду,2001.
Требјешанин,Б.,Гачановић,Б.,Новковић,Љ.:Приручник уз уџбенички комплет природа
и друштво у другом разреду основне школе,Зунс,Београд,2001.
www.zvrk.co.yu

Самоевалуација
Име и презиме

Разред и одељење датум

Облици рељефа и његов изглед


1.Повежи слике са десне стране са одговарајућим речима са леве стране:

брдо

клисура

планина

равница

котлина

брег

брежуљак

долина
Решења теста.

брдо

клисура

планина

равница

котлина

брег

брежуљак

долина
2. Попуни табелу:знак + стави тамо где мислиш да
равница,котлина,клисура,брдо,брежуљак.брег,долина спадају у неравно,равно или
удубљено земљиште.

планина котлина клисура брдо брежуљак равница брег долина


Неравно + + + +
земљиште
Равно + +
земљиште
Удубљено + +
земљиште

3.Заокружи слова испред тачаних одговора.

а) На равници можемо да се санкамо.


б)У брдима људи живе углавном од сточарства.
в)Идемо на планину само због скијања.
г)Брдо се уздиже изнад околине.
д)Долина може да се налази у клисури.
Ђ)Брежуљак може да се налази на равници.
2. Попуни табелу:знак + стави тамо где мислиш да
равница,котлина,клисура,брдо,брежуљак.брег,долина спадају у неравно,равно или
удубљено земљиште.

планина котлина клисура брдо брежуљак равница брег долина


Неравно
земљиште
Равно
земљиште
Удубљено
земљиште

3.Заокружи слова испред тачаних одговора.

а) На равници можемо да се санкамо.


б)У брдима људи живе углавном од сточарства.
в)Идемо на планину само због скијања.
г)Брдо се уздиже изнад околине.
д)Долина може да се налази у клисури.
Ђ)Брежуљак може да се налази на равници.
Пут до мора

Јутро је.Сунчеви зраци обасјавају равницу, благо заталасану, на којој се пресијавају


плодови сунцокрета и пшенице.У нашој башти тата и мама гаје доста поврћа а ја
највише волим парадајз,купус и карфиол,Тата каже да на равници најбоље успева
поврће али и воће јер је земља веома плодна.Најплоднија земља је око река које
протичу равницом. На таквим местима,у долинама река,биљке најбоље рађају.
Пакујемо се и крећемо полако на море. Када смо прошли кроз нашу равницу полако
смо почели да улазимо у брдовит крај.Најпре сам видела стадо оваца које пасе на
једном брежуљку,у облику купе које се благо уздиже изнад равнице која је остала иза
нас.Чини ми се да је то најмање узвишење.
Како све више прелазимо пут узвишења су све већа и већа.После предела са
брежуљцима наилазимо на део који је много виши.Питам тату како се зове овај део а он
каже да су то брегови.Дакле,то је брег.Ту се санкам кад одем код бабе и деде на зимски
распуст.Цело село се састоји од брегова на које су начичкане куће мештана.
Путујемо даље.Сада су узвишења много већа и стрмија.Као да се надовезују једно на
друго у облику венца.Чак имају и по више облих врхова.И са једне и са друге стране су
брда са густом,зеленом шумом којом су обавијена.Полако се пењемо путем који води
уз брда а доле прелеп поглед на реку која је усекла брдо.
Око реке су нанизане куће.Питам маму зашто има кућа око реке када су стране веома
стрме и не знам како се пењу.Она каже да је у котлинама земљиште веома плодно и да
то користи људима.
Полако се спуштамо низ брдо.Једно време путујемо равним пределом али опет
почињемо са пењањем.Али овог пута је још стрмије а мене је било страх због узаног
пута и погледа.А поглед на реку која је веома уска али веома брза.Кроз клисуру,каже
ми тата,пролази планинска река које је веома хладна али и дубока и бистра.
Планине сам видела у даљини .Биле су веома веома високе,више од брда.Простирале
су се у ланцима и имале су више зашиљених врхова.али они су били бели.То ми није
били јасно.Мама ми је рекла да су оне много високе и да снег није успео да се
отопи.Каже да постоје планине које су стално под снегом и ледом.Коначно после 12
сати пута угледала сам море.Обрадовала сам се и једва сам дочекала да стигнемо и да
се брчнем.
Пут до мора

Јутро је.Сунчеви зраци обасјавају равницу, благо заталасану, на којој се пресијавају


плодови сунцокрета и пшенице.У нашој башти тата и мама гаје доста поврћа а ја
највише волим парадајз,купус и карфиол,Тата каже да на равници најбоље успева
поврће али и воће јер је земља веома плодна.Најплоднија земља је око река које
протичу равницом. На таквим местима,у долинама река,биљке најбоље рађају.
Пакујемо се и крећемо полако на море. Када смо прошли кроз нашу равницу полако
смо почели да улазимо у брдовит крај.Најпре сам видела стадо оваца које пасе на
једном брежуљку,у облику купе које се благо уздиже изнад равнице која је остала иза
нас.Чини ми се да је то најмање узвишење.
Како све више прелазимо пут узвишења су све већа и већа.После предела са
брежуљцима наилазимо на део који је много виши.Питам тату како се зове овај део а он
каже да су то брегови.Дакле,то је брег.Ту се санкам кад одем код бабе и деде на зимски
распуст.Цело село се састоји од брегова на које су начичкане куће мештана.
Путујемо даље.Сада су узвишења много већа и стрмија.Као да се надовезују једно на
друго у облику венца.Чак имају и по више облих врхова.И са једне и са друге стране су
брда са густом,зеленом шумом којом су обавијена.Полако се пењемо путем који води
уз брда а доле прелеп поглед на реку која је усекла брдо.
Око реке су нанизане куће.Питам маму зашто има кућа око реке када су стране веома
стрме и не знам како се пењу.Она каже да је у котлинама земљиште веома плодно и да
то користи људима.
Полако се спуштамо низ брдо.Једно време путујемо равним пределом али опет
почињемо са пењањем.Али овог пута је још стрмије а мене је било страх због узаног
пута и погледа.А поглед на реку која је веома уска али веома брза.Кроз клисуру,каже
ми тата,пролази планинска река које је веома хладна али и дубока и бистра.
Планине сам видела у даљини .Биле су веома веома високе,више од брда.Простирале
су се у ланцима и имале су више зашиљених врхова.али они су били бели.То ми није
били јасно.Мама ми је рекла да су оне много високе и да снег није успео да се
отопи.Каже да постоје планине које су стално под снегом и ледом.Коначно после 12
сати пута угледала сам море.Обрадовала сам се и једва сам дочекала да стигнемо и да
се брчнем.

ПЛАВА ГРУПА:планина и брдо

Одговорите на питања

1.По чему су брдо и планина слични?


2.А по чему се разликују?
3.Шта можемо да радимо на планини када одемо зими?
4.Погледајте слике и уочите које дрвеће одликује брда а које планине?Да ли им опада
или
не опада лишће у току зиме?
Пут до мора

Јутро је.Сунчеви зраци обасјавају равницу, благо заталасану, на којој се пресијавају


плодови сунцокрета и пшенице.У нашој башти тата и мама гаје доста поврћа а ја
највише волим парадајз,купус и карфиол,Тата каже да на равници најбоље успева
поврће али и воће јер је земља веома плодна.Најплоднија земља је око река које
протичу равницом. На таквим местима,у долинама река,биљке најбоље рађају.
Пакујемо се и крећемо полако на море. Када смо прошли кроз нашу равницу полако
смо почели да улазимо у брдовит крај.Најпре сам видела стадо оваца које пасе на
једном брежуљку,у облику купе које се благо уздиже изнад равнице која је остала иза
нас.Чини ми се да је то најмање узвишење.
Како све више прелазимо пут узвишења су све већа и већа.После предела са
брежуљцима наилазимо на део који је много виши.Питам тату како се зове овај део а он
каже да су то брегови.Дакле,то је брег.Ту се санкам кад одем код бабе и деде на зимски
распуст.Цело село се састоји од брегова на које су начичкане куће мештана.
Путујемо даље.Сада су узвишења много већа и стрмија.Као да се надовезују једно на
друго у облику венца.Чак имају и по више облих врхова.И са једне и са друге стране су
брда са густом,зеленом шумом којом су обавијена.Полако се пењемо путем који води
уз брда а доле прелеп поглед на реку која је усекла брдо.
Око реке су нанизане куће.Питам маму зашто има кућа око реке када су стране веома
стрме и не знам како се пењу.Она каже да је у котлинама земљиште веома плодно и да
то користи људима.
Полако се спуштамо низ брдо.Једно време путујемо равним пределом али опет
почињемо са пењањем.Али овог пута је још стрмије а мене је било страх због узаног
пута и погледа.А поглед на реку која је веома уска али веома брза.Кроз клисуру,каже
ми тата,пролази планинска река које је веома хладна али и дубока и бистра.
Планине сам видела у даљини .Биле су веома веома високе,више од брда.Простирале
су се у ланцима и имале су више зашиљених врхова.али они су били бели.То ми није
били јасно.Мама ми је рекла да су оне много високе и да снег није успео да се
отопи.Каже да постоје планине које су стално под снегом и ледом.Коначно после 12
сати пута угледала сам море.Обрадовала сам се и једва сам дочекала да стигнемо и да
се брчнем.

РОЗА ГРУПА.брежуљак и брег

Одговорите на питања.

1.По чему су брег и брежуљак слични?


2.А по чему се разликују?
3.Које животиње бака и дека гаје када одете у село?
4. А поврће и воће?
Пут до мора

Јутро је.Сунчеви зраци обасјавају равницу, благо заталасану, на којој се пресијавају


плодови сунцокрета и пшенице.У нашој башти тата и мама гаје доста поврћа а ја
највише волим парадајз,купус и карфиол,Тата каже да на равници најбоље успева
поврће али и воће јер је земља веома плодна.Најплоднија земља је око река које
протичу равницом. На таквим местима,у долинама река,биљке најбоље рађају.
Пакујемо се и крећемо полако на море. Када смо прошли кроз нашу равницу полако
смо почели да улазимо у брдовит крај.Најпре сам видела стадо оваца које пасе на
једном брежуљку,у облику купе које се благо уздиже изнад равнице која је остала иза
нас.Чини ми се да је то најмање узвишење.
Како све више прелазимо пут узвишења су све већа и већа.После предела са
брежуљцима наилазимо на део који је много виши.Питам тату како се зове овај део а он
каже да су то брегови.Дакле,то је брег.Ту се санкам кад одем код бабе и деде на зимски
распуст.Цело село се састоји од брегова на које су начичкане куће мештана.
Путујемо даље.Сада су узвишења много већа и стрмија.Као да се надовезују једно на
друго у облику венца.Чак имају и по више облих врхова.И са једне и са друге стране су
брда са густом,зеленом шумом којом су обавијена.Полако се пењемо путем који води
уз брда а доле прелеп поглед на реку која је усекла брдо.
Око реке су нанизане куће.Питам маму зашто има кућа око реке када су стране веома
стрме и не знам како се пењу.Она каже да је у котлинама земљиште веома плодно и да
то користи људима.
Полако се спуштамо низ брдо.Једно време путујемо равним пределом али опет
почињемо са пењањем.Али овог пута је још стрмије а мене је било страх због узаног
пута и погледа.А поглед на реку која је веома уска али веома брза.Кроз клисуру,каже
ми тата,пролази планинска река које је веома хладна али и дубока и бистра.
Планине сам видела у даљини .Биле су веома веома високе,више од брда.Простирале
су се у ланцима и имале су више зашиљених врхова.али они су били бели.То ми није
били јасно.Мама ми је рекла да су оне много високе и да снег није успео да се
отопи.Каже да постоје планине које су стално под снегом и ледом.Коначно после 12
сати пута угледала сам море.Обрадовала сам се и једва сам дочекала да стигнемо и да
се брчнем.

НАРАНЏАСТА ГРУПА.котлина и клисура

Одговори на питања

1.По чему су котлина и клисура сличне?


2. По чему се разликују?
3.Чиме људи могу да се баве у котлини?
4. Да ли људи могу нешто да гаје у клисури?Зашто?
Пут до мора

Јутро је.Сунчеви зраци обасјавају равницу, благо заталасану, на којој се пресијавају


плодови сунцокрета и пшенице.У нашој башти тата и мама гаје доста поврћа а ја
највише волим парадајз,купус и карфиол,Тата каже да на равници најбоље успева
поврће али и воће јер је земља веома плодна.Најплоднија земља је око река које
протичу равницом. На таквим местима,у долинама река,биљке најбоље рађају.
Пакујемо се и крећемо полако на море. Када смо прошли кроз нашу равницу полако
смо почели да улазимо у брдовит крај.Најпре сам видела стадо оваца које пасе на
једном брежуљку,у облику купе које се благо уздиже изнад равнице која је остала иза
нас.Чини ми се да је то најмање узвишење.
Како све више прелазимо пут узвишења су све већа и већа.После предела са
брежуљцима наилазимо на део који је много виши.Питам тату како се зове овај део а он
каже да су то брегови.Дакле,то је брег.Ту се санкам кад одем код бабе и деде на зимски
распуст.Цело село се састоји од брегова на које су начичкане куће мештана.
Путујемо даље.Сада су узвишења много већа и стрмија.Као да се надовезују једно на
друго у облику венца.Чак имају и по више облих врхова.И са једне и са друге стране су
брда са густом,зеленом шумом којом су обавијена.Полако се пењемо путем који води
уз брда а доле прелеп поглед на реку која је усекла брдо.
Око реке су нанизане куће.Питам маму зашто има кућа око реке када су стране веома
стрме и не знам како се пењу.Она каже да је у котлинама земљиште веома плодно и да
то користи људима.
Полако се спуштамо низ брдо.Једно време путујемо равним пределом али опет
почињемо са пењањем.Али овог пута је још стрмије а мене је било страх због узаног
пута и погледа.А поглед на реку која је веома уска али веома брза.Кроз клисуру,каже
ми тата,пролази планинска река које је веома хладна али и дубока и бистра.
Планине сам видела у даљини .Биле су веома веома високе,више од брда.Простирале
су се у ланцима и имале су више зашиљених врхова.али они су били бели.То ми није
били јасно.Мама ми је рекла да су оне много високе и да снег није успео да се
отопи.Каже да постоје планине које су стално под снегом и ледом.Коначно после 12
сати пута угледала сам море.Обрадовала сам се и једва сам дочекала да стигнемо и да
се брчнем.

ЉУБИЧАСТА ГРУПА:равница и долина

Одговорите на питања

1.Шта је заједничко за равницу и долину?


2.Како изгледа равница?
3.Које производе добијамо од рада људи у равницама па и долинама?
4.Која је предност долине?
Прочитајте текст и залепите одговарајуће сличице на одговарајуће место .

Мали Ива
Дечак по имену Ива сваког зимског и летњег распуста иде код баке и деке.Они живе
у једном малом селу у подножју планине Копаоник.Тамо нема више од десетак кућа
али се сви лепо слажу и помажу једни другима.Ива највише воли ,кад дође тамо,да се
санка са својим другарима.Углавном се санкају низ стране планине а пењу се док се не
умореУспут причају о својим догодовштинама код куће.Када почне да пада мрак свако
одлази својој кући да се угреје и руча.После тога се окупљају код Иве,пију чај и
посматрају прелепу шуму четинара на врху планине и месец како је обасјава.

You might also like