Professional Documents
Culture Documents
M02_COMPRAVENDA
1.- L’empresa XICA, SA, ven a un minorista subjecte al règim de recàrrec d’equivalència un producte per
import de 6.300 €. Calcular l’import total de la factura que haurà d’abonar el minorista si el tipus d’IVA aplicat
és del superreduït
Import 6.300
IVA 4%
RE 0,5%
2.- Calcular la base imposable, l’IVA, el recàrrec d’equivalència i l’import total d’una venda de les
característiques següents:
4.- Calcula la quota de l’IVA i el RE produïts per un majorista que ha fet totes les vendes a detallistes sotmesos
al règim d’equivalència. Les vendes van ser les següents:
18.003,46 € sotmesos a l’IVA del tipus general.
1. BI= 18.003,46
2. IVA 21%
3. RE 5,2
4. Quota IVA= 18.003,46*21/100= 3780,73
5. Quota RE= 18.003,46*5,2/100= 936,18
6. Total fra= 18003,46+3780,73+936,18= 22.720,37
23.030,84 € sotmesos a l’IVA del tipus reduït.
1. BI= 18.003,46
2. IVA 10%
3. RE 1,4
4. Quota IVA= 18.003,46*10/100= 1800,35
5. Quota RE= 18.003,46*1,4/100= 252,05
6. Total fra= 18.003,46+1800,35+252,05= 20.055,86
15.025,05 € sotmesos a l’IVA del tipus superreduït.
1. BI= 18.003,46
2. IVA 4%
3. RE 0,5
4. Quota IVA= 18.003,46*4/100= 720,14
5. Quota RE= 18.003,46*0,5/100= 90,02
6. Total fra= 18.003,46+720,14+90,02= 18.813,62
5.- Calcula l’import d’una operació sotmesa al règim d’equivalència amb les característiques següents:
Import Mercaderia 2.500,50 €
Descompte 5%= 2500,50*5/100= 125,03
Ports 146,46 €
Embalatges 14,05 €
IVA general.
BI= 2500,50-125,03+146,46+14,05= 2535,98
Quota Iva= 2535,98*21/100= 532,56
Quota RE= 2535,98*5,2/100= 131,87
Total fra= 2535,98+532,56+131,87=3200,41
6.- Determinar el total de la factura i les quotes d’una operació en règim d’equivalència, amb una base
imposable de 52.312,23 €, utilitzant els tres tipus impositius diferents.
IVA 21%
RE 5,2%
BI= 52.312,23
Quota Iva= 52.312,23*21/100= 10.985,57
Quota RE= 52.312,23*5,2/100= 2720,24
Total fra= 52.312,23+10985,57+2720,24= 66.018,04
IVA 10%
RE 1,4%
BI= 52.312,23
Quota Iva= 52.312,23*10/100= 5231,22
Quota RE= 52.312,23*1,4/100= 732,37
Total fra= 52.312,23+5231,22+732,37= 58.275,82
IVA 4%
RE 0,5%
BI= 52.312,23
Quota Iva= 52.312,23*4/100= 2.092,49
Quota RE= 52.312,23*0,5/100= 261,56
Total fra= 52.312,23+2092,49+261,56= 54666,28
7.- Calcular les bases i les quotes de l’exercici anterior sabent que l’IVA i el recàrrec d’equivalència estan
inclosos en els 52.312,23 €.
8.- Un majorista ven a un detallista subjecte al règim d’equivalència peces de vestir per 32.450,09 € (impost
inclòs). Determina l’import de la mercaderia, la quota d’IVA i el recàrrec d’equivalència.