Professional Documents
Culture Documents
ЗПР 3-4
ЗПР 3-4
Автор-укладач
практичний психолог
дошкільного навчального закладу №12
«Казка» компенсуючого типу
Галушко Тетяна Валеріївна
2014р.
Комсомольськ
2014
2
ЗМІСТ
Пояснювальна записка 4
Конспект занять 26
Методичні рекомендації 96
Бібліографія 100
Додатки 102
4
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
За ранній період свого життя дитина встигає пройти величезний шлях у
своєму розвитку. На кінець третього року вона вже готова піднятися на новий
щабель дитинства – дошкільний. Найбільш важливе досягнення 3-4 річного віку
полягає в тому, що дії набувають цілеспрямованого характеру. У цьому віці
дитина вже може багато зробити сама, не чекаючи і не вимагаючи допомоги з
боку дорослих, стає сміливішою та самостійнішою.
Пізнавальний розвиток дітей дошкільного віку широко вивчався як в
закордонній, так і у вітчизняній психології. Зокрема, вивченню сприйняття і його
розвитку приділяли увагу представники асоціативної психології – Д. Селлі,
Г.Фолькельт та функціональної психології – К. Бюлер, Ж. Піаже. Серед
вітчизняних психологів даним питанням займались Є.М. Соколов, М.Д.
Дворяшин, Н.А. Кудрявцева, П.А. Шеварев, Р.І. Говорова. Їх дослідження
спрямовані на те, щоб розкрити основні закономірності відображення дійсності,
проаналізувати особливості розвитку сприйняття у дітей дошкільного віку [15].
Проблема розвитку пам'яті у дітей дошкільного віку цікавила таких
вітчизняних психологів, як А.А. Смирнову, П.І. Зінченко, З.М. Істоміна,
С.Ф. Жуйкова, А.Н. Цимбалюк, Л.С. Виготського, які розглядали пам'ять як
складну діяльність дитини, яка формується під впливом спілкування з дорослими
в процесі активної розумової діяльності дитини [15].
Дослідженнями уваги займалися А.Н. Леонтьєв, Н.Ф. Добринін,
Л.С. Виготський [15].
Мислення є вищою формою відображення мозком навколишнього світу,
складним пізнавальним процесом, властивим тільки людині. У дослідженнях
Л.С. Рубінштейна, Н.А. Менчинська, З.І. Калмикова встановлено, що основу в
розумовій діяльності становлять такі розумові процеси, як аналіз і синтез, від
яких залежать інші розумові процеси [15]. У дослідженнях Г.І. Мінської
показано, що протягом дошкільного віку дитина переходить від наочно-дієвого
до словесно-логічного мислення.
5
Заняття 5 20хв.
1. Створити позитивний Психогімнастична Діти контактують
емоційний настрій, вправа один з одним
приязне ставлення до «Привітання»
інших
кольорами
4. Знизити психофізичне Релаксаційна вправа Діти усміхнені,
напруження «Прощання. Чарівна спокійні
фея»
Заняття 9 20хв.
1. Створити позитивний Психогімнастична Діти контактують
емоційний настрій, вправа «Привітання» один з одним,
приязне ставлення до сприймають один
інших одного
Заняття 16 20хв.
1. Створити позитивний Психогімнастична Діти контактують
емоційний настрій, вправа один з одним,
приязне ставлення до «Привітання» налаштовані на
інших подальшу роботу
інших одного
Заняття 36 20хв.
1. Створити позитивний Психогімнастична Діти контактують
емоційний настрій вправа один з одним,
«Привітання» усміхнені
КОНСПЕКТ ЗАНЯТЬ
Діагностичний етап
Заняття 1
Мета: психодіагностичне обстеження рівня інтелектуального розвитку
дитини 3-4 років.
Дидактичний матеріал: комплект стимульного матеріалу до методик
«Розпізнання геометричних фігур та кольорів», «Мами і малята», дидактичної
гри «Пірамідка».
Хід заняття
Проведення психодіагностичних методик на визначення загальної
обізнаності та запасу побутових знань, вивчення практичних умінь орієнтуватися
у предметах: формі, величині, кольорі, виявлення розуміння словесної інструкції,
розвиток практичних умінь диференціювати кільця піраміди за величиною,
розвиток вміння формувати упорядкований ряд предметів, дослідження здатності
до класифікації.
1. Анкета на визначення загальної обізнаності та запасу побутових
знань.
2. Методика «Розпізнання геометричних фігур та кольорів».
3. Дидактична гра «Пірамідка».
4. Методика «Мами і малята».
Заняття 2
Мета: психодіагностичне обстеження рівня інтелектуального розвитку
дитини 3-4 років.
Дидактичний матеріал: комплект стимульного матеріалу до методик
«Склади картинку», «Назви одним словом», «Що тут зайве?», дидактичної гри
«Панель».
Хід заняття
Проведення психодіагностичних методик на оцінювання рівня розвитку
цілісного сприймання зображеного на предметній картинці, дослідження
сформованості просторових уявлень та просторового орієнтування, дослідження
29
Корекційно-розвивальний етап
Заняття 1
Тема: Знайомство
Мета: ознайомити дітей один з одним, створити позитивний настрій,
приязне ставлення до інших, налаштувати дітей на подальшу роботу у групі;
знизити психофізичне напруження.
Допоміжний матеріал: лялька «Піскова Фея», пісочниця, магнітофон.
Роздатковий матеріал: бланк до вправи «В країні малювання», олівці.
Хід заняття
Психогімнастична вправа «Привітання»
Мета: створити позитивний емоційний настрій, приязне ставлення до
інших.
Тихо і спокійно у садочку (говоримо тихенько — пошепки),
Весело, не сумно дітворі (піднімаємо руки вгору, хитаємо голівками),
Люблять нас дорослі, знаємо точно (обіймаємо себе, руки навхрест),
Граються із нами, як малі (повертаємося одне до одного і торкаємося
долонями, плескаємо) [11, с.106].
Вправа «Будемо знайомі»
Одна дитина кидає м'яч іншій, називаючи своє ім'я. Друга – ловить м'яча і
називає своє ім'я. І так далі.
Вправа «Знайомство з «Пісочною країною»
Психолог повідомляє дітям, що починається їх подорож по чарівним
країнам і місцям. В цих країнах вони можуть дізнатися про нове і цікаве. І саме
зараз вони познайомляться з однією із країн.
30
Хід заняття
Психогімнастична вправа «Привітання»
Мета: створити позитивний емоційний настрій, приязне ставлення до
інших.
Тихо і спокійно у садочку (говоримо тихенько — пошепки),
Весело, не сумно дітворі (піднімаємо руки вгору, хитаємо голівками),
Люблять нас дорослі, знаємо точно (обіймаємо себе, руки навхрест),
Граються із нами, як малі (повертаємося одне до одного і торкаємося
долонями, плескаємо) [11, с.106].
Психолог повідомляє, що сьогодні діти поїдуть на дачу до бабусі, але не
по-справжньому. Запропонуйте сісти в електричку, побудовану із стільців
(великий стілець — «паровоз», маленькі стільчики — «вагончики»).
На дачу мы сегодня едем,
Там бабушка нас ждѐт.
Полезных, вкусных овощей
Она нам наберѐт.
Из них мы сделаем салат
И сварим вкусный суп.
Поможем бабушке своей,
Она нам лучший друг.
Рухова вправа «До бабусі»
Мета: знизити психофізичне напруження.
Психолог повідомляє, що вже вони приїхали. Їм необхідно вийти з
електрички і піти далі пішки. Всі діти підходять до містка. (Психологу необхідно
раніше виложити на підлозі місток, позначивши його двома стрічками).
Читайте примовку, одночасно виконуючи рухи відповідно до тексту:
Ну, а зараз всі ми дружно
По місточку пройдемо. (Ходьба)
Рухаємось обережно,
В річку ми не впадемо!
Ну, а далі побіжимо (Біг)
44
І на дачу прибіжимо.
Психолог повідомляє, що вони прийшли. Але хвіртка закрита. Для того,
щоб бабуся її відкрила, треба постукати.
Повільно постукайте по дощечці — бабуся не відкриває. Запропонуйте
дітям допомогти вам і постукати «так само». Бабуся знову не відкриває. Скажіть:
«Ніхто не відкриває. Бабуся, напевно, нас не чує. Давай постукаємо ще».
Постукайте по дощечці швидко. Запропонуйте дітям повторити. З'являється
бабуся (дод.14) [10, с.8].
Вправа «Овочі з грядки»
Мета: удосконалювати уміння розрізняти овочі за кольорами і називати
їх.
Бабусі необхідно зібрати врожай. Дітям пропонується з’єднати жовтим
олівцем овочі жовтого кольору з корзиною такого ж жовтого кольору; червоним
олівцем – овочі червоного кольору; зеленим олівцем – овочі зеленого кольору.
Дітям необхідно повторити назви всіх намальованих овочів і їх колір (дод.15)
[10, с.10].
Вправа «Готуємо обід»
Мета: удосконалювати вміння розрізняти та правильно називати овочі.
А тепер бабуся вирішила приготувати обід і просить про допомогу –
принести картоплю, цибулю, капусту, буряк. Дітям пропонується розфарбувати
овочі. Ті овочі, які попросила принести бабуся, потрібно «скласти» в каструлю -
олівцем провести лінії від овочів до каструлі, при цьому промовляючи назви
овочів (дод.16).
Релаксаційна вправа «Прощання. Чарівна фея»
Мета: знизити психофізичне напруження.
Давайте уявимо, що я фея, а це — чарівна паличка. До кого я торкнуся, той
заплющує очі й опиняється на чарівній дачі, де можна відпочити, помріяти,
послухати спів пташок, гомін річки, чарівну мелодію.
(Грає відповідна мелодія.)
45
Заняття 9
Тема: Чарівний фруктовий сад
Мета: розвивати зорову пам'ять, мислення, увагу, вміння розрізняти і
називати фрукти, впізнавати їх за зовнішнім описом, вміння співставляти
частини одного цілого; вчити розуміти і вживати в активній мові узагальнююче
слово «фрукти»; збагачувати словниковий запас; створювати позитивний
емоційний настрій; сприяти розвитку позитивного ставлення одне до одного.
Додатковий матеріал: набір фігурок «фрукти», іграшка Їжачок,
магнітофон.
Роздатковий матеріал: кольорові картинки із зображенням фруктів,
сюжетна картинка фруктового саду, бланк до вправи «Запам’ятай фрукти», м’які
пазли «Фрукти».
Хід заняття
Психогімнастична вправа «Привітання»
Мета: створити позитивний емоційний настрій, приязне ставлення до
інших.
Промінчик сонечка упав (руки піднімаємо вгору і повільно розводимо в
сторони),
І тепло мені віддав (руки вперед).
Я тепло те бережу (показуємо на себе, «я» бережу, руки навхрест),
І в душі його ношу (усміхаємося) [11, с.105].
Психолог повідомляє, що сьогодні діти вирушають у чарівний фруктовий
сад. Проведе в цей сад Їжачок.
Вправа «Знайомство з фруктами»
Мета: розвивати вміння розрізняти і називати фрукти, впізнавати їх за
зовнішнім описом.
На столі у кожної дитини розкладені кольорові
картинки із зображенням фруктів. Психолог показує
картинку або фігуру фруктів, описує зовнішні ознаки та
пропонує дітям відшукати даний фрукт та назвати його.
46
пусте? Які ж тварини живуть тут? Запроси їх на подвір’я. (Діти з безлічі фігурок
обирають тільки домашніх тварин і розміщують їх на подвір’ї).
Як же чудово у нас на бабусиному подвір’ї. Але зараз ми прощаємося з
нашими героями. І нам необхідно розібрати нашу казкову країну. Але іншим
разом ми зможемо взяти участь у наступних пригодах. Адже в цій казковій країні
ще багато тих, з ким ми не знайомі [12].
Вправа «Прощання»
Мета: створити позитивний емоційний настрій
Молодці, діти, ви сьогодні попрацювали як справжні добрі чарівники. І,
звичайно ж, багато чому навчилися. Пам'ятаєте, як в казці про Попелюшку
говорив юний помічник феї: «Я не чарівник, я лише вчуся»? Кожен з вас,
здійснюючи добрі справи, стає чарівником і робить світ трішки добрішим.
Пісочна країна вам дуже вдячна. Вона подарувала вам ось цей камінь, який
допомагає виконувати бажання. (Камінь має бути незвичайним). Хай кожен з вас
візьме його в руки і тихенько, пошепки, загадає бажання: яким він хоче стати. І я
думаю, рано чи пізно воно обов'язково здійсниться.
Заняття 12
Тема: Світ домашніх тварин
Мета: розвивати увагу, мислення, розумові операції (узагальнення,
порівняння, класифікація), дрібну моторику пальців рук; удосконалювати вміння
розрізняти і називати тварин, впізнавати їх за зовнішнім описом, називати звуки,
які видають тварини; формувати математичні знання; вчити розуміти і вживати в
активній мові узагальнююче слово «домашні тварини»; збагачувати словниковий
запас; створювати позитивний емоційний настрій.
Додатковий матеріал: малюнок із зображенням Бабусі, кольорові
картинки або фігурки свійських тварин, магнітофон.
Роздатковий матеріал: бланки до вправ «Кошенята», «До мами»,
«Вчимося малювати», олівці.
Хід заняття
Психогімнастична вправа «Привітання»
Мета: створити позитивний емоційний настрій.
51
мами ніяк не можуть знайти своїх діток. Дітям пропонується допомогти мамам
знайти своїх дітей, назвати його та з’єднати їх лінією (дод.26). (У корови – теля,
у кози – козеня, кішки – кошеня, у собаки – цуценя) [8, с.3-4].
Вправа «Прощання»
Мета: закріпити позитивне ставлення дітей одне до одного.
Психолог протягує руку, долонею догори, а діти накладають свої долоні,
створюючи пірамідку, і при цьому додають такі слова: «До побачення, друже,
чекаю нової зустрічі з тобою» [11, с.35].
Заняття 14
Тема: Подорож у світ диких тварин
Мета: розвивати пізнавальні процеси (сприйняття, увага, пам'ять, образно-
логічне мислення), навички орієнтування у просторі та засвоєння просторових
понять, вміння розрізняти і називати тварин, впізнавати їх за зовнішнім описом;
збагачувати словниковий запас; вчити розуміти і вживати в активній мові
узагальнююче слово «лісові тварини»; знижувати емоційне напруження;
створювати позитивний емоційний настрій.
Додатковий матеріал: лялька «Піскова фея», пісочниця, фігурки диких
тварин, набір різних картонних дерев, трав, квітів, магнітофон.
Роздатковий матеріал: малюнок із зображенням лісу, набір картинок з
дикими тваринами.
Хід заняття
Психогімнастична вправа «Привітання»
Мета: створити позитивний емоційний настрій, приязне ставлення до
інших.
Промінчик сонечка упав (руки піднімаємо вгору і повільно розводимо в
сторони),
І тепло мені віддав (руки вперед).
Я тепло те бережу (показуємо на себе, «я» бережу, руки навхрест),
І в душі його ношу (усміхаємося) [11, с.105].
55
розгублені, адже вони знаходяться посеред пісків, у них немає води та дерев.
Давайте створимо для них зручне місце існування.
(Діти вирішують, де в пісочниці будуть річка та дерева. Звертаємо увагу
дітей на те, що всіх мешканців можна назвати одним загальним словом –
тварини).
Який гарний ліс у нас вийшов. З ким дружить зайчик? Де знаходить його
друг? Кого боїться зайчик? (Показуючи друга або ворога дитина визначає, де він
знаходиться, вживаючи слова «вгорі», «внизу»). Чим нас заєць пригостив? Що
ми побажаємо зайчикові?
Ось така Пісочна країна вийшла у нас сьогодні. Зараз ми прощаємося з
нашими героями. І нам необхідно розібрати нашу казкову країну. Але іншим
разом ми зможемо взяти участь у наступних пригодах. Адже в цій казковій країні
ще багато тих, з ким ми не знайомі [12].
Гра «Прощання»
Мета: закріпити позитивне ставлення дітей одне до одного.
А на прощання давайте з’єднаємо наші руки над пісочницею так, щоб
вийшла «квітка дружби». Відчуйте тепло ваших рук. Нехай і Піскова країна
одержить часточку нашої дружби, щоб усім її мешканцям тут завжди було тепло
й затишно.
Заняття 15
Тема: У світі диких тварин
Мета: розвивати увагу, мислення, розумові операції (узагальнення,
порівняння, класифікація), дрібну моторику пальців рук, мовлення;
удосконалювати вміння розрізняти і називати тварин, впізнавати їх за зовнішнім
описом; вчити розуміти і вживати в активній мові узагальнююче слово «лісові
тварини»; збагачувати словниковий запас; знижувати емоційне напруження,
створювати емоційний комфорт.
Додатковий матеріал: малюнок або іграшка Лісовичок, мішечок, фігурки
диких тварин, магнітофон.
57
А скільки широких?
Релаксаційна вправа «Прощання»
Мета: знизити психофізичне напруження.
Діти, ляжте на спину, заплющте очі та уявіть, що ви відпочиваєте в лісі під
деревом, лежите на м'якенькій травичці. Вона лоскоче ваше тіло. Вам спокійно і
затишно. Заспівав соловейко. Ви завмерли і слухаєте. Подув вітерець, теплий,
приємний. Вам добре, і ви відчуваєте, що добре всім, хто поряд. Усі
відпочивають. Я рахую до 10, після чого розплющуєте очі. Потягнулися. Ось ви
знову в дитячому садку, веселі і найкращі дітки. До побачення!
Заняття 17
Тема: Подорож у жаркий край
Мета: розвивати пізнавальні процеси (сприйняття, увага, пам'ять, образно-
логічне мислення, просторова уява), процеси саморегуляції; вчити розрізняти і
називати тварин, впізнавати їх за зовнішнім описом, розуміти і вживати в
активній мові узагальнююче слово «тварини»; збагачувати словниковий запас;
знижувати психофізичне напруження;формувати комунікативні навики.
Додатковий матеріал: лялька «Піскова фея», пісочниця; фігурки тварин,
які мешкають у жарких країнах, силуетні зображення різних тварин, камені
різної фактури, магнітофон.
Роздатковий матеріал: набір картинок з тваринами, які мешкають у
жарких країнах.
Хід заняття
Психогімнастична вправа «Привітання»
Мета: створити позитивну атмосферу, налаштувати на спільну працю.
Від сонечка — тепло (піднімаємо руки вгору),
Від землі — добро (робимо уклін до землі),
А усмішка — то краса (діти розбиваються на пари),
Щоб раділа дітвора (беруться за руки і кружляють) [11, с.108].
Психолог повідомляє, що сьогодні діти потраплять до теплих країв. А на
початку діти знайомляться із мешканцями цього краю.
61
Вправа «Прощання»
Мета: закріпити позитивне ставлення дітей одне до одного.
Психолог протягує руку, долонею догори, а діти накладають свої долоні,
створюючи пірамідку, і при цьому додають такі слова: «До побачення, друже,
чекаю нової зустрічі з тобою».
Заняття 19
Тема: Здраствуй, Зимонька-зима
Мета: розвивати мислення, пам'ять, увагу, розумові операції порівняння;
формувати математичні здібності; удосконалювати вміння розрізняти поняття
«один» - «багато»; вчити розпізнавати пору року (зима), називати її характерні
ознаки, знаходити однакові предмети; збагачувати словниковий запас;
знижувати емоційне напруження; створювати розкуту атмосферу у групі.
Додатковий матеріал: малюнок із зображенням Зимоньки-Зими, сюжетна
картинка «Зима».
Роздатковий матеріал: картка до вправи «Хто більше», бланк до вправи
«Сніговики», олівці.
Хід заняття
Психогімнастична вправа «Привітання»
Мета: створити позитивний емоційний настрій, зняти напруження та
створити розкуту атмосферу у групі.
Від сонечка — тепло (піднімаємо руки вгору),
Від землі — добро (робимо уклін до землі),
А усмішка — то краса (діти розбиваються на пари),
Щоб раділа дітвора (беруться за руки і кружляють) [11, с.108] .
Психолог повідомляє, що сьогодні до дітей у гості завітала Зимонька-зима.
Вправа «Зима»
Мета: вчити розпізнавати пору року (зима), називати її характерні
ознаки.
Психолог разом з дітьми розглядає сюжетну картинку (додаток 36) та
ставить питання за її змістом:
Яка пора року змальована на картинці? (Зима)
65
Хід заняття
Психогімнастична вправа «Привітання»
Мета: створити позитивний емоційний настрій, зняти напруження та
створити розкуту атмосферу у групі.
Від сонечка — тепло (піднімаємо руки вгору),
Від землі — добро (робимо уклін до землі),
А усмішка — то краса (діти розбиваються на пари),
Щоб раділа дітвора (беруться за руки і кружляють) [11, с.108].
Психолог пропонує дітям відправитися в гості до Снігуроньки.
Вправа «Друзі»
Мета: вчити викладати предмети із трьох кругів різної величини,
називати величину кожного круга.
В королівстві, де живе Снігуронька круглий рік зима, всюди
лежить білий сніг, дує холодний вітер, дуже холодно. Всі тварини
поховались у свої теплі домівки. А Снігуронька не може заховатися,
тому що від тепла вона розтане. Щоб їй не було самотньо, необхідно зробити їй
друзів зі снігу – сніговиків. Дітям пропонується зібрати сніговиків із кругів
різної величини (дод.39).
(При виконанні завдання звернути увагу на розмір кругів; де знаходиться
маленький, середній, великий круг).
Вправа «Гра зі Сніговиками»
Мета: розвивати увагу, вчити знаходити, впізнавати та називати місце,
де сховалася Снігуронька; вживати в активній мові прийменник «за».
Вирішила Снігуронька пограти зі сніговиками в хованки. Спочатку вона
вирішила сховатися сама, а сніговикам запропонувала пошукати її. Дітям
пропонується розглянути малюнки, на кожній з них знайти Снігуроньку, яка
заховалася та розказати, де вона заховалася (дод.40). (За ялинкою, за деревом)
[10, с.50].
Вправа «Вчимося малювати»
Мета: вчити проводити прямі горизонтальні лінії зліва направо, не
відриваючи олівець від паперу.
67
У країні живуть дуже багато різних іграшок. Вони приготували вам цікаві
завдання. Дітям необхідно розглянути малюнок із зображенням іграшок
(додаток 52) або іграшки, назвати їх і дати відповідь на питання:
Яку з цих іграшок можна котити?
Яку іграшку можна розбирати?
А яку іграшку можна вкладати спати? [3, с.28].
Вправа «Ведмедики»
Мета: удосконалювати вміння порівнювати предмети за розміром.
У країні іграшок живуть ведмежата. Вони відрізняються розміром. Дітям
необхідно показати найбільшого та найменшого ведмедика, а також розташувати
їх по зросту (дод.53).
Вправа «Вчимося малювати»
Мета: вчити проводити замкнуті округлі лінії.
Подорожуючи по Країні іграшок, діти завітали до художника Олівця, де він
малює м’ячики. Дітям пропонується обвести всі м’ячі на малюнку (дод.54) [3,
с.29].
Гра «Прощання»
Мета: розвивати позитивне ставлення одне до одного.
Взявшись за руки, діти утворюють коло. Вони піднімають руки до гори,
зімкнувши коло, сходяться у центрі і голосно хором прощаються.
Заняття 28
Тема: У світі казок
Мета: розвивати мислення, пам'ять, увагу, вміння впізнавати за малюнками
казку та називати її героїв, створювати позитивний емоційний настрій та розкуту
атмосферу у групі; знижувати психофізичне напруження.
Додатковий матеріал: лялька «Піскова фея», пісочниця; пензлики,
магнітофон.
Роздатковий матеріал: картинки із зображенням героїв і фрагменти
сюжетів різноманітних казок.
79
Хід заняття
Психогімнастична вправа «Привітання»
Мета: створити позитивний емоційний настрій, зняти напруження та
створити розкуту атмосферу у групі.
Долоньки наші — хлоп, хлоп (плескаємо),
А ніжки наші — топ, топ (тупаємо),
А очки — усміхаються (повертаємося одне до одного й усміхаємося),
Дорослі з нами граються (діти беруться за руки і йдуть усередину кола)
[11, с.111].
Психолог повідомляє, що на цьому занятті діти потраплять у світ казок.
Вправа «Здраствуй, пісок!»
Мета: знизити психофізичне напруження.
Діти, сьогодні Пісочна фея знову запрошує вирушити в подорож по
Пісочній країні. Психолог від імені феї просить по-різному "привітатися з
піском", тобто різними способами доторкнутися до піску [16, с.33].
Вправа «Правила поведінки в пісочниці»
Діти за допомогою Пісочної феї пригадують правила поведінки в пісочниці
[16 с.20].
Вправа «Казки та казкові герої»
Мета: розвивати вміння впізнавати за малюнками казку та називати її
героїв.
У піску люблять ховатися казки і казкові герої. Давайте зіграємо з ними в
пісочні хованки. Закривайте очі і скажіть чарівні слова: «Раз, два, три, казка
приходь». (Психолог закопує в пісок картинку з зображенням казки добре
знайомою дітям. Для малят залишають видимим куточок картинки). Беріть
пензлик і починайте шукати в піску цю казку. Щоб казку не злякати, розкопуйте
її повільно, обережно. Коли діти очистили від піску частину картинки, їм
пропонується визначити, яка це казка? [12].
Ігрова вправа "Пісочний дощик"
Мета: регуляція м'язової напруги, розслаблення.
80
Скільки чашок?
Скільки блюдець?
Чого більше: чашок чи блюдець?
Вправа «Прощання»
Мета: створити приязне ставлення до інших.
Діти стоять у колі, взявшись за руки, і говорять:
Кожне слово для людей
Має значення.
Ми попрощаємося з вами: - До побачення.
Заняття 34
Тема: Транспорт
Мета: розвивати мислення, увагу, пам'ять; формувати математичні знання;
удосконалювати вміння порівнювати предмети за шириною, практичні уміння
орієнтуватися у кольорах; збагачувати словниковий запас; знайомити з назвами
видів транспорту, із різним призначенням машин; створювати позитивний
емоційний настрій; знижувати психофізичне напруження.
Додатковий матеріал: лялька «Піскова фея», пісочниця, лялька Настя,
набір іграшкових вантажних та легкових машин, будиночок, стрічки різної
ширини та кольору, магнітофон.
Роздатковий матеріал: набір зображень різних видів транспорту, меблів.
Хід заняття
Психогімнастична вправа «Привітання»
Мета: створити позитивний емоційний настрій.
Доброго ранку, сонце привітне!
Доброго ранку, небо блакитне!
Доброго ранку, у небі пташки!
Доброго ранку тобі і мені!
(Діти йдуть по колу, промовляючи слова. На останній рядок зупиняються,
повертаються одне до одного, беруться за руки, усміхаються).
Психолог повідомляє, що сьогодні діти познайомляться зі світом машин.
89
Заняття 36
Тема: Скоро прийде весна-красна
Мета: розвивати мислення, пам'ять, увагу; вчити розпізнавати та називати
ознаки весни; формувати математичні знання; удосконалювати вміння знаходити
однакові предмети, рахувати до п’яти; сприяти розвитку уміння концентрувати
увагу; створювати позитивний настрій; формувати комунікативні здібностей у
взаєминах.
Додатковий матеріал: малюнок із зображенням або іграшка гномик
Пилипко, сюжетна картинка «Весна», магнітофон
Роздатковий матеріал: бланк до вправи «Квіти», картка до вправи «На
галявині», олівці.
Хід заняття
Психогімнастична вправа «Привітання»
Мета: створити позитивний емоційний настрій.
Доброго ранку, сонце привітне!
Доброго ранку, небо блакитне!
Доброго ранку, у небі пташки!
Доброго ранку тобі і мені!
(Діти йдуть по колу, промовляючи слова. На останній рядок зупиняються,
повертаються одне до одного, беруться за руки, усміхаються).
Психолог повідомляє, що скоро прийде весна-красна. А сьогодні до дітей у
гості завітав гномик Пилипко, який познайомить з ознаками весни.
Вправа «Весна»
Мета: вчити розпізнавати пору року (весна), називати її характерні
ознаки.
Психолог показує дітям сюжетну картинку і розказує (дод.71).
«Прийшла весна. Сонечко стало яскравіше світити і пригрівати землю.
Сніжок розтанув, і побігли швидкі струмочки. Пташки стали повертатися з
теплих країв. Дівчинка Марійка дивиться на птиць і махає їм рукою. Хлопчик
Вітя зробив з паперу кораблик і пускає його у воду. Кораблик попливе в далекі
країни».
93
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
Методичні рекомендації практичному психологу
1. Проведення корекційно-розвивальних занять здійснює психолог-фахівець.
2. Забезпечення індивідуального підходу до кожної дитини на основі її
психолого-педагогічного вивчення.
3. Дотримання певної послідовності та систематичності в організації роботи
за даною програмою.
4. Дана корекційно-розвивальна програма побудована за певними темами,
зокрема «Пори року», «Новорічне свято», тому роботу над нею слід
розпочинати з жовтня місяця.
5. Виконання завдань даної програми потребує ефективних прийомів та
заходів роботи щодо корекційного впливу на розумову діяльність та
розумову активність дітей в навчально-ігровій формі.
6. Для занять з елементами піскової терапії необхідне спеціальне обладнання:
водонепроникний дерев'яний ящик розміром 50x60x10см, дно і борти
яких мають бути голубого або синього кольору. Пісок має бути жовтого
або світло-коричневого кольору, сертифікований (такий пісок привозять в
дитячі сади в пісочниці), піщинки мають бути середнього розміру. Піском
заповнюється 1/3 ящика. Перед використанням пісок має бути просіяний,
промитий та прожарений у духовій шафі.
7. Тривалість корекційно-розвивальних занять не повинна перевищувати 15-
20 хвилин, оскільки діти даного віку зберігають оптимальний рівень
розумової працездатності саме протягом цього часу.
8. Якщо дитина відчуває труднощі під час виконання певних завдань,
потрібне додаткове пояснення даного завдання.
9. Пам'ятайте, що кожна гра — це спілкування дітей з дорослим; школа
співпраці, в якій він вчиться та радіє успіхам, і стійко переносить свої
невдачі. Будьте доброзичливі, підтримуйте доброзичливу обстановку, тоді
ігри-заняття будуть корисні для розвитку дитини й підвищать якість
комунікативних відносин з ним.
10.Обов’язкове позитивне оцінювання кожної дитини.
97
БІБЛІОГРАФІЯ
1. 745 ігор для дошкільників / Уклад. Шевцова О.А. – Х.: Вид. група
«Основа», 2010. – 366с. – (Серія «ДНЗ. Вихователю»).
2. Земцова О.М. Веселий годинник. Знайомимося з порами року. Для
дітей 2-3 років: Навч. Посібник / О.М.Земцова. – К.: Махаон-Україна,
2009. – 16 с.: іл. – (Розумні книжки).
3. Земцова О.М. Грамотійко. Інтелектуальний розвиток. Для дітей 2-3
років: Навч. Посібник / О.М.Земцова. – К.: Махаон-Україна, 2008. –
128 с.: іл. – (Розумні книжки).
4. Земцова О.М. Знайди відмінності. Розвиваємо увагу. Для дітей 2-3
років: Навч. Посібник / О.М.Земцова. – К.: Махаон-Україна, 2010. – 16
с: іл. – (Розумні книжки).
5. Земцова О.М. Знайди відмінності. Розвиваємо увагу. Для дітей 3-4
років: Навч. Посібник / О.М.Земцова. – К.: Махаон-Україна, 2010. –
16с.: іл. – (Розумні книжки).
6. Земцова О.М. Тести для дітей 3-4 років: Навч. Посібник / О.М.Земцова.
– К.: Махаон-Україна, 2006. – 112 с.: іл. – (Розумні книжки).
7. Земцова О.М. Цифри та числа. Вчимося рахувати. Для дітей 2-3 років:
Навч. Посібник / О.М.Земцова. – К.: Махаон-Україна, 2010. – 16 с.: іл.
– (Розумні книжки).
8. Земцова О.М. Що нас оточує. Пізнаємо світ. Для дітей 3-4 років: Навч.
Посібник / О.М.Земцова. – К.: Махаон-Україна, 2007. – 16 с.: іл. –
(Розумні книжки).
9. Казкотерапія в роботі з дошкільниками / Упоряд. Шик Л.А.,
Гаркуша Г.В., Тур Л.В., Рудик О.А. – Х.: Вид. група «Основа», 2010. –
240 с.: іл. – (Серія «Творчому педагогу»).
10.Комплексные развивающие занятия с детьми раннего возраста / сост.
Н.Ф.Юрченко, Е.А.Семякина. – Х.: Изд. Группа «Основа», 2009. – 112
с.: ил.
10
ДОДАТКИ
Додаток 1
Додаток 2
До вправи «Спогади про літо»
10
Додаток 3
До вправи «Кораблики»
Додаток 4
До вправи «На дні моря»
10
Додаток 5
До вправи «Вчимося малювати»
Додаток 6
До вправи «Дивний світ дерев»
10
Додаток 7
До вправи «Знайди грибочки»
Додаток 8
До вправи «Галявина ялинок»
10
Додаток 9
До вправи «Осінь»
Додаток 10
До вправи «Хмаринки»
10
Додаток 11
До вправи «На прогулянці»
Додаток 12
До вправи «Грибочки»
10
Додаток 13
До вправи «Знайомство з овочами»
Додаток 14
До вправи «До бабусі»
10
Додаток 15
До вправи «Овочі з грядки»
Додаток 16
До вправи «Готуємо обід»
11
Додаток 17
До вправи «Знайомство з фруктами»
Додаток 18
До вправи «Запам’ятай фрукти»
11
Додаток 19
До вправи «Що де лежить?»
Додаток 20
До вправи «Вчимося малювати»
11
Додаток 21
До вправи «Знайомство з свійськими тваринами»
Додаток 22
До вправи «Кошенята»
11
Додаток 23
До вправи «Вчимося малювати»
Додаток 24
До вправи «Курчата»
11
Додаток 25
До вправи «Півник з курчатами»
Додаток 26
До вправи «До мами»
11
Додаток 27
До вправи «Дикі тварини»
Додаток 28
До вправи «Нагодуй тварин»
11
Додаток 29
До вправи «Змагання зайчиків»
Додаток 30
До вправи «Порівняй картинки»
11
Додаток 31
До вправи «По доріжці»
Додаток 32
До вправи «Хто живе в жарких країнах?»
11
Додаток 33
До вправи «Запам’ятай тварин»
Додаток 34
До вправи «Вчимося малювати»
11
Додаток 35
До вправи «Допоможи мамам»
Додаток 36
До вправи «Зима»
12
Додаток 37
До вправи «Хто більше»
Додаток 38
До вправи «Сніговички»
12
Додаток 39
До вправи «Друзі»
Додаток 40
До вправи «Гра зі сніговиками»
12
Додаток 41
До вправи «Вчимося малювати»
Додаток 42
До вправи «Геометричні фігури»
12
Додаток 43
До вправи «Прикраси для ялиночки»
Додаток 44
До вправи «Прикраси для ялиночки»
12
Додаток 45
До вправи «Хто де живе?»
Додаток 46
До вправи «Годинники»
12
Додаток 47
До вправи «Порівняння предметів»
Додаток 48
До вправи «Хто допоможе»
12
Додаток 49
До вправи «Улюблені іграшки»
Додаток 50
До вправи «Склади подарунки»
12
Додаток 51
До вправи «Прощання»
Додаток 52
До вправи «Іграшки»
12
Додаток 53
До вправи «Ведмедики»
Додаток 54
До вправи «Вчимося малювати»
12
Додаток 55
До вправи «Три ведмедя»
Додаток 56
До вправи «Колобок»
13
Додаток 57
До вправи «Знайомство з одягом»
Додаток 58
До вправи «Допомагаємо кравцю»
13
Додаток 59
До вправи «Однакові сукні»
Додаток 60
До вправи «Дівчата»
13
Додаток 61
До вправи «Підбери одяг»
Додаток 62
До вправи «Вчимося малювати»
13
Додаток 63
До вправи «Знайомство з меблями»
Додаток 64
До вправи «Знайомство з посудом»
13
Додаток 65
До вправи «Однакові вази»
Додаток 66
До вправи «Чайний сервіз»
13
Додаток 67
До вправи «Різні види транспорту»
Додаток 68
До вправи «Знайди пару»
13
Додаток 69
До вправи «Автобуси з пасажирами»
Додаток 70
До вправи «Гонки на машинах»
13
Додаток 71
До вправи «Гонки на машинах»
Додаток 72
До вправи «Квіти»
13
Додаток 73
До вправи «На галявині»
Додаток 74
До вправи «Артисти цирку»
13
Додаток 75
До вправи «Клоун на арені»
Додаток 76
До вправи «Повітряний гімнаст»
14