You are on page 1of 35

MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Krzysztof Maśliński

Wytwarzanie elementów dekoracyjnych 741[01].Z4.03

Poradnik dla nauczyciela

Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


Recenzenci:
mgr inŜ. Iwona Domachowska
mgr inŜ. Lucyna Kubicka

Opracowanie redakcyjne:
mgr inŜ. Joanna Kośka

Konsultacja:
mgr inŜ. Barbara Kapruziak

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej Wytwarzanie


elementów dekoracyjnych 741[01].Z4.03 zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu cukiernik.

Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 12
5.1. Produkcja wyrobów cukrowych 12
5.1.1. Ćwiczenia 12
5.2. Wytwarzanie elementów dekoracyjnych z marcepana 16
5.2.1. Ćwiczenia 16
5.3. Wytwarzanie wyrobów z kuwertury 19
5.2.1. Ćwiczenia 19
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 22
7. Literatura 34

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w jednostce modułowej Wytwarzanie elementów dekoracyjnych
w szkole kształcącej w zawodzie cukiernik.
W poradniku zamieszczono:
− wymagania wstępne,
− wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
− scenariusze zajęć,
− propozycje ćwiczeń, które umoŜliwią ukształtowanie umiejętności praktycznych oraz
umiejętności samokształcenia,
− ewaluację osiągnięć uczniów,
− wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki oraz literaturę
metodyczną dla nauczyciela.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone róŜnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
− ćwiczeń praktycznych,
− samokształcenia kierowanego,
− tekstu przewodniego,
− metody projektów.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróŜnicowane, uczniowie mogą pracować
samodzielnie lub w grupach.
Do przeprowadzenia pomiaru dydaktycznego, nauczyciel moŜe posłuŜyć się
zamieszczonym w rozdziale 6 przykładami zadań testowych. W rozdziale tym podano:
− plan testu w formie tabelarycznej,
− punktację zadań,
− klucz odpowiedzi,
− propozycje norm wymagań,
− instrukcję dla nauczyciela,
− instrukcję dla ucznia,
− kartę odpowiedzi,
− zestaw zadań testowych.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


3
741[01].Z4
Technologia
produkcji ciastkarskiej

741[01].Z4.01
Przygotowanie
półproduktów ciastkarskich

741[01].Z4.02
Wytwarzanie
wyrobów ciastkarskich

741[01].Z4.03
Wytwarzanie elementów
dekoracyjnych

Schemat układu jednostek modułowych

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


4
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
− korzystać z róŜnych źródeł informacji,
− korzystać z przepisów i norm obowiązujących w produkcji cukierniczej,
− dobierać i stosować środki ochrony indywidualnej w zaleŜności od rodzaju
wykonywanych prac,
− określać zasady i techniki utrzymania higieny produkcji,
− dobierać i obsługiwać maszyny i urządzenia magazynowe oraz do wytwarzania i obróbki
półproduktów cukierniczych,
− rozróŜniać półprodukty cukiernicze,
− dobierać i oceniać surowce cukiernicze,
− obliczać zapotrzebowanie na surowce,
− sporządzać półprodukty cukiernicze,
− oceniać jakość półproduktów,
− przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej oraz
ochrony środowiska dotyczących produkcji wyrobów cukierniczych,
− stosować zasady Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP) i Dobrej Praktyki Higienicznej
(GHP) w procesach produkcji wyrobów cukierniczych,
− określać sposoby udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


5
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
− określić warunki temperowania róŜnej kuwertury,
− zaprojektować elementy dekoracyjne z kuwertury,
− wykonać ręcznie elementy dekoracyjne z zastosowaniem odlewów oraz przez oblewanie
wyrobów gotowych,
− sporządzić praliny,
− odróŜnić marcepan naturalny od mas pokrewnych i marcepanopodobnych,
− scharakteryzować metody produkcji marcepana,
− uplastycznić i zabarwić marcepan,
− uformować elementy dekoracyjne z marcepana,
− zastosować marcepan do dekoracji wyrobów ciastkarskich,
− określić sposoby formowania wyrobów cukrowych,
− dobrać składniki mąki formierskiej,
− określić róŜnice w produkcji wyrobów cukrowych z zastosowaniem form gipsowych
i mąki formierskiej,
− zastosować róŜne sposoby i techniki dekorowania,
− dobrać opakowania do wyrobów cukrowych,
− określić zasady magazynowania wyrobów do dekoracji,
− uwzględnić nowe trendy dekorowania wyrobów ciastkarskich.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


6
4. SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Cukiernik 741[01]
Moduł: Technologia produkcji ciastkarskiej 741[01].Z4
Jednostka modułowa: Wytwarzanie elementów dekoracyjnych 741[01].Z4.03
Temat: Modelowanie figurek marcepanowych na podstawie wzoru.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności modelowania figurek marcepanowych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:


− uplastyczniać marcepan,
− barwić marcepan,
− modelować figurki marcepanowe na podstawie wzoru.

Metody nauczania–uczenia się:


− wykład wprowadzający,
− ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:


− praca indywidualna.

Czas: 2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:
− marcepan,
− barwniki spoŜywcze do marcepana,
− wzory figurek (rysunki, zdjęcia lub gotowe figurki),
− drobny sprzęt do modelowania figurek marcepanowych,
− stanowiska do modelowania figurek marcepanowych.

Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Powtórzenie lekcji poprzedniej uwzględniające zasady uplastyczniania i barwienia
marcepana.
3. Podanie tematu i przedstawienie celów lekcji.
4. Wprowadzenie do tematu, sporządzenie notatki.
5. Wyjaśnienie zasad modelowania figurek.
6. Indywidualna praca uczniów – zapoznawanie się ze wzorcem, planowanie elementów
figurki do wykonania, uplastycznianie marcepana, jego barwienie, modelowanie figurek.

Zakończenie zajęć
1. Zebranie figurek.
2. Porównanie wykonanych figurek z wzorcami.
3. Ustalenie ocen.
4. Podsumowanie zajęć i zadanie pracy domowej.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


7
Praca domowa
Zaprojektowanie wzoru figurki z marcepana na zadany temat w formie rysunku
(z podziałem na proste figury geometryczne ułatwiające odwzorowanie).

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:


− obserwacja uczniów w czasie pracy,
− ocena prac uczniów,
− sprawdzenie pracy domowej.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Cukiernik 741[01]
Moduł: Technologia produkcji ciastkarskiej 741[01].Z4
Jednostka modułowa: Wytwarzanie elementów dekoracyjnych 741[01].Z4.03
Temat: Projektowanie stanowiska do produkcji pralin.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności organizowania stanowiska pracy.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:


− rozróŜnić rodzaje pralin,
− dobrać surowce na praliny,
− dobrać sprzęt do produkcji pralin,
− opracować sprawozdanie z projektu,
− zaprezentować projekt,
− obronić własny projekt na forum klasy,
− współpracować w grupie.

Metody nauczania-uczenia się:


− metoda projektów.

Formy organizacyjne pracy uczniów:


− praca grupowa w zespołach 2÷3 osobowych, niejednolita.
Uwaga: Zaleca się zorganizowanie wycieczki do zakładów cukierniczych produkujących
praliny.

Czas: 2 godziny dydaktyczne na zawieranie kontraktu + czas na pracę własną uczniów


w grupach po zajęciach lekcyjnych, związaną z wykonaniem projektu, czas ten jest zaleŜny od
tematu projektu dla danej grupy i jakości pracy grupy.

Środki dydaktyczne:
− formularze kontraktu na wykonanie projektu (wg załącznika),
− przykład raportu (sprawozdania) z projektu,
− film obrazujący produkcję pralin,
− literatura fachowa,
− stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu dla kaŜdej grupy.

Przebieg zajęć:
1. Podanie tematu i przedstawienie celów lekcji.
2. Wprowadzenie na temat pralin.
3. Prezentacja filmu o produkcji pralin.
4. Omówienie metody projektów.
5. Ustalanie z uczniami tematów projektów (np. praliny bankietowe, praliny z nadzieniem
stałym, płynnym, z wykorzystaniem gotowych korpusów i inne).
6. Ustalenie warunków, które musi spełnić projekt i kryteriów oceniania, w tym:
− obliczenie zapotrzebowania surowców do sporządzenia wybranych pralin,
− wyszczególnienie sprzętu potrzebnego do sporządzenia wybranych pralin.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


9
7. Ustalenie kryteriów oceniania.
8. Ustalenie terminów złoŜenia sprawozdań, prezentacji projektów i konsultacji.
9. Podpisanie kontraktów (przykład kontraktu załączony do scenariusza zajęć na następnej
stronie).

Zakończenie zajęć
Zajęcia 90 minutowe kończą się podpisaniem kontraktów. Właściwe zakończenie tematu
obejmuje prezentację projektów przygotowanych w grupach i ich obronę na forum klasy
w terminach ustalonych w kontraktach.

Praca domowa
Zbieranie informacji potrzebnych do opracowania tematu projektu, wybranego przez
grupę.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:


− zebranie i ocena wykonanych projektów,
− anonimowa ankieta ewaluacyjna dotycząca sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania projektu i zdobytych umiejętności.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


10
Załącznik do scenariusza 2
KONTRAKT
NA WYKONANIE PROJEKTU

W dniu ...................................................................... zawarto kontrakt na wykonanie projektu


na temat: .......................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
Kontrakt został zawarty pomiędzy nauczycielem .....................................................................
i uczniem (uczniami) ....................................................................................................................
......................................................................................................................
Na mocy niniejszego kontraktu strony ustalają, co następuje:
1. Uczeń przyjmuje temat projektu do wykonania.
2. W ramach projektu uczeń zobowiązuje się wykonać: ..........................................................
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
................................................................................................................................... .
3. Uczeń zobowiązuje się do przedstawienia pisemnego raportu (sprawozdania)
z wykonanego projektu w terminie ......................................
4. Raport powinien zawierać:
• stronę tytułową projektu z nazwiskiem autorów,
• spis treści,
• wstęp (przedstawiający problem, który jest tematem projektu i cel projektu),
• ewentualne podziękowania,
• streszczenie projektu,
• warunki projektu (wynikające z kontraktu, uzgodnione z opiekunem),
• procedury postępowania przy wykonywaniu projektu,
• odkrycia i informacje (dotyczące tematu projektu),
• wnioski,
• bibliografię.
5. Uczeń zobowiązuje się do zaprezentowania i obronienia projektu na forum klasy
w dniu ............................................. .
6. Nauczyciel zobowiązuje się do opieki merytorycznej nad uczniem i udzielenia konsultacji
w następujących terminach:
I konsultacja ...................................................
II konsultacja ....................................................
III konsultacja ...................................................

Podpisy akceptujące treść kontraktu:

........................................................................................ .......................................................
(podpis ucznia/uczniów) (podpis nauczyciela)

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


11
5. ĆWICZENIA

5.1. Produkcja wyrobów cukrowych

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1
Oblicz namiar surowców potrzebnych do sporządzenia 3 kg mąki formierskiej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować receptury
na mąkę formierską.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:
1) zapoznać się z recepturą na mąkę formierską umieszczoną w Poradniku dla ucznia,
2) obliczyć ilość surowców potrzebnych do sporządzenia 3 kg mąki formierskiej,
3) zapisać obliczenia w zeszycie,
4) przedstawić swoją pracę do oceny nauczycielowi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:


– wykład wprowadzający,
– ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:
− receptura na mąkę formierską,
− przybory do pisania i zeszyt,
− kalkulator,
− Poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 2
Wylej syrop do gniazdek w mące formierskiej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować
stanowiska do pracy uczniów i zabezpieczyć odpowiednią ilość surowców i skrzynek
formierskich. Ćwiczenie moŜna ograniczyć do samego wylewania syropu, bez konieczności
jego sporządzania, jeśli nauczyciel dysponuje gotowym syropem.
Przed rozpoczęciem ćwiczenia uczeń powinien zostać zapoznany z zasadami bhp
obowiązującymi na stanowisku pracy. Powinien być wyposaŜony w ubranie ochronne.
Ćwiczenie moŜe być potraktowane jako wstęp do kolejnego ćwiczenia, które moŜe odbyć
się następnego dnia, i w którym uczniowie będą opróŜniać gniazdka formierskie
z wykrystalizowanych wyrobów cukrowych.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


12
Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:
1) przygotować syrop cukrowy,
2) napełnić skrzynki mąką formierską,
3) wykonać gniazdka w mące formierskiej przy uŜyciu szablonu (formy),
4) wylać syrop do gniazdek zgodnie z zasadami podanymi w Poradniku dla ucznia lub
podręczniku,
5) zapisać sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia w zeszycie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:


– ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:
− stanowisko do wykonywania wyrobów cukrowych: skrzynki do mąki formierskiej
(karejki), szablony (formy) do wykonywania gniazdek w mące formierskiej, szpachelka
(łopatka) do nakładania i rozprowadzania mąki, kocioł do gotowania syropu, termometr,
pędzel, środki utrzymania czystości,
− surowce na syrop cukrowy: cukier (najlepiej rafinada), woda, kwas cytrynowy,
− mąka formierska,
− receptura na syrop cukrowy,
− zeszyt i przybory do pisania,
− Poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 3
Zaprojektuj i wykonaj dekorację wyrobów cukrowych glazurą białkową.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować
stanowiska do pracy uczniów i zabezpieczyć odpowiednią ilość surowców i półproduktów
(niedekorowanych figurek cukrowych).
Przed rozpoczęciem ćwiczenia uczeń powinien zostać zapoznany z zasadami bhp
obowiązującymi na stanowisku pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:
1) przyjąć od nauczyciela figurkę cukrową do dekorowania,
2) zaprojektować sposób dekoracji wskazanej figurki glazurą białkową, uwzględniając
miejsca na figurce, które mają być udekorowane i rodzaj potrzebnych barwników do
zabarwienia glazury,
3) narysować projekt i przedstawić do akceptacji nauczycielowi,
4) w przypadku uwag nauczyciela wprowadzić poprawki do projektu,
5) przygotować glazurę białkową (bez barwników),
6) podzielić glazurę na tyle części, ile zaplanowano barwników,
7) wykonać dekorację figurki cukrowej za pomocą glazury,
8) przedstawić swoją pracę do oceny nauczycielowi.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


13
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– wykład wprowadzający,
– ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:
− figurki cukrowe do dekorowania,
− stanowisko do dekorowania wyrobów cukrowych glazurą ze sprzętem do sporządzenia
glazury (co najmniej miska, sito, łyŜka) i dekorowania (woreczki, zdobniki),
− receptura na glazurę białkową,
− surowce na glazurę białkową (cukier puder, białka jaj, ewentualnie kwas cytrynowy lub
ocet),
− barwniki spoŜywcze,
− zeszyt, przybory do rysowania (róŜnokolorowe kredki) i pisania,
− Poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 4
Wykonaj wyroby cukrowe z wykorzystaniem form gipsowych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować
stanowiska do pracy uczniów i zabezpieczyć odpowiednią ilość form gipsowych. Ćwiczenie
moŜna ograniczyć do samego wylewania syropu do form, bez konieczności jego sporządzania,
jeśli nauczyciel dysponuje gotowym syropem.
Przed rozpoczęciem ćwiczenia uczeń powinien zostać zapoznany z zasadami bhp
obowiązującymi na stanowisku pracy. Powinien być wyposaŜony w ubranie ochronne.
Jeśli czas na wykonanie ćwiczenia, jakim dysponuje nauczyciel, jest zbyt krótki, to
ćwiczenie moŜna podzielić na dwie części – wyjmowanie figurek z form wykonać następnego
dnia.
Ćwiczenie moŜe być wykonane przed ćwiczeniem 3; wówczas uzyskane figurki będą
wykorzystane do dekorowania glazurą.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:
1) przygotować syrop cukrowy,
2) wyjąć formy gipsowe z wody i zestawić je w całość,
3) formy wypełnić syropem,
4) nadmiar syropu wylać z form i oczyścić formy z cukru,
5) pozostawić formy z syropem do krystalizacji,
6) po krystalizacji wyjąć odlewy z form, umieścić w pojemnikach i przekazać do suszenia,
7) zapisać sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia w zeszycie,
8) oddać nauczycielowi pracę do sprawdzenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:


– wykład wprowadzający ilustrowany filmem,
– ćwiczenie praktyczne.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


14
Środki dydaktyczne:
− stanowisko do wykonywania wyrobów cukrowych wyposaŜone w potrzebny sprzęt
(wanna do moczenia form, skrzynki na figurki, kocioł do gotowania syropu, naczynia do
syropu, noŜe, pędzelki, termometr),
− formy gipsowe do wyrobów cukrowych,
− syrop cukrowy (lub surowce na syrop cukrowy),
− film dydaktyczny przedstawiający produkcję wyrobów cukrowych w formach gipsowych,
− zeszyt i przybory do pisania,
− Poradnik dla ucznia.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


15
5.2. Wytwarzanie elementów dekoracyjnych z marcepana
5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1
Sporządź masę marcepanową.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować
stanowiska do pracy uczniów i zabezpieczyć odpowiednią ilość surowców. W zaleŜności od
moŜliwości szkoły (np. dostępne urządzenia) nauczyciel wybiera rodzaj marcepana, który
mają sporządzić uczniowie.
Przed rozpoczęciem ćwiczenia uczeń powinien zostać zapoznany z zasadami bhp
obowiązującymi na stanowisku pracy. Powinien być wyposaŜony w ubranie ochronne.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:
1) dokonać analizy receptury na marcepan,
2) obliczyć ilość surowców do produkcji zadanej przez nauczyciela ilości marcepana,
3) sporządzić marcepan wybraną metodą zgodnie z recepturą,
4) opracować sprawozdanie z ćwiczenia w zeszycie,
5) przedstawić swoją pracę wraz ze sprawozdaniem do oceny nauczycielowi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:


– ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:
− stanowisko do produkcji marcepana,
− receptura na marcepan,
− surowce do produkcji marcepana,
− zeszyt i przybory do pisania.

Ćwiczenie 2
Wykonaj uplastycznianie i barwienie marcepana.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować
stanowiska do pracy uczniów i zabezpieczyć odpowiednią ilość marcepana i barwników.
Przed rozpoczęciem ćwiczenia uczeń powinien zostać zapoznany z zasadami bhp
obowiązującymi na stanowisku pracy. Powinien być wyposaŜony w ubranie ochronne.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:
1) podzielić masę marcepanową na części odpowiadające liczbie barwników,
2) uplastycznić marcepan poprzez ugniatanie,
3) kaŜdą część marcepana przegnieść z innym barwnikiem do uzyskania jednolitej barwy,
4) przedstawić efekty swojej pracy do oceny nauczycielowi.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


16
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:
− stanowisko do wykonywania dekoracji z marcepana (stół, drobny sprzęt cukierniczy),
− masa marcepanowa,
− barwniki spoŜywcze.

Ćwiczenie 3
Uformuj elementy dekoracyjne z marcepana w postaci figurek.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować
stanowiska do pracy uczniów i zabezpieczyć odpowiednią ilość marcepana.
Przed rozpoczęciem ćwiczenia uczeń powinien zostać zapoznany z zasadami bhp
obowiązującymi na stanowisku pracy. Powinien być wyposaŜony w ubranie ochronne.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:
1) zaprojektować element dekoracyjny z marcepana w formie figurki,
2) sporządzić rysunek projektu w zeszycie,
3) uplastycznić i zabarwić marcepan potrzebny do wykonania zaprojektowanej figurki,
4) wykonać części składowe figurki,
5) połączyć części składowe figurki w całość,
6) zaprezentować swoją pracę na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:


– ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:
− stanowisko do wykonywania dekoracji z marcepana (stół, drobny sprzęt cukierniczy),
− marcepan,
− barwniki spoŜywcze,
− przybory do pisania i rysowania oraz zeszyt,
− Poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 4
Zaprojektuj dekorację tortu z zastosowaniem marcepana.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować
stanowiska do pracy uczniów i zabezpieczyć odpowiednią ilość półproduktów. W zaleŜności
od liczby tortów, którymi dysponuje nauczyciel, uczniów naleŜy podzielić na grupy.
Przed rozpoczęciem ćwiczenia uczeń powinien zostać zapoznany z zasadami bhp
obowiązującymi na stanowisku pracy. Powinien być wyposaŜony w ubranie ochronne.
Ćwiczenie moŜna ograniczyć do wykonania elementów dekoracyjnych, bez nakładania
ich na tort, a nawet do samego projektowania dekoracji.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


17
Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:
1) zaprojektować dekorację tortu z wykorzystaniem marcepana,
2) sporządzić rysunek projektu w zeszycie,
3) uplastycznić i zabarwić marcepan potrzebny do wykonania zaprojektowanej dekoracji,
4) wykonać zaplanowane elementy dekoracyjne,
5) wykonać dekorację tortu,
6) zaprezentować swoją pracę na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:


– ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:
− stanowisko do wykonywania dekoracji z marcepana (stół, drobny sprzęt cukierniczy),
− tort przeznaczony do dekorowania,
− marcepan,
− barwniki spoŜywcze,
− przybory do pisania i rysowania oraz zeszyt,
− Poradnik dla ucznia.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


18
5.3. Wytwarzanie wyrobów z kuwertury

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1
Wykonaj elementy dekoracyjne z kuwertury z wykorzystaniem folii lub pergaminu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować
stanowiska do pracy uczniów i zabezpieczyć odpowiednią ilość kuwertury.
Przed rozpoczęciem ćwiczenia uczeń powinien zostać zapoznany z zasadami bhp
obowiązującymi na stanowisku pracy. Powinien być wyposaŜony w ubranie ochronne.
Ćwiczenie naleŜy poprzedzić pokazem lub filmem dydaktycznym.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:
1) zaprojektować element dekoracyjny z kuwertury lub pobrać zlecenie od nauczyciela,
2) zgromadzić potrzebne surowce i sprzęt na stanowisku pracy,
3) przygotować kuwerturę do produkcji,
4) wykonać zaprojektowany lub zlecony element dekoracyjny,
5) po zastygnięciu zdjąć wykonany element z folii,
6) przedstawić swoją pracę do oceny nauczycielowi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:


– pokaz,
– ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:
− stanowisko do wykonywania elementów dekoracyjnych z kuwertury (m.in. podgrzewacz
do kuwertury lub temperówka, stół marmurowy, termometr),
− kuwertura,
− folia cukiernicza, pergamin, folia z nadrukiem,
− drobny sprzęt cukierniczy,
− film dydaktyczny przedstawiający wytwarzanie elementów dekoracyjnych z kuwertury
z wykorzystaniem folii,
− Poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 2
Wylej kuwerturę do form.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować
stanowiska do pracy uczniów i zabezpieczyć odpowiednią ilość kuwertury.
Przed rozpoczęciem ćwiczenia uczeń powinien zostać zapoznany z zasadami bhp
obowiązującymi na stanowisku pracy. Powinien być wyposaŜony w ubranie ochronne.
Ćwiczenie naleŜy poprzedzić pokazem lub filmem dydaktycznym.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


19
Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:
1) zgromadzić potrzebne surowce i sprzęt na stanowisku pracy,
2) przygotować formy do wylewania kuwertury,
3) przygotować kuwerturę do produkcji,
4) wylać kuwerturę do form,
5) po zastygnięciu czekolady wyjąć otrzymane figurki i ewentualnie je skleić,
6) przedstawić swoją pracę do oceny nauczycielowi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:


– pokaz,
– ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:
− stanowisko do wykonywania elementów dekoracyjnych z kuwertury (m.in. podgrzewacz
do kuwertury lub temperówka, stół marmurowy, termometr),
− kuwertura,
− formy do wylewania czekolady, folia cukiernicza, folia z nadrukiem,
− drobny sprzęt cukierniczy,
− Poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 3
Wykonaj praliny.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować
stanowiska do pracy uczniów i zabezpieczyć odpowiednią ilość kuwertury oraz nadzienia do
pralin.
Przed rozpoczęciem ćwiczenia uczeń powinien zostać zapoznany z zasadami bhp
obowiązującymi na stanowisku pracy. Powinien być wyposaŜony w ubranie ochronne.
Ćwiczenie naleŜy poprzedzić pokazem lub filmem dydaktycznym.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:
1) ustalić z nauczycielem rodzaj i ilość pralin do wyprodukowania oraz metodę ich
sporządzania,
2) zgromadzić potrzebne surowce i sprzęt na stanowisku pracy,
3) wykonać praliny uzgodnioną metodą,
4) opracować sprawozdanie z ćwiczenia,
5) przedstawić praliny oraz sprawozdanie do oceny nauczycielowi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:


– pokaz,
– ćwiczenie praktyczne.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


20
Środki dydaktyczne:
− stanowisko do produkcji pralin (m.in. temperówka, stół marmurowy, termometr),
− kuwertura,
− formy do pralin,
− korpusy na praliny,
− ganasz lub inne nadzienie,
− folia z nadrukiem,
− drobny sprzęt cukierniczy,
− przybory do pisania oraz zeszyt,
− film dydaktyczny przedstawiający wytwarzanie pralin,
− Poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 4
Zaprojektuj elementy dekoracyjne i dekorację wyrobów cukierniczych za pomocą
kuwertury.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie moŜe zostać wykonane z wykorzystaniem metody projektów, a wówczas prace
nad projektem uczeń prowadzi w czasie pozalekcyjnym.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:
1) ustalić z nauczycielem rodzaj wyrobu cukierniczego, dla którego ma być zaprojektowana
dekoracja,
2) zaprojektować dekorację korzystając z dostępnej literatury, Internetu i innych źródeł
informacji,
3) wykonać szkic dekoracji,
4) zrobić wykaz elementów dekoracyjnych, które naleŜy przygotować do dekoracji,
5) zrobić wykaz surowców i półproduktów potrzebnych na wykonanie zaprojektowanych
elementów,
6) zrobić wykaz sprzętu, który będzie potrzebny do wykonania elementów dekoracyjnych
i dekoracji wyrobu cukierniczego,
7) przedstawić projekt do oceny nauczycielowi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:


– metoda projektów,
– ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:
− stanowisko komputerowe z Internetem,
− przybory do pisania i rysowania oraz zeszyt,
− Poradnik dla ucznia.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


21
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wytwarzanie elementów


dekoracyjnych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:


− zadania 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19 są z poziomu
podstawowego,
− zadania 2, 13, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące


oceny szkolne:
− dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
− dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
− dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,
− bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. d, 4. a, 5. b, 6. b, 7. a, 8. a, 9. c, 10. b, 11. c,


12. b, 13. d, 14. b, 15. a, 16. c, 17. b, 18. a, 19. a, 20. d.

Plan testu

Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna


zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedź
RozróŜnić procesy zachodzące przy
1 B P b
produkcji wyrobów cukrowych

2 Dobrać składniki mąki formierskiej B PP b

RozróŜnić metody produkcji wyrobów


3 B P d
cukrowych
Określić wpływ surowców na jakość
4 B P a
wyrobów cukrowych
Dobrać surowce do produkcji wyrobów
5 B P b
cukrowych

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


22
Przygotować formy gipsowe do
6 C P b
produkcji

7 Dokonać klasyfikacji marcepanów A P a

Dobrać surowce do produkcji


8 B P a
marcepana

9 RozróŜnić rodzaje marcepanów B P c

Dobrać proporcje surowców na


10 B P b
marcepan

11 Ustalić przyczyny wad migdałów C P c

Ocenić wpływ surowców na jakość


12 C P b
marcepana

13 Wskazać zastosowanie aerografu B PP d

RozróŜnić surowce do produkcji białej


14 B P b
czekolady

15 Zdefiniować proces temperowania A P a

16 Wskazać zastosowanie ganaszu B P c

17 Określić temperaturę temperowania A P b

Wskazać zastosowanie folii


18 B P a
karotenowej
Ustalić sposoby sklejania figurek
19 C P a
czekoladowych
Ustalić przyczyny wad wyrobów
20 B PP d
czekoladowych

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela


1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem i wyjaśnij uczniom cel pomiaru dydaktycznego.
2. Przygotuj stanowiska do samodzielnej pracy ucznia.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie, zasadami punktowania,
kryteriami oceniania oraz podaj czas na rozwiązanie testu.
4. Przedstaw uczniom sposób udzielania odpowiedzi na karcie odpowiedzi.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


23
5. Rozdaj uczniom „Instrukcję dla ucznia”, zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi.
6. Zapisz na tablicy godzinę rozpoczęcia i zakończenia testu.
7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego.
8. Nadzoruj przebieg testu.
9. 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliŜającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki, wystaw oceny zgodnie z podanymi kryteriami i wpisz do arkusza
zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszej pracy, w celu usunięcia przyczyn niepowodzeń
dydaktycznych.

Instrukcja dla ucznia


1. Przeczytaj uwaŜnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru.
5. Tylko jedna odpowiedź spośród podanych jest prawidłowa.
6. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi.
7. Poprawną odpowiedź zakreśl znakiem X.
8. W razie pomyłki, błędną odpowiedź otocz kółkiem i zaznacz prawidłową.
9. Za kaŜdą prawidłową odpowiedź otrzymasz po 1 punkcie.
10. Na rozwiązanie testu masz 35 minut.
11. Pracuj samodzielnie.

Materiały dla ucznia:


– instrukcja,
– zestaw zadań testowych,
– karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Wyroby cukrowe powstają dzięki


a) karmelizacji cukru.
b) krystalizacji cukru.
c) rozkładowi cukru.
d) inwersji cukru.

2. Głównym składnikiem mąki formierskiej jest


a) talk.
b) skrobia.
c) gliceryna.
d) cukier puder.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


24
3. Połówki figurek cukrowych otrzymuje się przy produkcji wyrobów
a) nieostroŜnie transportowanych.
b) przeznaczonych do dekorowania.
c) z zastosowaniem form gipsowych.
d) z zastosowaniem mąki formierskiej.

4. Wyroby cukrowe wyprodukowane z syropu o nadmiernej zawartości cukrów


redukujących
a) wilgotnieją.
b) stają się łamliwe.
c) łatwiej krystalizują.
d) uzyskują czystą biel.

5. Aby zapobiec szarzeniu wyrobów cukrowych, roztwór cukru naleŜy sporządzić z


a) glazury.
b) rafinady.
c) sacharozy.
d) cukru kryształu.

6. Formy gipsowe do produkcji wyrobów cukrowych naleŜy


a) posypać talkiem.
b) namoczyć w wodzie.
c) nasmarować tłuszczem.
d) posypać mąką formierską.

7. Marcepany zalicza się do


a) mas.
b) pralin.
c) syropów.
d) kuwertur.

8. Do produkcji marcepana naturalnego naleŜy uŜyć


a) migdały.
b) ciasto parzone.
c) orzechy arachidowe.
d) jądra pestek brzoskwini.

9. Marcepanem pokrewnym jest


a) marcepan zaparzany.
b) marcepan surowy.
c) percepan.
d) dragant.

10. W klasycznym marcepanie proporcje migdałów do cukru wynoszą


a) 2:1.
b) 1:1.
c) 1:2.
d) 1:4.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


25
11. Migdały Ŝółkną wskutek niewłaściwego
a) mieszania z cukrem.
b) obłuskiwania.
c) blanszowania.
d) mielenia.

12. Dodatek syropu ziemniaczanego przy produkcji marcepana zaparzanego ma na celu


a) poprawienie smaku marcepana.
b) wydłuŜenie świeŜości marcepana.
c) przyśpieszenie wysychania marcepana.
d) zwiększenie kruchości masy marcepanowej.

13. Aerograf wykorzystuje się przy wytwarzaniu elementów dekoracyjnych w celu


a) uzyskania odpowiedniego stęŜenia syropu.
b) modelowania figurek marcepanowych.
c) temperowania kuwertury.
d) malowania barwnikami.

14. Przy produkcji czekolady białej nie wykorzystuje się


a) cukru pudru.
b) miazgi kakaowej.
c) mleka w proszku.
d) tłuszczu kakaowego.

15. Ogrzewanie i schładzanie kuwertury połączone z jej mieszaniem w celu osiągnięcia


właściwej struktury krystalicznej tłuszczu kakaowego w kuwerturze to
a) temperowanie.
b) rozpuszczanie.
c) konszowanie.
d) emulgowanie.

16. Ganasz stosuje się do


a) nanoszenia nadruków na praliny.
b) wypełniania foremek na praliny.
c) nadziewania pralin.
d) barwienia pralin.

17. Dobrze temperowana kuwertura posiada temperaturę około


a) 27°C.
b) 31°C.
c) 37°C.
d) 45°C.

18. Folie karotenowe słuŜą do


a) nanoszenia nadruku.
b) pakowania figurek.
c) wykonania roŜka.
d) filtrowania masy.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


26
19. Sklejenia dwóch połówek figurki czekoladowej moŜna dokonać za pomocą płynnej
kuwertury oraz za pomocą
a) roztopienia krawędzi połówek figurki.
b) posmarowania klejem butapren.
c) połączenia szpilkami.
d) natrysku aerografem.

20. Białe plamki na wyrobach czekoladowych mogą być efektem krystalizacji


a) kakao.
b) miazgi kakaowej.
c) mleka w proszku.
d) tłuszczu kakaowego.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


27
KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..............................................................................................

Wytwarzanie elementów dekoracyjnych

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr
Odpowiedź Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


28
Test praktyczny typu próba pracy, dwustopniowy do jednostki modułowej
„Wytwarzanie elementów dekoracyjnych”

ZADANIE PRAKTYCZNE

Wykonaj partię pralin nadziewanych ganaszem przy wykorzystaniu temperówki


i profesjonalnej formy do pralin, korzystając z przygotowanych na stanowisku pracy porcji
czekolady i ganaszu.

Plan testu

Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom


czynności (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań
1 Zaplanować kolejność wykonywanych czynności B P
2 Sprawdzić stan techniczny urządzeń i sprzętu
C P
kontrolno-pomiarowego
3
Dobrać środki ochrony indywidualnej C P
4 Ogrzać i rozpuścić czekoladę w górnej
C PP
temperaturze temperowania
5 Ustalić dolną temperaturę temperowania i schłodzić
C PP
czekoladę
6 Ustalić temperaturę pracy i utrzymywać w niej
C PP
czekoladę
Nalać czekoladę do formy i równomiernie w niej
7 C P
rozprowadzić
8
Usunąć nadmiar czekolady z formy C P
9 Odstawić formę z czekoladą do ocieknięcia
C P
nadmiaru czekolady i jej zastygnięcia
10 Usunąć nadmiar zastygniętej czekolady
C P
z formy
11 NałoŜyć ganasz do otrzymanych korpusów
C PP
w formach
12 Zamknąć korpusy czekoladą i odstawić do
C PP
zastygnięcia
13
Wyjąć praliny z formy C P
14
Utrzymać ład i porządek na stanowisku pracy C P
15
Zaprezentować wykonane zadanie C P

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


29
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

Za uzyskanie co najmniej:
7 punktów – dopuszczający
9 punktów – dostateczny
11 punktów – dobry
13 punktów – bardzo dobry
15 punktów – celujący.

Instrukcja dla nauczyciela


1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia testu praktycznego, z co najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Wyjaśnij uczniom cel pomiaru dydaktycznego.
3. Przygotuj stanowiska do samodzielnej pracy ucznia.
4. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadania praktycznego, zasadami punktowania i kryteriami
oceniania oraz podaj czas na wykonanie zadania.
5. Omów z uczniami sposób wykonania zadania.
6. Zapisz na tablicy godzinę rozpoczęcia i zakończenia testu.
7. Nadzoruj przebieg próby pracy wypełniając kartę obserwacji ucznia. W przypadku
nieprzestrzegania przez ucznia zasad bhp i ochrony przeciwpoŜarowej przerwij test –
próbę pracy.
8. Po zakończeniu pracy zbierz od uczniów karty „Plan działania”.
9. Wystaw oceny zgodnie z podanymi kryteriami.
10. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te czynności, które
sprawiły uczniom największe trudności. Ustal przyczyny trudności uczniów
w opanowaniu umiejętności. Opracuj wnioski do dalszej pracy, w celu usunięcia
przyczyn niepowodzeń dydaktycznych.

WyposaŜenie stanowiska do przeprowadzenia próby pracy dla 1 ucznia:

Lp. WyposaŜenie stanowiska Ilość


1 Temperówka 1 szt.
2 Instrukcja obsługi temperówki 1 szt.
3 Forma do pralin 1 szt.
4 NóŜ do wyrównywania powierzchni czekolady w formie 1 szt.
5 Stół cukierniczy 1 szt.
6 Sprzęt do utrzymania czystości na stanowisku pracy 1 kpl.
7 Czekolada 1 porcja*
8 Ganasz 1 porcja*
* porcja czekolady i ganaszu powinna być dostosowana do wielkości formy

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


30
Karta obserwacji ucznia

Obszar Sprawdzana czynność Kryterium wykonania Punktacja


wymagań (0 lub 1)
Planowanie 1. Zaplanowanie kolejności Zapisał, według kolejności, co
wykonywanych czynności najmniej następujące
czynności: temperowanie
czekolady, wylewanie
czekolady do formy,
nakładanie nadzienia,
zamykanie korpusów
czekoladą, wyjmowanie pralin
z formy.

Organizowanie 2. Sprawdzenie stanu Sprawdził stan techniczny


stanowiska technicznego urządzeń temperówki
pracy i sprzętu kontrolno-
-pomiarowego
3. Dobranie środków Do wykonywania zadania
ochrony indywidualnej ubrał się w fartuch ochronny,
czepek zasłaniający włosy,
buty ochronne oraz
przygotował rękawice gumowe
Wykonanie 4. Ogrzanie i rozpuszczenie Ogrzał i rozpuścił czekoladę
zadania czekolady w górnej w 45÷50°C
temperaturze temperowania
5. Ustalenie dolnej Ochłodził czekoladę do
temperatury temperowania 27÷29°C
i schłodzenie czekolady
6. Ustalenie temperatury Ogrzał czekoladę do 30÷31°C
pracy i utrzymywanie w niej i utrzymywał tę temperaturę
czekolady
7. Nalanie czekolady do Nalał czekoladę do formy
formy i równomierne jej i wstrząsnął, aby równomiernie
rozprowadzenie ją rozprowadzić
8. Usunięcie nadmiaru Wylał nadmiar czekolady
czekolady z formy z gniazd formy i zebrał
nadmiar z powierzchni formy
9. Odstawienie formy Odstawił formę z czekoladą do
z czekoladą do ocieknięcia ocieknięcia nadmiaru
nadmiaru czekolady i jej czekolady i jej zastygnięcia
zastygnięcia
10. Usunięcie nadmiaru Zebrał nadmiar zastygniętej
zastygniętej czekolady czekolady z formy
z formy
11. NałoŜenie ganaszu do NałoŜył ganasz do korpusów
otrzymanych korpusów w formie
w formie

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


31
12. Zamknięcie korpusów NałoŜył czekoladę na korpusy
czekoladą i odstawienie do w formach i odstawił całość do
zastygnięcia zastygnięcia

13. Wyjęcie pralin z formy Wyjął praliny z formy


14. Utrzymanie ładu Utrzymał ład i porządek na
i porządku na stanowisku stanowisku pracy w trakcie
pracy i po skończeniu pracy
Prezentowanie 15. Zaprezentowanie Omówił przebieg zadania
i ocena wykonanego zadania i ocenił jakość pralin
wykonanego
zadania
RAZEM

Materiały dla ucznia:


− instrukcja,
− karta Plan działania,
− zadanie praktyczne do wykonania.

Instrukcja dla ucznia


1. Przeczytaj uwaŜnie instrukcję.
2. Przeanalizuj treść zadania typu próba pracy.
3. W trakcie wykonywania zadań będziesz obserwowany przez nauczyciela.
4. Na wykonanie zadania masz 3 godziny lekcyjne.
5. Pracuj samodzielnie.
6. Zapisz w przygotowanym miejscu w Planie działania kolejność wykonywanych czynności.
7. Sprawdź stan techniczny temperówki.
8. Dobierz środki ochrony indywidualnej.
9. Wykonaj czynności zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony
przeciwpoŜarowej. W przypadku naruszenia przez Ciebie przepisów bhp lub ochrony
przeciwpoŜarowej nauczyciel moŜe przerwać wykonywanie zadania.
10. Po zakończeniu zadania uporządkuj stanowisko pracy.
11. Zaprezentuj i oceń sposób wykonania zadania.

Zadanie praktyczne dla ucznia


Wykonaj partię pralin nadziewanych ganaszem przy wykorzystaniu temperówki
i profesjonalnej formy do pralin, korzystając z przygotowanych porcji czekolady i ganaszu.
W czasie wykonywania czynności będziesz obserwowany i oceniany. Będą oceniane
następujące czynności:
− zaplanowanie kolejności wykonywanych czynności,
− dobranie środków ochrony indywidualnej,
− sprawdzenie stanu technicznego temperówki,
− ustalenie temperatury temperowania: górnej (45÷50°C) i dolnej (27÷29°C) oraz
temperatury pracy (30÷31°C),
− nalanie czekolady do formy i równomierne jej rozprowadzenie,
− usunięcie nadmiaru czekolady z formy,

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


32
− odstawienie formy z czekoladą do ocieknięcia nadmiaru czekolady i jej zastygnięcia,
− usunięcie nadmiaru zastygniętej czekolady z formy,
− nałoŜenie ganaszu do otrzymanych korpusów w formach,
− zamknięcie korpusów czekoladą i odstawienie do zastygnięcia,
− wyjęcie pralin z formy,
− utrzymanie ładu i porządku na stanowisku pracy,
− ustne omówienie wykonanego zadania.

Plan działania
Kolejność wykonywanych czynności:
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


33
7. LITERATURA
1. Ambroziak Z. (red.): Piekarstwo i ciastkarstwo. WNT, Warszawa 1988
2. Ambroziak Z.: Produkcja piekarsko-ciastkarska. Część 1. Podręcznik dla technikum.
WSiP, Warszawa 2004
3. Ambroziak Z.: Produkcja piekarsko-ciastkarska. Część 2. Podręcznik dla technikum.
WSiP, Warszawa 2004
4. Chuchlowa J.: Materiały pomocnicze i dodatki do Ŝywności. WSiP, Warszawa 1996
5. Cukiernictwo i Piekarstwo. Miesięcznik. Wydawnictwo Elamed
6. Deschamps B., Deschaintre J-C.: Ciastkarstwo. Podręcznik do nauki zawodu cukiernik.
Wydawnictwo Rea
7. Dojutrek Cz., Pietrzyk A.: Ciaskarstwo. WSiP, Warszawa 2000
8. Drewniak E., Drewniak T.: Mikrobiologia Ŝywności. WSiP, Warszawa 1999
9. Gioffre R.: Czekolada. Nowa harmonia smaku. Wydawnictwo „Jedność”, Kielce 2006
10. Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1998
11. Przegląd Piekarski i Cukierniczy. Miesięcznik. Wydawnictwo Sigma-NOT
12. Schünemann C., Treu G.: Technologia produkcji wyrobów piekarsko-cukierniczych.
Wydawnictwo fachowe Gilde Sp. z o.o., Warszawa 1997
13. Wyczański S.: Cukiernictwo. WSiP, Warszawa 1994
14. Wyczański S.: Surowce i materiały pomocnicze w cukiernictwie. WSiP, Warszawa 1999

Literatura metodyczna

1. Niemierko B.: Ocenianie szkolne bez tajemnic. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne,


Warszawa 2002
2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


34

You might also like