You are on page 1of 4

Розробка STEM-уроку «Arthur Conan Doyle»

(англійська мова, зарубіжна література, інформатика 7 клас)


Тема уроку: Життя та творчість Артура Конан Дойла

Мета уроку: ознайомити учнів з життєвим та творчим шляхом письменника


Артура Конан Дойла, розширювати словниковий запас учнів, розвивати логічне
мислення, виховання культури зв’язного мовлення, виховувати зацікавленість
до художньої літератури, читацьку культуру, творчі здібності, удосконалювати
навички та вміння читати текст з метою детального вибору інформації;
розвивати кмітливість учнів, комунікативну компетентність учнів в рамках
теми; розвивати соціальну та інформаційну компетентність; формувати навички
пошукової діяльності, виховувати повагу один до одного, естетичні смаки,
активізувати роботу всіх учасників навчального процесу.
Обладнання: інтерактивна дошка, програмне забезпечення.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап уроку.
1. Вчитель: Hello, my dear students. Today we have got an unusual lesson – at the
same time we are going to combine three school subjects (English, Literature and
ICT) and first of all you have to guess the author and novel we will be talking about.
2. Мотивація учнів.
Вчитель: Read the facts about famous British author and guess his name.
(На інтерактивній дошці висвітлюються факти про автора, якого повинні
відгадати учні
https://learningapps.org/watch?v=p333p9cic2 )
Read the information, fill the gaps with the author of the story.

Arthur Conan Doyle was born on 22 May 1859 in Edinburgh into a prosperous Irish
family. He trained as a doctor, gaining his degree from Edinburgh University in 1881.
He worked as a surgeon on a whaling boat and also as a medical officer on a steamer
travelling between Liverpool and West Africa. Sherlock Holmes made his first
appearance in 'A Study of Scarlet', published in 'Beeton's Christmas Annual' in 1887.
Its success encouraged Conan Doyle to write more stories involving Holmes but, in
1893, Conan Doyle killed off Holmes, hoping to concentrate on more serious writing.
He also twice ran unsuccessfully for parliament. In later life he became very
interested in spiritualism.

Conan Doyle died of a heart attack on 7 July 1930.

3. Визначення завдань та мети уроку.


Вчитель: So, as you have understood, our tasks are to revise the great author’s
biography and get to know more about his life; to practice using the Past Simple
Tense. We will use the Internet and its resources for solving our tasks.
II. Основна частина уроку.
1.Вчитель: Now watch the short video about Arthur Conan Doyle’s life, during
watching try to remember as many facts as you can. After that we will discuss the
most interesting facts that you have heard.
(На інтерактивній дошці висвітлюється відео з біографією Артура Конан
Дойла. Учні переглядають відео та доповнюють його відомими їм фактами
https://learningapps.org/view21865854 )
2. Вчитель: So now you know a little bit more about Arthur Conan Doyle. Look
through the statements on the smart board and say if they are true or false.
(На інтерактивній дошці висвітлюється твердження з біографії Артура
Конан Дойла. Завдання учнів – визначити які із тверджень є правдивими, а які
ні
https://learningapps.org/view21866275 )
3. Вчитель: As you know all the stories are written mainly in the past tenses. So now,
let’s revise the Past Simple and Past Continuous tenses. Watch the video to revise the
rules.
(На інтерактивній дошці висвітлюється відео правил вживання простого та
тривалого минулих часів
https://www.youtube.com/watch?v=8mF2PCVt-rE )
4.Вчитель: So now, let’s revise the Past Simple and Past Continuous tenses and open
the brackets in the sentences using these past tenses.
(На інтерактивній дошці висвітлюються речення. Учням потрібно відкрити
дужки використовуючи дієслова в правильному часі
https://learningapps.org/view15080636 )
Last Sunday, I (visit) a museum with my friend, Sue. We (walk)

by an Egyptian exhibit when we (hear) a scratching noise.

At first, we (think) it was a joke, but when we (hear) it again, we knew

that something strange (go) on. The noise (lead) us to a

mummy's tomb. Just then, it (start) to open.

Before we (realise) it, we (run) as fast as we could to get away


from the mummy. One thing is for sure, we aren't going back to the museum ever
again.

5. Вчитель: Your next task is to choose the correct column.


(На інтерактивній дошці висвітлюються речення. Учням потрібно
розприділити речення по колонках
https://learningapps.org/view19099999 )
Past Continuous Past Simple
at this time yesterday yesterday
the whole day Last morning
the whole morning Two minutes ago
from 3 to 7 o`clock yesterday Was/were
was + ing Did/didn’t
She wasn`t working at this time Verb +ed
yesterday.
They were singing the whole evening He worked yesterday.
yesterday.
I was reading from 2 to 5 o`clock last She met her friend yesterday.
Saturday.

ІІІ. Заключний етап уроку.


1. Підведення підсумків уроку.
Вчитель: So, today we have done the great job and I am sure that you have got to
know more about Arthur Conan Doyle.
2. Домашнє завдання.
Вчитель: Your home assignment is to learn the rules of usage The Past Simple and
Past Continuous Tenses. Also, you have to make up the presentation about The life of
Arthur Conan Doyle.

You might also like