You are on page 1of 7

Правда в фактах

Гра з медіаграмотності «Правда в фактах»

ЗМІСТ ЗАНЯТТЯ

1. Опис заняття
- Тема . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2
- Мета . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2
- Очікуваний результат . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2
- Обладнання . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2
- Тривалість . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2
- Умовні позначення елементів заняття . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .2.

2. Рекомендації вчителю
- Ролі вчителя/-ки під час проведення заняття . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3
- Ролі учня/-ці . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3
- Підготовка до заняття . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3

3. Структура заняття
- Складові заняття . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4

4. Хід заняття
- Вступ. Правила гри . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5
- Проведення гри . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5 – 7
- Обговорення . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7
- Підсумки . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7

1
ОПИС ЗАНЯТТЯ

Тема:
Гра з медіаграмотності «Правда в фактах».

Мета:
у процесі гри з медіаграмотності ознайомити учнів з прикладами фейкової інформації та но-
вин, надати можливість самостійно провести фактчекінг та сформулювати власні висновки
на основі досліджень. Обговорити з учнями механізми та інструменти фактчекінгу, які вони
використовували. Надати подальші вказівки щодо фактчекінгу.

Очікуваний результат:
учні вміють розпізнавати фейки та перевіряти достовірність інформації. Вони можуть
застосовувати набуті знання на практиці.

Обладнання:
персональний комп’ютер, проектор, екран або великий телевізор, комп’ютерний
файл (презентація, відео), колонки.

Тривалість:
45 хв

Громадянські компетентності:

Цінності Ставлення Навички Знання та розуміння

правда, відпові- громадянська базові навички знання та критичне


дальність за свої свідомість фактчекінгу, кри- розуміння мови і
слова тичне мислення комунікації;
знання та критичне
розуміння світу
(політики, юриспру-
денції, прав людини,
культури, культур,
релігії, історії, ЗМІ,
економіки, довкілля
та сталого розвитку)

Умовні позначення елементів уроку:


Слова вчителя
Дії вчителя

Використання наочності: аудіо, відео, фото, презентації, посилання, вправи, гри.

2
РЕКОМЕНДАЦІЇ ВЧИТЕЛЮ

Цей план проведення шкільного заняття — орієнтовний. Це добірка, комплект методичних ма-
теріалів та рекомендацій. З їх допомогою кожен учитель, орієнтуючись на власні можливості,
особливості конкретного класу, рівень сформованості знань та досвід дітей, може побудувати
власне заняття, спираючись на матеріали, підготовлені автором ідеї, Олексієм Живорою, та
студією онлайн-освіти EdEra.

Ролі вчителя/-ки під час проведення заняття:

Експерт/-ка
Вчитель добре розуміється на темі заняття, передає слухачам знання та навички, охоче
відповідає на запитання та взаємодіє з учнями.

Посередник/-ця
Вчитель — не єдине джерело знань та інформації. Вчитель намагається створити умови, за
яких школярі можуть вільно спілкуватись (завдяки запропонованим вправам), обговорювати
власні думки та ідеї, аналізувати отриману інформацію. Вчитель сприяє активному обміну
думками в аудиторії та створенню зв’язків між запропонованими теоретичними знаннями
та досвідом учнів.

Модератор/-ка гри
Вчитель роз’яснює правила та проводить гру, відповідає на запитання учнів.

Ролі учнів/-иць під час проведення уроку:

Отримувачі/-ки інформації
Учні не тільки сприймають та запам’ятовують нову інформацію, але й можуть відтворити
та/або прокоментувати її суттєві складові.

Автор/-ка ідей
Учні долучаються до формування проблемних запитань, пропонують ідеї для розвитку теми
заняття, наводять нові факти та ситуації для обговорення.

Учасник/-ця гри
Учні об’єднуються в команди та змагаються в грі.

Підготовка до заняття:

1) Завантажити презентацію 2.

3
СТРУКТУРА ЗАНЯТТЯ

Шкільне заняття «Гра з медіаграмотності “Правда в фактах”» є другим із двох занять на тему
фактчекінгу. Воно розраховане на 45 хвилин та надає учням можливість повправлятися в пере-
вірці інформації та новин під час гри. Крім цього, учні навчаться використовувати навички
фактчекінгу в повсякденному житті.

Складові заняття:

1. Вступ. Правила гри

2. Проведення гри

3. Обговорення

4. Підсумки

3 35 5 2
хв хв хв хв

4
ХІД ЗАНЯТТЯ

Вступ. Правила гри (3 хв)


На першому занятті ми говорили про фейки, факти й думки. А також — фактчекінг і корисні
інструменти для виявлення та перевірки фейків. Вдома ми самотужки шукали фейки і заповню-
вали онлайн-анкету.

Озвучте кількість анкет, які ви отримали.

Як вам таке домашнє завдання? Хто хоче поділитися своїм досвідом пошуку фейків та навести
приклади фейкових новин? Чи складно було виявляти фейки? Чи стали вам у нагоді поради з
минулого заняття?

Послухайте відповіді учнів.

Дякую! Сьогодні, як і обіцяв/-ла, зіграємо в командну гру з медіаграмотності. Слайд 2.

Правила гри такі. Слайд 3.

Ви об’єднуєтеся в 3-5 команд по 4-6 осіб в кожній. Кожна команда має обрати місце, де їй буде
зручно обговорювати.

Кожна команда обирає капітана. Він або вона координує команду та передає мені відповіді на
завдання. Я буду модератором/-кою гри.

Кожне завдання гри буде з’являтися на слайді.

За відсутності проектора та екрану, роздайте завдання в друкованому вигляді.

Ви маєте відповідати на запитання — для цього можна використовувати смартфони. На пошук


кожної відповіді у вас 3 хвилини. Нечасто я прошу вас дістати смартфони, правда? :)

Команди отримують бали, якщо вчасно дадуть правильну відповідь. Кожна правильна відповідь
принесе вам 3 бали.

Чи всім зрозумілі правила гри? Запитання?

Гаразд, з’ясували. Починаємо!

Проведення гри (35 хв)


Увімкніть презентацію. Послідовно перемикайте слайди та слідкуйте за часом: на кожне завдан-
ня відведено не більше 3 хв. Після кожного запитання збирайте відповіді від капітанів команд.
Потім — називайте правильну відповідь, команду-переможця та кількість балів, які вона отри-
мала. Щоб вести рахунок, записуйте бали в таблицю. Внесіть туди назви всіх команд та бали,
які кожна з них отримала.

Завдання №1 Слайд 4-5


Спростуйте або доведіть правильність твердження:
«За даними World Bank, Україна виявилася найбіднішою країною Європи у 2016 році (за рівнем ВВП).»

5
ХІД ЗАНЯТТЯ

Відповідь: Ні, позаду України в списку ще є Молдова. Необхідне ПОСИЛАННЯ на першоджере-


ло або авторитетне видання.

Завдання №2 Слайд 6-7


Де розташований пункт пропуску, показаний російським телеканалом у сюжеті «В южные ре-
гионы России прибывает все большее число граждан Украины»?
Відповідь: На відео продемонстрований пропускний пункт Шегині, що знаходиться у Львівській
області на кордоні з Польщею.

Після появи слайду з цим завданням увімкніть відповідне відео на слайді.

Завдання №3 Слайд 8-9


Доведіть чи спростуйте твердження:
«За підсумками 2016 року, економіка України скоротилася на 3%.»
Відповідь: Ні, зросла на 2.3% до попереднього року. Необхідне ПОСИЛАННЯ на першоджере-
ло або авторитетне видання.

Завдання №4 Слайд 10-11


Чи був Михайло Поплавський серед тих, кого внесли до Зали слави рок-н-ролу в 2010 році?
Відповідь: У 2010 році було внесено 5 виконавців/груп, але не Михайла Михайловича. Того ро-
ку до Зали слави потрапили ABBA, Genesis, Jimmy Cliff, The Hollies, The Stooges.

Завдання №5 Слайд 12-13


Доведіть чи спростуйте твердження:
«Вегетеріанство було включено в список психічних хвороб Всесвітньою організацією охорони здо-
ров’я.»
Відповідь: Ні, це популярний фейк. Він іноді реактулізується деякими російськими та українсь-
кими ЗМІ. У статті згадується класифікація ВООЗ — F63.8. Але це не «Психічні розлади і пору-
шення поведінки», а «Інші звички та імпульсні розлади».

Завдання №6 Слайд 14-15


Знайдіть підтвердження або спростування такій заяві:
«У гіпопотамів рожеве молоко»
Відповідь: Ні, у них рожевий піт. Учні можуть отримати додатковий бал, якщо зазначать дже-
рело фейку — твіт National Geographic у 2013 році.

Поясніть, що інколи навіть авторитетні видання можуть бути джерелом фейку.

Завдання №7 Слайд 16-17


Назвіть людей з числа кінцевих власників телеканалу «Інтер»

Можна дати підказку: власника ще називають «бенефіціар» і він точно є в «структурі власності
телеканалу»

Відповідь: ця інформація є на http://інтер.укр. Але достатньо назвати таких людей: Дмитро


Фірташ, Сергій Льовочкін, Валерій Хорошковський, Васула Константіноу.

За потреби поясність, що іншими власниками є компанії.

6
ХІД ЗАНЯТТЯ

Завдання №8 Слайд 18-19


28 червня 2011 року Секретар Ради національної безпеки і оборони України Раїса Богатирьова
виступила з промовою перед випускниками під час традиційної конвокації в Києво-Могилян-
ській академії. Хто є автором цієї промови?
Відповідь: Стів Джобс

Завдання №9 Слайд 20-22


Бонусне питання на швидкість – першій команді + 3 бали.

На початку року Кабінет Міністрів України призначив Наталію Бойко на посаду заступниці мі-
ністра енергетики та вугільної промисловості з питань євроінтеграції.
Будь ласка, виберіть з наведених заголовків провідних ЗМІ України ті, що на вашу думку, є
етичними:
А. Замминистром энергетики назначена менеджер Нацсовета реформ (ZN.ua)
Б. Власти Украины пополнились новенькой молоденькой красоткой (Обозреватель)
В. Замглавы Минэнерго стала 27-летняя миллионерша (Вести)
Г. Замминистра энергетики и угольной промышленности назначена 27-летняя Наталия Бойко
(Апостроф)
Ґ. Культурист Насалик взял в замы юную каратистку (Комсомольская правда в Украине)
Д. Кабмін призначив нового заступника міністра енергетики (Новое Время Бизнес)
Відповідь: А і Д — у всіх інших наявні прояви ейджизму або сексизму (дискримінація за віком
та статтю).

За потреби: коротко поясність, що таке ейджизм та сексизм.

Обговорення (10 хв)


Поставте учням деякі із запитань, що наведені нижче.

Які ваші враження від гри?


Яке завдання сподобалось найбільше? А найменше?
Чи дізналися ви щось нове?
Як думаєте, чому фейки, про які йшлося в грі, стали популярними?
Як ви перевіряли інформацію? Що було основним для вас?
Чи будете ви більш критично ставитися до новин?

Підсумки (2 хв)
Сьогодні ми на практиці розпізнавали фейки та проводили фактчекінг. Ви дізналися, якими бу-
вають фейки: деякі нешкідливі, інші — вкрай небезпечні.
Який ваш загальний висновок з цих двох занять на тему фактчекінгу та медіаграмотності? Як
можна зацікавити ще більше людей цією темою?

Послухайте відповіді учнів.

Дякую! До зустрічі.

You might also like