You are on page 1of 10

ЛУЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Факультет цифрових, освітніх та соціальних технологій

Кафедра цифрових освітніх


технологій

КОНСПЕКТ УРОКУ ВИРОБНИЧОГО НАВЧАННЯ


ІЗ МЕТОДИКИ ПРОФЕСІЙНОГО НАВЧАННЯ
на тему: «Розробка електронного засобу навчального призначення»

Студента ІІ курсу, групи ПОс – 21


Спеціальності 015.39 – «Професійна
освіта (Цифрові технології)»
Шумбаєва Станіслава

Луцьк – 2022
Тема програми: Електронні освітні ресурси
Тема уроку: Розробка електронного засобу навчального призначення
Мета уроку: навчальна – ознайомитися із електронними засобами
навчального призначення, сферою їх застосування, освоїти технічні можливості
програмних засобів, призначених для створення електронних засобів, формувати
уміння проектувати ЕЗНП; розвиваюча – розвивати творчий підхід до роботи як
засіб виховання професійного інтересу, професійне мислення, пізнавальні
навички; виховна – виховувати відповідальність за виконання роботи, свідому
дисципліну та творче відношення до роботи.
Тип уроку: урок виконання простих комплексних робіт Вид уроку: урок
технічної творчості.
Дидактичне забезпечення: роздатковий матеріал, лекція, інструкційна
картка практичної роботи;
Матеріально-технічне забезпечення: комп’ютери із встановленим
необхідним програмних забезпеченням;
Міжпредметні зв’язки: інформатика, інформаційні технології, методики
навчання;
Методи навчання: словесні: розповідь, бесіда, пояснення; наочні:
ілюстрування, демонстрування; практичні: виконання вправ, практична робота;
інструктаж;
Форми організації навчальної діяльності учнів: самостійна робота,
робота в парах;
Перелік навчально-виробничих робіт: проектування структури ЕЗНП,
створення модулів ЕЗНП;
Наочні засоби навчання: презентація із описом послідовності роботи;
зразковий ЕЗНП
Література: Софронова Н. В. Програмно-методичні засоби в
навчальному процесі загальноосвітньої школи. - М.: ІІО РАВ. - 178 с.
Хід уроку
І. Організаційна частина (5 хв.)
Привітання. Усім доброго дня! Перевіримо присутність.
Перевірка присутності.
(Перевірка явки учнів по журналу. З’ясування причини відсутності учнів)
Перевірка готовності учнів до уроку.
Інструктаж з охорони праці. Пам’ятаємо, що будь-які види робіт у
кабінеті виробничого навчання дозволяються і проводяться тільки у присутності
майстра. Кожен із вас залишається відповідальним за своє робоче місце та
збереження розміщеного на ньому обладнання. Пригадайте розміщення засобів
первинної медичної допомоги та первинних засобів пожежогасіння (показ
розміщених об’єктів). У процесі виконання робіт необхідно дотримуватися
основних встановлених правил пожежної безпеки, особистої гігієни, утримувати
робоче місце в чистоті. Перед початком роботи необхідно переконатися у
відсутності видимих пошкоджень на робочому місці. Пригадайте основні
правила роботи за комп’ютером: місце розташування перед монітором, робота за
власним робочим місцем, дотримання режиму роботи на комп’ютері тощо. При
виникненні будь-яких непідконтрольних небезпечних ситуацій ви зобов’язані
повідомити майстра.
Акцентування уваги на предмет. Продовжимо роботу.
ІІ. Вступний інструктаж (40 хв.)
2.1. Актуалізація знань:
Повідомлення теми програми і уроку. Сьогодні ми продовжуємо
знайомитися із електронними ресурсами, їхнім призначенням та сферами
застосування. Тема уроку – розробка електронного засобу навчального
призначення.
Цільова установка проведення уроку. Однією із найпоширеніших сфер
застосування електронних засобів є освіта. Впровадження таких засобів у сферу
освіти дає можливість активізувати навчальний процес, урізноманітнити його та
покращити його ефективність. Завдання на сьогодні – знайомство із
можливостями для створення електронних засобів навчального призначення,
їхній огляд та практичне застосування.
Перевірка опорних ЗУН учнів, необхідних для подальшої роботи на уроці.
Бесіда:
 Назвіть основні можливості для створення різного виду
програмного забезпечення?
 Що таке електронні засоби? Які ви знаєте електронні засоби?
 Які із названих вами компонентів можна застосувати для
створення електронних засобів навчального призначення? Яким чином?
Розповідь. Для створення електронних засобів як загалом, так і конкретно
для створення електронних засобів навчального призначення, можна
застосовувати загальновідомі засоби і методи – використання можливостей мов
програмування, спеціалізованого програмного забезпечення, що містить
інструменти для розробки електронних засобів.
- Назвіть кілька таких програмних засобів. Для розробки якого
типу електронних засобів вони призначені?
- Перелічіть характерні особливості таких програмних засобів.
Який висновок можна зробити?
Крім того, для розробки електронних засобів можна використовувати
окремі модулі різного виду прикладного програмного забезпечення із
подальшим їх компонуванням.
2.2. Викладення нового матеріалу:
Повідомлення нової інформації інструктивного характеру.
Пояснення із застосуванням ілюстрування. Отож, розглядаємо
застосування електронних засобів у сфері освіти, тобто електронні засоби
навчального призначення. Електронний засіб навчального призначення можна
охарактеризувати як програмний продукт, що створений та працює із
використанням комп’ютерної, телекомунікаційної техніки, забезпечує активне
опанування майбутніми фахівцями знань, умінь і навичок необхідних для
професійної діяльності.
Для створення такого засобу сьогодні ми будемо використовувати
програмне середовище eXe. eXe (eLearning XHTML editor) є web-інструментом
розробки, призначеним для надання допомоги викладачам у галузі
проектування, розробки та публікації web-орієнтованих навчально-методичних
матеріалів. Система eXe також розробляється в академічному середовищі
Університету Окленда та Оклендського університету технологій. Вона може
генерувати інтерактивний навчальний матеріал у форматі XHTML або HTML5 і
дає можливість створювати навчальні ресурси, що містять текст, зображення,
інтерактивні компоненти, галереї зображень або мультимедійні кліпи. Такі
файли можуть бути експортовані в різних цифрових форматах, що будуть
використовуватися незалежно один від одного на веб-сайті інструктора, або
інтегруватися в систему управління навчанням (LMS)
Показ нових прийомів трудової діяльності.
Демонстрування із поясненням. Навчальний курс визначається
структурою, що в системі eXe відображено у вигляді дерева (за замовчуванням
Головна>Тема>Секція>Одиниця) та інтерактивних елементів (iDevices), які
користувач може розмістити на будь-якому рівні курсу. Кожен елемент курсу є
сукупністю структурних одиниць
Велика кількість інтерактивних елементів системи eXe передбачає
використання можливостей стандартних текстових редакторів. Попри це, ця
система має власний потужний редактор, що за своїми функціональними
можливостями співвідноситься з RichTextEditor. Для створення нового
інтерактивного елемента у лівій частині програми у вікні «Структура проекту»
клацаємо ПКМ, обираємо необхідний нам модуль та переходимо у вікно
налаштувань.
Серед основних налаштувань, які вам необхідно вказати є назва,
відображення модуля, тип, поставити запитання (завдання, твердження тощо)
залежно від призначення створюваного вами модуля.

Після побудови всіх необхідних модулів, варто налаштувати загальний


інтерфейс створюваного електронного засобу. Переходимо у загальне меню
налаштувань та оберемо «Інтерфейс». Тут можна налаштувати кольорову гаму
засобу, порядок розміщення модулів, визначити систему роботи додатку.
Переглянемо створене ієрархічне дерево готовного навчального курсу. За
відсутності технічних помилок конвертуємо засіб.
Пояснення характеру та послідовності роботи учнів на уроці.
Отже, в ході створення засобу, вам відповідно до обраної теми необхідно
буде створити засіб, що міститиме кілька навчальних блоків із різного роду
модулями, який можна буде практично застосувати для вивчення певної теми.
Алгоритм роботи із основними вказівками буде знаходитися у кожного на
робочому столі.
Повідомлення про передовий досвід за темою уроку.
Використання електронних засобів навчального призначення сьогодні
активно впроваджується у всіх сферах навчання. Найпоширенішим, зокрема, є їх
використання для створення навчальних курсів із освоєння конкретних програм,
для розкриття основ певних дій. В мережі Інтернет можна знайти чимало
засобів для вивчення певного матеріалу, оскільки сфера сьогодні вже доволі
розвинена.
Бесіда:
- Чи використовували ви електронні засоби навчання у своїй
діяльності?
- З якою метою, який результат? Яке враження у вас склалося від їх
використання?
Опитування учнів і пробне використання ними нових прийомів, показаних
майстром для перевірки доступності інструктивного матеріалу.
Опитування:
- Із яких компонентів складається інтерфейс розглянутого програмного
засобу?
- Коротко охарактеризуйте всі компоненти. Яке їх призначення?
- Що таке модуль у програмі?
Спробуйте у програмі створити новий проект. Огляньте розташування усіх
компонентів. Де будується ієрархічне дерево навчального засобу? Чи все
зрозуміло? Спробуйте створити один модуль на ваш вибір. Обов’язково
перегляньте усі налаштування, які необхідно (є можливість) задати для модуля.
Чи все зрозуміло? Спробуйте створити ще один модуль на вибір. Як змінилося
вікно основних налаштувань?
Відповідь майстра на запитання учнів.
Завдання для самостійної роботи учнів.
Продовжуємо роботу шляхом виконання підготовчих завдань, необхідних
для подальшого проектування електронного засобу
1) Створіть орієнтовну структуру майбутнього електронного
засобу навчального призначення. Чітко визначте його призначення та
відповідно підберіть необхідні модулі, що можуть бути використані у
вашому засобі.
2) Відповідно до обраної теми підберіть перелік тематичних
завдань (завдання повинні бути відповідними обраним вами типам
модулів) Підберіть теоретичний матеріал, використовуючи ресурси
Інтернету.
Розподіл учнів за робочими місцями.
Інструктування:
- Огляньте робоче місце. Чи є якісь відхилення?
- Увімкніть робочі комп’ютери. Які правила поведінки під час
роботи за комп’ютерами?
Повідомлення про критерії оцінювання виконуваних робіт. Основним
критерієм для оцінки роботи буде змістове наповнення вашого електронного
засобу навчального призначення, доречність вибору та налаштування модулів
матеріалу. Для отримання високої оцінки варто додатково опрацювати
інтерфейс електронного засобу навчального призначення. Доцільним буде
ознайомлення із іншими структурними елементами ЕЗНП у мережі Інтернет, та
представлення їх у ваших роботах.
ІІІ. Самостійна робота учнів і поточний інструктаж.(270 хв.)
Самостійна робота учнів над виданими завданнями.
Пояснення: Оберіть одне із завдань, що запропоновані вам та починайте
роботу. Пам’ятайте про правила ТБ. Порядок виконання роботи поданий на
алгоритмічних картках.
 Перелік завдань (тем електронного засобу навчального призначення) для
видачі: Оберіть тип вашого електронного засобу навчального
призначення та тему: ЕЗНП для самостійного вивчення певних матеріалів
(Оберіть програмний засіб чи певний тип устаткування, опишіть його
призначення та послідовність його освоєння, підберіть систему завдань
для роботи із ним) , ЕЗНП на основі навчальних дисциплін (Оберіть одну
із дисциплін, що ви вивчаєте. Підберіть кілька тем, подайте основні
теоретичні відомості із них, підберіть систему завдань та контролю для
освоєння цих тем) Контролюючі ЕЗНП (Оберіть певну сферу вашої
майбутньої діяльності та створіть електронний засіб із професійними
завданнями та іншими видами контролю для виявлення системи
професійних знань)
Цільові обходи майстра робочих місць учнів. Проведення поточного
інструктажу. Контролю за виконанням завдань, відповіді на запитання.
Прийом майстром виконаних робіт.
Робота в парах. Обміняйтеся робочими місцями та виконайте тестування
створених вашими одногрупниками електронних засобів навчального
призначення. Підготуйтеся до їх опису.
Висновки тестувальників щодо створених електронних засобів.
Продовжуємо роботу. Кожен із вас наразі повинен коротко розповісти про
створений свій ЕЗНП, описати його роботу.
Презентування створених електронних засобів, опис їх можливостей,
компонентів. Оцінювання.
Прибирання робочих місць.
Інструктування: Закрийте усі вікна на комп’ютерах, видаліть тимчасові
файли, очистіть корзину. Вимкніть машини. Перевірте, чи є вдалим процес
закінчення сеансу. Очистіть робоче місце.
IV. Заключний інструктаж.(30 хв.)
Аналіз діяльності учнів у процесі всього уроку.
Бесіда:
- Проаналізуйте власну діяльність на уроці. Чи вдалося вам
досягти поставлених завдань. Чи все пройшло усішно.
(Опис роботи учнів, наголошення на проблемах, що виникали під час
роботи задля їх подальшого попередження.)
Оцінка роботи учнів, її об’єктивне обґрунтування.
Метод взаємної оцінки. Вам необхідно оцінити електронні засоби сусідів
по робочих місцях, подумайте, висловіть власні думки, пропозиції.
Метод самооцінки. Проведіть оцінювання власної роботи.
Самоаналіз. Опис завдань, чи було їх виконано, чи досягнено поставленої
мети. Що вдалося найкраще? Що невдалося? Які висновки можна зробити?
Аналіз причини помилок учнів.
Бесіда:
- Підведемо підсумок. Які помилки найчастіше зустрічалися сьогодні
в процесі роботи?
- Які методи їх усунення ви можете запропонувати?
Видача домашнього завдання. Проаналізувати доцільність застосування
електронних засобів у навчальному процесі. Доопрацювати електронні засоби
ще кількома модулями.
Урок закінчено. До побачення!

You might also like