You are on page 1of 50

Priprema za čas

Redni broj časa 25.


Škola i razred
Nastavnik/nastavnica
Datum održavanja
Nastavna oblast Module 3 My Birthday
Nastavna jedinica Numbers: 1-20
Vrsta (tip) časa obrada
Nastavne metode IKT u nastavi, nstrativna, dijaloška, metoda crtanja, igrovne
aktivnosti, audio-lingvalna
Oblici rada frontalni, individualni, rad u paru i u grupi
Nastavna sredstva E-udžbenik Smiles 2, računar, projektor, zvučnici, tabla,
papirići.
Ishodi Učenik će biti u stanju da:

 imenuje brojeve od 1 do 20
 razume jednostavno iskazanu rođendansku čestitku i
odgovori na nju
 odgovori na pitanje koliko ima godina
 peva pesmicu Birthday u vezi sa temom časa
 razume kratku priču na osnovu slušanja.

Cilj  Utvrđivanje i primena jezičkih sadržaja koji se odnose na


brojeve i upućivanje jednostavnih čestitki.
Međupredmetne digitalna, komunikacija, saradnja, učenje, odgovorno učešće u
kompetencije demokratskom društvu, rad sa podacima i informacijama
Međupredmetno matematika, srpski jezik, svet oko nas, muzička kultura,
povezivanje likovna kultura
Ključni pojmovi numbers: 1-20, Happy Birthday! How old are you? I’m
seven.

119
Tok časa
Uvodni deo časa (5 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


‒ Analizira sa učenicima rezultate testa sa ‒ Učestvuju u analizi testa.
prethodnog časa. ‒ Postavljaju pitanja u vezi sa
‒ Odgovara na eventualna pitanja učenika eventualnim nedoumicama.
i nedoumice.

Glavni deo časa (30 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika


Revision ‒ Pantomimom dočaravaju predmet koji je
‒ Imenuje neki deo nameštaja i poziva nastavnik imenovao.
učenike da se jave i pantomimom
pokažu kako se taj predmet najčešće
koristi.
‒ Prati i proverava odgovore učenika.

120
E-udžbenik, Module 3: My Birthday, ‒ Pantomimom dočaravaju predmet koji je
Lesson 1, slajd 1 nastavnik imenovao.
‒ Ističe cilj časa. ‒ Vežbaju izgovor brojeva 1-20.
‒ Zapisuje na tabli brojeve 1-20 i ‒ Imenuju brojeve koje nastavnik pokaže.
imenuje ih. ‒ Ponavljaju brojeve 1-10 koje čuju u e-
‒ Podstiče učenike da ih ponove udžbeniku.
horski i pojedinačno.
‒ Pokazuje na brojeve po redu, a zatim
nasumično i pita učenike da ih
imenuju.
‒ Upućuje učenike da kliknu na
brojeve na slajdu 1- 10 i ponove ih.

E-udžbenik, Module 3: My Birthday, ‒ Povezuju brojeve tačnim


Lesson 1, slajd 2 redosledom.
‒ Upućuje učenike da povežu brojeve ‒ Čitaju brojeve i proveravaju
tačnim redosledom. odgovore.
‒ Proverava odgovore učenika i pita ih da
imenuju brojeve.

E-udžbenik, Module 3: My Birthday, ‒ Dopunjavaju jednačine prevlačenjem


Lesson 1, slajd 3 broja koji nedostaje.
‒ Objašnjava učenicima da treba da ‒ Izveštavaju i proveravaju odgovore.
dopune jednačine tako što će prevući
broj koji nedostaje.
‒ Proverava odgovore učenika.

E-udžbenik, Module 3: My Birthday, ‒ Dopunjavaju jednačine prevlačenjem


Lesson 1, slajd 4 broja koji nedostaje.
‒ Objašnjava učenicima da treba da ‒ Izveštavaju i proveravaju odgovore.
dopune jednačine tako što će prevući
broj koji nedostaje.
‒ Proverava odgovore učenika.

E-udžbenik, Module 3: My Birthday, ‒ Dopunjavaju jednačine prevlačenjem


Lesson 1, slajd 5 broja koji nedostaje.
‒ Objašnjava učenicima da treba da ‒ Izveštavaju i proveravaju odgovore.
dopune jednačine tako što će prevući
broj koji nedostaje.
‒ Proverava odgovore učenika.

Game. ‒ Sarađuju u paru.


‒ Deli učenike u parove. ‒ Prstima pokazuju zbirno broj koji
‒ Izgovara jedan broj od 2 do 20 i nastavnik imenuje.
podstiče učenike da ga zajedno pokažu
prstima na ruci.
‒ Primer:

121
‒ Teacher: Five.
‒ Pupils: (Pupil one shows three
fingers and pupil two shows two
fingers)
‒ Prati i proverava odgovore učenika i
pohvaljuje ih.

E-udžbenik, Module 3: My Birthday, - Ponavljaju brojeve 1-10 koje čuju u e-


Lesson 1, slajd 6 udžbeniku.
‒ Upućuje učenike da kliknu na
brojeve na slajdu 11- 20 i ponove ih.

E-udžbenik, Module 3: My Birthday, ‒ Povezuju brojeve 11-20 tačnim


Lesson 1, slajd 7 redosledom.
‒ Upućuje učenike da povežu brojeve ‒ Čitaju brojeve i proveravaju
tačnim redosledom. odgovore.
‒ Proverava odgovore učenika i pita ih da
imenuju brojeve.

E-udžbenik, Module 3: My Birthday, ‒ Ponavljaju delove pesmice.


Lesson 1, slajd 8 ‒ Pevaju pesmicu.
‒ Na tabli crta srećnog smajlija i kaže
I’m happy today!
‒ Podstiče učenike da ponove.
‒ Na tabli zatim crta tortu i kaže It’s
my birthday! Podstiče učenike da
ponove.
‒ Pušta video zapis sa pesmicom u
sklopu e-udžbenika.
‒ Deli učenike u grupe i svakoj grupi
dodeljuje različitu strofu.
‒ Pušta ponovo video sa pauzama i
podstiče učenike da pevaju strofe
koje su im dodeljenje, a zatim i celu
pesmicu Birthday.

122
Završni deo časa (10 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


Draw. ‒ Crtaju rođendanske svećice.
‒ Objašnjava učenicima da na papirićima ‒ Imenuju broj nacrtanih svećica.
treba da nacrtaju nekoliko rođendanskih ‒ Beleže domaći zadatak.
svećica (do 20) i da ih na kraju časa
predaju nastavniku imenujući broj
svećica.
Primer:
Teacher: Ivana, how many candles?
Ivana: Twelve!

Domaći zadatak: Napisati omiljeni broj do 20 i ukrasiti ga.

Izgled table:

Način provere ostvarenosti ishoda:


‒ praćenje i posmatranje učenika tokom svih aktivnosti
‒ tačnost rešenja vežbanja u e-udžbeniku
‒ uspešnost učenika tokom aktivnosti u zaključnom delu časa.

Samo(evaluacija) časa:
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________

123
Priprema za čas
Redni broj časa 26.
Škola i razred
Nastavnik/nastavnica
Datum održavanja
Nastavna oblast Module 3 My Birthday
Nastavna jedinica Food and drink items
Vrsta (tip) časa obrada
Nastavne metode IKT u nastavi, demonstrativna, audio lingvalna, dijaloška,
metoda crtanja
Oblici rada frontalni, individualni, rad u grupi
Nastavna sredstva E-udžbenik Smiles 2, računar, projektor, zvučnici, tabla,
poster My Food.
Ishodi Učenik će biti u stanju da:

 imenuje reči vezane za hranu


 iskaže dopadanje i nedopadanje jednostavnim jezičkim
sredstvima
 peva pesmicu Food u vezi sa temom časa
 razume kratku priču na osnovu slušanja.

Cilj  Usvajanje i primena jezičkih sadržaja koji se odnose na


imenovanje hrane i izražavanje dopadanja.
Međupredmetne digitalna, komunikacija, saradnja, učenje, estetička,
kompetencije odgovorno učešće u demokratskom društvu
Međupredmetno svet oko nas, likovna kultura, muzička kultura, srpski jezik
povezivanje
Ključni pojmovi burgers, chips, apples, bananas, sandwiches, chocolate, I like
(chips). I don’t like (apples).

124
Tok časa
Uvodni deo časa (5 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


‒ Piše jedan od brojeva 1-20 na tabli i pita ‒ Imenuju napisane brojeve.
učenike da ga imenuju. ‒ Pevaju pesmicu.
‒ Poziva ostale učenike da potvrde je li
učenik tačno odgovorio.
‒ Ponavlja postupak za ostale brojeve.
‒ Pušta pesmicu Birthday i podstiče
učenike da je pevaju.

125
Glavni deo časa (30 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika


E-udžbenik, Module 3: My Birthday, ‒ Ponavljaju reči koje nastavnik imenuje.
Lesson 2, slajd 1 ‒ Imenuju reči koje nastavnik pokaže na
‒ Ističe cilj časa. posteru.
‒ Postavlja poster My Food ispred ‒ Slušaju audio zapis i ponavljaju reči
table i imenuje pojmove na njemu: vežbajući izgovor.
burgers, chips, apples, bananas,
sandwiches, chocolate.
‒ Podstiče učenike da ponove date reči
horski i pojedinačno.
‒ Pita učenike da imenuju neke od
datih pojmova, a ostale učenike u
razredu podstiče da potvrde je li
odgovor tačan.
‒ Upućuje učenike na dati slajd.
‒ Upućuje učenike da kliknu na audio
zapis pored reči i ponove datu reč.

E-udžbenik, Module 3: My Birthday, ‒ Slušaju audio zapise.


Lesson 2, slajd 2 ‒ Linijama povezuju audio zapise sa
‒ Objašnjava učenicima da treba da odgovarajućim slikama.
poslušaju audio zapise i povežu ih ‒ Izveštavaju i proveravaju odgovore.
linijama sa odgovarajućim slikama.
‒ Sluša i proverava odgovore učenika.

E-udžbenik, Module 3: My Birthday, ‒ Ponavljaju delove pesmice.


Lesson 2, slajd 3 ‒ Pevaju pesmicu.
‒ Pokazuje prstima i kaže One, two, three,
four. Podstiče učenike da ponove.
‒ Pokretima dočarava i podstiče učenike
da ponove i rečenice Yummy
chocolate! i Give me more!
‒ Pušta video zapis sa pesmicom u sklopu
e-udžbenika.
‒ Deli učenike u grupe i svakoj grupi
dodeljuje različitu strofu.
‒ Pušta ponovo video sa pauzama i
podstiče učenike da pevaju strofe koje
su im dodeljenje, a zatim i celu
pesmicu Food.

E-udžbenik, Module 3: My Birthday, ‒ Posmatraju slike hrane na posteru.


Lesson 2, slajd 4 ‒ Ponavljaju rečenice za nastavnikom
‒ Nastavnik na tabli crta srećno lice i vežbajući izgovor.
‒ Označavaju klikom na odgovarajući

126
pokazuje na sliku čokolade na posteru smajli u vežbanju da li vole ili ne vole
uz rečenicu Mmm, chocolate. I like određenu hranu.
chocolate! podstičući učenike da ‒ Izveštavaju koristeći naučene
ponove za njim. konstrukcije.
‒ Zatim crta tužno lice, namršteno
pokazuje na čokoladu i kaže
Chocolate, yuk! I don’t like
chocolate. Podstiče učenike da
ponove konstrukciju.
‒ Upućuje učenike na vežbanje u e-
udžbeniku i daje im dovoljno
vremena da ga urade.
‒ Poziva učenike da izveste da li vole
ili ne vole određenu hranu služeći se
naučenim konstrukcijama.

E-udžbenik, Module 3: My Birthday,


Lesson 2, slajd 5 ‒ Gledaju video zapis sa pričom.
‒ Upućuje učenike na video zapis ‒ Ponovo gledaju video zapis i ponavljaju
priče koju će čuti. uloge koje su im dodeljene.
‒ Uvodi učenike u temu priče ‒ Izlaze pred razred, glume i pokretima
pitanjima u vezi sa slikom iz priče. dočaravaju priču.
Teacher: (pointing to Lilly in picture 1)
Who’s this?
Class: Lilly!
Teacher: Where is she?
Class: In the garden!
Teacher: Which food can you see?
Class: Burgers and chips!
- Upućuje učenike da pogledaju priču.

1 Lilly: This is a lovely party! Mmm,


burgers! I like
burgers!
2 Lilly: Mmm, chips! Yummy! I like chips!
Liam: Look, Lilly! Sandwiches!
3 Lilly: Oh, bananas! Thank you, Charlie! I
like bananas, too!

‒ Deli učenike u grupe.


‒ Dodeljuje im uloge iz priče i ponovo
prikazuje video zapis, kako bi
učenici imali priliku da ponove
svoju ulogu.
‒ Podstiče učenike da u grupama izađu
pred razred i pokretima dočaraju
priču.

127
E-udžbenik, Module 3: My Birthday, ‒ Raspoređuju slike iz priče po redu.
Lesson 2, slajd 6 ‒ Proveravaju odgovore.
‒ Objašnjava učenicima da treba da
poređaju slike iz priče
‒ Prati tok aktivnosti i pomaže po
potrebi.
‒ Proverava odgovore učenika.

Završni deo časa (10 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


‒ Upućuje učenike da nacrtaju i razredu ‒ Crtaju omiljenu hranu.
predstave hranu koju vole. ‒ Predstavljaju omiljenu hranu služeći se
‒ Ohrabruje učenike da predstave svoje naučenom konstrukcijom.
crteže i postavlja im pitanje:
Teacher: What do you like, Matea?
Matea: I like burgers.

Domaći zadatak: -

Izgled table:

Način provere ostvarenosti ishoda:


‒ praćenje i posmatranje učenika tokom svih aktivnosti
‒ tačnost rešenja vežbanja u e-udžbeniku
‒ uspešnost učenika tokom aktivnosti u zaključnom delu časa.

128
Samo(evaluacija) časa:
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________

129
Priprema za čas
Redni broj časa 27.
Škola i razred
Nastavnik/nastavnica
Datum održavanja
Nastavna oblast Module 3 My Birthday
Nastavna jedinica Happy Birthday!
Vrsta (tip) časa obrada
Nastavne metode IKT u nastavi, audio lingvalna, metoda crtanja, dijaloška,
demonstrativna, igrovne aktivnosti
Oblici rada frontalni, individualni, rad u paru i u grupi
Nastavna sredstva E-udžbenik Smiles 2, računar, projektor, zvučnici.
Ishodi Učenik će biti u stanju da:

 imenuje reči vezane za hranu


 izrazi dopadanje prema određenoj hrani
 pronađe informaciju slušanjem
 peva pesmicu Happy Birthday to you u vezi sa temom
časa
 razume kraću priču na osnovu slušanja.

Cilj  Usvajanje i primena jezičkih sadržaja koji se odnose na


izražavanje dopadanja.
Međupredmetne digitalna, audio lingvalna, metoda crtanja, dijaloška,
kompetencije demonstrativna, igrovne aktivnosti
Međupredmetno svet oko nas, srpski jezik, muzička kultura, likovna kultura
povezivanje
Ključni pojmovi food items: ice cream, pizza, cake drink items: milk, orange
juice, What’s your favourite food, Nanny?
My favourite food is pizza! Happy Birthday, Lilly!

130
Tok časa
Uvodni deo časa (10 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


Listen and run! ‒ Učestvuju u igri.
‒ Nastavnik postavlja poster My Food na ‒ Trče do postera i dodiruju imenovani
tablu i deli učenike u dva tima, A i B. pojam.
‒ Imenuje neki pojam naučen na
prethodnom času na primer apples i
upućuje učenike da po jedan
predstavnik tima treba da dotrči do
postera i dotakne odgovarajuću sliku na
posteru, kako bi osvojio poen za svoj
tim.
‒ Beleži poene i proglašava pobednika.

131
Glavni deo časa (25 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika


E-udžbenik, Module 3: My Birthday, ‒ Ponavljaju reči koje nastavnik imenuje.
Lesson 3, slajd 1 ‒ Imenuju reči koje nastavnik pokaže na
‒ Ističe cilj časa. posteru
‒ Postavlja fleš kartice poster My Food ‒ Slušaju audio zapis i ponavljaju reči
ispred table i imenuje pojmove na vežbajući izgovor.
njemu: ice cream, pizza, milk,
orange juice, cake.
‒ Podstiče učenike da ponove date reči
horski i pojedinačno.
‒ Pita učenike da imenuju neke od
datih pojmova, a ostale učenike u
razredu podstiče da potvrde je li
odgovor tačan.
‒ Upućuje učenike na dati slajd.
‒ Pušta audio zapise sa i podstiče
učenike da ponove reči horski i
pojedinačno i da pokazuju na
odgovarajuće slike.

E-udžbenik, Module 3: My Birthday, ‒ Slušaju audio zapise.


Lesson 3, slajd 2 ‒ Linijama povezuju audio zapise sa
‒ Objašnjava učenicima da treba da odgovarajućim slikama.
poslušaju audio zapise i povežu ih ‒ Izveštavaju i proveravaju odgovore.
linijama sa odgovarajućim slikama.
‒ Sluša i proverava odgovore učenika.

E-udžbenik, Module 3: My Birthday, ‒ Odgovaraju na pitanja u vezi sa slikom


Lesson 3, slajd 4 iz priče.
‒ Upućuje učenike na video zapis ‒ Gledaju video zapis sa pričom.
priče koju će čuti. ‒ Ponovo gledaju video zapis i ponavljaju
‒ Uvodi učenike u temu priče uloge koje su im dodeljene.
pitanjima u vezi sa slikom iz priče. ‒ Izlaze pred razred, glume i pokretima
Teacher: (pointing to picture 1) Where are dočaravaju priču.
they?
Class: In the garden!
Teacher: What’s on the table?
Class: Pizza, burgers, chips, bananas,
sandwiches, orange juice!
- Upućuje učenike da pogledaju priču.

1 Lilly: What’s your favourite food, Nanny?


Nanny: My favourite food is pizza!
2 Liam: My favourite food is ice cream!

132
3 Nanny: What’s your favourite food, Lilly?
Lilly: Well...
4 Lilly: My favourite food is chocolate
cake!

‒ Deli učenike u grupe.


‒ Dodeljuje im uloge iz priče i ponovo
prikazuje video zapis, kako bi
učenici imali priliku da ponove
svoju ulogu.
‒ Podstiče učenike da u grupama izađu
pred razred i pokretima dočaraju
priču.

E-udžbenik, Module 3: My Birthday, ‒ Raspoređuju slike iz priče po redu.


Lesson 3, slajd 5 ‒ Proveravaju odgovore.
‒ Objašnjava učenicima da treba da
poređaju slike iz priče
‒ Prati tok aktivnosti i pomaže po
potrebi.
‒ Proverava odgovore učenika.

E-udžbenik, Module 3: My Birthday, ‒ Slušaju objašnjenje zadatka.


Lesson 3, slajd 6 ‒ Klikom označavaju crteže hrane na
‒ Upućuje učenike na slike dece i hrane. osnovu slušanja.
‒ Objašnjava učenicima da treba na ‒ Proveravaju odgovore u paru, a zatim i
osnovu slušanja da kliknu na omiljenu sa celim razredom.
hranu dece. ‒ Pitaju i odgovaraju na pitanje o
‒ Pušta audio zapis omiljenoj hrani služeći se naučenom
‒ Upućuje učenike da najpre provere konstrukcijom.
odgovore u paru, a zatim izveste pred
razredom.
‒ Pita učenike koja je njihova omiljena
hrana i podstiče ih da koriste
konstrukciju What’s your favourite
food? My favourite food is (pizza).
‒ Podstiče učenike da postave pitanje
svom paru.
Primer:
Pupil 1: What’s your favourite
food?
Pupil 2: My favourite food is ice
cream. What’s your
favourite food?
Pupil 1: My favourite food is pizza.

E-udžbenik, Module 3: My Birthday, ‒ Ponavljaju delove pesmice.


Lesson 3, slajd 7 ‒ Pevaju pesmicu.

133
‒ Pokazuje na sliku devojčice Lili na
slajdu i kaže It’s Lilly’s birthday!.
Podstiče učenike da ponove.
‒ Peva Happy Birthday to you, Happy
Birthday to you i podstiče učenike da
ponove.
‒ Pušta video zapis sa pesmicom u sklopu
e-udžbenika.
‒ Deli učenike u grupe i svakoj grupi
dodeljuje različitu strofu.
‒ Pušta ponovo video sa pauzama i
podstiče učenike da pevaju strofe koje
su im dodeljenje, a zatim i celu
pesmicu Happy birthday to you.

Završni deo časa (10 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


‒ Nastavnik kaže da mu je danas rođendan ‒ Crtaju poklon za nastavnika.
i zamoli učenike da mu nacrtaju poklon ‒ Predaju crtež poklona nastavniku.
i oboje ga. ‒ Beleže domaći zadatak.
‒ Podstiče učenike da mu predaju crteže
poklona na kraju časa i zahvaljuje se.

Domaći zadatak: Učenici treba da nacrtaju poklon koji bi želeli za svoj rođendan.

Izgled table:

Način provere ostvarenosti ishoda:

134
‒ praćenje i posmatranje učenika tokom svih aktivnosti
‒ tačnost rešenja vežbanja u e-udžbeniku
‒ uspešnost učenika tokom aktivnosti u zaključnom delu časa.

Samo(evaluacija) časa:
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________

Priprema za čas
135
Redni broj časa 28.
Škola i razred
Nastavnik/nastavnica
Datum održavanja
Nastavna oblast Module 3 My Birthday
Nastavna jedinica Project: Make a birthday card for your friend
Vrsta (tip) časa utvrđivanje
Nastavne metode IKT u nastavi, demonstrativna, igrovne aktivnosti, dijaloška,
metoda crtanja
Oblici rada frontalni, individualni, rad u paru i u grupi
Nastavna sredstva E-udžbenik Smiles 2, računar, projektor, zvučnici, tabla,
poster My food, kopija nastavnog listića Module 3 – Food and
Drinks, Teacher’s Resource Pack CD-ROM.

Ishodi Učenik će biti u stanju da:

 izrazi dopadanje ili nedopadanje prema hrani koristeći


se jednostavnim jezičkim sredstvima
 kreira rođendansku čestitku i kaže za koga je
 poštuje pravila učtive komunikacije.

Cilj  Utvrđivanje i primena jezičkih sadržaja koji se odnose na


izražavanje dopadanja i nedopadanja.
Međupredmetne digitalna, komunikacija, saradnja, učenje, rad sa podacima i
kompetencije informacijama, odgovoran odnos prema zdravlju
Međupredmetno svet oko nas, srpski jezik, likovna kultura
povezivanje
Ključni pojmovi I’m thirsty/hungry. Do you want some …? Yes, please. / No,
thank you. Here’s a birthday card for you!

136
Tok časa
Uvodni deo časa (5 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


‒ Postavlja poster My Food na tablu i ‒ Govore koja im je omiljena hrana od
pita učenike pojedinačno koja im je pojmova prikazanih na posteru.
omiljena hrana podstičući ih da ‒ Pevaju pesmicu.
odgovore naučenom konstrukcijom.
Primer:
Teacher: Nancy, what’s your
favourite food?
Nancy: (My favourite food is)
chocolate cake!
‒ Pušta pesmicu Happy birthday to
you i podstiče učenike da je pevaju.

Glavni deo časa (35 minuta)


137
Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika
E-udžbenik, Module 3: My Birthday, ‒ Prevlačenjem sličica raspoređuju
Lesson 3, slajd 8 namirnice u odgovarajuće kategorije.
‒ Ističe cilj časa. ‒ Izveštavaju i proveravaju odgovore.
‒ Upućuje učenike da prevlačenjem ‒ Učestvuju u dijalogu služeći se
sličica rasporede namirnice u naučenom konstrukcijom.
odgovarajuće pravougaonike, u ‒ Demonstriraju aktivnost pred
zavisnosti od toga jesu li za jelo ili razredom.
piće.
‒ Sluša i proverava odgovore učenika.
‒ Objašnjava da treba u paru
naizmenično da pitaju i odgovore na
pitanje kao u datom primeru:
Pupil 1: I’m thirsty.
Pupil 2: Do you want some milk?
Pupil 1: Yes, please. / No, thank
you.

Pupil 1: I’m hungry.


Pupil 2: Do you want some
bananas?
Pupil 1: Yes, please. / No, thank
you.
Pupil 1: I’m hungry.

Pupil 2: Do you want some


sandwiches?
Pupil 1: Yes, please. / No, thank
you.
‒ Demonstrira aktivnost sa nekoliko
učenika a zatim deli učenike u
parove i ohrabruje ih da učestvuju u
dijalogu.
‒ Prati tok aktivnosti i pomaže po
potrebi.
‒ Poziva nekoliko parova učenika da
izvedu aktivnost pred razredom.

E-udžbenik, Module 3: My Birthday, ‒ Imenuju hranu prikazanu u vežbanju.


Lesson 3, slajd 10 ‒ Klikom označavaju koju hranu likovi u
‒ Upućuje učenike na slike hrane u e-udžbeniku vole ili ne vole.
e-udžbeniku i podstiče ih da je ‒ Izveštavaju i proveravaju odgovore.
imenuju.
‒ Objašnjava učenicima da treba da
pogledaju hranu koja je na
poslužavniku i koju prikazani likovi

138
vole, a zatim klikom označe istu vrstu
hrane.
‒ Prati tok aktivnosti i pomaže po potrebi.
‒ Sluša i proverava odgovore učenika.

Let’s play! ‒ Boje hranu na nastavnom listiću.


‒ Deli učenicima kopije listića Module 3 – ‒ Traže i pronalaze par, koristeći naučenu
Food and Drinks, Teacher’s Resource konstrukciju.
Pack CD-ROM.
‒ Objašnjava da svaki učenik dobija po
jedan izrezan crtež hrane koji treba da
oboji samo sa jedne strane u zavisnosti
od toga voli li ili ne određenu hranu.
‒ Upućuje učenike da prošetaju učionicom
i pronađu svoj par, tako što će naći
neko ko ima istu sličicu, ali obojen
drugi deo, odnosno ako učenik voli
banana, treba da pronađu nekoga ko ih
ne voli.
‒ Aktivnost se završava nakon tri minuta
ili ako svi učenici pre toga pronađu
svoj par.
Primer:
I like milk. I don’t like milk.

Make a birthday card for your ‒ Prave rođendansku čestitku.


friend. ‒ Predstavljaju napravljenu čestitku
koristeći se datom konstrukcijom.
‒ Objašnjava učenicima da treba da ‒ Kreiraju izložbu od napravljenih
naprave rođendansku čestitku za druga čestitiki.
ili drugaricu.
‒ Prati tok aktivnosti i povremeno
postavlja učenicima pitanja u toku rada
What colour is it?
‒ Pušta pesmice iz nastavne teme My
birthday dok učenici rade.
‒ Podstiče učenike da predstave svoje
radove i pomaže im da prilikom
predstavljanja koriste konstrukciju
Here’s a birthday card for you!
Happy Birthday, Anna.
‒ Pomaže učenicima da naprave
izložbu čestitki i pohvaljuje ih.

139
Završni deo časa (5 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


‒ Poziva jednog učenika i imenuje reč ‒ Slušaju i crtaju imenovani pojam.
vezanu za hranu. ‒ Izražavaju dopadanje ili nedopadanje
‒ Podstiče učenike da je nacrtaju na tabli i služeći se naučenom konstrukcijom.
kažu da li voli tu hranu.
Primer:
Teacher: Bananas.
Pupil 1: (crta banane na tabli) I don’t
like bananas.

Domaći zadatak: -

Izgled table:

Način provere ostvarenosti ishoda:


‒ praćenje i posmatranje učenika tokom svih aktivnosti
‒ tačnost rešenja vežbanja u e-udžbeniku
‒ uspešnost učenika tokom aktivnosti u zaključnom delu časa.

Samo(evaluacija) časa:
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________

140
Priprema za čas
Redni broj časa 29.
Škola i razred
Nastavnik/nastavnica
Datum održavanja
Nastavna oblast Module 3 My Birthday
Nastavna jedinica My First ABC: Q-Z
Vrsta (tip) časa obrada
Nastavne metode IKT u nastavi, demonstrativna, dijaloška, igrovne aktivnosti,
metoda crtanja
Oblici rada frontalni, individualni, rad u grupi
Nastavna sredstva E-udžbenik Smiles 2, računar, projektor, zvučnici, My ABC
poster, hamer papir.
Ishodi Učenik će biti u stanju da:

 prepozna i imenuje određena slova alfabeta


 pravilno izgovara data slova alfabeta.

Cilj  Usvajanje i primena jezičkih sadržaja koji se odnose na


prepoznavanje slova alfabeta.
Međupredmetne digitalna, komunikacija, saradnja, učenje, estetička
kompetencije
Međupredmetno srpski jezik, muzička kultura, likovna kultura
povezivanje
Ključni pojmovi Qq is for queen, Rr is for rabbit, Ss is for snake, Tt is for
train, Uu is for umbrella, Vv is for van, Ww is for whale, Xx is
for fox, Yy is for yo-yo, Zz is for zebra

141
Tok časa
Uvodni deo časa (5 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


‒ Postavlja poster My ABC. ‒ Slušaju izgovorene glasove.
‒ Izgovara neko od slova sa postera i ‒ Imenuju reči koje se nalaze pored
upućuje učenike da imenuju reč koja izgovorenih slova.
se na posteru nalazi pored tog slova.
‒ Ponavlja postupak nekoliko puta sa
različitim slovima.

142
Glavni deo časa (30 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika


.E-udžbenik, Module My first ABC, ‒ Ponavljaju izgovor glasova.
Lesson 5, slajd 1 ‒ Slušaju audio zapis i pokazuju na
‒ Ističe cilj časa. odgovarajuća slova.
‒ Postavlja poster My ABC na tablu i
pokazuje slovo Qq izgovarajući ga.
‒ Podstiče učenike da ponove i
ponavlja postupak za slova Rr, Ss,
Tt i Uu.
‒ Pokazuje na sliku kraljice i kaže Q
is for queen.
‒ Ponavlja postupak i za ostale reči i
slova.
‒ Upućuje učenike na slova na slajdu u
e-udžbeniku i podstiče ih da ih
izgovore.
‒ Pušta audio zapis i upućuje učenike
da ponove i da pokažu na slova koja
čuju.

Match the letters ‒ Vežbaju izgovor slova.


‒ Izgovara slova Q, R, S, T i U i pokazuje ‒ Lepe mala slova pored odgovarajućih
papiriće sa velikim slovima. velikih.
‒ Lepi data slova na hamer sa nacrtanim
drvetom.
‒ Daje učenicima papiriće sa malim
slovima.
‒ Izgovara slova i podstiče učenike da ih
zalepe pored odgovarajućih velikih
slova.
‒ Prati tok aktivnosti i proverava jesu li
učenici zalepili papiriće na
odgovarajuća mesta.
‒ Pohvaljuje učenike.

E-udžbenik, Module My first ABC, ‒ Ponavljaju reči vežbajući izgovor.


Lesson 5, slajd 2 ‒ Pevaju pesmicu.
‒ Upućuje učenike na slajd i imenuje reč
queen podstičući učenike da je ponove.
‒ Ponavlja postupak sa ostalim rečima iz
pesmice.
‒ Pušta učenicima audio zapis pesmice.
‒ Deli učenike grupe i svakoj grupi
dodeljuje po jedno slovo pesmice.
‒ Ponovo pušta audio zapis i podstiče
učenike da pevaju pesmicu najpre samo

143
pojedinačne strofe, a zatim celu
pesmicu.

E-udžbenik, Module My first ABC, ‒ Linijama povezuju slova alfabeta kao u


Lesson 5, slajd 3 datom primeru sa desne strane.
‒ Upućuje učenike da linijama povežu ‒ Proveravaju odgovore.
slova po redu kako su data u alfabetu.
‒ Proverava odgovore učenika.

E-udžbenik, Module My first ABC, ‒ Ponavljaju izgovor glasova.


Lesson 6, slajd 1 ‒ Slušaju audio zapis i pokazuju na
‒ Postavlja poster My ABC na tablu i odgovarajuća slova.
pokazuje slovo Vv izgovarajući ga.
‒ Podstiče učenike da ponove i
ponavlja postupak za slova Ww, Xx,
Yy i Zz.
‒ Pokazuje na sliku kombija i kaže V
is for van.
‒ Ponavlja postupak i za ostale reči i
slova.
‒ Upućuje učenike na slova na slajdu u
e-udžbeniku i podstiče ih da ih
izgovore.
‒ Pušta audio zapis i upućuje učenike
da ponove i da pokažu na slova koja
čuju.

Match the letters ‒ Vežbaju izgovor slova.
‒ Izgovara slova V, W, X, Y i Z i ‒ Lepe mala slova pored odgovarajućih
pokazuje papiriće sa velikim slovima. velikih.
‒ Lepi data slova na hamer sa nacrtanim
drvetom.
‒ Daje učenicima papiriće sa malim
slovima.
‒ Izgovara slova i podstiče učenike da ih
zalepe pored odgovarajućih velikih
slova.
‒ Prati tok aktivnosti i proverava jesu li
učenici zalepili papiriće na
odgovarajuća mesta.
‒ Pohvaljuje učenike.
E-udžbenik, Module My first ABC, ‒ Ponavljaju reči vežbajući izgovor.
Lesson 6 slajd 2 ‒ Pevaju pesmicu.
‒ Upućuje učenike na slajd i imenuje reč
van podstičući učenike da je ponove.
‒ Ponavlja postupak sa ostalim rečima iz
pesmice.
‒ Pušta učenicima audio zapis pesmice.

144
‒ Deli učenike grupe i svakoj grupi
dodeljuje po jedno slovo pesmice.
‒ Ponovo pušta audio zapis i podstiče
učenike da pevaju pesmicu najpre samo
pojedinačne strofe, a zatim celu
pesmicu.

E-udžbenik, Module My first ABC, ‒ Linijama povezuju slova alfabeta kao u


Lesson 6, slajd 3 datom primeru sa desne strane.
‒ Upućuje učenike da linijama povežu ‒ Proveravaju odgovore.
slova po redu kako su data u alfabetu.
‒ Proverava odgovore učenika.

Završni deo časa (10 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


Game ‒ Učestvuju u igri.
‒ Deli učenike u dva tima. ‒ Imenuju slova koja se izgovaraju ili pišu
‒ Crta dve kolone na tabli sa slovima A i datim slovom.
B na vrhu.
‒ Beleže domaći zadatak.
‒ Pokazuje na My ABC poster.
‒ Upućuje učenike da učenik koji prvi
izgovori reč koja se izgovara na dato
slovo osvaja poen za svoj tim, a ako
imenuje reč koja se piše datim slovom
osvaja dva poena.
‒ Piše poene i proglašava pobednika.

Domaći zadatak: Odabrati neko od naučenih slova, napisati ga i ilustrovati reč koja se nalazi
pored njega.

145
Izgled table:

Način provere ostvarenosti ishoda:


‒ praćenje i posmatranje učenika tokom svih aktivnosti
‒ tačnost rešenja vežbanja u e-udžbeniku
‒ uspešnost učenika tokom aktivnosti u zaključnom delu časa.

Samo(evaluacija) časa:
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________

146
Priprema za čas
Redni broj časa 30.
Škola i razred
Nastavnik/nastavnica
Datum održavanja
Nastavna oblast Module 3 My Birthday
Nastavna jedinica Activity Time
Vrsta (tip) časa utvrđivanje
Nastavne metode IKT u nastavi, dijaloška, demonstrativna, metoda crtanja
Oblici rada frontalni, individualni, rad u paru
Nastavna sredstva E-udžbenik Smiles 2, računar, projektor, zvučnici, fleš kartice.
Ishodi Učenik će biti u stanju da:

 izrazi dopadanje i nedopadanje prema hrani


 kaže koliko neko ima godina
 pita da li neko voli određenu vrstu hrane.

Cilj  Utvrđivanje i primena jezičkih sadržaja koji se odnose na


izražavanje dopadanja i nedopadanja.
Međupredmetne digitalna, komunikacija, saradnja, učenje, odgovorno učešće u
kompetencije demokratskom društvu
Međupredmetno svet oko nas, srpski jezik
povezivanje
Ključni pojmovi He/She likes ... , but he/she doesn’t like ... . Do you like ... ? −
Yes, I do. / No, I don’t.

147
Tok časa
Uvodni deo časa (7 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


‒ Nastavnik sa učenicima obnavlja reči ‒ Imenuju pojmove prikazane na
vezane za hranu pomoću fleš kartica karticama.
menjajući tempo prikaza pojmova,
najpre sporo, a zatim sve brže.

148
Glavni deo časa (33 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika


E-udžbenik, Module 3: My Birthday, ‒ Sabiraju brojeve na slikama i
Lesson 1, slajd 9 povezuju ih sa odgovarajućom
‒ Ističe cilj časa. slikom torte.
‒ Upućuje učenike da saberu brojeve ‒ Izveštavaju i proveravaju odgovore.
koje deca drže i povežu ih sa tortom
sa odgovarajućim brojem svećica.
‒ Daje učenicima dovoljno vremena za
izradu zadatka.
‒ Poziva učenike da izveste i tom
prilikom koriste odgovarajuću
konstrukciju.
Primer:
She’s ten.

E-udžbenik, Module 3: My Birthday, ‒ Sabiraju brojeve i povezuju ih sa


Lesson 2, slajd 7 slikama torte.
‒ Objašnjava učenicima da treba da ‒ Izveštavaju koliko deca na slikama
pogledaju crteže hrane ispod slike, imaju godina služeći se datom
prebroje ih i u odgovarajući krug upišu konstrukcijom.
broj.
‒ Deli učenike u parove.
‒ Upućuje ih da odgovore najpre provere
sa učenikom sa kojim rade u paru, a
zatim izveste.
‒ Sluša i proverava odgovore učenika.

E-udžbenik, Module 3: My Birthday, ‒ Posmatraju slike osoba.


Lesson 3, slajd 9 ‒ Klikom biraju odgovarajući smajli.
‒ Objašnjava učenicima da treba da ‒ Izveštavaju služeći se naučenom
posmatraju izraz lica osoba na slici, a konstrukcijom.
zatim kliknu na odgovarajući smajli.
‒ Prati tok aktivnosti i pomaže po potrebi.
‒ Sluša i proverava odgovore učenika i
podstiče ih da koriste date konstrukcije:
‒ He/She likes ... , but he/she doesn’t
like ... .
E-udžbenik, Module 3: My Birthday, ‒ Posmatraju slike hrane i crtaju hranu
Lesson 3, slajd 3 koju vole ili ne vole na
‒ Upućuje učenike da pogledaju slike odgovarajućim mestima.
hrane u vežbanju a zatim nacrtaju koju
hranu vole, a koju ne.

149
Završni deo časa (5 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


‒ Deli učenike u parove. ‒ Međusobno postavljaju pitanje i
‒ Podstiče učenike da u paru pitaju šta odgovaraju šta vole i ne vole od hrane.
njihov par voli, a zatim da odgovore na ‒ Beleže domaći zadatak.
isto pitanje služeći se naučenom
konstrukcijom.
‒ Demonstrira aktivnost sa jednim
učenikom.
Primer:
Do you like ... ? − Yes, I do. / No, I
don’t.
‒ Poziva nekoliko parova da demonstriraju
aktivnost pred razredom i pohvaljuje
učenike.

Domaći zadatak: Nacrtati šta jedan ili više članova porodice vole ili ne vole od hrane.

Izgled table:

Način provere ostvarenosti ishoda:


‒ praćenje i posmatranje učenika tokom svih aktivnosti
‒ tačnost rešenja vežbanja u e-udžbeniku
‒ uspešnost učenika tokom aktivnosti u zaključnom delu časa.

Samo(evaluacija) časa:
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________

150
Priprema za čas
Redni broj časa 31.
Škola i razred
Nastavnik/nastavnica
Datum održavanja
Nastavna oblast Module 3 My Birthday
Nastavna jedinica Our World: Food from Around the World
Vrsta (tip) časa utvrđivanje
Nastavne metode IKT u nastavi, demonstrativna, dijaloška, IKT u nastavi
Oblici rada frontalni, individualni, rad u paru
Nastavna sredstva E-udžbenik Smiles 2, računar, projektor, zvučnici, mapa sveta.
Ishodi Učenik će biti u stanju da:

 imenuju hranu koja potiče iz različitih država


 razumeju različito poreklo hrane.

Cilj  Utvrđivanje i primena jezičkih sadržaja koji se odnose na


opisivanje hrane u različitim državama.
Međupredmetne digitalna, komunikacija, saradnja, učenje, odgovoran odnos
kompetencije prema zdravlju, odgovorno učešće u demokratskom društvu,
rad sa podacima i informacijama
Međupredmetno svet oko nas, srpski jezik
povezivanje
Ključni pojmovi food: fish and chips, pasta, sarma fruit and vegetables:
oranges, corn,
bananas, apples, tomatoes, pears, strawberries, peppers. This
is Brian. He’s from the UK. His favourite food is fish and
chips.

151
Tok časa
Uvodni deo časa (5 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


‒ Pokreće kratku diskusiju i pita ‒ Učestvuju u diskusiji na temu
učenike na maternjem jeziku koja im omiljene hrane.
je omiljena hrana.

Glavni deo časa (30 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika


E-udžbenik, Module 3: My Birthday, ‒ Ponavljaju reči vezane za države.
Smiles Magazine 3, slajd 1 ‒ Govore šta znaju o datim državama.
‒ Ističe cilj časa. ‒ Imenuju države na osnovu prikazanih
‒ Nastavnik postavlja mapu sveta zastavica.
ispred table i pokazuje na ‒ Slušaju i povezuju slike dece sa slikama

152
Ujedinjeno Kraljevstvo, Italiju i hrane.
Srbiju. ‒ Izveštavaju i proveravaju odgovore.
‒ Imenuje države i podstiče učenike da
ponove.
‒ Podstiče učenike da kažu šta znaju o
ovim državama, glavnim gradovima,
poznatim ličnostima itd.
‒ Upućuje učenike na slike različite
hrane u e-udžbeniku.
‒ Pita učenike da imenuju države na
osnovu zastavica prikazanih u
vežbanju.
‒ Upućuje učenike da na osnovu
slušanja treba da povežu slike dece
sa odgovarajućim slikama hrane sa
zastavama.
‒ Sluša i proverava odgovore učenike.

Use the Internet. Find a picture of your - Na internetu pronalaze sliku svog
favourite food from your country. omiljenog jela i predstavljaju ga.
Present it to the class. - Slušaju povratne informacije nastavnika.
- Upućuje učenike da pronađu na internetu
sliku svog omiljenog jela i predstave ga
razredu.
- Sluša odgovore učenika i daje povratnu
informaciju.

153
E-udžbenik, Module 3: My Birthday, ‒ Posmatraju prostor i odgovaraju na
Smiles Magazine 3, slajd 2 pitanje gde raste određena vrsta voća ili
‒ Postavlja poster From Trees or povrća.
Plants i kaže: Let’s see if you know ‒ Prevlače crteže hrane na odgovarajuća
where some fruit and vegetables mesta, pored biljke ili drveta.
come from. ‒ Izveštavaju i proveravaju odgovore.
‒ Imenuje voće i povrće iz lekcije i
pita učenike da kažuda li ono raste
na drveću ili ne.
Primer:
Teacher: Apples.
Class: Trees.
Teacher: Tomatoes.
Class: Plants.
‒ Upućuje učenike da urade vežbanje
tako što će prevući crteže hrane na
odgovarajuće mesto, pored drveta ili
biljke.
‒ Prati tok aktivnosti i pomaže po
potrebi.
‒ Sluša i proverava odgovore učenika.

Završni deo časa (10 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


Game. ‒ Crtaju imenovani pojam.
‒ Deli učenike u dva tima. ‒ Pogađaju nacrtani pojam i imenuju ga.
‒ Poziva jednog učenika da dođe do table,
šapne mu reč vezanu za hranu i kaže
mu da je nacrta, a tim koji prvi tačno
imenuje nacrtani pojam osvaja poen.
‒ Beleži poene i proglašava pobednika.

Domaći zadatak: -

Izgled table:

154
Način provere ostvarenosti ishoda:
‒ praćenje i posmatranje učenika tokom svih aktivnosti
‒ tačnost rešenja vežbanja u e-udžbeniku
‒ uspešnost učenika tokom aktivnosti u zaključnom delu časa.

Samo(evaluacija) časa:
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________

155
Priprema za čas
Redni broj časa 32.
Škola i razred
Nastavnik/nastavnica
Datum održavanja
Nastavna oblast Module 3 My Birthday
Nastavna jedinica Storytime: Mummy’s Birthday
Vrsta (tip) časa utvrđivanje
Nastavne metode IKT u nastavi, demonstrativna, dijaloška, audio-lingvalna,
metoda crtanja, dramske aktivnosti
Oblici rada frontalni, individualni, rad u grupi
Nastavna sredstva E-udžbenik Smiles 2, računar, projektor, zvučnici, , fleš
kartice, papiri u boji.
Ishodi Učenik će biti u stanju da:

 razume pouku kraće priče na osnovu slušanja i


posmatranja slika
 prepozna i imenuje bića i predmete iz neposrednog
okruženja
 poštuje pravila učtive komunikacije.

Cilj  Utvrđivanje i primena jezičkih sadržaja koji se odnose na


razumevanje pouke kraće priče.
Međupredmetne digitalna, komunikacija, saradnja, učenje, estetička,
kompetencije odgovorno učešće u demokratskom društvu, odgovoran odnos
prema okolini
Međupredmetno srpski jezik, svet oko nas, muzička kultura, likovna kultura
povezivanje
Ključni pojmovi doll, kite, schoolbag, ball, present, It’s Mummy’s birthday
tomorrow. What can I give her?

156
Tok časa
Uvodni deo časa (5 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


‒ Uvodi učenike u temu časa kratkom ‒ Učestvuju u diskusiji na temu
diskusijom na maternjem jeziku o tome poklona majci za rođendan.
šta obično poklanjaju svojim majkama
za rođendan.
‒ Ističe cilj časa i kaže učenicima da će
danas čuti priču o devojčici koja nije
dala poklon svojoj majci.

157
Glavni deo časa (30 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika


E-udžbenik, Module 3: My Birthday, ‒ Ponavljaju reči koje vide na fleš
Smiles Magazine 3, slajd 3 karticama.
‒ Ističe cilj časa. ‒ Slušaju audio zapis i ponavljaju reči
‒ Postavlja fleš kartice (30-34) na dodatno vežbajući izgovor.
tablu i imenuje reči.
‒ Podstiče učenike da ponove date reči
pomažući im u izgovoru.
‒ Upućuje učenike na slike na slajdu i
pušta audio zapise sa i podstiče
učenike da ponove reči horski i
pojedinačno i da pokazuju na
odgovarajuće slike.

E-udžbenik, Module 3: My Birthday, ‒ Slušaju audio zapis i ređaju sličice


Smiles Magazine 3, slajd 4 po redu kako ih čuju.
- Upućuje učenike da slušaju audio zapis i ‒ Izveštavaju i proveravaju odgovore.
da poređaju sličice onim redosledom kojim
ih čuju.
- Proverava odgovore učenika.

E-udžbenik, Module 3: My Birthday, ‒ Odgovaraju na pitanja u vezi sa slikom


Smiles Magazine 3, slajd 5 iz priče.
‒ Upućuje učenike na video zapis ‒ Gledaju video zapis sa pričom.
priče koju će čuti. ‒ Ponovo gledaju video zapis i ponavljaju
1 Nanda: It’s Mummy’s uloge koje su im dodeljene.
birthday tomorrow. What ‒ Izlaze pred razred, glume i pokretima
can I give her? dočaravaju priču.
2 Nanda: A doll or a kite?
Hmmm... No!
3 Nanda: My schoolbag?
Hmmm... No!
4 Nanda: Maybe an apple?
Maybe a ball?
Hmmm... No!
5 Nanda: Oh, no. I haven’t got
a present for
Mummy!
6 Nanda: Happy Birthday,
Mummy!
Mummy: Thank you, Nanda!
7 Mummy: Why are you sad,
Nanda?
Nanda: I haven’t got a present
for you, Mummy!

158
8 Mummy: YOU are my
present! I love you.
Nanda: I love you, too,
Mummy.

‒ Deli učenike u grupe.


‒ Dodeljuje im uloge iz priče i ponovo
prikazuje video zapis, kako bi
učenici imali priliku da ponove
svoju ulogu.
‒ Podstiče učenike da u grupama izađu
pred razred i pokretima dočaraju
priču.

Smiles Values! ‒ Diskutuju o pouci priče.


- Ističe odeljak Smiles Values i sa
učenicima na maternjem jeziku
diskutuje o pouci priče.

E-udžbenik, Module 3: My Birthday, ‒ Slušaju audio zapis.


Smiles Magazine 3, slajd 6 ‒ Raspoređuju slike iz priče po redu.
‒ Objašnjava učenicima da treba na ‒ Proveravaju odgovore.
osnovu audio zapisa da poređaju
slike iz priče.
‒ Prati tok aktivnosti i pomaže po
potrebi.
‒ Proverava odgovore učenika.

E-udžbenik, Module 3: My Birthday, ‒ Crtaju i boje svoj omiljeni


Smiles Magazine 3, slajd 6 rođendanski poklon.
‒ Upućuje učenike da nacrtaju i oboje
svoj omiljeni rođendanski poklon.

E-udžbenik, Module 3: My Birthday, - Diskutuju sa nastavnikom o uspešnosti


Smiles Magazine 3, slajd 8 rešenih zadataka.
- Podstiče učenike da pogledaju rezultate - Ponovo rade određene primere ukoliko
svakog vežbanja. ima potrebe i ukoliko imaju nedoumica.
‒ Ukoliko je potrebno učenici se mogu
vratiti na određene zadatke koji su
rešeni sa manjim procentom
uspešnosti i pokušati ponovo da ih
reše.

159
Završni deo časa (10 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


‒ Kreiraju srca u boji, poklone za svoje
Colourful hearts. majke.
‒ Vežbaju izgovor date rečenice.
‒ Deli učenicima papire u boji.
‒ Upućuje ih da nacrtaju srce za svoju
mamu i ukrase ga.
‒ Pomaže učenicima da uvežbaju rečenicu
I love you, Mummy!

Domaći zadatak: Pokloniti mami srce kreirano od papira.

Izgled table:

Način provere ostvarenosti ishoda:


‒ praćenje i posmatranje učenika tokom svih aktivnosti
‒ tačnost rešenja vežbanja u e-udžbeniku
‒ uspešnost učenika tokom aktivnosti u zaključnom delu časa.

Samo(evaluacija) časa:
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________

160
Priprema za čas
Redni broj časa 34.
Škola i razred
Nastavnik/nastavnica
Datum održavanja
Nastavna oblast Module 3 My Birthday
Nastavna jedinica Checkpoint 3
Vrsta (tip) časa utvrđivanje
Nastavne metode IKT u nastavi, demonstrativna, audio-lingvalna, dijaloška,
igrovne aktivnosti
Oblici rada frontalni, individualni
Nastavna sredstva E-udžbenik Smiles 2, računar, projektor, zvučnici.
Ishodi Učenik će biti u stanju da:

 imenuje brojeve 1-20


 imenuje reči vezane za hranu i pica
 peva pesmice iz nastavne teme
 poštuje pravila učtive komunikacije
 samoevaluira se.

Cilj  Utvrđivanje i primena jezičkih sadržaja usvojenih u okviru


nastavne teme My birthday.
Međupredmetne digitalna, komunikacija, saradnja, učenje, rešavanje problema
kompetencije
Međupredmetno svet oko nas
povezivanje
Ključni pojmovi numbers, food

161
Tok časa
Uvodni deo časa (7 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


Game. ‒ Slušaju imenovane grupe reči i
‒ Nastavnik imenuje grupe reči od po pronalaze uljeza.
četiri reči, od kojih je jedna uljez. ‒ Sami osmišljavaju grupe reči sa
uljezom i zadaju ostalim učenicima
Učenici imenuju reč koja je uljez, a
da pronađu uljeza.
zatim sami smišljaju grupe od po 3-4
reči, dok ostali učenici pogađaju
koja je reč uljez.
Primer: bananas, apples, tomatoes,
seven

162
Glavni deo časa (33 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika


E-udžbenik, Module 3: My Birthday, ‒ Slušaju audio zapis i ređaju sličice
Checkpoint 3, slajd 1 po redu kako ih čuju.
‒ Ističe cilj časa. ‒ Izveštavaju i proveravaju odgovore.
‒ Upućuje učenike da slušaju audio zapis i
da poređaju sličice onim redosledom
kojim ih čuju.
- Proverava odgovore učenika.

E-udžbenik, Module 3: My Birthday, ‒ Klikom na brojeve po redu


Checkpoint 3, slajd 2 pronalaze put Čarliju do
‒ Objašnjava učenicima da treba da rođendanske torte.
pomognu Čarliju da pronađe put do ‒ Proveravaju odgovore.
torte tako što će pratiti brojeve po redu
i pokazati mu put.
‒ Prati tok aktivnosti.
‒ Proverava odgovore učenika

E-udžbenik, Module 3: My Birthday, ‒ Slušaju audio zapis.


Checkpoint 3, slajd 3 ‒ Na osnovu slušanja klikom biraju
‒ Objašnjava učenicima da treba na odgovarajući smajli.
osnovu slušanja da kliknu na ‒ Izveštavaju i proveravaju odgovore.
odgovarajući smajli.
‒ Pušta audio zapis.
Lilly: I don’t like apples. I don’t like
orange juice. I like milk.
I like chocolate cake. I like ice
cream, too! Yummy!

E-udžbenik, Module 3: My Birthday, ‒ Procenjuju koliko su uspešno


Checkpoint 3, slajd 4 savladali naučeno gradivo klikom na
‒ Objašnjava učenicima da prikazani odgovarajući smajli.
smajliji predstavljaju koliko su učenici
napredovali tj. naučili.

‒ Upućuje učenike da treba da ocene


sami sebe, odnosno da procene koliko
su uspešno savladali naučeno gradivo u
okviru nastavne teme, a zatim da kliknu
na odgovarajući smajli.

163
Završni deo časa (5 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


E-udžbenik, Module 3: My Birthday, ‒ Diskutuju sa nastavnikom o uspešnosti
Checkpoint 3, slajd 5 rešenih zadataka.
‒ Podstiče učenike da pogledaju
rezultate svakog vežbanja. ‒ Ponovo rade određene primere
ukoliko ima potrebe i ukoliko imaju
‒ Ukoliko je potrebno učenici se mogu nedoumica.
vratiti na određene zadatke koji su
rešeni sa manjim procentom uspešnosti
i pokušati ponovo da ih reše.

Domaći zadatak: -

Izgled table:

Način provere ostvarenosti ishoda:


‒ praćenje i posmatranje učenika tokom svih aktivnosti
‒ tačnost rešenja vežbanja u e-udžbeniku
‒ uspešnost učenika tokom aktivnosti u zaključnom delu časa.

Samo(evaluacija) časa:
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________

164
Priprema za čas
Redni broj časa 35.
Škola i razred
Nastavnik/nastavnica
Datum održavanja
Nastavna oblast Module 3 My Birthday
Nastavna jedinica Test 3
Vrsta (tip) časa provera
Nastavne metode IKT u nastavi, igrovne aktivnosti, dijaloška, audio-lingvalna,
demonstrativna
Oblici rada frontalni, individualni
Nastavna sredstva E-udžbenik Smiles 2, računar, projektor, zvučnici, Test 3.
Ishodi Učenik će biti u stanju da:

 primeni sadržaje iz nastavne teme Module 3 My


Birthday u usmenim vežbanjima i na testu slušanja.

Cilj  Provera usvojenosti gradiva nakon nastavne teme Module 3


My Birthday.
Međupredmetne digitalna, komunikacija, saradnja, učenje
kompetencije
Međupredmetno srpski jezik, svet oko nas, muzička kultura
povezivanje
Ključni pojmovi numbers, food and drink

165
Tok časa
Uvodni deo časa (5 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


Buzz! ‒ Učestvuju u igri.
‒ Objašnjava učenicima pravila igre:
Učenici su poređani u krug.
Nastavnik određuje da se u prvom
krugu igre ne sme izgovoriti broj 5
prilikom brojanja do 10, već se
umesto njega izgovara reč buzz.
Učenici počinju sa brojanjem,
učenik koji pogreši ispada. Pobednik
je učenik koji do kraja igre ne
pogreši.
‒ Ukoliko ima dovoljno vremena,
aktivnost se ponavlja, ali reč buzz
menja neki drugi broj.

166
Glavni deo časa (20 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika


‒ Nastavnik u sklopu digitalnog ‒ Imenuju naučene reči.
udžbenika koristi aktivnosti za ‒ Pevaju pesmice.
prikaz video-zapisa, pesmica i ‒ Podsećaju se naučenih priča.
naučenih reči i postavlja učenicima
pitanja u vezi sa prikazanim
sadržajima.

Aktivnosti za Module 3:
- Look and listen (numbers, food and drink)
- Let's sing (Birthday, Food, Happy
birthday to you!)
‒ Let's watch (priče iz nastavne teme)

Dodatni zadatak: Quiz 3 (IWB softver)

Završni deo časa (20 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


Test 3 ‒ Rade test na osnovu instrukcija
‒ Deli učenicima kopije Testa 3 nastavnika.
(Formative Evaluation Worksheets – ‒ Predaju testove.
Priručnik za nastavnike 84. strana ili
Smiles 2 Module Tests, Module Test
3).
‒ Daje instrukcije u vezi sa testom
‒ Nastavnik prikuplja testove.

Domaći zadatak: -

167
Izgled table:

Način provere ostvarenosti ishoda:


‒ praćenje i posmatranje učenika tokom svih aktivnosti
‒ tačnost zadataka na testu.

Samo(evaluacija) časa:
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________

168

You might also like