You are on page 1of 1

Planifikimi ditor Data:____/____/____

Fusha: Arte Lënda:Muzike Shkalla:III Klasa:VII


Tematika: Gjuha dhe komunikimi muzikor Situata e të nxënit: Plotësimi i një mendimi.
Shkruhet një fjali në dërrasë ku i mungojnë fjalët e para.
Nxënësit pasi e lexojnë plotësojnë kuptimin e saj sipas idesë
Tema mësimore: “Masa e paplotësuar” së saj.

Rezultatet e të nxënit të kompetencave të fushës sipas temës mësimore. Fjalët kyçe:


- masa e paplotësuar.
- Nxënësi:
- krijon dhe lexon punën e vet të krijuar me vlera të ndryshme notash dhe
pushimesh përfshirë dhe 1/16;

- Burimet: - Lidhja me fushat e tjera ose


- teksti i nxënësit me temat ndërkurrikulare:
2 shembuj muzikorë të shpejtë - të ngadaltë.
gjuha dhe komunikimi.

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve


Hapi 1. Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve: (5 minuta) Bashkebisedim
Mësimi fillon me një veprimtari konkrete ku shkruaj një fjali në dërrasë që i mungojnë fjalët e para. Nxënësit pasi e
lexojnë, plotësojnë kuptimin e saj
Hapi 2. Ndërtimi i njohurive të reja: (30 minuta) Diskutim
Vazhdoj më tej veprimtarinë, duke shkruar me kujdes shembujt muzikorë dhe duke nxitur nxënësit të gjejnë ndryshimin
e vlerave të notave të kohës 4/4 brenda masës, të cilat plotësohen në masën e fundit.
Më pas shpjegoj rolin dhe funksioni që luan në muzikë masa e paplotësuar.
Nxënësit punojnë shembuj me masën e paplotësuar në fletoren e tyre, duke plotësuar krijimin me të gjitha elementet
përkatëse.
Hapi 3. Reflektimi (10 minuta)
Nxenesit diskutojnë me njëri-tjetrin rreth rëndësise qe ka kuptimin e funksionimit të masës së paplotësuar në një pjesë
muzikore
Vlerësimi :
- Niveli 2- Dallon masen e paplotesuar
- Niveli 3- Krahason vlerat e notave ndemjet tyre
- Niveli 4- Krijon nje ushtrim duke perdorur vlera te ndryshme notash dhe masen e paplotesuar
Detyrat dhe puna e pavarur: Krijon nje ushtrim duke perdorur vlera te ndryshme notash dhe masen e
paplotesuar

You might also like