You are on page 1of 2

Наставна област: Књижевност и језик 5.

Наставна јединица: Шта смо научили у седмом разреду – иницијални тест


Тип часа: провера
Облици рада: индивидуални
Методи рада: Метод рада на тексту, аналитичко-синтетички, самостални рад
Циљеви часа: Обнављање знања стеченог у претходним разредима (врсте речи, служба речи у
реченици, грађење речи, гласовне промене, глаголски облици, књижевнотеоријски термини,
познавање аутора и дела); провера степена усвојености градива из српског језика и књижевности из
претходних разреда; оспособљавање ученика да исказују своје знање у писаној форми;
оспособљавање за самосталну примену знања из језика и књижевности; вредновање нивоа
познавања програмских садржаја, сагледавање који су делови програма недовољно савладани ради
утврђивања и вежбања.
Кључни појмови: језик, правопис, књижевност, књижевнотеоријски појмови
Предметна повезаност:
Српски језик и књижевност: књижевна дела и аутори; термини из језика
Међупредметна повезаност: корелација са уметностима и научним дисциплинама – ликовна и
музичка култура, географија, биологија, верска настава и грађанско васпитање.
Информатика и рачунарство у домену коришћења електронских извора информација.
Историја: повезаност садржаја са делима из лектире за седми разред
Општи и операционализовани исходи
Ученик ће бити у стању да:
− разликује реченичне чланове (логички субјекат, прост и сложен глаголски предикат);
− разликује и именује врсте променљивих и непроменљивих речи;
− разликује и именује глаголске облике;
− разликује и именује врсте синтагми: именичке, придевске, прилошке и глаголске;
− препозна и именује напоредни односе међу реченичним члановима – саставни, раставни и
супротни;
− разликује и именује зависне предикатске реченице (изричне, односне, месне, временске, узрочне,
условне, допусне, намерне, последичне и поредбене);
− разликује и именује реченичне чланове исказане речју, предлошко-падежном конструкцијом,
синтагмом и реченицом;
− одреди род књижевног дела и књижевну врсту;
− повеже ауторе и наслове дела ауторске књижевности;
− препозна и разликује књижевнотеоријске и језичке појмове;
− доследно примењује правописну норму.
Стандарди: СЈ. 1.3.4; 1.3.7; 1.4.2; 1.4.3; 1.4.6.
Наставна средства:
Штампана и Дигитално издање уџбеника из Српског језика и књижевности на Мозаик платформи:
Уџбеници за седми разред:
Гордана Влаховић, Јагош Влаховић, Читанка, српски језик и књижевност за седми разред основне
школе, Едука, Београд, 2020.
Др Јелена Журић, др Јелена Ангеловски, Српски језик и језичка култура за седми разред основне
школе, Београд, Едука, 2020.
Др Јелена Журић, др Јелена Ангеловски, Драгана Цуцић, Српски језик и књижевност, радна свеска за
седми разред основне школе, Едука. Београд, 2020.
Литература за наставнике и ученике
Уџбеници за седми разред
др Оливера Крупеж, Дејан Андрејић, Контролни задаци из језика и књижевности, Едука, Београд, 2021.
Иницијални тест
Активности наставника: најављује садржај часа, истиче правила израде, дели тестове; подстиче на
пажљиво читање и разумевање захтева; прати рад, одговара на питања; прикупља тестове.
Активности ученика: прате упутства за рад; пажљиво тумаче захтеве, попуњавају тест према датим
налозима; траже објашњење ако је потребно, предају тестове.
Напомене:
Термин тестирања ускладити на нивоу стручног већа. Припремити тестове са диференцираним
задацима: исти захтеви са различитим примерима. Према саставу одељења, припремити и
прилагођене тестове са захтевима који обухватају основни ниво постигнућа из одређених
предметних области. Приликом састављања теста, сачинити спецификацију захтева и означити који
се стандарди испитују.
Заступити све предметне области како би ученици непрекидно имали у виду да предмет обухвата
књижевност, језик и правопис.
Сачинити решење и систем бодовања који ће послужити за уједначавање критеријума оцењивања у
оквиру стручног већа. Формално, иницијални тест се не оцењује, али ученицима треба скренути
пажњу на то да ће њихови бодови указати на степен њихових постигнућа и да ће бити уведени у
евиденцију.
Предлог за бодовање уколико се сваки задатак вреднује по једним бодом:
Недовољан: 0–6; Довољан: 6,5–10; Добар: 10,5–14,5; Врлодобар: 15–17,5; Одличан: 18–20.
Уколико се сваки одговор вреднује са по пола бода или једним бодом (у зависности од тежине
захтева), може се рачунати проценат од укупног броја бодова:
Недовољан: мање од 40%. Довољан: 41–55%. Добар: 56–68%. Врлодобар: 69–79%. Одличан: од 80%.
Анализа теста доприноси сагледавању области које треба додатно утврђивати и вежбати тако да се
могу одмах након анализе заказати термини за допунски рад.

Уводни Најава теме часа: провера предзнања на почетку осмог разреда.


део Поделити тестове и објаснити начин рада. Дати кратка упутства уколико је потребно.
часа
Главни Израда теста.
део Ученике упућивати да још једном прочитају питање уколико им није одмах јасно шта
часа треба да одговоре зато што се тиме испуњава основни стандард разумевања текста.

Завршни Покупити тестове.


део часа Ученицима објаснити систем бодовања који ће се применити да би они знали у којој су
мери савладали градиво. Препорука је да се тест не оцењује, али је корисно бројчаним
оценама указати ученицима на постигнуте резултате ради мотивисања да што пре
обнове и утврде пропуштене садржаји.
Домаћи задатак: Потражите у сачуваним школским свескама и уџбеницима одговоре
на питања која нисте успели да решите на тесту.

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

Иницијални тест
Провера предзнања

Пажљиво прочитај питање неколико пута.


Размисли о редоследу решавања појединих захтева у оквиру питања.
Одговоре пиши правописно коректно.
Труди се да пишеш читко.
Јасно означи одговоре
Не прецртавај и не шарај по тесту.
Потпиши се пре него што предаш тест.
Потражи у уџбеницима одговоре на неиспуњене захтеве у тесту.

You might also like