You are on page 1of 2

Наставна област: Књижевност 134.

Наставна јединица: Магија књиге – препознавање аутора према биографским и биобиблиографским


подацима
Тип часа: вежбање
Облици рада: фронтални, индивидуални, рад у пару
Методи рада: метод рада на тексту, дијалошки, монолошки
Циљеви часа: систематизација знања из књижевности; утврђивање знања о биографским и
библиографским подацима о ауторима књижевних дела из школске и домаће лектире; усвајање
термина биобиблиографија; оспособљавање ученика за повезивање писаца и њихових дела из
обавезног дела програма; одређивање временских оквира у којима су писци стварали; повезивање
књижевних дела са историјским или другим одговарајућим контекстом; препознавање канонских
српских писаца на фотографијама из уџбеника; подизање нивоа књижевне културе; неговање тачности
у изражавању; добијање поуздане повратне информације о постигнућима у области књижевности.
Кључни појмови: биографски подаци, биобиблиографија, фотографија
Предметна повезаност:
Српски језик и књижевност: дела и аутори школске и домаће лектире од 5. до 8. разреда
Међупредметна повезаност:
Општи и операционализовани исходи
Ученик ће бити у стању да:
– повеже писце и дела из обавезног дела програма од 5. до 8. разреда;
– препозна писце према њиховим биографским и биобиблиографским подацима;
– препозна писце према њиховим фотографијама;
– одреди род књижевног дела и књижевну врсту;
– прави разлику између дела лирског, епског и драмског карактера;
– разликује ауторску приповетку од романа;
− разликује карактеристике народне од карактеристика уметничке књижевности;
– повеже књижевна дела са историјским или другим одговарајућим контекстом;
– одреди временски оквир у којем је писац стварао;
– примени стечена знања на конкретним примерима.
Стандарди: СЈ. 1.4.1; 1.4.3; 2.4.1; 3.4.1.
Наставна средства:
Штампано и Дигитално издање уџбеника из Српског језика и књижевности на Мозаик платформи
Др Јелена Журић, Радна свеска, српски језик и књижевност за осми разред основне школе, Београд:
Едука, 2021. (203–208)
Литература за наставнике и ученике
Милија Николић, Методика наставе српског језика, ЗУНС, Београд, 2008.
Активности наставника: организује час, најављује циљ часа, поставља питања о ауторима, подсећа на
опште познате податке о писцима; даје примере, допуњава одговоре, излаже и објашњава, процењује
постигнућа из области познавања биографских и биобиблиографских података о писцима.
Активности ученика: одговарају на питања наставника, бележе, прате излагања, препознају ауторе
према фотографијама, биографским и биобиблиографским подацима; постављају питања; раде
вежбања у радној свесци.
Напомене:
Вежбање може да се реализује фронталним радом – решавањем задатака из Радне свеске који се
односе на белешке о писцима из програма за осми разред.
Наставник може да одабере одређене примере које ученици треба да решавају самостално или у
пару, а након тога фронтално се проверава тачност решења (ученици наизменично читају своје
одговоре и исправљају их уколико је потребно).

Уводни Наставник подсећа ученике на захтеве у предстојећем завршном тесту за ученике


део часа осмог разреда, као и на постигнућа у школским тестовима из области повезивања
књижевних дела и аутора.
Главни Најавити циљ часа: утврђивање и проширивање знања о биографским и
део биобиблиографским подацима о писцима из обавезног дела програма.
часа Ученици покушавају да одреде значење речи чије елементе препознају захваљујући
познатим речима: библиотека, биографија (биос+библион+графос)
Биобиблиографија – списак дела и књига које се односе на живот и рад неког човека
(књижевника, филозофа, владаоца и др.).
Мотивисати ученике за рад организовањем различитих игара погађања: припремити
фотографије Његоша, Змаја, Лазе Лазаревића, Бранка Радичевића, аутора које ученици
могу лакше да препознају.
Ученицима се може понудити да извуку цедуљу са именом писца коју треба поставити
тако да не може да прочита шта на њој пише. Он осталим ученицима поставља питања на
основу којих ће погодити о коме је реч. На сличан начин може се организовати интервју
како би се кроз одговоре на одређена питања дошло до имена интервјуисаног писца.

Након мотивационе приступне игре, ученици раде задатке из уџбеника, препознају


писце на основу белешке и фотографије (Радна свеска 203–208).

Наставник може да допуни неке од понуђених података уколико ученици не могу одмах
да се сете. Такође, од ученика треба тражити да се сете свих обрађених наслова појединих
аутора као што су Нушић, Андрић, Ћопић, Киш...
Треба допустити ученицима да користе читанку како би развили способност за
коришћење уџбеника у тражењу одговора.

Завршни Наставник и ученици заједнички процењују постигнућа из области познавања


део часа биографских и биобиблиографских података о писцима.
Упутити ученике да реше преостале задатке из контролних вежби и вежбања на крају
поглавља која се такође налазе у радној свесци.
Домаћи задатак: довршити вежбања уз помоћ читанке.

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

Магија књиге – препознавање аутора према биографским и биобиблиографским подацима

биобиблиографија – списак дела и књига које се односе на нечији живот и рад

You might also like