You are on page 1of 6

Rancangan Mengajar Harian

TAHUN : 6Q
SUBJEK : Bahasa Melayu
STANDARD KANDUNGAN : 4.2
STANDARD PEMBELAJARAN : 4.2.2
BAHAN BANTU MENGAJAR : gambar, slaid Power Point, sampul surat, Jigsaw Puzzle,
papan tulis, pen Marker, pen warna, Stickey Notes
Objektif Pembelajaran:
Pada akhir pelajaran, pelajar tahun 6Q dapat:
i. Memahami maksud simpulan Bahasa
ii. Mengaplikasikan simpulan Bahasa yang dipelajari dengan tepat.
Kriteria Kejayaan:
Murid berjaya jika dapat
i. Menyenaraikan 5 simpulan bahasa yang dipelajari.
ii. Memadankan 5 simpulan bahasa dan maksudnya secara tepat.
iii. Melengkapkan ayat dengan 5 simpulan bahasa dengan tepat.

Rangka Pengajaran Catatan/Impak

Aktiviti 1. Guru menunjukkan gambar. Menarik perhatian murid


Permulaan kepada tajuk.
2. Murid memberi pendapat mengenai
(Bahagian 1) gambar.
BBM
3. Murid menghubungkaitkan simpulan
bahasa yang pernah dipelajari
berdasarkan gambar.

4. Murid menerangkan maksud


Gambar 1 Gambar 2
simpulan bahasa.

5. Guru memaklumkan kepada murid


tentang OP dan KK.
Murid memberi respon
secara lisan.

Merangsang ingatan
terhadap pembelajaran
dahulu.

Rangka Pengajaran Catatan/Impak

Aktiviti Utama 1. Murid dibahagikan kepada 5


kumpulan kecil.

2. Setiap kumpulan diberi sampul surat


yang diisi Jigsaw Puzzle, kertas sebak
dan pen Marker. Kaedah pembelajaran

Kolaboratif
3. Murid diminta mencantumkan Jigsaw
Puzzle dalam kumpulan untuk
mendapatkan 5 simpulan bahasa.

4. Setiap kumpulan menyenaraikan 5


 berat tulang
simpulan bahasa pada papan tulis.
 banyak mulut
 cepat tangan
5. Wakil murid membentangkan hasil
kumpulan.  hidung tinggi
 tikam lidah

6. Murid berbincang tentang maksud


simpulan bahasa secara kelas. Nilai

Bekerjasama
7. Murid digalakkan untuk memberikan
pendapat tentang maksud simpulan
bahasa.

8. Setiap kali seorang murid memberikan


pendapat, dia diberikan benang untuk
dililit di tangan.
9. Guru menunjukkan slaid untuk
menerangkan maksud simpulan
bahasa.

10. Murid membaca simpulan bahasa dan


maksudnya.

11. Guru menerangkan tugasan kepada Aktiviti PAK 21


murid.
Penggunaan “ The Yarn
12. Murid menghasilkan peta i-Think Yarn” untuk mengetahui
untuk memadankan simpulan bahasa kumpulan yang
dan maksudnya pada kertas secara memberikan pendapat
berkumpulan. dengan lebih banyak.

EMK

TMK

Kreativiti dan inovasi

Aktiviti PAK 21

Penggunaan “ Round
Table” supaya setiap
ahli pasukan menulis
jawapan di atas kertas
yang sama dan
menggunakan pen
marker yang sama.

Peta i-Think

Peta titi
Rangka Pengajaran Catatan/Impak

Aktiviti Utama 13. Ketua kumpulan memaparkan kertas Aktiviti PAK 21


sebak di tempat masing-masing.
Penggunaan “ Rotating
14. Setiap pasukan bergerak dari satu Review” supaya setiap
pasukan ke satu pasukan untuk pasukan boleh
membuat penilaian hasil kerja setiap membuat komen, idea
pasukan. tambahan atau
persoalan pada kertas
15. Guru mengedarkan lembaran kerja
kepada setiap murid.

16. Murid melengkapkan ayat dengan 5


simpulan bahasa secara individu.

17. Murid membuat pembentangan untuk


mempersembahkan hasil dapatan KBAT
kepada keseluruhan kelas.
Aplikasi

18. Murid digalakkan untuk membuat


ulang kaji kendiri dengan mengakses
permainan Quizizz atas talian. Aktiviti PAK 21

Pembentangan hasil
sendiri
https://quizizz.com/join?gc=420133

BBM

https://quizizz.com/
admin/quiz/
618b09193d5a4f001d0
d0365

1. Guru meminta murid untuk membuat


Aktiviti Penutup penilaian dan refleksi dengan KBAT
menggunakan “Parking Lot” tentang Menilai dan membuat
isi pelajaran pada hari ini. refleksi

PAK 21

Penggunaan “Parking
Lot” untuk memaparkan
refleksi murid

LEMBARAN KERJA SIMPULAN BAHASA

berat tulang hidung tinggi tikam lidah

banyak mulut cepat tangan

1. Pekerja yang___________________________ itu telah diberhentikan kerja.

2. Ramlah tidak sanggup duduk serumah dengan Lela kerana dia


_________________________________.

3. Pelajar yang ________________________________itu telah dihukum oleh guru


besar.
4. Orang kaya yang ______________________________itu tidak disukai oleh
jirannya.

5. Ramlah ber_________________________________dengan Hazwani mengenai


tugas mereka.

You might also like