You are on page 1of 6

УРОК 8-Б

«Давньогрецька міфологія та релігія.


Практичне заняття»
Мета уроку:
 дати уявлення про релігійні вірування греків, визначити особливості формування культури Давньої
Греції, сформувати уявлення про давньогрецьку міфологію, описувати подвиги міфічних героїв;
 розвивати вміння аналізувати історичний матеріал, пояснювати судження давньогрецьких
філософів та формувати судження про цінності стародавніх греків;
 вдосконалювати навички роботи з підручником та історичними текстами, вміти виділяти головне;
розвивати навички роботи в групі; розвивати вміння формулювати власну думку та вміти
аргументувати;
 виховувати інтерес до історії та загальнолюдських цінностей
Хід уроку:
I. Актуалізація опорних знань і вмінь
Дидактична гра «Так чи ні?»
(В зошиті записуються відповіді)
1. Храм — житло бога. (Так)
2. Мінос – це чудовисько, яке мешкало в лабіринті на о. Кріт (Ні)
3. Олімп – велике місто в Греції. (Ні)
4. М. Кносс є головним містом о. Кріт (Так)
3. Геродот написав поеми Іліаду і Одисею (Ні)
4. В Іліаді йде розповідь про похід на м. Трою та її захват (Так)
5. За допомогою троянського коня ахейцям вдалося захватити Трою (Так)
6. Одіссей – цар о. Ітака (Так)
7. Вислів «Троянський кінь» означає дарунок на вдачу (Ні)
8. Ахілл – головний герой поеми Іліада (Так)
9. Період 11-9 вв. до н. е. називають «гомерівським» (Так)
10. Вислів «Ахіллесова п’ята» - вразити в найслабкіше місце (Так)
11. Велика грецька колонізація не розповсюджувалася на території Крима та
Північного Причорномор’я (Ні)
12. Демос в Греції – простолюд, народ (Так)
(Учні обмінюються зошитами, оголошуються правильні відповіді, взаємоперевірка)
IІ. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
План вивчення нового матеріалу (ознайомлення учнів з планом роботи)
1. Як стародавні греки пояснювали виникнення світу, уявляли світ богів, природні
явища.
1) Родовід стародавніх греків
2) Світ стародавніх богів.
2. Герої Еллади.

1. Як стародавні греки пояснювали виникнення світу, уявляли світ богів,


природні явища.

1) Родовід стародавніх греків

Розповідь вчителя

В грецькому міфі про створення світу йде мова про час, коли існувала прірва
Хаос. В ній народився Ерос ( велика сила). Він привів Всесвіт до руху. Богиня
землі – Гея народила Урана (небо) та Понта (море). Потім вона народила 12
титанів і головним серед них був Кронос (батько Зевса, Посейдона та Аїда). Його
син Зевс - скинув титанів й став головним богом, царем та батьком богів та
людей.
Робота з таблицею
(З випереджального завдання учні дають характеристику кожному з богів та
заповнюють таблицю. Учитель під час виступів учнів демонструє зображення богів.)
Зразок заповненої таблиці
Світ стародавніх богів
Як
зображувався (з
Бог Його функції.Основні характеристики
якими
предметами)
3eвс Бог неба, грому і блискавок, що відає усім Блискавка, щит,
світом. двостороння
Греки вважали, що Зевс дав їм закони і карає сокира (лабрис),
всіх порушників. скіпетр, іноді
Мати — Рея (дочка Урана і Геї), батько — орел
Крон
Посейдо Морський цар. Бог вологи, стихійних сил Тризуб
н природи, покровитель мореплавства.
Аїд Володар підземного царства мертвих Двозубі
вила,шолом
Як
зображувався (з
Бог Його функції.Основні характеристики
якими
предметами)
Аполлон Бог світла,зцілювання,покровитель Лук та золоті
мистецтва,поезії,музики стріли
Гефест Бог вогню та ковальства Ковальський
молот
Афродіта Богиня кохання і краси Голуб,яблуко
Артеміда Богиня полювання Лук,сагайдак
Афіна Богиня мудрості та війни Спис,щит
Гермес Вісник богів,покровитель Плащ,крилатий
подорожніх,провідник душ померлих шолом
Деметра Богиня хлібних колосків,покровителька Сноп пшениці
землеробства і родючості
Діоніс Бог плодоносних сил Виноград,
землі,рослинності,виноградарства,виноробств глечики з вином
а
Феміда Богиня закону та правопорядку Меч, ваги
Запитання і завдання
а) Яку цінну інформацію дають нам міфи? Чи було схожим життя олімпійських богів
на життя греків?
б) Чи були міфи частиною життя греків? Чому греки вірили в існування
олімпійських богів?
в) Чи є однакові божества у різних народів?
г) Зробіть висновок про значення міфології для вивчення історії,мистецтва та
літератури.

ІІІ .Закріплення та систематизація вивченого матеріалу


Завдання
1. Робота в групах «Сопоставити відповідність»
(Роздавальний матеріал на столах. Учні діляться на 2 групи. Групам пропонується
сопоставити відповідність ( Бог – сила, Міф (Афоризм) – значення). Дати назву
команді.
Кросворд

1 група 2 група
Аполлон Покровитель Афіна Донька Зевса, богиня
мистецтва мудрості
Аид Владика підземного Посейдон Повелитель морів,
царства мореплавців
Арес Бог війни Афродіта Донька Зевса, богиня
красоти та кохання
Персей Полубог, вбив Тесей Герой, вбив Мінотавра в
Медузу Горгону Лабіринті
Погляд медузи Холодний погляд, Гера Богиня сімейного життя,
відштовхуюча супружної вірності
людина
Нитка Аріадни Вихід із важкого Нарцис Самозакохана людина
становища
Сізіфов труд Безплідна праця Ахілесова п’ята Слабке місце
Поміж Сцилою та Поміж двох вогнів Канути в Лету Бути забутим, забвение
Харибтою
Авгієві конюшні Забруднене Олімпійський Невозмутимость,
приміщення, безлад спокій впевненість в собі
(Потім групи міняються та перевіряють роботу іншої групи)

ІV. Домашнє завдання


Опрацюйте відповідний матеріал підручника стор.126-130.
Скласти порівняльну таблицю грецьких богів та богів інших стародавніх цивілізацій.
Подивитися мультфільм 12 подвигів Геракла;
Світ стародавніх богів
Як
Його функції.Основні зображувався
Бог
характеристики (з якими
предметами)
3eвс Бог неба, грому і блискавок, що відає Блискавка,
усім світом. щит,
Греки вважали, що Зевс дав їм закони і двостороння
карає всіх порушників. сокира
Мати — Рея (дочка Урана і Геї), (лабрис),
батько — Крон скіпетр, іноді
орел
Посейдо Морський цар. Бог вологи, стихійних Тризуб
н сил природи, покровитель
мореплавства.
Аїд Володар підземного царства мертвих Двозубі
вила,шолом
Аполло Бог світла,зцілювання,покровитель Лук та золоті
н мистецтва,поезії,музики стріли
Гефест Бог вогню та ковальства Ковальський
молот
Афродіт Богиня кохання і краси Голуб,яблуко
а
Артемід Богиня полювання Лук,сагайдак
а
Афіна Богиня мудрості та війни Спис,щит
Гермес Вісник богів,покровитель Плащ,крилати
подорожніх,провідник душ померлих й шолом
Деметра Богиня хлібних колосків,покровителька Сноп пшениці
землеробства і родючості
Діоніс Бог плодоносних сил Виноград,
землі,рослинності,виноградарства,винор глечики з
обства вином
Феміда Богиня закону та правопорядку Меч, ваги
9
1 група 2 група
Е) Аполлон 7) Забруднене 1) Афіна Р) Повелитель морів,
приміщення, безлад мореплавців
З) Аид 2) Безплідна праця 2) Посейдон А) Невозмутимость,
впевненість в собі
Л) Арес 3) Вихід із важкого 3) Афродіта О) Донька Зевса, богиня
становища красоти та кохання
У) Персей 9) Холодний погляд, 4) Тесей Т) Донька Зевса, богиня
відштовхуюча мудрості
людина
С) Погляд медузи 1) Владика 5) Гера Ь) Слабке місце
підземного царства
М) Нитка 4) Бог війни 6) Нарцис К) Бути забутим, забвение
Аріадни
Е) Сізіфов труд 8) Полубог, вбив 7) Ахілесова Я) Герой, вбив Мінотавра
Медузу Горгону п’ята в Лабіринті
Т) Поміж Сцилою 5) Покровитель 8) Канути в Лету С) Самозакохана людина
та Харибтою мистецтва
Р) Авгієві 6) Поміж двох вогнів 9) Олімпійський Н) Богиня сімейного
конюшні спокій життя, супружної вірності
Природнє явище, що зруйнувало Назва війни між греками-ахейцями та
острів Крит. троянцями.

You might also like