You are on page 1of 3

Planifikimi i orës mësimore Data _____________________

Fusha: Shkencat e natyrës Lënda: Kimi Shkalla: 4 Klasa: IX


Situata e të nxënit:
Teoria mbi atomin në videoprojektor
Tema mësimore: Zhvillimi i strukturës atomike https://sites.google.com/site/
meesimeinteraktivengakimia/home/struktura-
atomike-teoritee-e-hershme-atomike
Rezultatet e të nxënit: Fjalët kyçe:
Nxënësi:  teoria atomike;
 tregon cilat janë grimcat përbërëse të atomit;  modeli i atomit;
 përshkruan modelin e atomit sipas Tomsonit,  protonet;
 neutronet;
Radhërfordit, Çaduik;
 elektronet;
 argumenton evoluimin e teorisë atomike.  elektroasnjanës
Burimet: Lidhja me fushat e tjera ose me temat
 Teksti i Kimisë 9; ndërkurrikulare:
 Shkumësa me ngjyra;  Gjuha dhe komunikimi;
 Foto të atomeve të ndryshme;  Shkencat shoqërore;
 Video –projektor  Fizikë;
 TIK
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:
Diskutojmë së bashku, Lexim i drejtuar, Empatia

Organizimi i mësimit
Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve: Diskutojmë së bashku
 Paraqitet para nxënësve një dokumentar filmik/ foto që japin të dhëna për “Teorinë atomike”.
 Kërkohet nga nxënësit ta shfrytëzojnë më së miri këtë burim informacioni.
 Përsëritet materiali në qoftë se nxënësit dëshirojnë ta shohin përsëri.
 Kërkohet nga secili nxënës që në një letër me ngjyrë të shkruajë emrin e njërit prej shkencëtarëve që
ka dhënë kontributin e tij për zhvillimin e teorisë atomike.
 Në fund letrat me emrat e filozofëve dhe shkencëtarëve vihen ne tabelë.

Tomsoni Çaduik
Çaduik
Tomsoni

Demokriti
Demokriti
Radhër
Radhërfordi
fordi Daltoni
Daltoni
Ndërtimi i njohurive të reja: Lexim i drejtuar
 Organizohet klasa në grupe.
 Për secilin grup hartohet një pyetje kryesore.
Grupi 1: Modeli i atomit sipas Demokritit

Grupi 2: Modeli i atomit sipas Daltonit

Grupi 3: Modeli i atomit sipas Radhërfordit

Grupi 4: Modeli i atomit sipas Tomsonit

Grupi 5: Modeli i atomit sipas Çaduik

 U jepet kohë nxënësve të hedhin në letër mendimet e tyre


 Përfaqësues nga të gjitha grupet japin mendimet e tyre në lidhje me të tria grupet e hartuara.
Të gjitha mendimet e tyre hidhen në tabelë.

Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura: Empatia

 Në këtë moment kjo teknikë u shërben nxënësve për të përforcuar njohuritë mbi ATOMIN.
 Duke nisur me fjalën:
UNË JAM……..!, të gjithë nxënësit do ta vënë veten në vend të njërit prej shkencëtarëve që kanë
kontribuar për teorinë e atomit.
UNË JAM ……..Radhërfordi thotë një nxënës;
UNË JAM …….Tomsoni thotë një tjetër;
UNË JAM ……..Çaduik e kështu me radhë.
Në fund lexohen disa nga shkrimet më të mira.

Vlerësimi: Bëhet vlerësimi i orës mbështetur në nivelet e arritjes dhe në rezultatet e të nxënit të temës
mësimore.

Niveli II:
 tregon cilat janë grimcat përbërëse të atomit;

Niveli III:
 përshkruan modelin e atomit sipas Tomsonit, Radhërfordit, Çaduik;

Niveli IV:
 argumenton evoluimin e teorisë atomike.

Detyrat dhe puna e pavarur:


Plotësimi i fletores së punës.

ETLEVA XHEPI

You might also like