You are on page 1of 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran Ekonomi

Tarikh / hari 1/4/24 / Isnin

Tahun 4 Kemanusiaan 1

Bilangan murid / pelajar 18 orang murid

Masa 9.40 pagi – 10.40 pagi

Tema Pengenalan kepada ekonomi

Tajuk 1.1 Konsep kekurangan, pilihan dan kos lepas

Kemahiran fokus Menerangkan, menjelaskan

STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN

1.1 Konsep kekurangan pilihan dan kos lepas 1.1.5 Menganalisis sesuatu situasi untuk menerangkan kos lepas
Objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid / pelajar dapat:

BIL OBJEKTIF

1. 1.1.5 Menganalisis situasi untuk menerangkan kos lepas

Kriteria Kejayaan : Proses yang dilaksanakan bagi menjayakan objektif ialah :

BIL KRITERIA KEJAYAAN

1. Murid dapat menjawab soalan menggunakan rumus kos lepas

2. Murid dapat membentangkan analisis situasi kos lepas mengikut kumpulan

Fokus

Strategi Pengajaran (SP) Berpusatkan guru, berpusatkan murid, berpusatkan bahan , berpusatkan aktiviti

Nilai Murni (NM) Rajin, fokus, berani


Elemen Merentas Kurikulum (EMK) Keusahawanan

Kemahiran Berfikir (KB) Menjelaskan, menerangkan

Pengetahuan sedia ada murid / pelajar : (berkaitan dengan tajuk)

1. Murid telah belajar definisi kos lepas pada kelas sebelum ini

Bahan Bantu Mengajar

No Jenis Bilangan

1. Komputer riba 1

2. Projektor 1

3. Kertas mahjong 4

4. Slaid canva 1

5. Sticky notes 18

Langkah Pengajaran Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Bahan Bantu Mengajar / Organisasi (PJK) Fokus

Set Induksi Memberi pandangan di sebalik 1. Guru memberikan satu contoh situasi  Komputer riba Strategi:
(5 minit) situasi
2.  Slaid
Murid memberi pandangan terhadap Berpusatkan guru, berpusatkan

contoh situasi
 Marker murid

Nilai:
Contoh pandangan murid:
Fokus,

1. Dia terpaksa melepaskan nasi kerabu


EMK:

kerana memilih nasi lemak


Keusahawanan

Kemahiran:

Menerangkan, menjelaskan

Pembangunan Pengajaran dan Pembelajaran

Langkah 1 Menggunakan rumus kos lepas 1. Murid diajarkan oleh guru rumus kos lepas  Komputer riba Strategi:

untuk menjawab soalan 2. Murid menjawab soalan yang diberikan  Projektor Berpusatkan guru, berpusatkan
(10 minit)
murid
oleh guru menggunakan rumus kos lepas  Slaid canva

3. Murid membincangkan jawapan bersama Nilai:

mereka Fokus, rajin

4. Murid menerangkan jawapan kepada guru


EMK:

Keusahawanan
Kemahiran:

Menerangkan, menjelaskan

Langkah 2 1.1.5 Menganalisis sesuatu situasi 1. Murid berpecah kepada 4 kumpulan  Komputer riba Strategi:

untuk menerangkan kos lepas 2. Murid diberikan satu situasi untuk  Projektor Berpusatkan guru, berpusatkan
( 35 minit)
murid, berpusatkan bahan,
menerangkan kos lepas  Slaid canva
berpusatkan aktiviti
3. Guru menerangkan situasi tersebut terlebih
 Kertas mahjong
Nilai:
dahulu
 Sticky notes

4. Murid berbincang terhadap situasi untuk


Fokus, fokus, berani

menerangkan kos lepas di dalam kumpulan EMK:

5. Murid membentangkan hasil jawapan Keusahawanan

setelah selesai
Kemahiran:

6. Kumpulan lain akan melihat hasil


Menerangkan, menjelaskan
kumpulan lain dan memberikan komen

menggunakan sticky notes

7. Guru menilai hasil jawapan setiap

kumpulan

Langkah 3 Aktiviti pengukuhan 1. Murid masih berada di dalam kumpulan Strategi:

2. Murid menjawab soalan yang dilontarkan Berpusatkan guru, berpusatkan

oleh guru
(5 minit) Contoh soalan guru: murid

I. Boleh kamu tuliskan rumus kos lepas? Nilai:

II. Apakah maksud kos lepas?


Fokus
III. Kirakan kos lepas ( soalan ditayangkan
EMK:
menggunakan projektor)
Keusahawanan
3. Guru memberikan ganjaran berbentuk

Kemahiran:
hadiah kepada kumpulan yang paling

banyak menjawab soalan Menerangkan, menjelaskan

Penutup Refleksi 1. Guru membuat refleksi tentang apa yang Strategi:

dipelajari dalam pdpc kali ini Berpusatkan guru, berpusatkan


(5 minit)
2. Murid membuat refleksi tentang apa yang
murid

dapat mereka pelajari dalam pdpc kali ini Nilai:

Fokus, berani, rajin

EMK:

Keusahawanan

Kemahiran:

Menerangkan, menjelaskan
Refleksi Guru:

Kekuatan :

 16 daripada 18 orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran

 Alat bantu mengajar yang menarik

 Kelas terkawal sehingga pdpc selesai

Kekurangan :

 2 daripada 18 orang murid tidak berjaya mencapai objektif pembelajaran

Cadangan Penambahbaikan :

 Mempelbagaikan jenis penyoalan

 Memastikan murid yang tidak mencapai objektif pembelajaran dibimbing

Kesimpulan :

Secara kesimpulan seramai 16 daripada 18 orang murid mencapai objektif pembelajaran, keadaan kelas yang terkawal dan alat bahan bantu mengajar yang dapat menarik perhatian murid. Guru akan memastikan murid yang tidak mencapai objektif

pembelajaran akan dibimbing bagi memastikan dapat mencapai objektif pembelajaran.


Lampiran Pelaksanaan Aktiviti : Bahan bantu mengajar dan Lembaran kerja (jika ada)

Alat bantu mengajar:

You might also like