You are on page 1of 18

INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH

31150 HULU KINTA, IPOH


PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

RANCANGAN PENGAJARAN KOKURIKULUM MINGGUAN

Kokurikulum : Permainan / Bola Keranjang

Tajuk : Mengelecek

Tarikh : 11/7/2019

Hari : Khamis

Masa : 1.45pm - 2.45pm

Bilangan Murid : 30

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah bermain bola keranjang di luar waktu persekolahan

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat :

1. Psikomotor : Melakukan kemahiran asas mengelecek dengan betul dan selamat sekurang-kurangnya 2
daripada 3 kali.

2. Kognitif : Menerangkan teknik mengelecek dengan cara yang betul dan jelas.

3. Afektif : Meningkatkan keyakinan diri melalui aktiviti yang dijalankan.

Bahan Bantu Mengajar : Bola Keranjang, kon, Sketel, wisel


INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
31150 HULU KINTA, IPOH
PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

 Sumber Rujukan : Journal of Athletic Training; Effects of High-Top and Low-Top Shoes on Ankle Inversion; Mark D. Ricard,
Ph. D., et al.; 2000

: Perancangan PdP (Penyediaan RPH): Perkembangan Pengajaran-


Praktikum Bertema
Sumber Pengajaran Pembelajaran
Kemahiran Insaniah : Kemahiran Sosial, Pembelajaran Sepanjang Hayat
Kemahiran Pedagogi : Pembelajaran Induktif, Pembelajaran Terarah Kendiri
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
31150 HULU KINTA, IPOH
PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Pembelajaran

Persediaan 1. Memanaskan Badan  Guru memeriksa kehadiran Kemahiran: Mendengar


murid.
(10 minit)
 Guru memeriksa kekemasan BBM
pakaian murid. Wisel. gambar
Berlari Setempat  Guru menanyakan kesihatan
Nilai:
murid dan menasihatkan
Semangat pasukan
murid menjalankan aktiviti
mengikut kemampuan.

 Guru mengiringi pelajar


menjalankan aktiviti
memanaskan badan. (berlari
anak di kawasan gelanggang

2. Regangan Otot: bola keranjang)

-Tangan
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
31150 HULU KINTA, IPOH
PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

- Kaki

- Regang otot di bahagian

tangan dan kaki untuk elak


daripada kecederaan.
 Apabila wisel ditiup dengan
panjang, murid
membentukkan satu semi-
circle.
Murid melakukan senaman
regangan dalam bulatan mengikut
lakuan guru

 Regangan tangan
1. Bengkokkan tangan kiri
perlahan-lahan dan
menolak siku ke sebelah
kanan dan tahan selama 8
selama saat.
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
31150 HULU KINTA, IPOH
PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

2. Ulang perlakuan dengan


menukar arah ke kiri.

 Regangan kaki
1. Bengkokkan lutut dan tarik
ke bahagian dada.
2. Tahan selama 8 saat.
 Regangan tangan 3. Ulang perlakuan dengan
menukar kaki kanan.
4. Menarikkan kaki kiri ke
belakang dengan
menggunakan tangan
kanan sampai menyentuk
bahagian punggung.
5. Tahan selam 8 saat.
6. Ulang perlakuan yang
sama dengan menukar
kaki kanan dan tangan kiri.

 Regangan kaki
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
31150 HULU KINTA, IPOH
PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

 Lompat Bintang
1. Mata pandang hadapan.
2. Buka kaki seluas bahu.
3. Lompat ke atas dan buka
kaki ke sisi.
4. Tangan dibuka ke atas
kepala sambal menepuk
tangan.
5. Rapatkan semula kaki dan
serentak dengan itu,
tangan dirapatkan ke sisi
badan.
6. Ulang lompatan
danmenepuk tangan atas
kepala.
7. Ulang pergerakan
sebanyak 10 kali
lompatan.

 Lompat Bintang

1. Guru akan menunjukkan


INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
31150 HULU KINTA, IPOH
PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

gambar bola keranjang kepada


murid.
2. Murid akan memperhatikan
gambar yang ditunjukkan oleh
guru.
3. Murid akan menjawab soalan
yang ditanyakan oleh guru.
Contoh:
A.) Apakah permainan yang
ditunjukkan dalam gambar ini?
(Bola keranjang. Cikgu)
B) Apakah aksi yang mereka
lakukan dalam gambar ini?
( Melantun dan Menjaring , Cikgu)
5. Guru akan mengkaitkan
jawapan murid dengan tajuk
pembelajaran hari ini ialah
melantun dan menjaring bola.

2 Set induksi
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
31150 HULU KINTA, IPOH
PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

Perkembangan 1. Guru menunjukkan kemahiran Alatan:


melantun sambil menjaring Bola keranjang, kon
(20 minit)
dengan kedua-dua belah tangan
Strategi: Memusatkan murid.
1. Guru membahagikan murid-
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
31150 HULU KINTA, IPOH
PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

murid kepada dua kumpulan iaitu Nilai:


kumpulan A dan kumpulan B . Kerjasama, Yakin diri

2. Setiap kumpulan akan


dibagikan tiga bola keranjang. EMK:

3. Kumpulan A akan menjalankan Kreatif dan Inovasi

ltihan di gelanggang A dan


kumpulan B akan menjalankn
latihan di gelanggang B

4. Setiap murid akan mencuba


untuk melantun sambil menjaring.

5. Latih tubi akan dijalankan


secara bergilir-gilir sehinggalah
semua murid sudah mencuba.

6. Guru akan memberi


Guru mendemostrasi gaya
penegasan bahawa mestilah
melantun sambil menjaring . melangkah dua langkah sebelum
menjaring untuk meningkatkan
kelajuan
Kemahiran menjaring dengan
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
31150 HULU KINTA, IPOH
PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

kedua-dua belah tangan:

a) Menjaring dengan kedua-dua


belah tangan

I. Melantun bola sambil berlari


dengan sebelah.

II. Selepas itu, memegang bola di


hadapan dan melangkah dua
langkah .

III. Sebelah tangan di bawah bola


dan sebelah tangan lagi di sisi
bola.

IV. Mata dikendaki pandang ke


sasaran.

V. Tolak bola dengan meluruskan


tangan dan flik pergelangan
tangan sebelum melepaskan bola.

VI. Semasa menjaring, mestilah


melakukan lompatan supaya
murid dapat mendekati sasaran.
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
31150 HULU KINTA, IPOH
PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

Aktiviti latih tubi

Gelanggang B

Gelanggang A

Kemuncak Peraturan Permainan: Alatan:


“Im shooter” 1. Guru membahagikan pelajar
Bola keranjang , kon
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
31150 HULU KINTA, IPOH
PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

(20 min) kepada dua kumpulan.


1. Murid-murid dibahagikan 2. Guru memberi penerangan
kepada dua kumpulan di kedua- dan menjelaskan cara
EMK:
dua hujung gelanggang. bermain “ I’m shooter” serta
Berani mengambil risiko
2. Dua biji bola keranjang aspek keselamatan
diletakkan di tengah gelanggang. permainan ini.
3. Guru akan menuip wisel dan 3. Guru memberi arahan mula
murid perlu berlari dengan pantas dan murid melakukan
dari hujung gelanggang ke tengah pergerakan.
gelanggang untuk mengambil bola 4. Murid diingatkan supaya
yang diletakkan untuk kumpulan berhati-hati dan cuba
mereka. mengelakkan kecederaan.
4. Murid tersebut perlu 5. Kumpulan yang menang dan
menggelecek bola dan kalah saling memberi tepukan
membuat jaringan gol. Jaringan sebagai tanda peghargaan.
yang berjaya akan mendapat satu
mata untuk kumpulan mereka.
5. Murid yang melakukan jaringan
perlu meletakkan balik bola ke
tempat asal iaitu di tengah
gelanggang.
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
31150 HULU KINTA, IPOH
PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

6. Selepas bola diletak pada


tengah gelanggang, murid yang
seterusnya akan mengulang
langkah 4 hnggalah langkah 6
7. Kumpulan yang berjaya
mengumpulkan mata jaringan
yang terbanyak dikira pemenang.

Penutup 1. Murid-murid diminta berjalan


Menyejuk badan EMK:
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
31150 HULU KINTA, IPOH
PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

( 5 minit ) 1. Murid berjalan sekeliling sambil tark nafas di sekeliling Kerjasama


kawasan permainan sambil gelanggang bola keranjang.
menarik nafas.

2. Menjalankan aktiviti
menyejukkan badan dengan
mengikut ketua kumpulan.
 Bahagian kaki
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
31150 HULU KINTA, IPOH
PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

Menyejuk bahagian kaki

1. Angkat kaki di sebelah kiri dan


letak di bahagian paha kanan.

2. Selepas itu, pusingkan badan


ke arah kaki yang diangkat.
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
31150 HULU KINTA, IPOH
PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

 Bahagian tangan Menyejuk bahagian tangan

1. Bengkokkan tangan kiri


perlahan-lahan dan menolak siku
ke sebelah kanan dan tahan
selama 8 selama saat.

2. Ulang perlakuan dengan


menukar arah ke kiri.

 Guru membuat rumusan Guru menyoal:

 “Apakah tajuk pembelajaran


yang diajar oleh guru hari ini”

Contoh jawapan murid :


(Aktiviti teknik menjaring).

 Bagaimanakah anda dapat


menjaring dengan cara yang
betul?
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
31150 HULU KINTA, IPOH
PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

Contoh jawapan murid:

I. Melantun bola sambil berlari


dengan sebelah.

II. Selepas itu, memegang bola di


hadapan dan melangkah dua
langkah .

III. Sebelah tangan di bawah bola


dan sebelah tangan lagi di sisi
bola.

IV. Mata dikendaki pandang ke


sasaran.

V. Tolak bola dengan meluruskan


tangan dan flik pergelangan
tangan sebelum melepaskan
bola.

VI. Semasa menjaring, mestilah


melakukan lompatan supaya
murid dapat mendekati sasaran.
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
31150 HULU KINTA, IPOH
PERAK DARUL RIDZUAN
PRAKTIKUM

3. Guru membuat kesimpulan


terhadap PdP hari ini.

4. Guru memastikan murid


menyimpan peralatan mengikut
peraturan yang ditetapkan.

Disediakan oleh: Disemak oleh:

________________________ ________________________
Nama: Nama:
Tarikh: Tarikh:

Catatan: _______________________________________________________________________________________

You might also like