You are on page 1of 6

Óraterv

Az óratervet készítő tanár neve: Buzás Boglárka


Tanítási óra időpontja: 2019.11.06.
Tanítási óra helyszíne: 203. terem
Intézmény neve: ELTE Gyertyánffy István Gyakorló Általános Iskola
Gyakorlatvezető tanár neve: Molnárné Mádi Beáta
Műveltségi terület: művészetek
Tanított osztály: 4/A
Témakör/tematikus egység: magyar népdalok
Adott óra címe/anyaga: Kelj fel, juhász
Tankönyv: Lassúné Ruskó Renáta: Ének-zene munkatankönyv 4., Mozaik Kiadó, 2015.
Előzetes ismeretek: a tankönyv korábbi népdalai
Kapcsolódási pontok: magyar nyelv és irodalom, hon- és népismeret, történelem

Az óra cél- és feladatrendszere:


- a tiszta intonáció fejlesztése a kézjelről való szolmizáció segítségével
- a ritmikai ismeretek bővítése a Kelj fel, juhász kezdetű népdal megtanulásával
- a zenei memória fejlesztése a hallás utáni daltanulás révén
- az egyenletes metrumérzet kialakítása, erősítése ritmusgyakorlatok által
- a hangszínismeret, hangszerismeret, zeneirodalmi tájékozottság bővítése a zenehallgatás során
Elérendő fejlesztési/tudásszint:
- a tanult dalok magabiztos, kifejező éneklése
- az új népdalanyag magabiztos elsajátítása
- az ismert ritmusképletek felismerése, megszólaltatása, a váltakozó metrum fogalmának megértése
Óravázlat:

Óraterv:
Óraterv
Mit? Hogyan? Egyéb
Miért?
Az óra menete Munkaforma,
Idő
Didaktikai Tanári Tanulói szervezési Módszer Eszközök Megjegyzés
feladatok tevékenység tevékenység mód

0- I. órakezdő kérdések válasz frontális


11’ Ráhangolódás („Hogy érzitek
magatokat?”
„Milyen napotok
van?”)
rövid mozgáspihenő mozgás a
(kéz, láb, törzs, tanárral együtt
aerob, légzés)
éneklő köszöntés visszhangéneklés
ritmuslabda feladat A tanuló B tanuló nevét
végrehajtása mondja, majd egy ritmust
tapsol. B-nek vissza kell
tapsolnia a ritmust, majd ő is
választ egy embert, akinek ő
ad ritmusfeladványt, és így
tovább.

kézjeles szolmizáció közös Különös tekintettel a Kelj fel,


szolmizáció lá- szolmizáció juhász… kezdetű nagyobb
pentaton hangokon hangközlépéseinek
beillesztésére.
11- II. Ritmikai „Tapsoljuk el taps frontális közös tapsolás tábla, kréta A táblán 2/4, ¾ és 4/4
20’ ismeretek közösen a táblára írt ütemmutatójú ritmusrészletek
ritmusrészleteket!” szerepelnek.

„Hozzunk létre A diákok adják az instrukciót,


különböző hogy melyik két
párosításokat! Mit taps, válasz közös megbeszélés ritmushangszer ritmusrészletet kössük össze.
figyelhetünk meg?” taps
tanári magyarázat
a váltakozó
ütemmutató
magyarázata
21-35’III. Új dal „Hallgassátok meg figyelmes frontális tanári bemutatás
tanítása a Kelj fel juhász… hallgatás
kezdetű népdalt, mérőkísérettel
kísérjetek mérővel!”
szöveg tartalmának aktív részvétel a közös
megbeszélése megbeszélésben megbeszélés

„Soronként éneklem megfigyelés,


a dalt, kivételesen válasz
én kísérem magam bemutatás,
a dobon mérővel, ti megbeszélés tábla, kréta A ritmus felkerül a táblára,
csak az ujjatokkal egyelőre ütemmutató és
tegyétek a padon! ütemvonalak nélkül.
Vajon mi lehet a
sorok ritmusa?”

„Újra eléneklem
soronként, hol
vannak az megfigyelés,
ütemkezdő válasz közös
hangsúlyok?” megbeszélés
ütemvonalak
behúzása majd
ütemmutató kiírása

a dal hallás utáni éneklés visszhangéneklés


megtanítása
36- IV. Ismétlés, „Milyen más éneklés frontális közös éneklés ritmushangszer idei anyagból felmerülhet:
40’ gyakorlás foglalkozásnevekkel ostinatoval és Házasodik a tücsök…,
találkoztunk mérővel Kősziklán felfutó…
dalokban?
Énekeljük ezeket a
dalokat!”
41- V. „A következő figyelmes frontális zenehallgatás, Bartók: Kanásznóta
44’ Zenehallgatás zenemű címe hallgatás közös (zongoradarab)
Kanásznóta. Vajon megbeszélés https://youtu.be/XLEGZjfY
melyik ismert MgE
dalunkat dolgozza
fel? Milyen
hangszerre íródott?”
44- VI. Értékelés, tanulók órai visszhangéneklés frontális szóbeli értékelés
45’ lezárás munkájának szóbeli
véleményezése,
elköszönő éneklés

Mellékletek:

You might also like