You are on page 1of 2

PRIPREMA ZA NASTAVNI ČAS

1. NASTAVNI PREDMET: Bosanski 2. NASTAVNA JEDINICA:


jezik i književnost Hans Kristjan Andersen: "Slavuj"
3. RAZRED: VI 4. TIP ČASA: usvajanje novih znanja
5.CILJEVI ČASA
5.1 OBRAZOVNI: 5.2 ODGOJNI: 5.3 FUNKCIONALNI:
uočavanje opisa prirode, izražavanju doživljaja razvijanje, izgrađivanje i formiranje
uočavanje žanrovskih i prirode riječju, zvukom, perceptivnih, mentalnih i
strukturnih osobenosti razvijanje sposobnosti za komunikativnih sposobnosti
umjetničke bajke, stvarni i uočavanje ljepote
fantastični motivi u bajci
6. NASTAVNE 7. NASTAVNA 8. OBLICI RADA: frontalni,
METODE: SREDSTVA: Čitanka 6, individualni
tekst-metoda, metoda Radna sveska 6,
usmenog izlaganja i bilježnica, olovka
razgovora
9. STRUKTURA ČASA
9.1.UVODNI DIO:
Koju bajku smo čitali na prethodnom času?
Gdje se i kada dogodila radnja bajke?
Može li igračka, stroj, predmet, zamijeniti živo biće? Može li djetetu televizor zamijeniti
prijatelja?

9.2 GLAVNI DIO ČASA:


Likovi: car, slavuj
Analiza likova
Car – vladar u Kini koji je uvijek imao sve što je poželio. Tako je jednog dana, nakon što je
pročitao priču o ptici prekrasnoga glasa, poželio u svojoj palači imati slavuja koji će mu
svakoga dana predivno pjevati. Poslao je svog ministra neka ga pronađe u šumi i dovede u
palaču. Očaran njegovim prekrasnim pjevom, odlučio je zadržati ga u palači kako bi mu
pjevao svaki dan. Car je tako zatočio tu pticu radi vlastite ugode. Ograničio mu je kretanje i
slobodu, samo kako bi ga svaki dan slušao. Ali onda je car jednoga dana dobio mehaničkog
slavuja, prekrasno optočenog zlatom i draguljima. Ovaj slavuj ne samo da je bio mnogo ljepši
od prave, ali neugledne ptice, nego je mogao i neumorno pjevati bez pretanka. Zato ga je car
PRIPREMA ZA NASTAVNI ČAS

odlučio zadržati, a pravog slavuja poslati natrag u šumu. Ipak, mehanički slavuj nije imao onu
draž pjesme kao što je to imao pravi, a vrlo brzo se i pokvario. Od žalosti bez pjesme, car se
ubrzo razbolio. Na smrtnoj postelji poželio je još jedom čuti pjev malog neuglednog slavuja.
srećom ga je i dobio, pa je ponovo ozdravio. U ovoj priči car predstavlja obijesnog i
nezahvalnog lika koji na kraju priče ipak ne dobiva ono što poželi.
Slavuj – mala ptičica s kojom čitatelji suosjećaju kroz cijelu priču. Najprije je uhvaćen i
odveden kralju kako bi mu svaki dan pjevao, a onda je zatočen. Slavuj je mogao izlaziti vani
samo uz pratnju i samo ograničeno vrijeme. Iako je živio u palači, žudio je za slobodom i
prirodom. A onda, kada je na njegovo mjesto došao mehanički slavuj, bio je protjeran iz
palače. To što je neumorno je pjevao caru više nije bilo važno jer car je bio jako nezahvalan.
Ali tako je slavuj napokon dobio svoju slobodu. Na carevoj samrti ptica se ipak smilovala i
još jednom otišla zapjevati caru. Na kraju mu je slavuj i oprostio što je bio toliko bezobrazan
prema njemu. Ali iako se pomirio s carem, slavuj više ne pristaje na život u palači, već je
odlučio posjećivati cara svakoga dana. Tako je slavuj ipak mogao i dalje uživati u slobodi u
velikoj šumi, ali i udovoljiti caru kojeg je njegova pjesma spasila od smrti.
Učenici će pogledati crtani film Simsala Grim-Slavuj na
https://www.youtube.com/watch?v=Odh52zH5K00
Rad u paru-uočavanje sličnosti i razlike između bajke i crtanog filma.

9.3 ZAVRŠNI DIO ČASA:


1. U bajkama uvijek pobjeđuje dobro. Šta je u ovoj bajci pobijedilo?
2. Koja je poenta (poruka) u bajci?
3. Nacrtajte slavuje iz ove bajke.
4. Zadatak za zadaću: Napišite neki kratki sastav u kome ćete ispričati kako ste nekome bili
prijatelj i pomogli mu.
10. PLAN TABLE:
Hans Kristjan Andersen: "Slavuj"

You might also like