You are on page 1of 3

1

Rancangan Pengajaran

Tarikh 10hb April 2015 Masa 9:15 pagi – 10:15 pagi


Bilangan murid 17 Darjah

Tajuk Pelajaran Sikap Toleransi Antara Jiran (lanjutan berdasarkan aktiviti dari Buku Teks halaman 17. (Sepakat Membawa Berkat)
Jenis Pemahaman Mendengar
Kemahiran
Objektif Pada akhir pengajaran, murid-murid dapat:

(1) menerangkan masalah-masalah yang dihadapi jika hidup berjiran.

(2) memberi pendapat mereka berdasarkan kemahiran mendengar mereka tetang sikap toleransi yang harus diamalkan
untuk hidup berjiran.

Pengetahuan Murid-murid pernah membincangkan tentang aturan hidup berjiran.


Sedia ada
Alat Bantuan Slaid Powerpoint dan lampiran kerja.
mengajar
Strategi Pembelajaran

Langkah Aktiviti Penilaian/Catatan


1. Induksi: : (i) Guru memberi arahan tentang peraturan permainan yang akan mereka lakukan.

(Sampaikan Pesananku : BT Panduan Guru m/s 33)

(ii) Murid-murid akan menjalankan permainan tersebut.

1 Aktiviti Pembelajaran :

(i) Guru mengaitkan permainan ‘Sampaikan Pesanku’ dengan hubungan sesama jiran.

(ii) Murid-murid dikehendaki memberi pengajaran berkaitan dengan permainan tadi.

1
2

Langkah Aktiviti Penilaian/Catatan


(iii) Murid-murid diminta memberi pendapat mereka tentang cara-cara untuk menentukan
sesuatu mesej yang di sampaikan itu tepat.

2 (iv) Murud-murid diperdengarkan dengan rakaman filem tanpa menunjukkan tayangan video
tentang masalah bunyi bising.

(v) Guru akan meminta murid-murid untuk memberi pendapat mereka tentang bunyi bising
yang mereka dengar dan cuba mengaitkan dengan masalah yang berlaku yang ada kaitan
dengan hubungan sesama jiran.

3 Aktiviti Utama:
(i) Murid-murid akan duduk mengikut kumpulan masing-masing dan setiap kumpulan akan
diberi tugasan mengikut peranan masing-masing : Jiran-jiran yang menimbulkan masalah
bunyi bising dan jiran/pihak yang membantu.(Prroblem-based Learning)

(i) Murid-murid akan diperdengarkan dengan rakaman bunyi bising di kawasan kejiranan.

(ii) Berdasarkan pembelajaran secara Ko-operatif, setiap ahli kumpulan akan dibahagikan
mengikut tugas dan peranan masing-masing:

Kumpulan A – Pihak yang membantu : jiran Pak ustaz dan pegawai Majlis Bandaran.

Kumpulan B – Masalah bunyi papan roda di koridor dan jiran yang pemarah.

Kumpulan C – Masalah orang membuat renovasi selepas jam 5 petang atau pada hujung
minggu dan jiran bisu yang marah.

Kumpulan D – Pihak yang membantu : jiran yang baik dan pihak polis.

(iii) Setiap ahli kumpulan akan menentukan tugas mereka :

Ahli no. 1 - jiran yang menyebabkan bunyi bising.


Ahli no. 2 – jiran yang kurang toleransi (berdasarkan kumpulan – jiran yang bisu, jiran
yang pemarah.

2
3

Langkah Aktiviti Penilaian/Catatan

Ahli no. 3 – pencatat


Ahli no. 4 – penjaga masa.

(iv) Murid-murid akan melakonkan senario setiap masalah bunyi bising, mengatasi masalah
jiran yang tidak bertoleransi dan peranan jiran/pihak yang membantu menangani masalah.

(v) Di akhir persembahan lakonan, murid-murid akan memberi pendapat untuk mengatasi
masalah dengan masalah bunyi bising.

(vi) Murid-muris dkehendaki menerapkan kemasiran menyelesaikan masalah-maslah bunyi


bising yang laindan kemukakan saranan untuk menangani.

(vi) Ahli-ahli kumpulan yang lain dikehendaki mendengar dengan teliti dan dikehendaki
mengulang atau menegaskan idea tentang sikap dalam hidup berjiran.

(v) Guru akan memperdengarkan lagu berkaitan dengan hubungan akrab dengan jiran. (Lirik
kalau aku kaya nyanyai Awi Rafael. (jika waktu menizinkan)

4. Penutup: (1) Guru akan membuat rumusan.


(2) Pelajar akan melengkapkan tugasan.

You might also like