You are on page 1of 10

Тема: Правилни и неправилни дроби

Вид на урока: Урок за нови знания


Цели на урока:
Образователни: Усвояване на понятията правилна, неправилна дроб и
реципрочна дроб; начините за записване на обикновена дроб; какво
означават числителят и знаменателят на една дроб. Да се запознаят
учащите с историята на възникването на обикновените дроби.
Развиващи: Развиване на внимание, памет, реч, логическо мислене и
самостоятелност.
Възпитателни: Възпитаване на стремеж към поставената цел, чувство
на отговорност, увереност в себе си и умение за работа в колектив.
Опорни знания: Сравняване на естествени числа и изученото в трети
клас – половинка, третинка, четвъртинка, десетинка.
Нови знания: Обикновена дроб, числител, знаменател, дробна черта,
правилна дроб, неправилна дроб, реципрочна дроб.
Ход на урока:
А. Припомняне на изученото в трети клас за половинка, третинка,
четвъртинка, десетинка на база конкретни примери (Например: Иван
разрязал една ябълка на две равни части и дал едната част на сестра си.
Каква част от ябълката има всеки от тях?).
Б. Поставяне на темата и запознаване на учениците с кратки
исторически бележки за възникването на дробните числа (подобно на
изложеното в 1.1).
В. Записване на дробните числа. Как се записват дробните числа се
дава от учителя, както е предложено в учебника.
Обикновените дроби се записват във вида:

a
(дробна черта е знак за деление →  a : b ),
b
където а е естествено число или 0, b е естествено число.
Г. Въвеждане на понятията правилна и неправилна дроб. Може да
стане чрез поставяне пред учениците на задачата:
Разгледайте дробите в първата и втората редица, посочете
числителя и знаменателя на всяка от дробите и ги сравнете.
1 3 7 0
, , , , ... (1)
10 4 8 5
13 5 7 4
, , , , ... (2)
10 4 1 4
След достигането до извода, че в (1) числителите са по-малки от
знаменателите, на учениците се казва, че такива дроби се наричат
правилни (a < b).
Предлага се на ученик да изкаже определението за правилна дроб и
ако има неточности учителят ги коригира.
Правилна дроб:
Обикновена дроб, на която числителя е по-малък от знаменателя, се
нарича правилна дроб.
Аналогично в (2) учениците достигат до извода, че числителят на
всяка от дробите е по-голям или равен на знаменателя. За такива дроби
учителят съобщава, че се наричат неправилни (а > b или а = b).
Отново се изисква формулиране на определението за неправилна дроб
от учениците и ако има неточности се коригират от учителя.
Неправилна дроб
Обикновена дроб на която числителят е равен или по-голям от
знаменателя, се нарича неправилна дроб.
По-нататък подобно на учебника учениците с помощта на учителя
достигат до изводите:
Всяка правилна дроб е част от едно цяло (от 1), т.е. е по-малка от 1.
Всяка неправилна дроб съдържа едно или по-вече цели, т.е. тя е по-
голяма или равна на 1.
Това може да стане по следния начин:
3
Правилната дроб означава, че цялото (например една торта) е
4
разделено на 4 равни части и са взети 3 от тях.

0 0
Правилните дроби от вида , ,... са равни на числото 0, т.е.
5 16
0 0 0 0
 0,  0,  0,  0 и т.н.
5 16 89 203
5 1
Неправилната дроб означава, че сме взели 5 пъти по , т.е. 4 пъти
4 4
1 1
по (= 1 цяло) и още (от още едно цяло).
4 4
5
Например за да вземем парчета торта трябва да имаме две еднакви
4
торти, всяка от които да е разделена на 4 равни части и да вземем една
4  1
цяла торта   1 )и едно парче   от втората торта.
4  4
5 1
Например:  5 : 4  (4  1) : 4  (4 : 4)  (1: 4)  1  ;
4 4
15 1
 15 : 2  (14  1) : 2  (14 : 2)  (1: 2)  7  .
2 2
Д. Записване на целите числа като неправилни дроби и обратното:
Всяко цяло число може да се запише като неправилна дроб със
знаменател 1.
5 13 125
5  ,13  ,125  , и т.н.
1 1 1
Неправилна дроб, на която числителя е равен на знаменателя, е
равен на 1.
4 18 153
 1,  1,  1, и т.н.
4 18 153
За затвърдяване на знанията се решават следващите задачи
Задача 1: Отделете правилните и неправилните от следните
обикновени дроби:
12 10 0 2 7 8 6 102 20 5
, , , , , , , , , .
13 10 121 3 8 7 91 8 1 6
Решение:
12 0 2 7 6 5
Правилни дроби са: , , , , , .
13 121 3 8 91 6
10 8 102 20
Неправилни дроби са: , , , .
10 7 8 1
Задача 2: Напишете всички правилни дроби със знаменател 9.
0 1 2 3 4 5 6 7 8
Решение: , , , , , , , , .
9 9 9 9 9 9 9 9 9
5 8 1 7
Задача 3: Дадени са обикновените дроби , , , . Разменете местата
7 3 5 1
на числителя и знаменателя на всяка от тях и прочетете получените дроби.
5 7 8 3 1 5
Решение:  (седем пети);  (три осми);  (пет първи);
7 5 3 8 5 1
7 1
 (една седма).
1 7
Е. Въвеждане на понятието реципрочна дроб.
Реципрочна дроб
a
Дадена е обикновена дроб . Ако разменим местата на a и b,
b
b a
получаваме дробта , която се нарича реципрочна (обратна) на .
a b
Задача4: Определете правилна или неправилна е всяка от дробите и
посочете реципрочната и дроб:
7 13 0 11 17
, , , , , 21 .
11 20 9 5 1
Ако дробта е правилна, каква е реципрочната и дроб – правилна или
неправилна?
7 11 13 20 0
Решение:  ;  ;  няма реципрочна дроб (трябва да се
11 7 20 13 9
обърне специално внимание на учениците, че дробите с числител 0 нямат
реципрочна дроб);
11 5 17 1 21 1
 ;  ; 21   .
5 11 1 17 1 21
От разглежданите примери се правят изводите:
Реципрочна дроб на правилната дроб е неправилна дроб.
Реципрочна дроб на неправилна дроб е правилна дроб, с изключение
на случая, когато неправилната дроб е равна на 1 (това не е отразено и в
учебника на „Архимед”).
По време на урока учителят може да предложи следните игри на
учениците:
1) Учителят съобщава обикновени дроби и учениците стават
прави, ако дробта е неправилна и остават по местата си, ако
тя е правилна (за една две минути).
2) Учителят разделя учениците по групи и ученик от едната
група казва обикновена дроб, а ученик от другата група
посочва реципрочната и дроб. След една минута си разменят
ролите (печели групата дала повече верни отговори).
Задачи за домашна работа от учебника на стр 169:
Задачи: 1); 2); 3); 4); 5); 6).

Тема: Обобщение по темата „Обикновени дроби”

Вид на урока: Комбиниран.


Цели на урока:
Образователни: Обобщаване и систематизиране на знанията на
учениците за правилни, неправилни дроби, смесени числа, сравняване на
дроби и събиране и изваждане на дроби; формиране на навици за работа с
обикновени дроби и умения творчески да ги прилагат; подготовка на
учащите се за контролна работа и запознаване на учащите се с някои
любопитни данни за животни.
Развиващи: Развиване на внимание, памет, логическо мислене,
съобразителност, самостоятелност; развиване на познавателен интерес към
математиката.
Възпитателни: Визпитаване и стремеж за достигане на поставената
цел, чувство на увереност в собствените сили и възможности, формиране
на умение за работа в колектив и чувство на отговорност при изпълнение
на поставените задачи.
Опорни знания: Правилни, неправилни дроби, смесени числа,
сравняване на дроби и събиране и изваждане на дроби.
Ход на урока:
Учител: Днес ние ще повторим какво вие научихте за обикновените
дроби до тук и ще проверим как може да прилагате получените знания при
изпълнение на практически задачи както и да се подготвите за
предстоящата контролна работа.
Всеки ученик има картонче със следната задача.

№1 Задача 1: Попълнете пропуснатите думи:


1. Числителят на дробта стои _________ дробната черта и означава
колко равни части са __________ от цялото.
2. Знаменателят стои __________ дробната черта и означава, на
колко равни части е __________ цялото.
3. Дробта се нарича правилна, ако числителят е ____________ от
знаменателя.
4. Една дроб наричаме ___________, ако числителят и е по-голям или
равн на знаменателя.
5. Неправилната дроб е _____________ от правилната.
6. От две дроби с равни знаменатели, по-голяма е тази, на която
_____________ е по-голям.
7. Правилната дроб ____________ от 1.
8. Неправилна дроб е ___________ от 1.

(Време за работа 3 минути. Проверката може да бъде извършена по


различни начини: учителят проверява работата на всеки ученик, показва се
с мултимедия (презентация) правилнто попълнени думи или друг начин.)
Решение:
1. Числителят на дробта стои над дробната черта и означава колко
равни части са взети от цялото.
2. Знаменателят стои под дробната черта и означава, на колко равни
части е разделено цялото.
3. Дробта се нарича правилна, ако числителят е по-малък от
знаменателя.
4. Една дроб наричаме неправилна, ако числителят и е по-голям или
равн на знаменателя.
5. Неправилната дроб е по-голяма.от правилната.
6. От две дроби с равни знаменатели, по-голяма е тази, на която
числителят.е по-голям.
7. Правилната дроб e по-малка от 1.
8. Неправилна дроб е по-голяма от 1.
Учител: Със следващата задача ще проверим умението ви да
различавате правилните и неправилните дроби, да сравнявате дроби и
изваждате дроби.
Пред всеки ученик има картонче с написани дроби и номера над всяка от тях.

1 2 3 4 5 6 7 8
№2 2 4 7 1 8 1 12 5
5 5 6 4 6 2 5 6

Задача 2: Вземете картонче №2, слушайте внимателно въпросите и


запишете правилния отговор в тетрадките си (учителят чете бавно
въпросите и дава възможност на учениците да се справят с поставената
задача, като в някои случаи въпросите могат да бъдат проектирани на
слайд и за готовите ученици се поставя следващата задача 3):

1) коя от дробите изразява четвъртинка;


2) посочете правилните дроби;
3) коя дроб изразява половинка;
4) сравнете първата и втората дроб;
5) посочете неправилните дроби;
6) от третата дроб извадете осмата;
7) сравнете петата и осмата дроб.
Отг.
1
1) ( 2 );
4 2) ( ,
5 2
4) ( <
4 1 1 5
, , 3) ( );
5 4 2 4
);
1 5 5
, );
2 6
7 8 7 5 2 8 5
5) ( , , 6) (   ); 7) (  ).
6 6 6 6 6 6 6
12
);
5

Задача 3: Помислете как е образувана всяка от двете редици с дроби


и продължете редицата с още по две дроби.
2 4 6 8
1) , , , ,...
5 8 11 14
2 3 4 5
2) , , , ,...
3 4 5 6
2 4 6 8 10 12 2 3 4 5 6 7
Отг.: 1) , , , , , ; 2) , , , , , .
5 8 11 14 17 20 3 4 5 6 7 8
Със следващата задача се проверяват уменията на учениците да
групират понятията свързани с обикновени дроби по някакъв признак и
отделят излишната дума.

Задача 4: Оградете с кръгче излишната дума във всеки стълб.


Поставете наименование на всеки стълб. Кой от стълбовете е попаднал
в таблицата случайно?
(Учениците са разделени на групи от по 4 и всяка група има картонче
с три колонки думи.)
числител изваждане на дроби начупена линия
знаменател окръжност права линия
смесено число разширяване на дроби дроб
права събиране на дроби дъга

Решение:
числител изваждане на дроби начупена линия
знаменател окръжност права линия
смесено число разширяване на дроби дроб
права събиране на дроби дъга
Елементи на Операции с дроби Видове линии
обикновените дроби

Учител: Вие вече се изморихте и за кратко ще отдъхнем. Тетрадки и химикалки


оставете на страни и застанете прави до чина. Представете си, че се намираме в спортна
зала и ще поиграем гимнастика като, ако казаното от мен е вярно вдигате ръце нагоре, а
ако е невярно вдигате ръце напред.

Задача 5: Решение:

3 (вярно е ръце нагоре);


1) е правилна дроб;
4
9 (не е вярно ръцете напред);
2) е неправилна дроб;
12
5 (не е вярно ръцете напред);
3)  1;
9
8 (не е вярно ръцете напред);
4) 1;
8
17 (вярно е ръце нагоре);
5)  1;
9
2 5 (не е вярно ръцете напред).
6)  ;
7 7

Следващата задача е творческа и показва до колко учениците


осмислят понятията правилна и неправилна дроб и уменията им да
сравняват дроби с равни числители и знаменатели.
Задача 6: Запишете:
1) всички правилни дроби със знаменател 5;
2) всички неправилни дроби с числител 4;
3) най-малката правилна дроб със знаменател 20;
4) най-голямата неправилна дроб със знаменател 20;
5) най-малката правилна дроб с числител 20;
6) Най-голямата неправилна дроб с числител 20.
0 1 2 3 4 4 4 4 4 0
Отг: 1) ( , , , , ); 2) ( , , , ) ; 3) ( );
5 5 5 5 5 1 2 3 4 20
20
4)няма такава дроб; 5) няма такава дроб; 6) ( ).
20
Задача 7. Земното кълбо се обитава от птици, които безпогрешно
отгатват какво ще бъде лятото – сухо или дъждовно. Ако желаете да
научите името на тези птици-метеоролози ще трябва да извършите
действията означени на картончетата пред вас, на всяко от тях
запишете резултата и ги подредите във възходящ ред,. като обърнете
картончетата ще прочетете названието на птиците.

3 2 6 4 5 6 1
      1 
7 7 7 7 7 7 7
13 6 10 4 13 5 6 3
       
7 7 7 7 14 14 7 7
Решение:

3 2 5 6 4 2 5 6 11 1 6
      1 
7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7
13 6 7 10 4 14 13 5 4 6 3 9
       
7 7 7 7 7 7 14 14 7 7 7 7

Ключът за прочитане на думата е:


2 4 5 6 7 9 11 14
7 7 7 7 7 7 7 7
ф л а м и н г о

Фламингото си строи гнезда от пясък във вид на пресечен конус и


прави вдлъбнатина в горната основа, в която складират яйцата. Височината
на гнездото зависи от това какво ще бъде лятото сухо или дъждовно. Ако
лятото се очаква да бъде дъждовно, то гнездата се строят високи, за да не
ги залее водата. Ако се очаква сухо лято то те са много по-ниски.
Учител: Да си припомним как се превръща неправилна дроб в смесено
число и обратното (припомнят се правилата и действията събиране и
изваждане със смесени числа).
Задача 8: Пред вас се намира удивителен квадрат, той ще ви помогне
да разберете дължината на бобъра в дециметри, ако изпълните следващите
действия (Бобърът е един от най-големите земноводни гризачи. обитава
горските реки и строи бентове от вейки и клони с дължина 5 – 6 метра):
1) от първия ред изберете най-малкото число;
2) от втория ред изберете най-голямото число;
3) от третия ред изберете нито най-голямото, нито най-
малкото;
4) намерете сумата на избраните три числа и ще намерите
отговора.
6 7 7 6 7 7
Решение: 1) 3 ; 2) 2 ; 3) 3 ; 4) 3  2  3  10 .
10 10 10 10 10 10

6 9 3
3 5 6
10 10 10
3 7
0 2 2
10 10
4 7 1
1 3 4
10 10 10

За домашна работа могат да се поставят задачите:

1. За магическия квадрат от последната задача:


1) намерете сумата от числата по диагоналите;
2) намерете сумата по стълбове;
3) от всеки ред и от всеки стълб изберете по едно число и намерете
тяхната сума?
(Тези суми винаги са равни на едно и също число 10, такива квадрати
се наричат магически.)

2. От числата записани на лъчите на „слънцето” извадете или съберете


с числото записано на „слънцето”.

3. На мястото на звездичките поставете числа, така че да се получи


вярно равенство или неравенство:

1 * 12 4 * 3
а)  ;  ;  
2 10 9 * 3 15

9 * 12 4 * 3
б)  ;  ;  
13 13 9 * 5 15

9 * 12 * * 8 3
в) 1 ; 1 ;   
13 13 9 9 5 15 15

You might also like