You are on page 1of 3

Методички подаци о часу

Наставна тема Стари Век – Грчка

Наставна јединица 21. Култура Старе Грчке (веровања, олимпијске игре)

Тип часа Обрада градива

Циљеви и задаци часа - појашњавање основних одлика грчке културе;


- усвајање знања о веровањима старих Грка и олимпијским играма;
- подстицање интересовања за античку уметност и културу.

Наставне методе смислено-вербално-рецептивна, демонстративна

Наставна средства и уџбеник, слике, скице


потребан материјал

Облик рада фронтални, индивидуални

Активности ученика усваја нова знања о олимпијским играма и веровањима старих Грка

Активности наставника излаже наставно градиво, појашњава нове појмове, показује на карти,
показује илустрације
Резултати часа – исходи - зна да наведе грчка племена: Дорце,Јонце, Ахајце, Еолце;
- уме да опише простор Старе Грчке, да га покаже на карти и да
пронађе: Пелопонез, Атину, Крит, Микену;
- зна да опише Тројански рат и неведе његове учеснике;
- уме да образложи узроке колонизације.

Кључни појмови Крит, Микена, Хелени, колонизација


Коришћена литература Хомер, Илијада,
Хомер, Одисеја,
Р. Грејвс, Грчки митови
Корелација Географија, Ликовна култура

Ток часа:

Уводни део часа – 10 минута Дијалошком методом наставник мотивише ученике да повежу градиво
са претходним знањима, поставља питања:
1. Шта значи појам религија?
2. Какве религије могу бити?
3. Шта је мит?
4. Шта је митологија?
5. Да ли сте чули за неку личност из грчке митологије?
6. Да ли сте чули за Олимпијске игре?
7. Да ли се оне одржавају и данас? Када?
Ученици обнавњају претходно градиво, проверавају научено и
припремају се за усвајање нових садржаја.

Главни део часа – 30 минута У главном делу часа ученици усвајају нова знања, наставник излаже
ученицима ново градиво смислено-вербално-рецептивном и
демонстративном методом, користећи историјске карте. Илустрација:

- ученици добијају задатак да самостално, на посебном папиру испишу


појмове који се односе на веровања Грка и Олимпијске игре.
Појмове које су исписали лепе на таблу која је подељена на два дела:
ВЕРОВАЊА и ОЛИМПИЈСКЕ ИГРЕ;

- анализа излистаних појмова, кориговање евентуалних грешака,


додавање изостављених појмова;.

- наставник излаже нове садржаје користећи илустрације, постере, слике


грчких ваза на којима су приказани спортови са Олимпијских игара.

Завршни део часа – 5 минута Ученици бележе основна објашњења са табле

(Само)евалуација и корекција
часа
Прилози: ИЗГЛЕД ТАБЛЕ.

ВЕРОВАЊЕ

МНОГОБОШТВО ЈЕДНОБОШТВО
ПОЛИТЕИЗАМ МОНОТЕИЗАМ

ВЕРОВАЊЕ ОЛИМПИЈСКЕ ИГРЕ

МНОГОБОШТВО 776. ПНЕ

МИТОЛОГИЈА Олимпијада на
Пелопонезу
У част бога Зевса
Сваке четврте године
Неговање хеленског
ПОСЕЈДОН јединства

АФРОДИТА
ИС.2.1.1. уме да повеже личност и историјски феномен са одговарајућом
временском одредницом и историјским периодом

ИС.1.1.6. препознаје значење основних појмова из историје цивилизације старог


века

ИС.1.2.3. препознаје једноставне и карактеристичне историјске информације дате у


форми слике

ИС.1.2.4. уме да прочита једноставне и карактеристичне историјске информације


дате у форми историјске карте у којој је наведена легенда

You might also like