You are on page 1of 4

Школа ЈУ СШЦ „Михаило Петровић Алас“ Угљевик

Наставни предмет Историја


Разред 1. разред, Гимназија
Датум реализације
Наставник Драгана Ћирић

Подаци о часу бр. ___


Наставна тема Праисторија
Наставна јединица Ловци и сакупљачи хране
Тип часа Обрада
Циљ часа Усвајање знања о животу људи у каменом добу
Образовни задаци · Стицање знања о животу људи у старијем и
млађем каменом добу,
· Развијати код ученика разумјевање узрочно
посљедичних веза у историјском процесу.
· Развијање способности за уочавање и
тумачење емоција, мотива, узрока и
Функционални посљедица датог историјског догађаја,
задаци · Уочавање особености историјских процеса у
праисторији,
· Развијање способности доношења закључака,
· Разијање аналитичког и апстрактног
мишљења.
· Развијање радозналости,
Васпитни задаци · Развијање сазнајне воље,
· Развијање вјере у човечанство.
Праисторија, хомо сапиенс, палеолит – старије
Кључни појмови камено доба, мезолит – средње камено доба, неолит –
млађе камено доба.
Образовни исходи · Ученици ће знати основне појмове далеке
прошлости и на тај начин разумјети
предстојеће друштвене трансформације.
· Ученици знају да опишу живот људи у
старијем и млађем каменом добу.
Облици рада Фронтални рад
Наставне методе Дијалошка метода, аналитичко описивање,
описивање, дискусија, рад с књигом.
Наставна средства Литература, табла, маркер
Мјесто извођења учионица
наставе
Корелација Биологија (еволуција), Историја 6. разред
Литература и додатни  Ж. Вујадиновић, С. Купрешанин, Г. Наградић,
материјал за Историја за 1. разред гимназије општег и
наставнике друштвено-језичког смјера, Завод за уџбенике
и наставна средства Источно Сарајево, 2014.
Литература и додатни  Ж. Вујадиновић, С. Купрешанин, Г. Наградић,
материјал за ученике Историја за 1. разред гимназије општег и
друштвено-језичког смјера, Завод за уџбенике
и наставна средства Источно Сарајево, 2014.
Напомене

Ток часа
Уводни дио часа Подстаћи ученике да дискутују, одговарајући на
(10мин) питања:
· Које појаве карактеришу историјску науку?
· Који је предмет истраживања археологије?
· Како су се људи споразумјевали прије појаве
писма?
· Шта мисле како су људи живјели ван
организованих државних заједница?
Појаснити појам праисторије и њену временску
подјелу на основу врсте и начина обраде материјала
оруђа и оружја. Појаснити етимолошко значење
палеолита, мезолита и неолита. Истаћи да су
праисторијски људи били иноватори и примењени
умјетници који творе све што им је потребно за живот.
Дочарати појам хомо сапиенса, нагон и услове
преживљавања хомо сапиенса у палеолиту, његову
распрострањеност, изглед, ловца и сакупљача плодова.
Истаћи сналажљивост хомо сапиенса илуструјући га
Главни дио часа животом у пећинама. Нагласити преокрет у животима
(10мин) хомо сапиенса са проналаском ватре. Указати на
изглед лобање као смјерницу у класификацији
праисторијских људи, као и животни простор који даје
име одређеним типовима људи – нпр. кромањонац,
неандерталац. Подвући значај климатских промјена на
животне услове праисторијских људи. Описати пра
скије и пра санке као превозна средства. Навести да је
риболов био могућност опстанка уз почетак
сједелачког начина живота. Описати људе мезолита
као велике путнике и несвесне проналазаче. Истаћи
преокрет изазван развојем сточарства и земљорадње и
трансформацију на сједелачки начин живота. По
аналитичком опису земуница и сојеница навести
ученике да се опредјеле за један викенд у виртуелној
земуници или сојеници, образлажући предности.
Описати начин сахране и живота у заједници као
великим помацима у праисторији.

Ученици на табли представљају временску ленту са


одредницама почетка и краја праисторије уцртавајући
сва битна дешавања и проналаске у каменом добу.
Питањима подстаћи ученике да размисле:
· Да ли су праисторијски људи били први
еколози, ако се има у виду њихов саживот са
Завршни дио часа
природом?
(10мин)
· Мислите ли да су хомо сапиенси били радници
ударници или ленштине које су се
задовољавале пуким преживљавањем?
· Када је праисторијски човек почео емотивно да
сазрева, када проливање крви није био једини
начин опстанка?
Предложити ученицима да погледају филмове Ледено
доба I - IV

Изглед табле
Ловци и сакупљачи хране

Палеолит – старије камено доба – до око 10000 г. прије Христа

палеос – стар литос – камен

Мезолит – средње камено доба од 10000 г. прије Христа – 5 500 г. прије Христа
месос – средњи

Неолит – млађе камено доба од 5 500 пне.–до 3200. пне.

неос – нови

Хомосапиенс

Кромањонац

Неандерталац

Земунице, сојенице

Временска лента са уписаним граничним годинама и важнијим дешавањима и


изумима.

You might also like