You are on page 1of 4

Студентка 511-СО група Сухар Анастасія Юріївна

Конспект комплексного заняття по ознайомлення з природним довкіллям для


дітей старшого дошкільного віку

 Тема: «Комахи наші друзі».

Мета: продовжувати формувати в дітей знання про комах (зовнішній вигляд, cпосіб


пересування, живлення, будову тіла). Вчити порівнювати їх, знаходити спільні істотні
ознаки, об’єднувати їх у групи. Стимулювати пізнавальні інтереси дітей у
виготовленні метелика способом обривання. Розвивати вміння проявляти
самостійність у розв’язуванні різних ситуацій. Виховувати бережливе ставлення до
комах.

Матеріал: демонстраційний – ілюстрації різноманітних комах, колекція комах,


зафарбований по мокрому аркуш паперу, переплетений кольоровий дріт, кулька-
намистинка.

         Хід заняття:

Вихователь. Діти, пригадайте кого ми бачили на квітах у саду біля нашого


майданчика? Може пригадаєте, на яких квітах сиділи бджілки? (Крокус, підсніжник).

Вихователь. А що робили бджілки на квітах? Діти, бджілки одними з перших


прокидаються від зимової сплячки і летять далеко за нектаром, бо ще дуже мало в таку
пору розквітло квітів і бджілкам потрібно дуже багато літати з квітки на квітку, а це
забирає багато сил і тому не всі бджілки повертаються до свого вулика. От і ми бачили
таких двох слабких бджілок, може вони були ще недосвідчені і слабкі. Зараз я вам
розповім казку про таку недосвідчену бджілку Маю. Одного теплого літнього дня
бджілка вилетіла з вулика, озирнулась навколо і нікого не побачила, бо всі дорослі
бджоли полетіли в пошуках їжі. Бджілка Мая полетіла далі. Навколо було так красиво
звучала музика, було чути спів птахів. Вона своїми вусиками відчувала приємний
аромат квітів, своїми ніжками відчула і приємний смак, бо бджоли відчувають смак
ніжками. Раптом на одній із квіток вона побачила дуже схожу на себе істоту. Мая
підлетіла і запитала:

 Ти хто ?

 Я оса Тая. А ти хто ?

 А я бджілка Мая. Тобі не здається, що ми дуже схожі. Може ти моя сестричка?

 Думаю що ні, але мені здається, що ми родичі.

 Ану давай запитаємо отого волохатого, що сидить на квітці конюшини.

 Гей, дядечку, ти хто ?


 Дж-дж-дж. Я д-ж-міль. Не заваж-ж-айте мені, я ж-жую.

 Дядечку, я шукаю родичів. Допоможи мені. Як ти думаєш, ми з осою Таєю


родичі?

 Так, ви як дві сестрички. У вас навіть спіднички, схожі в обох у смужечку і


пелеринки-крильця однакові.

 Дядечку, може і ти наш родич ?

 Летіть і не заваж-ж-жайте мені.

І от полетіли далі бджілка Мая і оса Тая. Летять, летять і бачать, що по землі хтось
повзе і везе на собі великий міх. Вони спустились на землю і запитали:

 Ви хто ?

 Ми мурахи.

 А що ви несете на собі і куди несете?

 Ми прибираємо навколо, щоб було чисто, щоб було повітря чистим. Нас
називають санітарами. А веземо ми все це до своєї домівки, якщо хочете можете
піти з нами. Бджілки полетіли над мурахами, які далі продовжили свою
мандрівку. Незабаром вони побачили велику купу. Це була домівка мурашок.
Там було дуже багато комірок. Раптом, з однієї комірки вилетіла велика
мурашка і полетіла.

 Ой, то хто ?- запитала бджілка.

 То наша мама. – відповіла мурашка.

 Вона схожа на нас. Значить ми теж родичі з мурашками.

Бджілка і оса подякували мурашкам і полетіли далі. Підлетіли вони до Лісового озера.
А там на озері по воді ковзались якісь істоти, ніби на ковзанах. Наші подруги також
хотіли сісти на воду і запитати хто вони такі, та мало не потонули. Тая і Мая сіли на
травичку, яка росла над водою і крикнули :

 Гей, ви хто ?

 Одна з істот повернулась, підійшла ближче і відповіла:

 Ми жуки-водомірки.

 А чому ви не тонете?

 Бо наші ніжки змазані жиром, тому ми тримаємось на воді.

 А ви можете літати?
 Так, у нас також є крила, як і у вас.

 То може ви наші родичі?

 Так, ми жуки-водомірки також ваші родичі, – відповів жук-водомір, –

І нас дуже-дуже багато.

Фізхвилинка

Наші ручки: раз, два, три!

Наші ніжки: раз, два, три!

На носок, на каблучок,

Руку вліво, руку вправо:

Ми танцюєм козачок.

Раз – присядемо, два – присядемо,

Гарний настрій – добре всім.

Покружляли, повертілись

Й тихо всі за столик сіли.

Вихователь. Діти, а яких ще жуків ви знаєте? (Сонечко, травневий хрущ, жук рогач,


бронзівка золотиста,..), під час розповіді про жуків показую картинки і називаю хто
зображений.

Вихователь. Бджілка Мая дуже зраділа, що в неї така велика родина. Вона вирішила
летіти додому, щоб розповісти своїм близьким, яка в них велика родина. Летіла вона,
летіла і вирішила сісти на дуже красиву квітку. Раптом ця квітка злетіла і понесла її на
своїх крилах.

 Ой, я ще не бачила щоб квіти вміли літати!

 А я не квітка, я – метелик.

 Ти така красива, така чудова давай будемо дружити.

 Давай.

Вони перелітали з квітки на квітку, їм так було весело, що не помітили, що надворі


стало вечоріти. Вони якраз підлетіли до гарної синьої квітки, яка звалась дзвіночок, а
там, в середині квітки, зустріли ще багато своїх родичів, які з певних причин не
долетіли до своїх домівок і знайшли притулок на ніч. (Показати ілюстрації – в
середині дзвіночка багато комах).

Ось там, у дзвіночку наші подруги бджілка Мая та оса Тая і заночували. Так
закінчилась казочка про мандрівку бджілки Маї.

Вихователь: (питання до дітей) Сподобалась вам казочка? Хто запам’ятав, кого


зустріла під час своєї подорожі Мая? (Осу, джмеля, мурашок, жука-воромірку,
метелика).

Чи були вони всі похожі? Чим? (Вони уміли і ходити і літати, у них були крила).

Вихователь. Так вони всі  схожі між собою, і не тільки крилами, а ще тим, що у них є
скільки ніг? (Діти рахують – розгляд комах на картинках – оса і бджілка, потім муха-
метелик, потім жук-рогач). Зверніть увагу що у них усіх є хоботок, за допомогою
якого вони збирають з квітки що? (Сік).

(Вихователь на прикладі жука-бронзівки золотистої показує будову тіла (черевце,


грудна клітка, голова). Всі родичі нашої Маї мають по 6 ніг і це основна ознака – всі
вони називаються комахами. Давайте ще раз ми їх всіх перерахуємо. А найкращою
комахою є метелик. (Розгляд ілюстрації із зображенням метелика).

Вихователь чи дитина читає вірш про метелика:

Я біжу, біжу по гаю.

Я метелика спіймаю,

А метелик не схотів

Геть від мене полетів.

Він летів, летів, летів

І на квіточку він сів.

Під час читання вірша вихователь виймає зробленого метелика шляхом обривання.
(Показує дітям зразок). Вихователь пропонує зробити такого на занятті з аплікації
шляхом обривання. (Чергові з помічником вихователя готують столи для заняття з
аплікації).
Пальчикова гімнастика:
Зустрілись пальчики:
великий, вказівний, середній,
безіменний і мізинець.
Вони театр всі створили
І всі до праці приступили.

You might also like