You are on page 1of 10

Конспект уроку «Я досліджую світ» 2 клас

Тема уроку : Тварини взимку

Мета уроку: формування природознавчої компетентності: сформувати в учнів


уявлення про те, як зимують звірі; ознайомити з середовищем, способом життя тварин
взимку, обговорити, як можна допомогти тваринкам , застосувати знання про звірів у
різних життєвих ситуаціях, розвивати мислення, увагу; збагачувати словниковий
запас; виховувати допитливість, любов до тварин.

Обладнання: мультимедійна презентація, картки-завдання для роботи в групах,


цеглинки LEGO, малюнки звірів

Література: типова освітня програма програма НУШ 2 клас

Хід уроку

І. Організаційний момент
Привітання.
а)Ранкове вітання:
Встаньте, дітки, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться всі до мене,
Посміхніться і до себе.
Привітайтесь: Добрий день!
Хай гарно розпочнеться новий день!
б)Коло вітань:
- Діти, а ви любите тварин? Тоді будемо вітатися таким чином.
Діти вітаються:
-Я, Софійка, моя улюблена тваринка ...тому, що…. А твоя? (і так далі по колу)
II.Обмін інформацією
а) Вчитель:
- Діти, а де живуть всі ці тварини? (Деякі тварини живуть в лісі, а деякі – вдома.)
- Як називають тварин, які живуть вдома і за ними доглядають люди?(Свійські
тварини)
– А як називають тварин, що живуть у лісі? (Дикі тварини або звірі.)

Сутужно тваринам взимку, дошкуляє холод, а найбільше — голод. Одні тварини


сплять узимку. Інші ще восени відлетіли у теплі країни. А треті зимують.

Важко їм прогодуватися взимку.

III. Групове заняття


1. Робота з малюнками
Кожна дитина отримує картки із зображенням тварин: білка, бобер, їжак, сойка, змії,
лисиця, лось, миші, жаби, ящірки, кабан, вовк, дятел, заєць
Розподіліть тварин на 3 групи.
Роблять запаси Впадають у сплячку Шукають корм у природі

лось
їжак
білка лисиця
змії
бобер кабан
жаби
миші заєць
ящірки
сойка вовк
кажан
дятел

2. Гра «Дзеркало»
Покажіть вашому сусіду справа за допомогою міміки і жестів тварину.
Ведмідь, заєць, лисиця, метелик, жаба, олень.

- Діти, чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку?

Вправа «Очікування»

ІV. Актуалізація опорних знань.

1.Мотивація навчальної діяльності

- Сьогодні наш урок буде незвичайний. Я запрошую всіх на екскурсію до зимового


лісу.

Але перш за все, ми повинні знати, якою буде погода сьогодні. Тому спочатку слово
надаємо нашим синоптикам, вони ознайомлять вас зі змінами в погоді, а також про
погоду на найближчі дні.
2. Хвилинка спостережень.

Синоптик 2- Вітаю всіх, кого цікавить, якою буде погода сьогодні.

- У січні зима не дає забути про себе. Надворі припікають морози, пролітає сніжок.

Синоптик 1 - Сьогодні на території Лебединського району збережеться зимова


погода. А саме: ясна погода порадує нас вдень, але ненадовго, весь інший час небо
буде вкрите хмарами. Вдень опадів не передбачається.

Синоптик 2 - Температура повітря зранку становила ….. градусів морозу, вдень


очікується приблизно ……… градусів морозу. Та надвечір температура повітря значно
зменшиться до мінус ….., можливо будуть опади у вигляді снігу.

Синоптик 1 - У народі кажуть: «січень снігом січе, а мороз вогнем пече».

Синоптик 2 – А ми вам бажаємо, не замерзати,

Синоптик 1 – Не хворійте, пийте чай з лимоном.

Синоптик 1 – З вами ми прощаємося. Дякуємо за увагу.

– А за даними гідрометеоцентру на сьогоднішній день в Пристайлівському НВК, а


зокрема  в 2 класі очікується такий прогноз погоди, а саме: безхмарне небо на уроці,
сильний вітер від піднятих рук та глибоких знань, опади у вигляді великої кількості 
високих балів

Вчитель: - Ми знаємо, що за погодою стежать не тільки синоптики. Люди здавна


спостерігали за природою, записували свої спостереження. Так виник народний
календар. Зазирнемо на його сторінки. І в цьому нам допоможуть наші дослідники.
Про що ви дізналися?

Звернемось до наших дослідників.

(діти з місця наводять приклади народних прикмет - Метод «Мікрофон». )

3. Народний календар.
 Над лісом або чагарниками повітря засиніло - на потепління.
 Місяць яскравий - до ясної погоди, а блідий, покритий туманцем, - до снігу.
 Коли сніг рано ліг - врожай озимини і ярових буде рівним.
 Багато снігу - багато хліба.
 Снігур заспівав - на хуртовину.
 Сорока під стріху лізе - на хуртовину.
 Вечір зоряний - ніч морозяна.
 Багато снігу - багато хліба, багато води - багато трави.
 Зірки блищать яскраво - до морозів, мало їх на небі - чекай негоди.

- Які зміни ви помітили у природі з приходом зими?

Хмари нависають над землею, вони стають сірими і важкими, випадає сніг. Від
морозів замерзли водойми. На склі з'являються морозні візерунки. Дерева скинули
листочки. Птахи відлетіли в теплі краї.

- Що можна сказати про довжину світового дня?

Взимку дні короткі,а ночі - довгі.


- Вважаю, що всіх вас можна зарахувати до екскурсійної групи, як дослідників. А чи
справді ви уважні дослідники, перевіримо, погравши у гру « За і проти».

4. Гра « За і проти». Використання цеглинок LEGO ( за-зелена цеглинка, проти-


червона цеглинка)
 Сонце стоїть низько на небосхилі. (Так)
 Річки й ставки вкрились льодом. (Так)
 Падають рясні дощі. (Ні. Сніг.)
 Небо часто вкривають темні хмари. (Так)
 Всі дерева стоять голі. (Ні. Хвойні дерева зелені.)
 Повітря надворі тепле (Ні. Холодне.)
 На землю падає сніг. (Так)
— Які зміни сталися в неживій природі з приходом зими? (Сонце з’являється
ненадовго, піднімається невисоко, дає мало тепла і світла, похолоднішало, річки
замерзли, опади — сніг.)
— Безумовно, зміни в неживій природі вплинули на життя звірів.

V. Вивчення нового матеріалу


1. Повідомлення теми і мети уроку

— Подорожуючи лісом, ми поговоримо про світ природи взимку. Адже кожної


хвилини ми спілкуємося з навколишнім світом. У природі все пов’язано між собою. З
приходом зими надворі холодно. Все вкрите снігом — і земля, і будинки, і дерева, всі
намагаються сховатися від морозу і кожен по-своєму пристосувався зимувати. І
сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, який спосіб життя ведуть звірі взимку, як змінюється
їх зовнішній вигляд, чим живляться взимку!

2. Ознайомлення з новим матеріалом.

Тож, вирушаємо в дорогу.

-Пригадайте, як готуються звірі до зими? Біла і холодна прийшла на землю зима.


Потонув у снігу ліс, і сховалися під ним плоди і насіння рослин. Немає ні соковитої
трави, ні м’якого листя на деревах. Здається, що життя в лісі, на луці зовсім завмерло,
але насправді це не так. Під снігом і в товщі снігу по численних ходах снують лісові і
польові миші, землерийки. Вони бігають не лише під снігом, а й на його поверхні,
залишаючи ланцюжки слідів.
Не бояться звірі зими. Від лютої холоднечі їх рятує пухнаста шерсть. У деяких звірів
змінюється її забарвлення. Заєць весь день дрімає у ямці, зробленій у снігу. Незадовго
до заходу сонця він виходить на пошуки корму. Обгризає кору, пагони молодих дерев
і кущів, знаходить копиці сіна, пожухлий бур’ян. Може забігти в сад, щоб поласувати
корою фруктових дерев.

Хоч і немає в лісі ні горіхів, ні грибів, але білка зробила запаси ще влітку і восени. А
тепер відшукує свої комори за запахом. Окрім запасів білка із задоволенням їсть
насіння з ялинових шишок. До свого гнізда білка завжди наближається, перескакуючи
з дерева на дерево, щоб не залишати на снігу слідів, по яких її можна знайти.

Лисиця взимку живе сама. Хутро в неї в цей час густе й пухнасте. Тому вона спить
просто на снігу. Лігво лисиці на снігу - це невелика ямка. Коли розгуляється негода -
снігопад чи сильний мороз, лисиця ховається в нору. Найчастіше ланцюжки лисячих
слідів можна побачити біля стіжків соломи, де зимують миші. Полює лисиця і на
зайців та пташок. Не гребує рештками тварин. Буває, що заглядає й до курника.

Ведмідь непогано влаштувався: спить усю зиму в барлозі і ні чого не їсть. На кінець
зими у ведмедиці народжуються маленькі сліпі ведмежата. Ведмедиця годує їх своїм
молоком. А коли пригріє весняне сонце, виведе їх з барлогу.

Спить і борсук у своїй норі. У цей час вони живуть за рахунок накопиченого жиру.

Козулі взимку збираються в табунці. Верховодять у них завжди старі самки, а самці
тримаються позаду. Живляться козулі молодими пагонами кущів і дерев. Для
відпочинку розгрібають копитами сніг і верхній шар землі та лягають на деякій
відстані одна від одної. Так краще вберегтися від ворога.

Дикі кабани в пошуках корму рухаються стадами. Вони розгрібають сніг та опале
листя, знаходять жолуді, горіхи ліщини, личинки різних комах, гризуть кору дерев.

Зима навела строгий лад у лісі. Дерева стоять в однакових нарядах. Багато тварин
шукають майже весь день корм, оскільки нічого не запасають на зиму. Це зайці, лосі,
вовки, лисиці і зимуючі птахи. Птахи живляться бруньками, насінням, плодами дерев і
кущів.Часто відшукують корм біля житла людини. Багато птахів узимку гине від
голоду. Жаби, ящірки, тритони, вужі й гадюки влаштовуються в ямах, норах, печерах,
під старими пеньками, під купами листя, хмизу, під камінням, в погребах, в підвалах і
впадають у сплячку. В одному місці збирається їх часом по п’ять, по десять, по
двадцять і навіть більше. Озерні жаби зариваються в мул на дні водойм. У печерах,
дуплах дерев, на горищах старих будинків зимують кажани. Гострими кігтиками
задніх лапок вони чіпляються за склепіння печери чи дупла, обгортаються крильцями і
повисають до весни.

- Як ви вважаєте, як живеться взимку в лісі звірам – добре чи погано? Поясніть


чому?
- Ви сьогодні отримали дуже багато інформації про звірів. У цей час їм як ніколи
потрібна допомога людини. Тому в нашій країні є така професія – лісник. Вони
піклуються про лісових звірів. Давайте і ми допоможемо звірам у цей холодний і
голодний час. У цей час їм як ніколи потрібна допомога людини. Люди повинні дбати

про лісових звірів взимку!

VІ. Фізкультхвилинка з використанням цеглинок LEGO

- Беремо свої цеглинки і гайда на фізкультхвилинки.

Синій колір – покрутись,

Жовтий – навколо себе озирнись.

Червоний – покажи всім літачок,

Зелений – другу дай «кулачок».

Голубий – дістань до пальців ніг,

Оранжевий – покажи щирий сміх..

VІІ. Узагальнення й систематизація знань


1. Гра «так — не так»
— Чи вірите ви, що:
 взимку у ведмедиці народжуються ведмежата?
 білка всю зиму спить у дуплі?
 заєць узимку живиться тими запасами, які він приготував з осені?
лисиця ловить мишей під снігом?

2. Робота в групах «Хто чим живиться?»


- Ми працюємо в групах, тому повторимо правила роботи в групі
Кора і гілки — птахи.
Насіння і ягоди — білки і птахи.
Горіхи — кабани.
Жолуді — лосі, зайці, олені.
Підсумок роботи.

3. Тестування
1) Хто живиться корою дерев?
а) Заєць;
б) лисиця;
в) вовк.
2) Хто взимку смокче лапу?
а) Кабан;
б) лось;
в) ведмідь.
3) Хто найнебезпечніший ворог мишей?
а) Кабан;
б) лось;
в) заєць;
г) лисиця.
4. Гра «Вгадай, хто я»
- Зараз ми пограємо в гру «Вгадай, хто я». Відгадайте загадки і побудуйте башточки з
цеглинок LEGO.

ЧЕРВОНА ЖОВТОГАРЯЧА ЖОВТА


ЗЕЛЕНА
БЛАКИТНА СИНЯ

Загадки

Хвостик короткий, чотири копита

Великі вушка, рухається швидко

(Козуля)

Вдалині посеред ночі засвітились хижі очі.

Від його пісень у звірів морозець біжить по шкірі.

(Вовк)

До пухнастого хвоста личить шубка їй руда.

Як рушає полювати, не виходить зайчик з хати.

(Лисиця)

Ця свиня щетину має,

В лісі жолуді шукає,

Хижий, лютий пан іклан

Називається…(кабан).

Жовта блискавка невпинна

Між деревами пролине,

З гілки плигає на гілку

Ця мала руденька…(білка).

Куций хвостик, довгі вушка,

Шерсть м’якенька, як подушка.


Скаче вгору, наче м’ячик.

Хто це, діти? Сірий…(зайчик).

VIІІ. Підбиття підсумків. Рефлексія


Вправа «Інтерв»ю»
- Сьогодні на уроці я дізнався …
- Було цікаво дізнатися…
- Я був здивований, коли..
- Я зрозумів …
- Я навчився…
- Більше за все мені сподобалось …
- Мені сподобалось, як ви працювали, але хочу звернутись до вас, діти, із
проханням.
Холодно взимку зайчатам і білці,
песику в будці, в сараї корівці...
Мерзнуть у котика лапки і вуха,
мерзне ворона в лиху завірюху.
Як допоможемо дружно, малята,—
виживуть взимку птахи і звірята.

You might also like