You are on page 1of 3

Тема.

Мешканці лісу — дикі тварини


Мета: формувати уявлення дітей про зміни, що відбулися в життя тварин
восени; продовжувати ознайомлювати із життям диких тварин у лісі; учити
впізнавати диких тварин, правильно їх називати, описувати їх зовнішній
вигляд, особливості харчування та місця «домівок»; розвивати зв’язне
мовлення, уміння давати відповіді на запитання; розвивати пам’ять,
мислення, спостережливість; виховувати добрі почуття до тварин, цікавість
до світу природи.
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. Організаційний момент
Вихователь:— Хто це плаче під дверима? До нас завітав зайчик, проситься
погрітися. На вулиці холодно, сильний мороз. Впустімо його!

БІДНИЙ ЗАЙЧИК
На землі сніжок лежить,
Зайчик по сніжку біжить.
Мерзнуть вушка, мерзнуть лапки.
Бо без валянців і шапки.
Вечоріє, вже до хати
Кличе всіх зайчиха мати,
Вже стомились лапки-ніжки,
Вушка нахилились трішки.
— Проходь, зайчику, зігрійся у нас!
ІІ. Основна частина
— Разом із зайчиком ходімо до лісу, до його мами-зайчихи. Яка зараз пора
року? Пізня осінь. Погода змінюється, зайчик навіть сніг уже бачив. У лісі
все дуже змінилося. Які зараз дерева? (На них майже відсутнє листя, вони
засинають.) Але не тільки дерева та кущі готуються для зими. Звірі, які
живуть у лісі, також приготувалися. Які звірі живуть у лісі? (Зайці, лисиці,
вовки, ведмеді, їжаки) Ходімо до них на гостину, дізнаємося, як вони
приготувалися до зими.
Ось будиночок білки. Завітаємо до неї. Як називають будинок білочки?
(Дупло) Білочка мешкає у дуплі. На гілочках перед дуплом висять наколені
грибки. Хто їх туди повісив? Це білочка збирає гриби та сушить їх. Потім
вона їх складає у дупло. Ще білочка збирає горішки, шишки, жолуді. Усе це
вона ховає на зиму. Узимку білочці буде що їсти. А ось і білочка! Вона
змінилася, стала пухнастою і колір шубки також змінився, вона стала
сіренькою. Навіщо білочка змінила шубку? Ця шубка тепла. Вона не змерзне
взимку, а ще сіра шубка допоможе ховатися від хижаків. Білочка в дуплі
стеле мох, суху траву, лаштує собі теплу домівку. Білочка добре
підготувалася до зими.

— Ходімо далі. А хто тут у нас? Це ще один зайчик, мабуть, братик нашого
знайомого зайчика. Зайчики готуються до зими? Ні. Вони не збирають собі
їжу на зиму і не утеплюють своє житло. Зайчик може вирити невеличку нору,
а може і в снігу під кущем заховатися. А чи змінилася його шубка? Стала
білою. Так, вона набула іншого кольору. Зайчик улітку був сірий, а взимку —
білий. Шубка стала пухнастою. Навіщо зайчик так змінив шубку? Так йому
буде тепло і його не буде видно на снігу. Зайчик також добре підготувався.
— Ходімо до вовка та лисиці. Чи вони підготувалися до зими? Так, вони
змінили свої шубки. Вони стали у них пухнастими, теплими. Та запаси вони
не роблять, як білочка. Лисиця та вовк полюють і влітку, і взимку.

— Ходімо далі до ведмедя, дізнаємося, як він підготувався до зими. Ведмідь


облаштував собі великий барліг. У ньому він буде спати всю зиму. А перед
цим ведмідь багато їсть, щоб стати товстим і пережити зиму. Ведмідь уже ліг
спати.

Дидактична гра «Порівняймо»


Вихователь пропонує дітям порівняти двох звірів: білочку та ведмедя. Він
починатиме речення, а діти продовжуватимуть його.
• Ведмідь великий, а білочка… (маленька).• Вуха у ведмедя маленькі, круглі,
а у білочки… (гостренькі зі щіточкою).• Тулуб у ведмедя великий, товстий, а
у білочки… (маленький, гнучкий).• Лапи у ведмедя великі, а у білочки…
(передні лапки маленькі, спритні, а задні — великі).• Хвіст у ведмедя
маленький, кругленький, а у білочки… (великий, пухнастий).• Білочка
швидка та спритна, а ведмідь… (незграбний).• Білочка стрибає, а ведмідь…
(ходить).• Можна порівнювати вовка та зайця, лисичку та їжачка.
ІІІ. Підсумок
— Сподобалася вам подорож у ліс?- Яких тварин ми сьогодні згадали? -Як
вони готуються до зими? -Як називаються ці тварини?

You might also like