You are on page 1of 5

Інтегроване заняття (старший вік)

«Чарівниця зима»
Програмовий зміст: закріпити уявлення дітей про зимові явища та зміни в
природі з приходом зими; конкретизувати знання дітей про диких і домашніх
тварин, зимуючих птахів; розвивати вміння визначати стан погоди за
певними народними прикметами, вміння використовувати в роботі раніше
засвоєнні знання; збагачувати словник дітей з теми, та приказками,
активізувати в процесі спілкування; прищеплювати любов до природи,
розуміння того, що життя тварин і птахів узимку залежить від піклування
людей про своїх друзів; виховувати активність, увагу, кмітливість.
Обладнання: запис співу птахів, звуки зими, картки-ознаки зими, пір’я,
хутро, вата, вірші, картка для розвитку тактильної пам’яті та уяви, кольорове,
тіньове та контурне зображення тварин, предметні картки для з’єднання
однією лінією: «Хто де живе», «Чия тінь». Світлові ліхтарики, фломастери,
мішечки.
Хід заняття
Діти заходять, становляться в півколо, вітаються.
Гімнастика для очей
Вихователь: Діти до нас сьогодні принесли лист, подивіться яке воно гарна,
але воно без підпису. Давайте подивимося, що у ньому.
(Дістаю сніжинку та читаю загадку)
Завірюха в полі дує,
Дерева голі стоять,
Сніг пухнастий все вкрив,
Зник пташиний спів
Тільки сороки скрізь тріщать
Яка це пора року?
(Зима)
Вірно, це зима прислала нам лист, давайте подивимось може ще щось є в
листі?(Дістаю ще одну сніжинку).
Вихователь: На сніжинці щось написано: Нас зима запрошує у гості. Вона
приготувала на нашому шляху багато цікавих і захопливих завдань, а
впізнаємо їх по сніжинках. А на чому можна відправитися в дорогу? (Діти
відповідають). Ми спочатку відправляємось на килимку-літаку. Давайте
візьмемося за руки і уявимо, що ми на килимку-літаку. Ось і перша зупинка,
дивіться – сніжинка, а на ній перше завдання.
- Якими словами можна описати зиму? (холодна, біла, сніжна, морозяна,
кришталева).
- Скільки місяців у зими? Назвіть їх? (Діти дають відповідь) Молодці!
На дошці виставляю силует зими.
Проводиться інтелектуальна гра «Коли це буває», діти отримують по
карточці із зображенням зимових ознак.
Вихователь: Діти я буду читати питання, а ви уважно слухати і в кого
карточка-відповідь – повинен виставити біля портрету зими.
1. В кого із звірів зимою народжуються дитинча? (Ведмідь)
2. Які дерева круглий рік зелені? (Ялинка, сосна)
3. Що за птах з жовтою грудкою? (Синичка)
4. Хто взимку змінює колір хутра? (Заєць)
5. Які птахи прилітають до нас зимувати? (Снігур)
6. Не звір, а виє? (Вітер)
7. На вулиці гіркою, а в домі водою? (Сніг)
8. Прозорий як скло, але не вставиш у вікно?(Лід)
9. Як зима турбується про природу?
10. Якого кольору зима?
11. На якому дереві залишаються ягоди на зиму для птахів? (Горобина)
12. Що росте вниз головою? (Бурулька)
Вихователь: Молодці, перше завдання ми виконали. А тепер ми
пересаджуємось на сані, подивіться в них лежить сніжинка. І на ній нове
завдання. Діти сідають за столи
Вихователь: Перед вами лежать карточки, але вони не прості, а чарівні.
Закрийте очі, переверніть карточку и спробуйте за допомогою пальців
обстежити карточку. (Діти виконують завдання). Що чи кого воно вам
нагадує? Що вам підказало? Як ми називаємо їх одним словом? (Діти
відповідають). Молодці! Тепер можна відправлятися далі, але вже знову на
килиму-літаку, і тут знову сніжинка із завданням. (Діти становляться круг
столів)
Вихователь: Зверніть увагу на карточки із зображенням тварин. Закрийте
фішками всіх диких тварин. Які тварини зосталися? (Діти виконують , і
відповідають).
- Чим відрізняються дикі тварини від домашніх? (Діти дають відповідь).
- Що цікавого ви знаєте про тварин? (Діти розповідають про тварин)
- Як ви розумієте прислів’я «Вовком вити», «Вовків боятися в ліс не
ходити», «Крутиться як білка у колесі». (Діти висловлюють свої
думки) Молодці!
-А зараз ми вийдемо на галявину і трішки відпочинемо.
Зняття зорової втоми. Звучить музика зими
Вихователь: Закрийте будь ласка очі. Уявіть собі зимовий ліс. Все вкрито
снігом, пролітає дрібний сніжок і лягає між кущами і деревами. Іній
вкрив кожну гілочку на дереві. Ялинки стоять в теплих пухових шапках. Ось
виглянуло сонце із-за сірої хмарки. І під його чарівними промінцями все
засіяло. Тиша навкруги. Тільки птахи мелодійно співають. (Звучить спів
птахів)
Вихователь: Подивіться на галявині знову сніжинка і на ній нове завдання.
- Скажіть, як називаються птахи, які відлітають у вирій? (перелітні)
- А синичка, як ви гадаєте перелітна чи зимуюча? (зимуюча)
- Що цікавого ви знаєте про птахів?
а) Усі птахи дуже добре бачать.
б) Сама рухлива голова у сови.
в) Чим більше птах, тим довше він живе.
г) Самий довший язик – у дятла.
д) Взимку до нас прилітає снігурі.
Молодці, діти! А тепер ми знову сядемо в сані і відправимося в дорогу. (Діти
сідають за столи)
Вихователь: Ось знову сніжинка. Чи знаєте ви, що птахи передвісники
погоди. Д/гра «Яку погоду передвіщають птахи». Кожна дитина отримує
карточку із закритою правою стороною, у кожної дитини своя карточка.
Вихователь: Діти візьміть карточку, роздивіться її відкриту частину.
Пояснити словами поведінку птахів і скажіть, якою Буде погода найближчим
часом. (Якщо відгадати прикмету важко, то можливо відкрити праву
частину). Молодці. Діти, яка зима для птахів і звірів? (голодна, холодна).
- Як їм можна допомогти? (Птахам вішають годівнички, а звірям
заготовлюють корм).
- А зараз Женя прочитає вірш про годівничку. (Дитина читає вірш)
Вихователь: А ви знаєте, хто допомагає звірям у лісі взимку? (Лісник)
- Що робить лісник? (Розкладає в спеціальні годівнички для різних
тварин, різний корм). Молодці, а тепер час трішки відпочити.
Фізкультхвилинка
Ми йдемо, йдемо, йдемо
Годівничку вішати.
(шагають)
Ми несем, несем
Корм синичкам
(Згинання та розгинання рук до плечей – вперед)
А пташки, а пташки
Будуть прилітати
(Повороти навкруги себе з високим підніманням коліна і махами рук
вгору, вниз)
Крихти, сало і зерно
(Три присідання)
Ласувати будуть .
(З положення «присісти» постукати пальцями рук об коліна).
Вихователь: Ось і відпочили, а тепер знову відправляємось в дорогу на
килиму-літаку, і знову нас чекає сніжинка. Зима приготувала для кожного з
вас свою сніжинку, але не просту, а чарівну. Кожна сніжинка зі схемою-
картою звукового аналізу слів. На дошці виставлені спеціальні картинки
зимових ознак:: сніг, сніжинка, вітер, метелиця.
- Діти підберіть до схем слова-ознаки зими і поставте схеми біля цих
ознак. Яке слово записано на схемі. (Діти виконують завдання і
відповідають).
Вихователь: Молодці, усі справилися. А зараз знову сніжинка із цікавим
завданням, зима пропонує вам розділитися на 3 команди, кожна команда
отримає своє завдання. 1 команда – тварини залишили тіні на снігу, з’єднайте
тварину з її тіню. Д/гра «Чия тінь». 2 команда – тварини розбрелися і
забули, хто вони домашні чи дикі тварини,допоможіть розселити їх,
з’єднайте лініями з потрібною картинкою. Д/гра «Хто де живе»
3 команда – Розселити тварин і птахів за місцем їх мешкання. Д/гра «Хто де
живе».
(Діти виконують завдання, вихователь слідкує за якістю виконання)
Вихователь: Молодці! Всі справилися із завданням. А зараз знову
відправляємось в дорогу на санях і знов сніжинка із завданням.
(Зняття зорової втоми)
Вихователь: У всіх вас лежать мішечки. Із закритими очами визначте, що
загубила пташка і дістаньте те, що вона загубила. (Діти виконують завдання).
-А тепер визначте, що загубив зайчик і дістаньте це. (Діти виконують)
- Діти чим користуються художники коли створюють свою
картину? (Відповіді дітей). А тепер ви всі уявіть себе
незвичайними художниками і з допомогою світлового ліхтарика обведіть
контур тварин і пахів. (Діти виконують завдання. Вихователь слідкує, щоб
діти чітко вели промінцем по контуру)
Вихователь: Ну ось ми з вами і виконали всі завдання і потрапили у
володіння зими. А скажіть у якій природній зоні завжди зима? (Відповідь
дітей). Подивіться ще одна остання сніжинка. Зима хоче перевірити як ви
любите природу і знаєте як до неї відноситися. Вона приготувала нам м’ячик.
(Гра «Можна – неможна», вихователь кидає кожній дитині м’яч – задає
питання, дитина якому кинули м’яч повинен відповісти на питання можна –
не можна)
Ламати гілочки дерев, кущів …..
Виготовляти і вішати годівнички для птахів…
Милуватися красою природи…
Здирати кору дерев…
Стріляти із рогатки по горобчикам, синичкам…
Підгодовувати лосів, оленів, зайців…
Рубити ялинки…
Знати і вивчати рідний край…
Знищувати гнізда птахів…
Ходити без шапок та плаття…
Їсти бурульки…
Струшувати сніг з дерев в саду…
Грати в ігри і різні забави…
Вихователь: Вам сподобалась подорож у володіння зими. Ви всі
справилися із завданнями, і за це зима вам приготувала в подарунок чарівну
скриньку. Подивимось, що ж в ньому. (Діти дивляться)
Вихователь: А тепер нам пора повертатися до дитячого садка, а щоб
швидше добратися ми сядемо на килим-літак. (Діти беруться за руки,
закривають очі) Ось ми знову у дитячому садка. Сподобалась вам наша
подорож. Що вам сподобалось найбільш, що було важко.

You might also like