You are on page 1of 4

Припрема за час

Име
наставника
Српски језик и књижевност
Предмет

Разред и Први разред средњe стручнe школe


одељење
Општи појмови о језику
Наставна тема

Основни појмови о књижевном (стандардном) језику. Његов


Наставна
национални и културни значај
јединица
Истаћи природу и значај књижевног (стандардног) језика и начин
Циљ часа усвајања језичке норме.

Уочити врсте раслојавања језика. Употпунити сазнања о


Образовни језичкој стандардизацији и норми, као и о природи и
употрeби књижевног језика.
Неговање матерњег језика, културе и традиције.
Васпитни Развијање самопоуздања и личног и националног
Задаци часа
поноса.
Неговање језичке културе. Истицање значаја књижевног
Функционалн језика. Уочавање савремене језичке ситуације. Критичко
и сагледавање односа младих према језику и језичкој
норми.
Појмови које
Дијалект, социолект, функционални стилови; језичка норма и
треба усвојити/
стандардизација, књижевни (стандардни) језик.
обновити
Тип часа Облик рада Методе рада
ОН УТ ПП М Д МР К Ц МИ
ФР ГР ИР РП ДМ РУ ЛВ РТ
Г В З О И П В Т Р
Стандардна (текстови)
Наставна средства

Ж. Станојчић и Љ. Поповић: Граматика српскога


За ученике језика
Литература Р. Бугарски: Увод у општу лингвистику; И. Секулић:
За
Огледи и записи, 2, Београд – Нови Сад, 1971. (текст о
наставнике
језику); граматички приручници.
Корелација са
другим
предметима

Иновације

1|Страна
Припрема за час
Структура часа
Садржај рада

Уводни део Разговарати о значају и функцијама језика, знањима стеченим на претходном


часа часу.

Трајање:
5 мин.

Раслојавање језика:
- територијално – настају дијалекти
- социјално – настају социолекти
- функционално – настају функционални стилови.

Језичка норма: скуп правила добре употребе језика.


(Граматичка и правописна норма: ортоепска, ортографска, морфолошка,
синтаксичка, лексичка и стилистичка правила).

Језичка стандардизација: процес утврђивања језичке норме једне заједнице и


стварање књижевног (стандардног) језика.

Књижевни (стандардни) језик је језик образовања, науке, уметности,


администрације, медија, тј. јавног живота у језичкој заједници. Књижевни језик
је нормиран, а норму садрже граматике, речници и правопис.
Главни део
Разговарати о савременој језичкој ситуацији на основу увида ученика у
часа
медијску употребу језика, употребу језика у школским активностима и у
свакодневној, слободној комуникацији. Занимљив може бити и однос младих
Трајање:
према језичким нормама.
30 мин.
О националном и културном значају језика говори и одломак из текста Исидоре
Секулић.

„Развијен језик, то је биће и крв народа, то је максимала онога што једна


култура оставља и даје. (...) Језици се мењају, наравно, јер су продукти живота,
али у тим променама лежи снага и тенденција усавршавања. Жив је и напредан
народ који језик свој усавршава. Све што један народ има и зна, инвентарисано
је и категорисано у језику, све конкретно и све апстрактно.“

То је повод за краћи разговор са ученицима.

Завршни део
часа Размотрити однос између књижевног језика и језика књижевног дела.

2|Страна
Припрема за час
(За ученике гимназије ово ће бити наговештај подробније анализе на неком од
наредних часова, а за ученике средњих стручних школа могућност да употребу
језика свестраније сагледају. Може се указати на примере из читалачког
искуства ученика.)

Трајање:
10 мин.

Самоевалуација
часа и предлози за
корекцију

Изглед табле
Раслојавање језика:
- територијално – настају дијалекти
- социјално – настају социолекти
- функционално – настају функционални стилови.

Језичка норма: скуп правила добре употребе језика.

Језичка стандардизација: процес утврђивања језичке норме једне заједнице и стварање


књижевног (стандардог) језика.

Књижевни (стандардни) језик је језик образовања, науке, уметности, администрације, медија,


тј. јавног живота у језичкој заједници. Књижевни језик је нормиран, а норму садрже
граматике, речници и правопис.

Легенда:

3|Страна
Припрема за час
ТИП ЧАСA ОБЛИК РАДА МЕТОДА РАДА

ОНГ – обрада новог градива ФР – фронтални рад МО – монолошка метода

УТВ – утврђивање ГР – групни рад ДИ – дијалошка метода

ППЗ – писана провера знања ИР – индивидуални рад ДМ – демонстрациона метода

РП – рад у паровима РУ – метода рада са уџбеником

ЛВ – метода лабораторијских вежби

МРП – метода решавања проблема

КВ – метода рада контролне вежбе

ЦТ – метода цртања

РТ – метода рада на тексту


МИР – метода истраживачког рада
ученика

4|Страна

You might also like