You are on page 1of 3

Припрема за час 49.

Предмет Српски језик и књижевност Разред: други Датум

Наставна тема/област књижевни језик


Наставна јединица Основни принципи српске књижевне норме и језичке културе
Тип часа обрада
Упознавање ученика са основним принципима српске књижевне норме и језичке културе.
Циљ часа
Упознавање ученика са приручницима за неговање језичке културе.

Очекивани исходи Ученик може да објасни развојне карактеристике српског књижевног језика од реформе Саве
на крају часа Мркаља и Вука Караџића до данас.

Наставне методе монолошка, дијалошка


Облици рада фронтални, рад у паровима
Наставна средства табла, креда, Граматика, Правопис
Међупредметне
компетенција за целоживотно учење, рад са информацијама
компетенције
Корелација Историја, Географија
Кључни појмови реформа књижевног језика и правописа, правопис, речници
Станојчић Живојин, Поповић Љубомир, Граматика српскога језика, Завод за уџбенике, Београд, 2020.
Литература Пешикан Митар, Јерковић Јован, Пижурица Мато, Правопис српскога језика, Матица српска, Нови
Сад, 2011
Ток часа
 Наставник најављује циљ часа и обнавља са ученицима градиво о дијалектима и почецима
стандардизације српског језика.
Уводни део час
 Ученици издвајају дијалекте који су послужили као основица за српски стандардни језик.
 Наставник подстиче ученике на разговор о значају поштовања норми у свакодневном животу.
Главни део часа  Наставник објашњава ученицима појам стандардног књижевног језика.
 Стандардни књижевни језик обликује се на основу договора који се заснива на језичким
правилима и обухвата говорну и писану реч.
 Језичка норма подразумева скуп правила којима је одређена структура једног језика и начина
његове употребе.
 Књижевни језик је наддијалекат једног језика. Сличан је дијалектима који су узети за основу,
али се и разликује од њих.
 Норма постоји на свим језичким нивоима:
- говорна (ортоепска)
- правописна (ортографска)
- морфолошка
- синтаксичка
- лексичка
 Норма стандардног језика утврђена је Граматиком, Правописом, речницима и језичким
приручницима.
 Усвајањем норме стандардног језика гради се језичка култура.
 Под утицајем језичких и друштвених промена може се мењати и језичка норма, али тако да се
сачува јединство језичког система (стабилнија је граматичка него лексичка норма).
 Наставник објашњава порекло речи култура и шта се подразумева под језичком културом.
 У овом сегменту часа ученици износе своја запажања о томе колико се одступа од норме у
говору који се може чути на телевизији, у њиховој околини и колико се они сами придржавају
Завршни део часа
нормативних правила.
 Наставник даје упутства за рад на следећем часу.
Начини провере
остварености исхода
Вредновање квалитета
испланираног рада
Напомене о реализацији
планираних активности
Самовредновање рада
наставника

Изглед табле на крају часа


Основни принципи српске књижевне норме и језичке културе
• Стандардни књижевни језик
• Језичка норма
- говорна (ортоепска)
- правописна (ортографска)
- морфолошка
- синтаксичка
- лексичка
Граматика, Правопис, речници и језички приручници

You might also like