You are on page 1of 3

RANCANGAN PENGAJARAN AKTIVITI (RPA)

Kelas : K2 Tarikh : 16.8.2022


Hari : Selasa Masa : 10.50pg – 11.30pg
(40 Minit)
Umur : 6 Tahun Bil. Kanak- : 9 orang
kanak
Tema : Cuaca Sub Tema : Hujan
Tunjang (KSPK) /
Bidang Pembelajaran
(KPN):

Standard Pembelajaran S.A 2.6.1 Menyatakan pemerhatian melalui hasil


(KSPK): kerja lisan atau lisan

Pengetahuan Sedia ada:


Kanak-kanak mengenali cuaca hujan

Hasil Pembelajaran : Di akhir pembelajaran kanak-kanak akan dapat :


1. Memahami proses perubahan keadaan air
daripada air kepada wap air dan sebaliknya
2. Melakukan pemerhatian dengan lebih jelas
melalui aktiviti mendidih air

Senarai BBM/ Alat:


Pemanas air, cermin dan lembaran kerja

Strategi PdP Aktiviti Pdp Catatan

Set Induksi Kaedah 1. Pendidik memulakan sesi Contoh


(5 Minit) pembelajaran dengan bertanya tentang soalan :
Strategi air kepada kanak-kanak BBM
KB
NT
2. Kanak-kanak menjawab soalan guru
berkaitan air dan menceritakan
kegunaan air mengikut pengalaman
yang dialami oleh mereka.

3. Pendidik menunjukkan pemanas air di


dalam kelas dan meletakkannya di
atas meja yang berhampiran dengan
suis elektrik lalu manyambungkan
wayar plug pemanas air ke suis
Langkah 1 Kaedah 1. Guru mengisi air ke dalam pemanas BBM
(10 Minit) air lalu membuka suis tersebut bagi KB
Strategi menjalankan aktiviti mendidih air. NT

2. Pendidik membiarkan seketika peanas


air itu bagi memberi tempoh masa
untuk mendidih.

3. Pendidik membuka penutup pemanas


air selepas beberapa minit kemudian
dan menunjukkan kepada kanak-
kanak berkaitan proses perubahan
keadaan air daripada air kepada wap
air.

Langkah 2 Kaedah 1. Pendidik meletakkan cermin BBM


(10 Minit) berhampiran dengan pemanas air KB
Strategi ketika air sedang mendidih di dalam NT
pemanas air dan terdapat wap air di
atas cermin

2. Kanak-kanak diminta untuk


melakukan pemerhatian terhadap apa
yang berlaku dengan pemanas air
semasa wap air terdapat di atas
cermin.

3. Kanak-kanak diminta untuk


meletakkan cermin berhampiran
pemanas air bagi mereka dapat
merasai sendiri wap aor yang terdapat
di atas cermin.

Langkah 3 Kaedah 1. Guru menerangkan proses perubahan BBM


(10 Minit) keadaan air daripada air keepada wap KB
Strategi air kepada kanak-kanak. NT

2. Kanak-kanak diminta untuk


menceritakan semula proses
perubahan air di hadapan kelas.

3. Guru memberikan lembaran kerja


untuk kanak-kanak membuat latihan
selepas aktiviti.
Penutup Kaedah 1. Pendidik bertanya kepada kanak- BBM
(5 Minit) kanak tentang apa yang mereka KB
Strategi belajar pada hari ini. NT

2. Kanak-kanak akan menjawab dan


menerangkan tentang apa yang telah
mereka pelajari.
Refleksi :

Kekuatan : Pengajaran ini boleh melatih tahap pemikiran kanak-kanak mengenai proses
perubahan keadaan air.

Kelemahan : Pendidik menggunakan bahan bantu mengajar yang kurang selamat untuk
dilakukan di dalam kelas.

Penambahbaikan : Pendidik haruslah menggunakan bahan bantu mengajar yang lebih selamat
agar kanak-kanak dapat membuat eksperimen dengan selamat.

Pentaksiran
Bil. Nama HP 1 HP HP 3
2
T1 T2 T3 T1 T2 T3 T1 T2 T3
1. AISYA AURERIA √ √ √
2. DEENA FAQEHAH √ √ √
3. HANAN NURQISYA √ √ √
4. HANI DAHLIA √ √ √
5. MUHAMMAD HARRAZ √ √ √
6. MUHAMMAD HAZIQ √ √ √
AMRULLAH
7. NUR AYRA MIQAILA √ √ √
8. NUR FAIHA ASYIQOL √ √ √
9. RAFFI GALISHA √ √ √

Indikator
T1: Kanak-kanak belum menguasai hasil pembelajaran.

T2: Kanak-kanak sedang menguasai hasil pembelajaran.

T3: Kanak-kanak telah menguasai hasil pembelajaran.

You might also like