You are on page 1of 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran Pendidikan Kesihatan


Tahun 6 Bestari

Tarikh 19 September (Isnin)

Masa 9.00 pagi – 9.30 pagi


Bil. Murid 30 orang murid (14 orang lelaki, 16 orang perempuan)

Tajuk Kesihatan Diri Dan Reproduktif


Standard Kandungan
1.1 Mengetahui dan memahami pertumbuhan serta perkembangan fizikal yang sihat.

Standard Pembelajaran
1.1.1 Menganalisis perubahan fizikal lelaki dan perempuan ke alam remaja.
1.1.2 Memahami perubahan diri sebagai remaja lelaki dan perempuan untuk diterima serta dihargai.
1.1.3 Mengaplikasi cara menjaga kebersihan dan kesihatan diri remaja lelaki serta perempuan.

Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


Kognitif: menyenaraikan perubahan fizikal yang dialami oleh remaja

Afektif: mengikuti aktiviti yang dijalankan dengan yakin dan seronok

1. Menyatakan perubahan fizikal remaja yang sedang dihadapi.


Kriteria Kejayaan 2. Menyatakan cara menjaga kebersihan dan kesihatan diri remaja lelaki serta perempuan.

Pengalaman Sedia Ada Murid mengalami perubahan fizikal diri mereka.


KBKK Menyelesaikan, merumus dan membuat keputusan
Penerapan Nilai Bekerjasama, tekun, berani, tolong-menolong
BAHAGIAN FOKUS PEMBELAJARAN ORGANISASI CATATAN /
/ MASA (ISI PELAJARAN) ALATAN

Set Induksi - Soal jawab dengan murid - Guru meminta semua murid berdiri. Strategi:
- Guru bertanya kepada murid.
(5 minit) -
Berpusatk
 Siapa murid yang paling tinggi dalam kelas ini? an murid
- Berpusatkan guru
 Adakah ketinggian anda sama ketika masih kecil?
 Kenapa ketinggian tidak sama?
Teori kecerdasan
 Perbezaan diri anda pada hari ini dengan diri anda pelbagai:
semasa kecil?
-Interpersonal
 Apa yang menyebabkan berlakunya perkara tersebut?
KBKK:

-Kemahiran
menyelesaikan
masalah
Langkah 1 - Menayangkan video yang - Guru menayangkan video yang menunjukkan perubahan fizikal BBM:
menunjukkan perubahan remaja menggunakan persembahan PowerPoint:
(5 minit) -LCD, Komputer Riba,
fizikal remaja. Pembesar Suara,
- Guru menanyakan soalan: Video, PowerPoint.

Strategi:
S : Apakah yang dapat anda lihat daripada tayangan video tadi?
S : Apakah itu perubahan fizikal lelaki dan perempuan? -
Berpusatkan
murid
- Guru menjelaskan kepada murid tentang ciri-ciri perubahan diri sebagai - Berpusatkan guru
- Berpusatkan bahan
remaja dan cara menjaga kebersihan dan kesihatan diri remaja lelaki
serta perempuan. Teori kecerdasan
pelbagai:

- visual dan muzik


- Interpersonal

KBKK:

- Kemahiran
menyelesaikan
masalah
Langkah 2 - Mengadakan aktiviti - Guru membahagikan murid-murid kepada 6 kumpulan. BBM:
berkumpulan iaitu ‘Kotak - Kumpulan pertama akan datang ke depan.
(15 minit) -‘Mystery box’, Komputer
beracun’. - Beberapa soalan mengenai topik ini telah disediakan di dalam Riba, Pembesar Suara.
‘Kotak beracun’.
Strategi:
- Guru memberi kotak tersebut kepada ketua kumpulan.
- Sebaik sahaja lagu dimainkan, ketua kumpulan perlu menghantar -Berpusatkan
murid
‘Kotak beracun’ kepada ahli kumpulan yang berdiri sebelahnya -Berpusatkan
dan diteruskan sehingga lagu diberhentikan. bahan

- Murid yang memegang ‘Kotak beracun’ semasa lagu


Teori Kecerdasan
diberhentikan akan mencabut satu kertas soalan yang terdapat Pelbagai:
dalam kotak tersebut.
- Muzik
- Murid tersebut dikehendaki menjawab soalan mengenai
- Kinestetik
perubahan fizikal remaja yang terdapat dalam kotak tersebut.
- Interpersonal
- Ahli kumpulan yang lain boleh membantu rakannya untuk
menjawab soalan tersebut. KBKK:
- Jika murid tersebut berjaya menjawab soalan tersebut, kumpulan - Kemahiran
itu akan mendapat satu markah. menyelesaikan
- Jika tidak, kumpulan lain boleh memberi hukuman positif kepada masalah
murid tersebut seperti menyanyi, menari, berlakon dan
sebagainya. Nilai:
- Berkerjasama,
tolong-menolong
Penilaian - Penilaian kendiri melalui - Murid menjawab lembaran kerja yang diberikan secara individu.
BBM :
(5 minit) lembaran kerja. - Guru memberikan masa selama 3 minit untuk menjawab soalan yang
- Lembaran Kerja
diberikan.
- Guru memberikan peneguhan kepada murid yang berjaya menjawab sekurang- KBKK :
kurangnya satu daripada lapan soalan. - Membuat
- Bagi murid yang tidak menjawab kesemua soalan dengan betul, guru keputusan
perlu beri motivasi kepada mereka.
Nilai:

- tekun
Penutup - Membuat rumusan - Guru memanggil nama murid dan membimbing murid
KBKK
terhadap isi untuk merumuskan isi pembelajaran hari ini.
-Merumus
(5 minit)
pembelajaran hari ini. - Memberikan pujian kepada mereka atas penglibatan aktif mereka
semasa PdP.
Kecerdasan Pelbagai
-Verbal linguistik
-Intrapersonal

Nilai:

-Keberanian

You might also like