You are on page 1of 7

Centrul Şcolar De Educaţie Incluzivă Beclean

PROIECT DE ACTIVITATE LOGOPEDICĂ


Meseria, brăţară de aur

Profesor logoped
Lăpușan Kinga
PROIECT DIDACTIC

DATA:
LOGOPAŢII: B.A.
CLASA: I
DISCIPLINA: Terapii și programe de interveție
DIAGNOSTIC LOGOPEDIC: Dislalie
SUBIECTUL: “Meseria, brăţară de aur”. Exerciţii de vorbire independentă pe baza unei scheme
date.
TIPUL ACTIVITĂŢII: Corectiv- terapeutică
TIMP ALOCAT: 25-30 min.
SCOPUL: Îmbogăţirea şi activizarea vocabularului, dezvoltarea capacităţii de exprimare corectă.
COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE
C1-
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
a) cognitive:
O1- să formuleze enunţuri verbale pe baza unei scheme date;
O2- să relateze detalii relevante pe baza unui plan de idei dat;
O3- să argumenteze enunţurile făcute utilizând cuvinte propii în funcţie de situaţia comunicaţională;
O4- să realizeze descrieri verbale pe baza suportului imagistic primit;

b) psiho-motorii:
O5- să execute corect elementele de gimnastică generală şi specifică;
O6 – să adopte în timpul activităţii poziţii corporale ergonomice;

c) afective:
O7 - să manifeste interes pentru activitate;
O8 - să-şi câştige încrederea în forţele proprii.

STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee: conversaţia, demonstraţia, explicaţia, exerciţiul, munca independentă,
metoda Florii de lotus.
b) Material didactic: oglinda logopedică, lumânare, tabelă cu scor, cartonaşe, fişe de lucru,
flipchart, marker, tabelă de scor, instrumente de scris.

2
c) Tipuri de învăţare: receptiv-reproductivă; operaţională;
d) Forme de organizare: individual .
SISTEM DE EVALUARE
a) Forme de evaluare: evaluare continuă şi evaluare finală.
b) Metode de evaluare: observare curentă, chestionare orală, analiza produselor activităţii.

BIBLIOGRAFIE :
 Anca, M. (2007), Logopedie, Ed. Presa Universitară Clujeană, Cluj-Napoca
 Cucoş. C. (2003) Pedagogie, Ed. Polirom, Iaşi
 Stan, C. (2001), Autoevaluare şi evaluare didactică, Ed. Presa Universitară Clujeană, Cluj-
Napoca
 Verza, E. (2003), Tratat de logopedie, Editura Fundaţiei Humanitas, Bucureşti, vol. I.

3
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII LOGOPEDICE

Etapa terapeutică Demersul terapeutic şi Tehnici de terapie Strategii terapeutice Evaluare


obiectivele urmărite recuperatorie Metode Material
terapeutice terapeutic
I. Etapa pregătitoare  Captarea atenţiei, Anunţ logopatul că vom învăţa
anunţarea temei şi a despre meseriile practicate de conversaţia observare
obiectivelor; oameni. Ne vom juca, astfel curentă
 Motivarea elevului şi încât să dobândim cât mai multe tablă cu scor
crearea încrederii în cunoştinţe despre meserii. Vom cartonaş
posibilităţile proprii; face chiar un concurs pe această tematic
temă.
Elevul va primi un cartonaş prin
care va enunţa unele informaţii
despre propria persoană.
(Anexa 1)
II.Etapa de prelexie  Pregătirea - Aplecarea capului ( bing-bang, explicaţia
şi pregrafie psihomotorie tic-tac), răsucirea capului, exerciţiul observare
 motricitate rotirea braţelor, imitarea curentă
1.Terapia generală spălatului pe mâini, aplaudatul;
recuperatorie
generală  Educaţia respiraţiei -Exerciţii pentru inspiraţie şi
nonverbale; expiraţie pe nas şi expiraţie cu demonstraţia oglinda evaluare
gura deschisă, inspiraţie pe o explicaţia logopedică curentă
singură, nară. exerciţiul
-Aburirea oglinzii (cu gura şi
 Dezvoltarea nasul) suflarea într-o lumânare lumânare
mobilităţii fono- aprinsă.
articulatorii evaluare
curentă
 Gimnastica -Umflarea obrajilor, închiderea- oglinda
facială deschiderea gurii, încreţirea, logopedică
 Gimnastica descreţirea feţei, imitarea
labială râsului;
-Întinderea buzelor, rotunjirea evaluare
buzelor, formarea unei pâlnii cu curentă

4
Etapa terapeutică Demersul terapeutic şi Tehnici de terapie Strategii terapeutice Evaluare
obiectivele urmărite recuperatorie Metode Material
terapeutice terapeutic
buzele, acoperirea unei buze cu explicaţia
 Gimnastica cealaltă alternativ, vibrarea demonstraţia
linguală buzelor; exerciţiul oglinda
logopedică
-Mişcări rapide şi ritmice de ale
scoatere şi retragere a limbii,
mişcări spre dreapta şi spre
 Gimnastica stânga, imitarea plescăitului,
mandibulară ştergerea dinţilor în afară şi
înăuntru cu limba; explicaţia evaluare
demonstraţia oglinda curentă
-Ridicarea şi coborârea ritmică exerciţiul logopedică
a mandibulei, mişcări spre
 Gimnastica dreapta şi spre stânga ale
velopalatină mandibulei, mişcări înainte şi
înapoi ale mandibulei, imitarea evaluare
rumegatului animalelor. curentă
 Exerciţii de
comunicare orală -Imitarea tusei, imitarea
căscatului, mişcări de deglutiţie. explicaţia
demonstraţia cartonaşe cu
exerciţiul ghicitori
I. Elevul va răspunde corect la
ghicitori.
(Anexa 2)
suport
II. Elevul va primi o fişă de imagistic observare
lucru şi va trebui să descrie fişă de lucru curentă
imaginile reprezentate conform
instrucţiunilor primite în sarcina
de lucru.
2.Terapia (Anexa 3)
recuperatorie

5
Etapa terapeutică Demersul terapeutic şi Tehnici de terapie Strategii terapeutice Evaluare
obiectivele urmărite recuperatorie Metode Material
terapeutice terapeutic
specifică III. Elevul va primi fişa de explicaţia
lucru cu propoziţii lacunare şi exerciţiul fişă de lucru
va trebui să le completeze evaluare
alegând cuvântul potrivit din curentă
coloana alăturată.
(Anexa 4)
explicaţia
Elevul va primi jetoane cu exerciţiul
 Asigurarea feed-back- meseriile şi instrumentele de conversaţia cartonaşe de evaluare
ului lucru potrivite şi va trebuie să joc curentă
alcătuiască perechile potrivite.
După realizarea sortării elevul
va fi invitat să prezinte
jetoanele-perechi şi denumească
meseria, respectiv instrumentul
ales, ca fiind potrivit meseriei
alese. ( Anexa 5)
III.Evaluare  Creşterea încrederii în Voi face aprecieri verbale conversaţia evaluare
posibilităţile proprii asupra activităţii terapeutice evaluativă finală
desfăşurate şi asupra
comportamentului elevului.
Voi acorda recompense.

6
ANEXA 5

You might also like