Professional Documents
Culture Documents
KP 5 : Operasi TOLAK
KEMAHIRAN PEMULIHAN
5.3 : TOLAK dalam lingkungan 100
STANDARD
PEMBELAJARAN 2.2 TOLAK dalam lingkungan 1000
PENGETAHUAN SEDIA
ADA TOLAK dalam lingkungan 100 tanpa mengumpul semula
BAHAN BANTU Lembaran kerja, kad imbas nombor operasi tambah, garis nombor
BELAJAR / BAHAN
BANTU MENGAJAR
Pada akhir PdP, murid berupaya:
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN Menolak dua nombor satu digit daripada nombor dua digit tanpa mengumpul semula
Menolak dua nombor dua digit daripada nombor dua digit tanpa mengumpul semula
Murid boleh:
KIRITERIA KEJAYAAN Menyelsaikan 5 soalan operasi tolak hingga dua nombor tanpa mengumpul semula yang
melibatkan hingga nombor tiga digit.
Set Induksi
Murid melakukan senampulih Otak Cerdas dengan diiringi muzik lagu.
LANGKAH 1
Murid diberi kad imbas nombor operasi tolak. Murid dibimbing menentukan nilai tempat ratus,
AKTIVITI puluh dan sa dalam bentuk lazim
PEMBELAJARAN DAN LANGKAH 2
PEMUDAHCARAAN Murid dibimbing menolak dua nombor dengan mengumpul semula mengikut nilai tempat
(PdPc)
dengan betul dalam bentuk lazim.
*PB (Guru digalakkan untuk LANGKAH 3
melaksanakan pengajaran Murid diberi kad imbas tambah dua nombor. Murid dibimbing menolak dua nombor satu digit
bermakna) menggunakan garis nombor. Murid dibimbing melakukan penolakan dua nombor satu digit
dalam bentuk lazim.
Penutup
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang susunan nombor dalam bentuk lazim.
2. Mengemas alatan sebagai satu tanggungjawab diri.
e-RPH
PEMULIHAN KHAS LADANG KERILLA
PENGETAHUAN Tambah dalam lingkungan 1000 tanpa Menentukan kumpulan banyak, sedikit,
SEDIA ADA mengumpul semula sama banyak
PAK21 ¨ Komunikasi ¨ Kolaboratif ¨ Kreatif ¨ Kritis ¨ Nilai
BAHAN BANTU
BELAJAR/BAHAN Lembaran kerja, kad, pembilang
BANTU MENGAJAR
Pada akhir PdP, murid berupaya: Pada akhir PdP, murid berupaya:
1. Menambah hingga tiga nombor tanpa 1. Menyebut nombor 1 hingga 9
OBJEKTIF
mengumpul semula melibatkan 2. Mengenal pasti angka 1 hingga 9
PEMBELAJARAN
nombor tiga digit. 3. Membilang objek dalam kumpulan 1
hingga 9
Murid boleh: Murid boleh :
Menyelesaikan 5 soalan operasi tambah Menyebut, mengenalpasti dan membilang
KRITERIA KEJAYAAN menambah hingga tiga nombor tanpa 1 hingga 9
mengumpul semula melibatkan nombor
tiga digit.
AKTIVITI Set Induksi
PEMBELAJARAN Murid melakukan senampulih Otak Cerdas dengan diiringi muzik lagu.
DAN
PEMUDAHCARAAN LANGKAH 1
(PdPc)
Murid diberi kad imbas nombor operasi murid dibimbing menyebut nombor 1
*PB (Guru digalakkan tambah. Murid dibimbing menentukan hingga 9 sambil membuat lompatan
untuk melaksanakan nilai tempat ratus, puluh dan sa dalam
pengajaran bermakna) bentuk lazim
LANGKAH 2
Murid dibimbing menambah dua nombor Murid melompat mengikut bilangan
dengan mengumpul semula mengikut nombor yang guru sebut.
nilai tempat dengan betul dalam bentuk
lazim.
LANGKAH 3
Murid diberi soalan yang berbeza dan Murid diminta mencari nombor dalam
menyelesaikan soalan dengan betul. bahan yang guru sediakan kemudian
tampal dalam buku tulis,
Penutup
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang bilangan objek dan nombor
2. Guru bersola jawab dengan murid tentang proses penambahan nombor
e-RPH
PEMULIHAN KHAS LADANG KERILLA