You are on page 1of 10

II.

ÁLTALÁNOS MÓDSZERTANI ADATOK


Tantárgy: Környezetismeret és matematika módszertana
Téma: Tavasz
Foglalkozási egység: Mező, rét, legelő, Négyes számfogalom gyakorlása
Előző foglalkozási egység címe: Kísérletek vízzel! + 4-es számfogalom gyakorlása
Cél: Mező, rét legelő közti különbségek megtanulása, és a négyes szám további gyakorlása
Feladatok

Oktatási feladatok:
- Mező, rét, legelő fogalmainak megismerése, és megkülönböztetése
- A mezők, rétek, legelők növény világának ismertetése (pitypang, százszorszép
kiemelése, bemutatása)
- A mezők, rétek, legelők állatvilágának ismertetése (mezei nyúl, csiga)
- Négyes számfogalom begyakorlása

Nevelési feladatok:
- Értelmi nevelés (gondolkodás és figyelem fejlesztése által, előtudás kibővítése,
tapasztalás útján való tanulás, új fogalmak megmagyarázása, rögzítése)
- Fegyelemre nevelés (egymás meghallgatása, nem vágunk a másik szavába,
jelentkezéssel beszélünk)
- Erkölcsi nevelés (környezetvédelem)
-Környezetvédelmi nevelés
Funkcionális feladatok:
- Megismerés igényének fejlesztése (a gyermekek aktivizálása által)
- Gondolkodás fejlesztése (megfelelő szavak, fogalmak használata)
- Beszédkészség fejlesztése (szókincsbővítés, beszélgetés által)
- Emlékezet fejlesztése (korábbi tapasztalataik felidézése a tanultak kapcsán)
- Figyelem fejlesztése (állandó motivációval, figyelemfelkeltéssel)
- Mozgáskultúra fejlesztése (mozgás alkalmazása)
- Zenei hallás fejlesztése (hanganyag)
- Képzelőerő fejlesztése (kerektörténetbe való beleélés során)
Foglalkozás típusa: új ismeretet feldolgozó, és gyakorló foglalkozás
Tan- és segédeszközök: Élő, és papírból készített növények, papír állatok, mezőt ábrázoló
makett
Munkaforma: frontális, egyéni
Módszerek: szóbeli közlés, bemutatás, szemléltetés, beszélgetés (kérdés-felelet) és
magyarázat módszere
Új fogalmak: mező, rét, legelő, pitypang, százszorszép, mezei nyúl
Korreláció: beszédfejlesztés, testnevelés, zenei hallás fejlesztése
A foglalkozás helyszíne: csoportszoba
Ismeretforrások:
- Bozsik Rozália Luca(2014): Gyermekirodalmi évkerülő: mesék, versek, játékok napról-
napra, Novum Impex
- Lukács Józsefné-Ferencz Éva (2012): Kerek egy esztendő, komplex tevékenységek az óvodai
környezeti nevelésben, Flaccus Kiadó, Budapest
-http://webovoda.blogspot.rs/2015/02/vadon-elo-allatok-projekt.html
- http://zold-hid.hu/ovisok_es_a_kornyezet.pdf
- http://www.matramuzeum.hu/e107_files/downloads/tematikus4.pdf

III. AZ ÓRA SZERKEZETE


1. Bevezető rész (4 perc)
- Köszöntés
- Kapcsolatfelvétel
- Ráhangolódás a témára – kerek történet által
- Motiváció – különböző mozgásos feladatok végzése, hogy elérjünk a mezőre

2. Központi rész (18 perc)


- Figyelemfelkeltés, motiváció – új barátok ismerete, mese által
- Beszélgetés a mezei növényekről, állatokról figyelemfelkeltéssel és kérdés felelet
módszerével
- Mező, rét, legelő bemutatása és közöttük lévő különbségek megnevezése
- Négyes számfogalmom gyakorlása

2
- Tanultak megerősítése
3. Befejező rész (3 perc)
- Levezető játék
- Dicséret
- Elköszönés

IV. A FOGLALKOZÁS MENETE


A foglalkozás menete Módszertani és didaktikai megjegyzések

BEVEZETŐ RÉSZ (4 perc)


Sziasztok, gyerekek! Az én nevem Kitti, és Kapcsolatfelvétel, bemutatkozás
azért jöttem ma hozzátok, hogy egy
különleges utazáson vegyünk részt,ahol sok Fegyelemre nevelés (válaszadásnál nyújtsák
új barátot fogunk megismerni! fel a kezüket)
Arra kérlek titeket, ha kérdezek tőletek
valamit, és tudjátok rá a választ jó magasra
nyújtsátok a kezeteket, így jelentkezzetek, és Magyarázat – az elvárt viselkedés
aki szép csendben ül azokat fogom ismertetése.
felszólítani.
Nos, mivel messzire megyünk, szeretném, ha Motiváció, figyelemfelkeltés
kicsit bemelegítenénk a testünket! Készüljünk
fel az útra.
Emelje fel mindenki a kezét, és most
lehajolunk, megérintjük a lábujjunkat.
Felállunk, menetirányba fordulunk és
elindulunk.
Magasra emeld a lábad, nagy a fű! (járás
térdemeléssel). Mozgás segítségével, figyelem fentartása.
Most pedig törpemódon kell mennünk, mert,
alacsonyan szállnak a méhecskék. (guggolva
3
járás).
Húha, egy dombhoz értük! Fel kell mennünk
a tetejére! (Járás nagy léptekkel). Kerek történet segítségével jutunk el a
Fárasztó ám felmenni a dombtetőre! Lejönni tervezett helyre, a mezőre.
már könnyebb. Szaporán kell lépkednünk!
Pszt! Az állatok úgy nézem még alszanak,
lépkedjetek lábujjhegyen, és legyünk nagyon
csendben! (járás lábujjhegyen).
Nos, már ide is értünk! Nézzétek csak, hol
lehetünk? (melléklet 1- makett)
VV: Egy mezőn! Dombon! Fűben! Melléklet 1- mező makettje.
Nagyon ügyesen mondtad, egy mezőn Egy dobozból, készített a mező, ami rendes
vagyunk. Jártatok már mezőn, réten? fűvel van illusztrálva.
VV: Igen! Nem!

Ma a mező titkos világáról fogok nektek


mesélni!

KÖZPONTI RÉSZ (18 perc)


De mielőtt nekikezdenénk a mesének, Gondolkodás fejlesztése a kérdések által.
megtudja nekem valaki mondani mi az a
mező? Kérdés-felelet módszere
Nagy segítség adtam nektek, mert itt van a
szemünk előtt!
Mi található a mezőn? Magas fák?
VV: Nem, sok fű. Magyarázat
Igen a mezőn nem találhatunk fákat, ott csak
különböző fűfélék és virágok laknak.
És képzeljétek van még egy hely, ami nagyon Melléklet 2 – kaszáló ember
hasonlít a mezőre, és az úgy híják, hogy rét,

4
nagyon hasonlít a mezőhöz, de abban
különbözik a rét a mezőtől, hogy a réten
kaszálják, levágják a füvet és a bácsik
hazaviszik a háziállataiknak.
Melléklet 2 – kaszáló emberek
Mutatom, hogy néz ki.
És számoljuk csak meg hány bácsi kaszál a Ahogy számolunk teszem ki a számokat is
réten? a táblára. Melléklet 3
Mire a rétről hazaér az állatoknak a fű Gondolkodás fejlesztése
megszárad, és így eszik meg a háziállatok. Dicséret
És most figyelj van még egy nagy zöld, füves Megerősítés, magyarázat
terület, ami nagyon hasonlít a mezőre, de
mégis más. Ez a legelő miben különbözik a
mezőtől és a réttől? Segít a neve, legelő!
(Nemleges válasz esetén elmondom én)
A legelőn is az állatok eszik meg a füvet, de Megerősítés, magyarázat
nem lekaszálva., hanem kivezetik az állatokat
és itt megeszik a friss füvet.
Melléklet 4 – legelő állatok Melléklet 4 – legelő állatok
Én nagyon kíváncsi vagyok számoljuk meg Kérdés-felelet módszer
gyorsan hány bárány legel a legelőn? Gondolkodás fejlesztése
Na most már mindent tudunk a mezőről, Ahogy számolunk teszem ki a számokat is
rétről, és a legelőről jöhet a mese! a táblára.
Figyelemfelkeltés,
Hol volt, hol nem volt volt egyszer egy mezei Kerek történetbe foglalva tanulunk
nyúl. ismételünk dolgokat.
Ismeritek a mezei nyulat?
VV: Igen/Nem
Ha nem ma biztos megfogjátok.
És szerintetek hol lakik ez a mezei nyuszi? Mese közben néha kizökkenünk a való
VV: a mezőn életbe, és megerősítjük az elhangzottakat.

5
Akkor gyors ide is teszem.
De az én nyuszim nem teljesen úgy néz ki,
mint az igazi mezei nyúl ezért elhoztam
nektek egy képen!
Nézzétek csak, de ne is egy nyuszi van a
képen hanem? Figyelemfelkeltés
Számoljuk meg! Melléllet 5 Meléklet 5 -mezei nyúl
Ez a nyuszi nagyon szerette a virágokat, de
sehol nem talált a mezőn.
Segítsünk neki!
Ugrándozott ide oda, de virággal nem
találkozott, össze futott a csigával.
Hej, te nyúl nem látsz a nagy füledtől
majdnem hasra estél bennem.
Mit keresel ennyire?
Hát, a virágokat valaki ellopta az összeset a Gondolkodás, visszaemlékezés fejlesztése
mezőről.
Nagyon szomorú vagyok!
Egyet se búsulj Nyuszi koma, majd én segítek
neked megkeresni a virágokat. Dicséret

Ment ment mendegélt tovább a nyuszi és a


csiga. Figyelem felkeltés
Számoljuk meg hányan vannak most már?
Egy, kettő
Most már ketten mendegéltek tovább.
Hol vannak már tényleg ezek a virágok?
És erre egy kiáltást hallott a nyuszi, és a
csiga.
Jajjjj!
Ez meg ki volt?

6
Hát én, a százszorszép, rámléptél ez csiga Gondolkodás fejlesztése
koma!
Jól van na, bocsánatot kérek! Dicséret
Nem láttad véletlen a virágokat?
Itt van ni! Figyelem felkeltés
Hol? Gondolkodás fejlesztése – a tanultak
Nem látod itt áll az orrod előtt! Igaz én kicsi használata.
vagyok, de nem látod, milyen gyönyörűek a Új fogalmak megerősítése.
virágaim, a nevem is mondja százszorszép, te
lüke csiga!
Már megint bocsánatot kell kérnem, ne Összehasonlítás módszere
haragudj rám százszorszép! Dicséret
Látod nyuszi én találtam virágot! Ő is legyen Kérdés - felelet módszere
a barátunk!
Rendben, de hogy jön velünk?
Neki nincsen lába!
Mi van a növényeknek, ha nincs lábuk? Környezet tudatosságra való nevelés
VV: gyökerük.
Nagyon ügyesek vagytok!
Vigyázott a nyuszi és a csiga erre a csönyörű Vissza emlékezés
százszorszépre, és nem szakították le, henem
gyökerestől vették ki a földből.
És milyen színű a százszorszép?
VV: Fehér, rózsaszín. Figyelemfelkeltés
Láttatok már ilyet?
De most akkor számoljuk is meg hányan
vannak most már a réten?
A nyuszi egy, a csiga kettő, és a százszorszép
három! Szeretetre való nevelés
Fel is teszem ide, hogy el ne, hogy elfeledjük!
Ott hagytam abba, hogy kivették a

7
százszorszépet a földből. Számoljuk csak meg Környezet tudatosság
hány levele van a százszorszépnek? Ennélkül
nem mondhatom tovább a mesét.
Amikor pedig megtalálják a pitypangot,
akkor odaültetik a százszorszépet mellé. Ne Elmlékezet fejlesztése
legyen egyikük sem magányos. Számok írásának megerősítése
Mentek mendegéltek tovább, most már
hányan? Számoljuk meg!
VV: hárman
Kiabáltak nagyon hangosan, pitypang!
Mi is segítsünk nekik! Gondolkodás fejlesztése
Pitypaaaaang!
Nini itt egy pitypang, kiált fel a százszor
szép!
Pitypang ébresztő! Mi vagyunk azok, a
nyuszi, a csiga és a százszor szép!
Nem bántunk, csak barátkozni jöttünk. Figyelem felkeltés
Nagyon megörült a pitypang!
A százszorszépet odaültették egészen közel A négyes szám gyakorlása, valós élmény
hozzá, így soha nincs egyikük sem egyedül. alapján.
Ha a mezőm nagyobb volna, ez a mese is
tovább tartott volna!

Hányan lettek a mese végén?


VV: négyen
Számoljuk csak meg hangosan!
Egy, kettő, három négy!
Dicséret
Ki tudja nekem megmondani, kik élnek a
mesénkben a mezőn?
VV: Nyuszi, csiga, százszorszép, pitypang Kérdés – felelet módszere

8
És él még valaki más is a mezőn, ha
eltekintünk a mesétől? Kik élhetnek még ott? Gondolkodás fejlesztése,
VV: bogarak, stb Logikus gondolkodás
Nagyon ügyesek vagytok!
Dicséret
Hoztam nektek egy nagyon jó feladatot,
képzeljétek találtam útközben egy kosár
százszor szépet. Valaki egy kosárba Finommotorika fejlesztése
beledobálta az összes virágot!
Sorba megyünk, és mindenki vesz ki a
kosárból magához négy négy százszor szépet
és csokorba fogjuk!
De jó hangosan számoljunk!
Nagyon ügyesek voltatok! Dicséret

BEFEJEZŐ RÉSZ ( 5 perc)


Most pedig jön egy kis játék! Levezető játék
Ismeritek a Jó a kedved című dalt?
Kicsit matekossá formáljuk a dalt a tapsolj
VV:Igen/nem
nagyokat helyett, tapsolj négy nagyot fogok
Ma erre táncolunk egy napot!
énekelni.
Figyeljetek indul a zene.
Melléklet 5- zene
Sziasztok.
Dicséret

Elköszönés

V. MELLÉKLETEK
Melléklet 1 – rét makettje Melléklet 2 –

9
Melléklet 5

Melléklet 3 –

Melléklet 6
https://www.youtube.com/watch?
Melléklet 4 –
v=GxjlIyxBh4M

10

You might also like