You are on page 1of 4

PLANIFIKIM DITOR

DATA__________

FUSHA: Gjuha dhe LENDA: Gjuhë shqipe SHKALLA: 4 KLASA: VIII


komunikimi
TEMA MËSIMORE SITUATA E TË NXËNIT:
ORA E PARË: KOHË E
PAMJAFTUESHME A)Bisedë hyrëse rreth tekstit rrëfimtar joletrar.
Kadareja dhe Nobeli
ORA E DYTË:KOHË E B) interpretimi i fragmentit nga libri me tregime i Elena Kadaresë
PAMJAFTUESHME

REZULTATET E TË NXËNIT TË KOMPETENCAVE TË FUSHËS FJALËT KYÇE


SIPAS TEMËS MËSIMORE
Rezultatet për njesinë mesimore 1:
-Diskuton për jetën dhe krijimtarinë e Elena Kadaresë
-Rrëfen ngjarjen mbështetur në detaje. Rrëfim
-Përshkruan gjendjen emocionale të E. K kur merr vesh sekretin e I. Kadaresë. Elemente realiste
Kujtime
Rezultatet për njësinë mësimore 2: Gjendje
-Zbulon gjuhën me të cilën rrëfehet. Biografi
-Analizon paragrafe nga vepra. Realitet i hidhur
-Analizon figurën e Kadaresë nga këndvështrimi i bashkëshortes.

BURIMET: Lidhja me fushat e tjera ose


Teksti i nxënësit, romani “Kohë e pamjaftueshme” temat ndërkurrikulare:
Material nga interneti në lidhje me autoren Letërsi, historia e kulturës
shqiptare
METODOLOGJIA DHE VEPRIMTARITË E NXËNËSVE
Metodat (lexim i detajuar, stuhi mendimi, punë në grupe dhe e pavarur,
diskutim)
ORA E PARË E MËSIMIT
Koha: 15 minuta
Lidhja me temën e mëparshme
Mësimi fillon me leximin e informacioneve të sjella për I. KADARE dhe E.
KADARE
Ç’ dini për jetën dhe veprën e Elena Kadaresë
Çfarë keni lexuar nga E.K Nuk mjafton

Shkruaj titullin dhe shpjegoj me nxënësit “Kohë e pamjaftueshme” mungon

E pamjaftueshme
Çdo mendim i nxënësve shkruhet në tabelë.
Helena Kadare –lindi në vitin 1943 në Elbasan
Është romanciere-veprat e saj flasin për ëndërrimet vajzërore. Është
bashkëshortja e I. Kadaresë.
Veprat:
1. Kohë e Pamjaftueshme ( 2011)
2. Një grua nga Tirana(1990)
3. Një lindje e vështirë(1970)

NDËRTIMI I NJOHURIVE
U kërkoj nxënësve të plotësojnë veçoritë e Tekstit Rrëfimtar Letrar dhe Tekstit Rrëfimtar Joletrar?
I përdorim për kënaqësinë e të lexuarit
Për t’u informuar

Për zhvillim të imagjinatës TRR LETRAR TRR JOLETRAR Për të ditur se si e kur bëhet
diçka

Për edukim të ndjenjave Për të pasuruar kulturën


vetjake

Teksti Rrëfimtar Joletrar


1. Bazohet në fakte, vende, persona
2. Rrëfehet në të tria vetat
3. Kujtime, biografi, intervista etj.
Lexohet fragmenti i dhënë në tekst. Shkrimi biografik ka dy gjendje
Të atij për të cilin shkruhet dhe atij që i shkruan
- Shpjegoj përmbajtjen, të veçantat e shkrimit.
PJESA E DYTË E MËSIMIT- 45 minuta

Veprimtari praktike me nxënësit: pyetje përgjigje


Ushtrimi 1: Kuptojmë tekstin. Kujt personazhi dhe cilës ngjarje të vërtetë i kushtohet ky rrëfim?( I.K dhe i
tregohen momentet kur Kadare i tregon të shoqes dorëshkrimet e tij të para )
Cilat mendoni se janë detaje të vërteta?
Ç ‘dëshmi të kohës kur ka ndodhur ngjarja sjell autorja? Përballja me regjimin monist.
Kur kishte shkruar për herë të pare autorja? 11-12 vjeç
Si kuptohet që kanë të bëjnë me një roman? Kompozicioni i jashtëm i veprës i ndarë me kapituj.
Ushtrimi 4: Dallimi i dy familjeve ( autorja – Kadare)

Apartament plot mistere


të mos e
tregoni këtë gjë Familja në Kisha dëgjuar psherëtima Familja
Elbasan
Kadare

Fjalë të rrezikshme

Familje e çuditshme Kishte brenda


një gjë dramatike

Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve


U6. Interpretojnë tekstin
Si shfaqet Kadare në sytë e autores? Si shfaqet Kadare në syrin e lexuesit?
U7. A ka vlere të veçantë rrëfimi nga një autore që është dhe bashkëshorte? E bën më të sinqertë, të bukur, të
ndjeshme
U10. Gjuha e tekstit-
 Përcaktoni tiparet e gjuhës
 Ndaluni te shprehja: shtëpi donkishoteske- përpjekje të kota e qesharake
 Ç ‘nënkupton shprehja frazeologjike ( unë i shqeva sytë nga habia)
 Gjej një sinonim për fjalën apartament- hyrje
Koha: 5 minuta
Lexohet një fragment tjetër nga “Kohe e pamjaftueshme”

Vlerësimi: Për pjesëmarrjen në mësim, leximin aktiv, diskutimet, evidentimin e problemeve


Detyrë shtëpie: Ushtrimi 11.fq.108 Plotësoni tabelën
ÇFARË DINIT PER KADARENË ÇFARË MËSUAT PËR ÇFARË DONI TË DINI MË
KADARENË TEPËR PËR KADARENË

1. Nxënësit interpretojnë tekstin


2. Nxënësit lexojnë një fragment nga romani
3. Nxënësit në mënyrë të pavarur

Punoi: Albana Rrushi

Shkolla 9-vjecare “Demir Godelli”

Koordinatore e rrjetit profesional

Lënda: gjuhë shqipe dhe letërsi, Peqin

You might also like