You are on page 1of 11

Magyar Tudomány és Agrár Egyetem

Tanító BA
levelező

Matematika óratervezet

Tantárgy: Gyakorlat 4.
Készítette: Jüngling-Mecsár Esztella SU1PR7

Szakvezető: Hevérné Kanyó Andrea

2021
Felzet
A pedagógus neve: Jüngling-Mecsár Esztella (hallgató, szakvezető: Hevérné Kanyó Andrea)

Műveltségi területe: Magyar

Tantárgy: Matematika

Osztály: 1. évfolyam

Az óra témája: A négy számfogalmának mélyítése, gyakorlása

Az előző óra témája: A négy

Az óra cél-és feladatrendszere: Négyes számkörben a számfogalom biztos ismerete,


matematikai képesség fejlesztése.

Az óra didaktikai feladatai: ráhangolás, motiválás, előzetes ismeretek felelevenítése,


alkalmazása; célkitűzés, gyakorlás, számonkérés, ellenőrzés, elmélyítés, összefoglalás,
értékelés

Alkalmazott módszerek: tanítói közlés, kérdés-felelet, játék,

A tanulóknál alkalmazott munkaformák: frontális, egyéni,

Eszközök: tankönyv, munkafüzet, logikai lapok, feladatlap, projektor,

Tantárgyi kapcsolatok: ének (zene hallgatása), magyar (mondókák),

Felhasznált források:

Az én matematikám tankönyv
https://www.tankonyvkatalogus.hu/pdf/OH-MAT01TB__teljes.pdf

Az én matematikám munkafüzet
https://www.tankonyvkatalogus.hu/pdf/OH-MAT01MB__teljes.pdf

Dátum: 2021.11.05.
Az óra menete Nevelési stratégiák, módszerek
Időkeret Megjegyzés
Tanulói tevékenység Módszerek Munkaformák Eszközök
Tanítói tevékenység

1’ Óra eleji szervezés:


A gyerekek állnak, a hetesek
Osztály vigyázz, hetesek jelentenek, majd mindenki a szokásrend
EM tankönyv
jelentése, felszerelés helyére ül, előkészíti a alapján
előkészítése. felszerelését.

tanítói közlés FOM tankönyv, logikai Tk.: 39. o. / 1.


5’ Ráhangolás, motiváció: játék EM lapok, Táblakép:
A kistanítóval közösen
A tankönyv 39/4. feladata elmondják a mondókát,
közben az ujjaikon is
Melyik nem illik a sorba? mutatják a számokat.
Miért? Indokold meg!
Mondóka:
Szín, forma Egy – megérett a meggy.
Közös számolás. Kettő – csipkebokor vessző.
Ha ügyesen dolgoztok, ma még Három – te vagy az én párom.
fogunk a logikai lapokkal Négy – biz oda nem mégy.
játszani! Öt – leesett a tök
Hat – hasad a pad.
Mondjuk el együtt, az Egy, Hét – dörög az ég
megérett a meggy kezdetű Nyolc – üres a polc.
mondókát! A számokat Kilenc – kis Ferenc.
mutassátok az ujjaitokkal is! Tíz, – tiszta víz,

(szóbeli dicséret) Ha nem tiszta, vidd vissza, ott a


szamár megissza.
Játék:
Kertben jártam, madarat láttam,
Hányat láttam,
Ismeritek a Kertben jártam, Mond meg te!
madarat láttam játékot?
Játék menetének tisztázása Itt rámutatunk valakire, aki
után indulhat a játék. mond egy számot. Amilyen
számot mond, addig kell
elszámolni mindenkinek
közösen.

Célkitűzés:

Előző órán megismertétek a négyes számot, a mai órán pedig


feladatokat fogunk megoldani a négyes számkörben.

FŐ RÉSZ: tankönyv Tk.: 39. o. / 1.


A tanult számok gyakorlása, Táblakép:
az ismeretek alkalmazása

1.Számlálás
3’ 39/ 1. feladat
Figyeljétek meg a legfelső A gyerekek megnevezik az
evőeszközöket és az almát. kérdés-felelet FOM
képet! Miket láttok rajta?
Mi szerintetek a”
kakukktojás”?
- Az alma, mert az egy
gyümölcs, a többi
tárgy. A tanulók felszólításra
Hány alma van a képen? válaszolnak a kérdésekre.
- Kettő.
Mutassátok a kettő!
- (többféleképpen lehet 1
vagy két kézen,
különböző ujjakkal.)

Hallgassunk meg egy dalt, aki


ismeri és szeretne, énekelheti
is. Gryllus Vilmos: Alma,
https://www.youtube.com/
alma…
watch?v=SQePwhAzMU0

2’ Együk meg gondolatban az


almákat!
1.Mihez használjuk a többi Meghallgatjuk a
tárgyat? zeneszámot.
- Étkezéshez.
Miből látsz 1-et? Alma megevésének
- Nincs olyan. „eljátszása”
Miből van 2? kérdés-felelet
- Kanálból, szalvétából. A tanulók felszólításra FOM
Miből van 3? válaszolnak a kérdésekre.
- Tányérból.
Miből látsz négyet?
- Villából és pohárból
Miből van a legtöbb?
Legkevesebb? Mi több a villa a
vagy a kés? Mennyivel van
kevesebb villa, mint szalvéta?
Mennyivel van több pohár?
(szóbeli értékelés)

4’ Ki tudja megmondani milyen tanítói közlés FOM


évszak van? kérdés-felelet EM
- Ősz. Tk. 39. o./ 2.
Ősszel sokat lehet kirándulni. Táblakép:

2.Számlálás, tanult
számjegyek leírása
tankönyv 39. /2. Tanulók közös megbeszélés
A képen is kirándulnak a után önállóan dolgoznak a
gyerekek. Miből lászik ez? munkafüzetbe.
- Öltözet, hátizsák.
Hány gyereket látsz az első
képen?
- Hármat.
Írjuk be az üres négyzetbe a 3- Tanulók elsőre a levegőbe írják,
mat! a kistanító a táblára.
A 3 vonalvezetésének A számjegy leírása a
ismétlése, majd a számjegy levegőbe a tanító után
leírása. hangosan kísérve a 3-as írásáshoz: Kerekítem
Mi történtik a második képen? vonalvezetést. jobbra, balra, azon vissza,
- 1 fiú elmegy kerekítem és kész.
Írjuk be az üres négyzetbe az
1-et! 1: Ferdén föl, megáll a ceruza,
Az 1 vonalvezetésének egyenesen le.
ismétlése, majd a számjegy
2: Kanyarodom jobbra, ferdén
leírása.
le, megáll a ceruza és a
Hány gyerek maradt?
hullámvonal.
- Kettő. A számjegy leírása a
Írjuk be az üres négyzetbe az levegőbe a tanító után
2-tőt! hangosan kísérve a 4: Ferdén le, megáll a ceruzám,
A 2 vonalvezetésének vonalvezetést. jobbra egyenesen, felemelem a
ismétlése, majd a számjegy ceruzám, és a fekvő egyenesre
leírása. húzok egy álló egyenest
Melyik évszak következik az
ősz után?
- A tél.
Télen lehet síelni!
Hány gyerek síel az első
képen?
- Négy.
Írjuk be az üres négyzetbe az
4-et!
A 4 vonalvezetésének
ismétlése, majd a számjegy A számjegy leírása a
leírása. levegőbe a tanító után
Mi történik a második képen? hangosan kísérve a
- Ketten jobbra mennek, vonalvezetést.
ketten pedig balra.
Írjátok be a számjegyeket az
üres négyzetekbe!
A szájegy önálló beírása.

15’ II.SZINTETIZÁLÁS Feladatlap önálló számkártyák,


megoldása. PM boríték,
Melyik a több? Mennyivel? feladatlapok
Feladatlapon halmazok
számosságának megállapítása,
lejegyzése számok beírásával,
majd, relációjellel a több-
kevesebb, nagyobb- kisebb
jelölése.
(2. sz. melléklet)
Feladatok lépésenkénti közös
megbeszélése után önálló
munka.
Számkártyák párosítása a
halmazokhoz. Számjegyek
párosítása halmazokhoz.
Sorozat folytatása. EM
(3. sz. melléklet) FOM

Időkitöltő: Aki előbb végez a


feladatlapon lévő
gyümölcsöket kiszínezheti.

5’ III. ELLENŐRZÉS, FOM tankönyv, logokai


ÉRTÉKELÉS lapok, alma kártya,
könyvjelző

A feladatlap feladatainak
ellenőrzése, értékelése
almákkal.

Ki kapott ma 4 piros almát?


Ki kapott ma 3 piros almát?
Ki kapott ma 2 piros almát?
Ki kapott ma 1 piros almát?

Tanítói értékelés, dicséretek,


könyvjelző (4. sz. melléklet)
kiosztása.
Táblakép:
1. Kirakások másolása
differenciálással A tanulók saját választásuk
A 39/ 3. feladat egy alapján lemásolják a logikai
alakzatának kirakása a tanuló
saját választása alapján. lapokból a formákat.
Mellékletek:

1. melléklet

2. melléklet

3. melléklet
4. melléklet

You might also like