You are on page 1of 9

Општи подаци

Назив школе : ''Осми септембар'', Пирот


Датум одржавања часа : 17.03.2008.
Час по реду : Трећи
Разред и одељење : III-5
Предавач : Ива Красић, 2003/112
Ментор: Миљана Минчић

Методички подаци
Наставни предмет : Природа и друштво
Наставна тема : Природна станишта и животне
заједнице.
Наставна јединица : Баре
Садржај наставне јединице : Услови живота у бари. Биљни и
животињски свет баре и њихови
међусобни утицај.
Тип часа: Обрада
Претходна наставна јединица : Река, обрада
Наредна наставна јединица : Језеро, обрада
Оперативни задаци часа
- образовни : Стицање знања о бари као животном
станишту. Која је количина светлости,
топлоте и провидности воде који утичу
на живи свет у бари.
Стицање знања ученика о биљкама и
животињама које живе у барама, као и о
међусобном утицају флоре и фауне овог
станишта.
- функционални : Оспособљавање ученика за
препознавање биљака и животиња које
живе у барама.
- васпитни : Развијање свести ученика за очување
бара- вода као животних станишта
указивањем на штетност загађивања
овог станишта бацањем различитог
смећа и изливањем отпадних вода.
Наставне методе : Метода реда на тексту, метода разговора
Наставна средства : Папирић за свеске, полупрограмирани
материјал, занимљивости, картончићи за
квиз
Облици рада : Фронтални, индивидуални
Наставни објекат : Учионица
Исходи часа: Ученици препознају биљни и
животињски свет бара и знају услове
живота у барама.

Корелација: Ликовна култура- прављење рибе


клесањем у гипсаној плочи.
Српски језик- ''Жаба чита новине'', Ј. Ј.
Змај

ТОК ЧАСА

УВОДНИ ДЕО Час почињем тако што ученицима читам песму Јована
ЧАСА Јовановића Змаја ''Жаба чита новине'' (прилог 1).
Трајање: 5 минута Разговарамо укратко о песми. Потом питам ученике које је
животно станиште жабе. Очекивани одговор је бара.
Говорим ученицима да ћемо данас говорити о бари као о
животном станишту разних животних заједница.
Пишем наслов на табли: Бара.
ЦЕНТРАЛНИ Ученицима делим папирић који лепе у свеске (прилог 2).
ДЕО ЧАСА Потом ученицима делим полупрограмирани материјал на
Трајање: 35 минута коме ће сами да раде (прилог 3).
Усвајање поимањем Уколико неко заврши раније дајем му папир са
појма баре као занимљивостима (прилог 4).
животниг станишта.
Усвајање поимањем
животних заједница
бара.
Општење вредновањем
на који начин се баре
могу загадити.

ЗАВРШНИ ДЕО Ученицима делим картончиће црвене и зелене. Ученицима


ЧАСА ћу читати тврдње (прилог 5), а њихов задатак је да уколико
Трајање: 5 минута је тврдња тачна подигну зелени картончић, а уколико је
нетачна црвени.
ПРИЛОГ 1- Песма

ЖАБА ЧИТА НОВИНЕ

Седи жаба сама


на листу локвања,
од жаркога сунца
штитом
се заклања.
Да новине чита,
то вам слика каже
ал' не мож да нађе
што јој очи траже.
Знате већ о чему
жабе бриге воде:
хоће ли се скоро
дселити роде.

Јован Јовановић Змај

ПРИЛОГ 2- Текст који ученици лепе у свеске

Баре
Баре је стајаћа вода, она је плиће удубљење на копну испуњено водом.
Земљиште око бара је влажно, са доста светлости и плодно је.
Условима у бари прилагођене су многе биљке и животиње ( трска, рогоз, локвањ, сочивиц;
комарац, жаба, чапља, штука, змија).

ПРИЛОГ 3- Полупрограмирани материјал

БАРЕ
Бара је плиће удубљење у земљишту испуњено водом. Она је стајаћа вода. Барска
вода је често прљава и мутна. Оне су добро осветљене,сунчева светлост допире и до дна
баре. Земљиште око бара је влажно, са доста светлости и веома је плодно. Тако да
животну заједницу баре чини разноврсни биљни и животињски свет.

1. Допуни реченицу :
Бара је_____________ удубљење у ____________ испуњено водом.
2.Заокружи слова испред тачних одговора
Барска вода је:
а) хладна
б) брза
в) плитка
г) мутна
3. Какво је земљиште око бара?
__________________________________________________________________.

Биљни свет бара


 Биљке које расту око бара:
Трска има високу стабљику, оштре листове и цвет у облику метлице.
Рогоз има високу стабљику и на врху се налази цвет у облику клипа.
Барска перуника расте око баре,али може да расте и у води и има лепе жуте цветове.
 Биљке које расту у барама:
Локвањ плови по површини воде. Његови велики и широки зелени листови, срцастог
облика, пливају по површини са белим и жутим цветовима.
Сочивица је биљка која нема корен, већ слободно плива по површини воде

4.Наведене биљке распореди у одговарајуће колоне


Сочивица, барска перуника, трска, локвањ, рогоз

БИЉНИ СВЕТ ОКО БАРА БИЉНИ СВЕТ У БАРАМА

5.Пажљиво прочитај реченицу. Уколико је реченица тачна,заокружи слово Т и пређи на


следеће питање. Уколико је реченица погрешна заокружи слово П и напиши је тако да
буде тачна.

Т П
Рогоз се налази на површини воде, његови велики зелени листови плове по површини са
белим и жутим цветовима.
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
___________________________.

Животињски свет бара


Инсекти
Комарац је сићушни инсект. На глави комарца су два велика ока, на трупу се
налазе провидна крилца. Само женка комарца убада цевастом сурлицом и сиса крв.
Вилин коњиц је инсект са дугим и танким репом, кратким антенама, великим
очима.
Газивода се креће по води тако што гази, боље рећи клизи по води на високим
полусавијеним ногама.

6.Опиши како изгледа комарац, а како вилин коњиц.


_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
____________________________________________
7. Допуни реченицу, тако да буде тачна:
Газивода се креће по води тако што _________ уз помоћ___________________________
ногу.

Животињски свет бара


Птице

Чапља је највећа птица стајаћих вода. Има велике ноге, дуг врат и танак кљун. Не
мора да плива да би ловила рибу. Она пружа свој дуг врат и хвата рибу дигим кљуном.
Дивље патке на ногама имају пловне кожице. Морају да пливају да би уловиле
рибу. Кљун им је пљоснат тако да могу чупати траву или хватати клизаве глисте и рибе.
Букавац има перје жуто и прошарано црним пругама, па га је тешко приметити
док стоји у трсци. Назив је добио по бучању којим се оглашава.

8.Зашто је тешко приметити букавца?


_____________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________

9.Упореди како дивља патка ,а како чапља лови рибу?


_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
________________________________________________________________________

Животињски свет бара


Жабе, змије и рибе

Жабе живе у води или близу ње. Прави су прождрљивци. Дугим и лепљивим
језиком вешто лове водене инсекте. Од непријатеља беже великим скоковима, које изводе
захваљујући дугим и снажним ногама. И, жабе су добри пливачи.
Барска змија је отровна и лови рибе и жабе.
Штука има велика уста и јаке зубе. Зеленкасте је боје па је рибе које
лови ,скривене међу воденим биљкама не примећују.

10.Повежи животињу( са леве стране) са понуђеним начинима на који се храни ( са десне


стране).
Барска змија напада из заседе,скривена међу
воденим биљкама.

Жаба уз помоћ отрова убија плен

Штука дугим и лепљивим језиком


лови водене инсекте
Ко кога једе?

11.Објасни
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________
Човек и бара

 Однос човека према бари.


Човек има право да користи све што му бара пружа,али има и обавезу да штити бару и
њене станаре.
 Од чега штити бару?

- од загађивања услова живота

- неумереног коришћења воде

- не контролисаног коришћења лова и риболова

 Како штитити?

- прописима о лову и риболову, заштићеним биљкама и животињама

- одређивању места за одлагање отпада

- васпитавањем људи за брижљив однос према бари

12.Од чега човек треба да штити бару?


- __________________________________________
- ___________________________________________
- ___________________________________________.
13 . Заокружи тачне реченице:
Човек штити бару тако што:
а)Баца разне отпаде у њу и тако обогаћује њен животни свет.
б)Васпитава људе за брижљив однос према њој.
в)Поштује прописе о лову и риболову.

ОДГОВОРИ

1. плиће; земљишту
2. в) и г)
3. Земљиште око бара је влажно, велика количина светлости допире до ње и веома је
плодно.
4. БИЉНИ СВЕТ ОКО БАРА БИЉНИ СВЕТ У БАРАМА
Барска перуника сочивица
трска локвањ
рогоз
5. П
Локвањ се налази на површини воде, његови велики зелени листови плове по површини
са белим и жутим цветовима
6. Комарац има на глави велике очи, а на трупу му се налазе провидна крилца,а вилин
коњиц има дугачак и танак реп ,кратке антене и велике очи.
7. клизи; високим полусавијеним
8. Перије му је зуто и прошарано црним пругама,подсећа на трску у којој се крије.
Дивља патка мора да плива и пљоснатим кљуном хвата рибу, а чапља само исприжи свој
дуги врат и танким кљуном је ухвати.

ПРИЛОГ 4- Занимљивост

Пуноглаваци жабе се легу из пихтијастих јаја. На почетку пуноглавац дише преко


шкрга, а за пливање користиреп. постепено се појављују ноге и развијају се плућа. На
крају губи реп.

Локвањ је занимљива водена биљка. Кореном је причвршћен за муљевито дно бара


или језера. Његово танано стабло уздиже се све до површине воде, где се налазе листови.
листови локвања су велики и широки, срцастог облика. Пливају по површини воде, па
имају довољно светлости. Локвањ има беле и жуте цветове. Народ га назива и воденом
ружом. Плод му је лоптаст,зелен,са више семенки у једном окцу. Локвањ је ретке биљка и
не треба је брати.
ПРИЛОГ 5- Тврдње

1. Бара је плиће удубљење на копну испуњено водом.


2. Вода у бари је бистра и хладна.
3. Земљиште око баре је суво.
4. Локвањ чини животну заједницу баре.
5. Чапља се храни трском и рогозом.
6. У барама живе штика и гргеч.
7. Жабе нису становници бара.

You might also like