You are on page 1of 1

DATA _____/______/_______

Fusha: Edukim Fizik Sporte dhe


Lënda: Edukim Fizik Sporte dhe Shëndet Shkalla Klasa
Shëndet
Tematika: Edukim nepermjet aktiviteteve fizike (atletike) Situata e të nxënit:
njohja e kerkesave kryesore te rregullres teknike
TEMA: te vrapimeve te gjata. Permiresimi i kapacitetit
aerobik
Rezultatet e të nxënit për fushë/lëndë që synohen të realizohen. Fjala Kyçe: Mjetet:
nxënësi: vrapim, bilbil,, pengesa te
• Njeh kerkesat kryesore teknike te vrapimeve ne stafete distance,kapacitet, ndryshme, kronometer
• Kuptojne e zbatojne menyren e rregullt te nderrimit te shkopit teknike
• Realizojne skemen e plote levizore e teknike te vrapimt me
stafete
Burimet: Program i lëndës
Lidhja me lëndët e tjera: shkencat, gjuhe e komunikim Metodika e Didaktika e Edukimit fizik

Koha /usht
Zhvillimi i orës Udhëzimet metodike
Pjesët

totale
Koha
Organizimi i klasës për mësim Evidentimi i pjesmarrjes,uniformës,dhe gjendjes
Prezantimi i temës, njohja me situatën e të nxënit 3’ shëndetsore.
Zhvillimi i nxehjes së organizmit me anë të 6’ Kryrja e ushtrimeve të nxehjes: vrapim i lehtë
Pergatitore

ushtrimeve përgatitore të përgjithshme 6’ 15’ Ushtrime të përgjithshme për nxehje: nxehja e


Zhvillimi i ushtrimeve speciale në përmbajte të gjymtyrëve të sipërme, trungut dhe të poshtme.
temës Ushtrime speciale: manipulim levizjesh.
Prezantohet elementi qe do te mesohet, si dhe
nje informacion i shkurter mbi disiplinen
Shpjegim dhe demostrim i teknikes se vrapimit me
atletikore dhe pikerisht vrapimin ne stafete.
fokus sinkronizimin e pjeseve te trupit. Demostrohet vrapimi duke u fokusuar jovetem
5’
ne ekzekutimin e sakte teknik te teknikes.
Ushtrimi 1. Ndarja e klases ne dy grupe, vendosen
Ushtrimi 1: Vemendja perqendrohet tek zbatimi
ne dy rreshta krahe njeri- tjetrit. Mesimi i nderrimit me korrektesi i teknikes se vrapimit duke
5’
paturparasysh skemen e te mesuarit “korrigjim-
Themelore

te shkopit
zbatim”.
5’ 25’
Ushtrimi 2. Ndarja e klases ne dy grupe, Ushtrimi 2: Vemendja perqendrohet tek zbatimi
me korrektesi i teknikes se vrapimit dhe ne
Vrapim duke ne distance duke realizuar nderrimin e
menuren e nderrmit te shkopit
shkopit. Ushtrimi 3: Vemendja perqendrohet tek zbatimi
10’
me korrektesi i teknikes se vrapimit edhe pse
Ushtrimi 3. Situate gare. Ndarja e klases ne dy
duke veshtiresia rritet pasi siatuata e gares
grupe, Vendosen ne dy kolona kryerja e stafetes ne kerkon realizimin sa me shpejt te vrapimit ne
stafete.
distace te caktuar.
Oragnizmi i ushtrimeve të qetësimit rregullimi i Ecje rreth fushës për kthimin e organizmit në
3’
Mbyllja

frymëmarjes dhe steçing pasiv. gjëndjen fillestare


Konkluzionet rreth orës dhe efektivitetit të saj. 2’ 5’ Ushtrime pasive streçingu për të gjithë trupin.
Shoqërimi i klasës. Diskutim dhe analizë e orës dhe nxjerrje e
konkluzioneve dhe detyrave për orën e
ardhshme.
Vlerësimi : Gjatë orës përdoren fjalë inkurajuese dhe bashkëpunuese. Vlerësimi i arritjeve të orës dhe i nxënësve që u
prezantuan më mirë.
N 2 : Demostron pjeserisht kerksat levizoree teknike te vrapimit me stafete
N 3 : Zbaton kerkesat levizore e teknike por nuk arrin rezultatin e desheruar
N 4 : Ekzekuton dhe arrin rezultatit sipas kersave levizore e teknike te vrapimeve me stafete

You might also like