You are on page 1of 7

გაკვეთილის გეგმა

მასწავლებელი:
საგანი: კლასი:
თემა: წყალი დრო: ......... წუთი.

მოსწავლეთა პროფილი:
(მოსწავლეთა რაოდენობა კლასში და სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების
მქონე მოსწავლეების საჭიროებები, ასეთების არსებობის შემთხვევაში)

გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლე სწორად აანალიზებს სასმელი წყლის მნიშვნელობას


ადამიანის ცხოვრებაში;
ჩამოუყალიბდეს გარემოს მიმართ მზრუნველი დამოკიდებულება ; გააანალიზოს
ჯანმრთელობისა და ჯანსაღი ცხოვრების მნიშვნელობა.

ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტი:


(რომელ შედეგზე/ინდიკატორებზე მიმდინარეობს მუშაობა)
ბიოლ.საშ.5.მეცნიერების მიღწევებისა და კვლევითი უნარ-ჩვევების გამოყენებით ადამიანის
ჯანმრთელობაზე გარემო ფაქტორების ზემოქმედების შესწავლა ჯანსაღი ცხოვრების
წესის მნიშვნელობის გასააზრებლად.
ჯანმრთელობა და დაავადება (ბიოლ.საშ.1.2,3,5)
საჭირო წინარე ცოდნა და უნარ-ჩვევები:
(რას უნდა ფლობდეს მოსწავლე, რომ ახალი მასალის ათვისება შეძლოს)

შეფასება და თვითშეფასება:
(როგორ გაზომავს მასწავლებელი, გავიდა თუ არა შედეგზ? შეფასების რომელ ტიპსა
და მეთოდს გამოიყენებს? რა კრიტერიუმებით მოახდენს შეფასებას?)
განმავითარებელი შეფასება

სასწავლო მასალა და რესურსები:


(ტექსტი, თვალსაჩინოება, მულტიმედია, ინტერნეტ-რესურსი და სხვ.):კომპიუტერი,
ინსტერნტი, ფურცლები, მარკერები, საწერკალმები
აქტივობა N1

საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება , საშინაო დავალების გამოკითხვა

აქტივობის მიზანი. გაკვეთილისთვის მომზადება

მასწავლებელი მოსწავლეებს აცნობს გაკვეთილის თემას, მიზანს, შეფასების ფორმას.

საერთო საკლასო მუშაობა- 5წთ

აქტივობა №2 : ახალი გაკვეთილისთვის მომზადება კითხვა -პასუხით; საერთო


საკლასო მუშაობა 10 წთ
აქტივობის მიზანი: წინარე ცოდნის გააქტიურება.

აქტივობის აღწერა:

მასწავლებელი მოსწავლეებს უსვამს კითხვებს :ჩამოთვალეთ ქვეყნები სადაც სასმელი


წყლის დეფიციტია?რა მნიშვნელობა აქვს წყალს ზოგადად ადამიანის ცხოვრებაში?
გაიხსენონ წყლისა და ჰიგიენის მნიშვნელობის შესახებ; ამის შემდეგ გააცნობს
სტატიას https://mastsavlebeli.ge/?
p=1197&fbclid=IwAR3H0BT4bOGTcy1s3xa8d1IOnYU7JpKyfrBf-_vmmxbsgik-
0RLOC3PwulU; ჩაატარებს მინილექციას წყალი.

აქტივობა №3(სახელწოდება; ხანგრძლივობა, ორგანიზების ფორმა):ჯგუფური მუშაობა

აქტივობის მიზანი: ახალი მასალის გაცნობა


აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი დაყოფს კლასს 4 ჯგუფად. თითოეულ ჯგუფს
აძლევს დავალებას:
https://www.isoconsulting.ge/single-post/%E1%83%A1%E1%83%90%E1%83%A1%E1%83%
9B%E1%83%94%E1%83%9A%E1%83%98-%E1%83%AC%E1%83%A7%E1%83%9A
%E1%83%98%E1%83%A1-
%E1%83%93%E1%83%94%E1%83%A4%E1%83%98%E1%83%AA
%E1%83%98%E1%83%A2%E1%83%98-%E1%83%9B%E1%83%A1%E1%83%9D
%E1%83%A4%E1%83%9A%E1%83%98%E1%83%9D%E1%83%A8%E1%83%98?
fbclid=IwAR1f5q82A8LRpkxeUjNjK0LCmCi45qWBNHDLAbZul2CAxVglQAhnKb0fq_E და
მეორე https://reginfo.ge/offload/item/13006-bevri-adamiani-da-zota-xybali;
წაიკითხავენ სტატიებს, სახელმძღვანელო წიგნიდან გარკვეულ მონაკვეთებს და
სპეციალურად მათთვის დარიგებულ ფურცლებზე ჩამოწერენ რატომ არის წყალი
სიცოცხლის პირველწყარო და რა ხერხებით შეიძლება წყლის დაბინძურების თავიდან
აცილება?
აქტივობა 4: პრეზენტაცია- 10 წუთი;
აქტივობა №5 : მთლიანი გაკვეთილის შეჯამება-5წთ, მუშაობა მთელ კლასთან
აქტივობის მიზანი: გაკვეთილის მიზნის მიღწევადობის დადგენა,გაკვეთილის
შეჯამება,მოსწავლეები განამტკიცებენ ახალ მასალას.

აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი კიდევ ერთხელ წაიკითხავს გაკვეთილის თემას,

მიზანს და მოსწავლეებთან ერთად განიხილავს რამდენად შეძლეს მისი მიღწევა.

მასწავლებელი მოსწავლეებს შეაფასებს განმავითარებელი კომენტარებით.


პრეზენტაციის შეფასება:

პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა

შეფასების კრიტერიუმები შეფასება კომენტარი

პრეზენტაციის სტრუქტურა: 1 – სუსტი


პრეზენტაციის წარმოდგენა მკაფიო, ლოგიკური, 2 – საშუალო
თანმიმდევრული ფორმით 3 – კარგი
4 – საუკეთესო

1. აუდიტორიასთან კონტაქტი:
1 – სუსტი
არსებით საკითხებზე ყურადღების გასამახვილებლად
2 – საშუალო
მიმიკის, ჟესტიკულაციის, ინტონაციის გამოყენება.
3 – კარგი
4 – საუკეთესო

2. რეგლამენტის დაცვა:
1 – ნაწილობრივ
პასუხისთვის გამოყოფილი დროის სრულყოფილად
2 – სრულად
გამოყენება.
3. მეტყველების კულტურა: 1 – სუსტი
გამართული ქართულით საუბარი 2 – საშუალო
3 – კარგი
4 – საუკეთესო

შინაარსის რელევანტურობა: 1 – სუსტი


პრეზენტაციის ფოკუსირება საკვანძო საკითხებზე 2 – საშუალო
3 – კარგი
4 – საუკეთესო

დამაჯერებლობა: 1 – სუსტი
შეკითხვაზე ადეკვატური, არგუმენტირებული პასუხის 2 – საშუალო
გაცემა. 3 – კარგი
4 – საუკეთესო

რეგლამენტის დაცვა:
1 – ნაწილობრივ
პასუხისათვის გამოყოფილი დროის რაციონალურად
2 – სრულად
გამოყენება.

თვითშეფასება

№ კრიტერიუმები /ქულები 1 2 3
1 გაკვეთილის მიზანი გასაგები, კონკრეტული და რეალისტური იყო
2 გამოყენებული მეთოდები და აქტივობები ემსახურებოდა მიზნის მიღწევას
3 გაკვეთილის მსვლელობისას სწორად გადავანაწილე დრო
4 გამოყენებული რესურსები იწვევდა მოსწავლეთა მოტივაციას და აქტიურ
ჩართვას საგაკვეთილო პროცესში
5 მოსწავლეთა ორგანიზების ფორმა ხელს უწყობდა მიზნის მიღწევას
6 გათვალისწინებული იყო მოსწავლეთა ინტერესები და შესაძლებობები
7 ვაძლევდი მოსწავლეებს განსაზღვრულ დროს კითხვებზე პასუხისგასაცემა

8 მივეცი საშუალება მოსწავლეებს გამოეთქვათ საკუთარი მოსაზრებები
9 ვიყენებდი აქტიური მოსმენის ტექნიკას
10 ჩემი საუბარი არ აჭარბებდა მოსწავლეთა საუბარს
11 ვიჩენდი ყველა მოსწავლისადმი თანაბარ ყურადღებას
12 შეფასების შედეგად მიღებული შედეგები შეესაბამებოდა მიზანს

You might also like